Race Results for
Florida State Championship Series #8
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 12/14/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Danford   Ocala, FL 175210   
2 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
3 Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
3 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
4 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
5 ROBERT BOUNDS      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Long   Boca Raton, FL 43904   
2 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
3 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
4 TIM WISNER      
5 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
6 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
7 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
8 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
9 JAY ULLOA      
10 DOUGLAS PITTS      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
3 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
4 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
5 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
6 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
7 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103   
2 NICK GIBSON      
3 Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
4 CHRIS LEONE      

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
2 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
3 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
4 Gary Cors   Clearwater, FL 186370   

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Thompson   Ocala, FL 194880   
2 David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
3 Kevin Parker   Plant City, FL 185996   
4 BRIAN MOORE      
5 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
6 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
7 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
8 LESTER SANCHEZ      
9 RANDY MYHRE      
10 CHRISTOPHER GRAY      

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
2 TOM FOSELLI      
3 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
4 Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
5 DIMPSEY WATERS      
6 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
7 David Alexandrou   Lutz, FL 122403   
8 Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
9 Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
10 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
11 Ryan Remmers   Ocoee, FL 194444   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2 JEFF ESPOSITO      
3 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
4 George Feliciano   Coral Gables, FL 185885   
5 James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
6 Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
7 R Donald Pennington   Lake Park, FL 148454   
8 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
9 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
11 STEVE YOUNG      
12 JOHN NEILL      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Rodriguez    200095   
2 Eric Danford   Ocala, FL 194810   
3 Chad Fee   Wesley Chapel, FL 194823   
4 AUSTIN BERGER      
5 MICHAEL GASKIN      
6 Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579   

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
2 Evan Pennington   Lake Park, FL 194434   
3 HANK PEARSON      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN WOODALL      
2 MICHAEL MILLER      
3 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
4 DANIEL HAZELWOOD      
5 Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605   
6 STEPHEN GALEOTO      
7 ALEX HINTON      
8 IAN MURPHY      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILL STAPLES      
2 MATTHEW FOXENBERGER      
3 Joshua Titsworth   Bradenton, FL 193738   
4 Curt Skinner   Hustler, WI 202580   
5 ERIC POST      
6 Joseph Kennedy   Honolulu, HI 202583   
7 MANAR TARABISHI      
8 ALVARO MOSUVERA      
9 ANDY RELUE      
10 RAJEEB DAS      
11 LEIF KRUSE      
12 Jeremy Furman   Colorado Springs, CO 197611   
13 BRENT CUTSHALL      
14 GREG DOUGHERTY      
15 JD FOWLER      
16 JARED HARTMAN      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID WILLIAMS      
2 JOSHUA HENNESSEY      
3 ANTHONY HECKLER      
4 KEITH LANG      
5 ROBERT MCLAUGHLIN      
6 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
7 DAVID MEEKER      
8 JASON BELLOT      
9 SEAN POTEET      
10 KARLOS BERNART      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN BORGER      
2 Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
3 Robert Bridgham   Boca Raton, FL 198363   
4 Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
5 BILLY HORNE      
6 MICHAEL GHIORSO      
7 Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
8 STEWART HAGAN      
9 Matthew Love   Minneola, FL 193548   
10 DAVID OBI JR      
11 Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
12 Joe Lesperance   Jacksonville Beach, FL 195127   
13 ASHLEY LOPEZ      
14 CHRISTIAN SAVAIA      
15 JOHN LAMB      
16 Ramon Lopez   Tampa, FL 195206   
17 JEFFREY ALEXANDER      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON LOWE      
2 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL 188691   
3 JULIO UMPIERRE      
4 Adam Goldfarb   Plantation, FL 197810   
5 Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
6 BRIAN THOMPSON      
7 Todd Treece   Orlando, FL 177970   
8 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
9 ROMERO GILL      
10 MARK ALEXANDER      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN BOTT      
2 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
3 Chris Keefe   Miami, FL 188332   
4 ROBERT DYER      
5 John Poczynski   Naples, FL 195040   
6 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
7 MICHAEL HAZELWOOD      
8 SCOTT WEBER      
9 Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
10 Gary Fackender   Barton, FL 195273   
11 RALPH LOTT      
12 ZACHARY LEAVITT      
13 David Beckemeier   Orlando, FL 201554   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2 STEVE AGRONICK      
3 Ted Potyka   Treasure Island, FL 122454   
4 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
5 Edward Swakon   Miami, FL 138519   
6 Randolph White   Riverview, FL 103379   
7 CARL GOUGH      
8 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Men - BG - Junior - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN FEE      
2 KAIN RODRIGUEZ      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 Julianne North   Stow , MA 165859   
3 Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
2 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
3 Stephanie Knotek   Kodak, TN 185894   

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JANE QUIGLEY      
2 PAMELA MCLAUGHLIN      
3 CAROLYN VANVURST      
4 Renee Blaney   Ocala, FL 195771   
5 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
6 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
7 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEX CONTRERAS      
2 ANNIK LAVALLEE      

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
2 Heather Hatch   Pinckney, MI 182672   
3 CATHY GASKIN      
4 Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyUSACDFBonk BreakerOSMOShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee