Race Results for
DINO Mountain Bike Series #2
Portage, IN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/19/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   
2 Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
3 Jacob Moore      
4 Blake Pedigo      
5 Braeden Day      
6 Quinn Gray      
7 Zach Edward      
8 Chris Murray      
9 William Vazquez      
10 Mike Souers      
11 Ty Alsop      
DNF Joe Tonak      
DNF Pat Maloney      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Smart   Catlin, IL 191391   
2 Matthew Mullican   Terre Haute, IN 181002   
3 Isaac Neff      

Men - Pro - Master

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Prater   Maryville, TN 28614   
2 Benjamin Miller   Charlotte, NC 186026   
3 Nick Barber   North Vernon, IN 192287   
4 David Wert   Lafayette, CO 185690   
5 Mark VanGemert   Indianapolis, IN 177017   
6 Mark Giganti      
7 Eric Schroder      
DNF Daniel Eberhart   South Bend, IN 153247   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
2 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
3 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
4 Brian Bauer      
5 David McComb   Yoder, IN 172316   
6 Todd Croke   Lakewood, CO 81542   
7 Cameron York   Heltonville, IN 118666   
8 Troy Jenkins   Pine Village, IN 117035   
DNF Steve Schaub   Zionsville, IN 82318   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
2 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Kulwicki      
2 Richard McZo      
3 Brad Kosiba   Indianapolis, IN 194586   
4 Gale Hess      
5 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
6 John Ryan      
7 Chad Salla      
8 Michael Alfnejd      
9 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
10 Ted Ramos      
11 Joel Feinberg      
12 Kevin Kaufman      
13 Michael Belzowski      
14 Jeremy Brown      
15 Peter Marton      
16 Patrick Stines      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Kanehl      
2 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
3 Chad Kuhn      
4 Marc Calder      
5 Michael Kaster      
6 David Raber   Carmel, IN 185433   
7 David Subkowski      
8 John Mahr      
9 John Wheeler II    37889   
10 Ron Sandberg      
11 Chad Wright      
12 Wade Swift      
13 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
14 Russ Goodman      
15 Scott Russell   Greenwood, IN 181747   
16 Kevin Marzahl   Bloomington, IN 198634   
17 Ruben Valdez      
18 Jeff Hammond      
19 Michael Kambesis      
20 Mike Johnson   Fort Wayne, IN 137503   
21 Christopher Vestal   Griffith, IN 97970   
DNF Tyler Wingard      
DNF Tom Tirmenstein      
DNF Brian Zimmer      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Wahl   Leesburg, IN 185520   
2 Randy Bartz   Ft. Wayne, IN 194584   
3 Brad Nyenhois   Los Alamos, NM 185278   
4 Cris Calhoun      
5 Clay Scott      
6 Richard Houston      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
2 Bud Hettrick      
3 David Fleming   Hanover, IN 116285   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Papa      
2 Jeremy Wejroch      
3 Edwin Colvin      
4 Brian Bergeron      
5 Scott Lunzer      
6 Kevin Payne      
7 Kevin Wentz      
8 Brian Ternet   Ft Wayne, IN 197728   
9 Anthony Papa      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cochard   Indianapolis, IN 200725   
2 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
3 Bradley Riley      
4 Richard Fennelly      
5 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
6 Chris Beck      
7 Eric Matson      
8 James Wacasey      
9 Shawn Mahoney      
10 Scott Heeg      
11 David Tonak      
12 Jeff Shabani      
13 Les Yocum   West Lafayette, IN 150888   
14 Trevor Miller   N Vernon, IN 200726   
15 Brent Steele      
16 Jeff Echols      
17 John Ward      
18 Kevin Boyd      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Bolt      
2 John Wright      
3 Reid Westphal   Indianapolis, IN 37841   
4 Dennis Santay   Crown Point, IN 207075   
5 David Foxworthy      
6 Brad Day      
7 Mark Glore      
8 Steve Souers      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Matthews   Buffalo Grove, IL 129869   
2 David Ward      
DNF Alan Sue      

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390   

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deanna Furrey   Indianapolis, IN 191395   
2 Dawn Olry      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Sheets      
2 Christa Rubsam      
3 Monica Maeta      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Brinkerhoff      
2 Heidi Pence      
3 Susan Schneider      
4 Carol Goodman      
DNF Barbara Heeg      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREShimanoSpyBonk BreakerUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee