Race Results for
SE Regional Championship Series #3
Ducktown, TN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/10/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2 Chad Fee   Wesley Chapel, FL 194823   
3 WILL FORBES      
4 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
5 JOSHUA CANLGLIA   Aiken, SC 190267   
6 SPENCER WARD      
7 MITCHELL MEEK      
8 STEVEN HALGAT      
9 AUSTIN BERGER      
10 LUKE WHITAKER      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
2 CHRISTIEN PARRETT      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
2 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
3 RYAN REEVES      
4 JONATHAN WATSON      
5 Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   
6 Paul Davis   Midvale, UT 196139   
7 Brandon Emery   Greensboro, NC 191085   
8 MARCUS LYONS      
9 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
10 Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
11 MAX TRENT   Chicago, IL 184413   
12 MIKAH RUSK      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
2 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
3 Jonathan Owens   Tullahoma, TN 198349   
4 Aaron Sniker   York, SC 197086   

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Brown   Chattanooga, TN 5048   
2 MAURICIO FONTENELLE      
3 Thomas Turner   Canton, GA 103410   
4 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
5 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
6 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
7 Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
8 Robert Taylor   Knoxville, TN 35122   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Matheny   Colorado Springs, CO 145481   
2 Colin Izzard   Brevard, NC 17483   
3 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
4 Wesley Garland   Alpharetta, GA 151975   
5 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
6 Travis Werts   Brentwood, TN 159867   
7 KYLE CASLEY      
8 Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   
9 Don Galligher   Bloomington, IN 180004   
10 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
11 Robert McDaniel   Louisville, KY 183472   
12 Troy Adams   Sylva, NC 157975   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
2 ERIC KEFFMAN   Greenville, SC 146946   
3 Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
4 Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937   
5 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
6 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   
7 Peter Joski   Decatur, GA 192560   
8 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
9 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
10 John Hoover   Mc Donald, TN 127337   
11 Duane Grahovec   Atlanta, GA 179499   
12 Chris Chotas   Atlanta, GA 137731   
13 Sven Eisenhauer   Woodstock, GA 185936   
14 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
15 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
16 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   
17 Paul Wallace   Murfreesboro, TN 104406   
18 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868   
19 Joseph Bowers   Ooltewah, TN 4438   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
3 DAVID WITHEROW   Norwalk, CT 38770   
4 Wayne Nix   Murphy, NC 96120   
5 John Rhyne   Powell, TN 113648   
6 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
7 Gary Collins   Kirksey, KY 115886   
8 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
9 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557   
10 Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
11 Sammy Curlee   Epworth, GA 8377   
12 Dean Dickson   Altamonte, FL 193081   
13 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
2 Chad Brandon   Harvest, AL 199229   
3 NICK KINDT      
5 SETH ELLIS      
6 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
7 JOHN BURROUGHS   Sacramento, CA 107901   
8 COREY BOBO      
9 GEORGE BARTHEL      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
2 KEVIN KELLAR      
3 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
4 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
5 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
6 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
7 GRANT LAWYER      
8 Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
9 John Price   Huntsville, AL 28686   
10 DAVID REED      
11 Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250   
12 Thomas Knopp   Signal Mtn, TN 59273   
13 Jay (Geza) Balint   Johnson City, TN 190296   
14 David Homansky   Marietta, GA 151965   
15 GRIA RUSSELL      
16 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145   
17 Jeffrey Stuhlman   Camp Lejeune, NC 190687   
18 Mark King   Decatur, GA 163111   
19 TERRY SMITH      
20 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
21 Jeff Reese   Monterey, TN 177600   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Myers   East Point, GA 164658   
2 WILLIAM CLARK   Ellicott City, MD 179074   
3 John Krizan   Winston Salem, NC 197130   
4 ANDY PARKER      
5 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
6 DAVID MEEK      
7 MICHAEL COUNCIL      
8 Greg Casteel   Lenoir City, TN 95775   
9 Herbert Hatch   Fernandina, FL 182673   
10 Robert Banner   Piney Point, MD 190453   
11 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
12 Mark Patterson   Powell, TN 131286   
13 DANIEL NANNEY      
14 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
15 ALAIN FONTAINE      
16 DANE MERCER      
17 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
18 Kris Van Allen   Chattanooga, TN 160546   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHERRILL HOGSED      
2 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
3 Gregory Greer   Memphis, TN 166170   
4 Karl de Santos   Atlanta, GA 188502   
5 Martin Turanec   Columbia, SC 171345   
6 John Lilly   Blue Ridge, GA 201102   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 German Bermudez   Colombia 194439   
2 CHARLES HELLER      
3 GREG RODRIGUEZ      
4 RAJEEB DAS      
5 Sean Forester   Jacksonville, NC 196430   
6 ROD BANUA      
7 WILLIAM FORD      
8 JEFF CHRISTENSEN      
9 ENRIQUE GUZMAN      
10 OWEN SIMPSON      
11 WILLIAM COLLINS      
12 HANK SMITH      
13 MATTHEW SNEAD      
14 DUSTIN CHASTAIN      
15 JAMES BUSHART      
16 JEFF SHIELDS      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Baes   New Bern, NC 84128   
2 MARK GROBE      
3 JOE GOODMAN      
4 Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   
5 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
6 DAVID BLACK      
7 JEFF INGLE      
8 Kevin Trent   Powell, TN 195825   
9 BILL STOVALL      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
2 LADON MCPHERSON      
3 G Todd Park   Madison, SD 205620   
4 Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
5 Jeffrey Rule   Sneads Ferry, NC 197205   
6 MARK WOODS      
7 Michael McGinnis   Trussville, AL 192494   
8 JAMES GIDDY      
9 BRENT NELSON      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
2 Ken Early   Lexington, SC 190266   
3 Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
4 THOMAS OSTERLOH      
5 BILL REASOR      
6 DAVID GOOD      
7 RUSSELL GOINS      
8 David Parrett   Macon, GA 176827   
9 CHESTER ROWLAND      
10 STEVE BAXTER      
11 Jeffrey LeBlanc   Newport, NC 190001   
12 HAMLET HARRIS JR   Dallas, GA 15170   
13 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
14 William Feier   Canton, GA 203619   
15 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   
16 WOJTEK WYSOCKI      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   
2 STEPHANIE JOHNSON   Riverview, FL 89252   
3 LISA ROPKE-RANDALL   Canton, GA 172792   
4 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
5 CASS PERKINS      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
2 Carey Lowery   Athens, TN 163722   
3 Krista Park   Madison, SD 203842   
4 CARY BROWN      
5 Kathleen Tokuda   Atlanta, GA 194539   
6 Elizabeth Irving   Hendersonville, NC 180995   
7 MARY KELLAR      
8 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
9 MICHELLE BALINT      
10 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
11 KIM MOORE      
12 Sherry Lineberry   Paducah, KY 129514   
13 JENNIFER FEDERIE   Louisville, KY 199945   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
2 Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
3 Heather Hatch   Pinckney, MI 182672   
4 TRACY FARRELL      
5 Kayla Whitaker   Knoxville, TN 200685   
6 JULIA EARLY      
7 CINDY ROBERTS      
8 RACHEL WHITAKER      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyCUOREBonk BreakerOSMOShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee