Race Results for
SE Regional Championship Series #4
Fontana, NC
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/22/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2 Chad Fee   Wesley Chapel, FL 194823   
3 Eric Danford   Ocala, FL 194810   
4 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
5 JUKE WHITAKER      
6 JOSHUA CANLGLIA   Aiken, SC 190267   
7 Steven Halgat   Monroe, GA 195113   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
3 Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
4 Jared Cakebread   Elizabethton, TN 174363   
5 Paul Davis   Midvale, UT 196139   
6 JOSEPH HOLMES      
7 MAX TRENT   Chicago, IL 184413   
8 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
9 Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   
10 Brandon Emery   Greensboro, NC 191085   
11 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
12 DAVID BENTOLILA      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
2 Matthew Skeen   Summerfield, NC 173539   
3 Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
4 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
5 Aaron Sniker   York, SC 197086   
6 JONATHAN FARR      
7 Shane Danford   Ocala, FL 175210   

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Cagle   Marietta, GA 137285   
2 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
3 Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
4 Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC 110326   
5 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mauricio Fontenelle   Canton, GA 195105   
2 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
3 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
4 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
5 Ian McCully   Knoxville, TN 152252   
6 Troy Adams   Sylva, NC 157975   
7 Brad Kemis   Luck, WI 187119   
8 C Jason Lake   Tuscaloosa, AL 166185   
9 D Ben Poss   Asheville, NC 127843   
10 Anthony McClain   Greenville, SC 171118   
11 Brian Mountjoy   Danville 25267   
12 Wesley Dickson   Brevard, NC 9461   
13 Chad Moore   Nashville, TN 166731   
14 David Dye   Nashville, TN 169483   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mose Howard   Tampa 164929   
2 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
3 Robert Koerber   Asheville, NC 97472   
4 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
5 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
6 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
7 Peter Joski   Decatur, GA 192560   
8 THOMAS MCDONNELL      
9 ERIC KEFFMAN   Greenville, SC 146946   
10 Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
11 Shey Lindner   Covington, GA 195152   
12 Brian Beattie   Asheville, NC 181563   
13 MATTHEW JOHNSON      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
3 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
4 TIM CASH      
5 DAVID WITHEROW   Norwalk, CT 38770   
6 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
7 Wayne Nix   Murphy, NC 96120   
8 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
9 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557   
10 Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
11 PERRY SILVER      
12 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
13 Sammy Curlee   Epworth, GA 8377   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
2 Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   
4 SETH ELLIS      
5 NICK KINDT      
6 John Carr   Nashville, TN 165544   
7 SEAN CRICHTON      
8 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
9 IAN LIONE      
10 ROB MORGAN      
11 HARVEST LEASURE      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
2 MIKE BLANEY      
3 CARLOS THOMPSON      
4 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
5 Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
6 Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250   
7 GRANT LAWYER      
8 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
9 SCOTT PAVAO      
10 Jay (Geza) Balint   Johnson City, TN 190296   
11 JOEL BURGESS      
12 MATT JOHNSON      
13 Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
14 DON TAYLOR      
15 TIM HILTON      
16 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
17 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
18 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
19 GREG DAVIS      
20 JIM PAYNE      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM CLARK   Ellicott City, MD 179074   
2 John Myers   East Point, GA 164658   
3 Martin Visser   Bryson City, NC 141128   
4 Terry Barham   Brevard, NC 2580   
5 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
6 ROBERT BANNER      
7 HERB HATCH      
8 Robert Hawk   Nicholson, GA 186434   
9 TED ALBERT   Royal Palm Beach, FL 139832   
10 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
11 ALAIN FONTAINE      
12 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
2 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
3 Eugene Kennedy   Mobile, AL 175212   
4 Gregory Greer   Memphis, TN 166170   
5 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
6 Martin Turanec   Columbia, SC 171345   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHARLES HELLER      
2 CALEB FLETCHER      
3 JOSH WERTS      
4 GREG RODRIGUEZ      
5 GREG FRYE      
6 WILLIAM FORD      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK GROBE      
2 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
3 Kevin Trent   Powell, TN 195825   

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
2 CHRIS WARD      
3 LADON MCPHERSON      
4 Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
5 LAIR GANTT      
6 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
7 ANDY TAYLOR      
8 SHAWN WINSOR      
9 Jeffrey Rule   Sneads Ferry, NC 197205   
10 Michael McGinnis   Trussville, AL 192494   
11 ROY EZELL      
12 JODY HERSHBINE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
2 Ken Early   Lexington, SC 190266   
3 WOJTEK WYSOCKI      
4 RUSSELL GOINS      
5 Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
6 HAMLET HARRIS JR   Dallas, GA 15170   
7 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassandra Perkins   Asheville, NC 161585   
2 REBECCA GROSS   Laguna Niguel, CA 176601   
3 JODI ZYLSTRA   Fletcher, NC 146930   
4 CINDY KOERBER      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Irving   Hendersonville, NC 180995   
2 Julie Whitaker   Madisonville, TN 174116   
3 Renee Blaney   Ocala, FL 195771   
4 Kathleen Tokuda   Atlanta, GA 194539   
5 MICHELLE BALINT      
6 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
7 Joan Barham   Brevard, NC 134944   
8 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
9 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
10 JENNIFER FEDERIE   Louisville, KY 199945   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
2 SAMANTHA WILLIAMS      
3 Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
4 Heather Hatch   Pinckney, MI 182672   
5 KAYLA WHITAKER      
6 KRISTI SANBORN      
7 RACHEL WHITAKER      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaSpyBonk BreakerUSACDFCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee