Race Results for
MABRA Senior Time Trial
Church Creek, MD
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Individual Time Trial on 08/23/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alden Towler   Claremont, CA 199891   ABRT/Team Snow Valley
2 Nick Bax   Boulder, CO 193457   Artemis
3 Lionel Burton   Silver Spring, MD 176869   Artemis
4 Morgan Gerlak   Baltimore, MD 194574   ChesapeakeWheelmen/KingPawn

Men - Master - MR - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Duvall   Baltimore, MD 10300   Unattached
2 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004   Atlantic/Hot Wheels
3 David Paul   Greenbelt, MD 126477   PoWER/MAMA
4 Michael Doolan   Hanover, PA 9829   VCB/RacePace/Legg Mason
5 Thomas Hoopengardner   Bethesda, MD 95638   Atlantic

Men - Master - MR - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Coggan   Ballwin, MO 45196   PoWER/MAMA
2 David Edinberg   Annapolis, MD 114635   ABRT/Team Snow Valley
3 Daniel Silva   Washington, DC 171049   DC Velo
4 Karl Augenstein   Oakland, CA 179621   NCVC/Edge Technologies
5 Michael Malone   Highland, MD 173197   VCB/RacePace/Legg Mason

Men - Master - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Neumann   Columbia, MD 60247   ABRT/Team Snow Valley
2 Carl June   Merion Sta, PA 57257   Guys Bikes
3 Myron Lehtman   Washington, DC 67514   NCVC/Edge Technologies
4 Scott Olson   Cockeysville, MD 198038   All American
5 Michael Hill   Baltimore, MD 170124   ChesapeakeWheelmen/KingPawn

Men - Master - MR - 60-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jean-Claude Laboudigue   Mc Lean, VA 50115   DC Velo
2 Merrick Frampton   Reistertown, MD 167588   VCB/RacePace/Legg Mason
3 Philip Samawicz   Alexandria 47163   NCVC/Edge Technologies
4 David Whitestone   Traverse City, MI 49383   NCVC/Edge Technologies
5 Donald Riggs   Ellicott City, MD 48977   ABRT/Team Snow Valley

Men - Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Langley   Gaithersburg, MD 105456   ABRT/Team Snow Valley
1 Bartolo Torre   East Stroudsburg, PA 156299   LSV/Trek/VW
2 Jonathan Wirsing   Sandy Hook, VA 48398   ABRT/Team Snow Valley
2 Paul Tower   Birmingham , AL 160975   LSV/Trek/VW
3 Joshua Frick   Park City, UT 135709   ABRT/Team Snow Valley
3 Chris Hardee   Washington, DC 65012   LSV/Trek/VW
4 Ryan McKinney   Reston, VA 97634   ABRT/Team Snow Valley
4 Rodger Carter   Clarksville, MD 53662   PoWER/MAMA
5 James Marsh   Leonardtown, MD 65488   Pax Velo
6 Ian Dille   Austin, TX 104953   ABRT/Team Snow Valley
7 Michael White   Burke, VA 171469   NCVC/Edge Technologies
8 Peter Penzell   Annapolis, MD 153487   Unattached
9 Anthony Lang   Washington, DC 50717   DC Velo
10 Craig Snydal   Ellicott City, MD 177961   Bayside/Bike Dr/Cannondale

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Nelson   La Mesa, CA 185399   ABRT/Team Snow Valley
2 Eric Frost   Alexandria, VA 12481   ABRT/Team Snow Valley
3 Andrew Coggan   Ballwin, MO 45196   PoWER/MAMA
4 Charles Schreier   Kensington, MD 138499   Evolution/Pedal-n-Spoke
5 Joseph Liberto   New Windsor, MD 179336   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
6 Richard Wolf   Wilmington, DE 57170   Team Delaware
7 Joseph DeMent   Beltsville, MD 78983   ABRT/Team Snow Valley
8 Gregory Smith   Laurel, MD 33144   PoWER/MAMA
9 Kevin Lee   Glenn Dale, MD 20729   PoWER/MAMA
10 Paul Inglis   North East, MD 61494   Wilmington Velocity
11 Thomas Ragland   Silver Spring, MD 151551   Squadra Coppi/IM Saab
12 George Woodall   Silver Spring, MD 38883   DC Velo
13 Jonathan Phillips   Norfolk, VA 157084   First State Velo Sport
14 Jeffrey Chown   Falls Church, VA 168413   NCVC/Edge Technologies
15 Marios Georgiou   Asheville Nc 104484   ChesapeakeWheelmen/KingPawn

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Augenstein   Oakland, CA 179621   NCVC/Edge Technologies
2 Bernie Gomucio   Rockville, MD 195020   DC Velo
3 Paul Oberson   Hyattsville, MD 196556   NCVC/Edge Technologies
4 John Hebner   Marriottsville, MD 111432   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
5 Jason Croasdale   Havre De Grace, MD 190804   Baltimore BC
6 Blake Selzer   Washington, DC 150694   Extreme
7 Scott Barstow   Alexandria, VA 182576   Extreme
8 Joseph Althoff   Portales 100538   Pax Velo
9 Scott Giles   Solomons, CA 196417   Pax Velo
10 Louis DeVos   Flanders, NJ 176823   NCVC/Edge Technologies
11 Elias Hengst   Washington, DC 193800   Squadra Coppi/IM Saab
12 Todd Wichman   Silver Spring, MD 175422   All American
13 Gregory Werth   Washington, DC 189336   DC Velo
14 Scott Roberson   Ocoee, FL 172661   Squadra Coppi/IM Saab
15 John Hostetter   Perryville, MD 42896   LSV/Trek/VW

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Thurman      Atlantic
2 Kyle Novak   Gaithersburg, MD 179045   Unattached
3 William Davis   Seaford, DE 167755   Ocean VC
4 Bryan McEnaney   Springfield, VA 201045   Unattached
5 Richard Crise   Baltimore, MD 192740   Unattached
6 Robert Hilton      Unattached
7 Steven Kellam   Annandale, VA 77807   Evolution/Pedal-n-Spoke
8 Jonathan Gardner   Silver Spring, MD 166633   DC Velo
9 Ted Harris   Hurlock, MD 196016   Bayside/Bike Dr/Cannondale

Women - Master - MR - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alison Geyh   Towson, MD 115476   Artemis
2 Renee Faison   Owings Mills, MD 196486   Baltimore BC
3 E Shepard Farrar   Arlington, VA 90361   NCVC/Edge Technologies
4 Kristin Murphy      Team DRT/Dunbars
5 Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   Artemis

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Begosh   Millville, PA 3176   ABRT/Team Snow Valley
1 Kristy Scheffenacker   Baltimore, MD 162414   ABRT/Team Snow Valley
1 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Baltimore BC
2 Michele Bote   Lancaster, PA 68760   LSV/Trek/VW
2 Chris Harding-Kelley   Middletown, MD 166665   Unattached
2 Julie Boughn   Columbia, MD 155602   Baltimore BC
3 Marjan Huizing   Kensington, MD 149645   ABRT/Team Snow Valley
3 Amanda MacEvitt   Arlington, VA 178031   Squadra Coppi/IM Saab
4 Susan Hefler   Herndon, VA 15670   LSV/Trek/VW
4 Kimberley Meyer   Arlington, VA 158677   Squadra Coppi/IM Saab

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanne Kembery      All American
2 Connie Dowler   Kensington, MD 171075   All American
3 Heidi Goldberg      ABRT/Team Snow Valley
4 Christy Underdonk      All American
5 Michelle McGliesh   Germantown, MD 184193   All American
6 Jennifer Hunt   Baltimore, MD 179421   Baltimore BC
7 Joan Hanscom   Chicago, IL 186556   Artemis
8 Christine Lynch   Annapolis, MD 177226   Baltimore BC
9 Diana Schneider   Davidsonville, MD 195601   Artemis
10 Lisa Roberson   Austin, TX 172660   Squadra Coppi/IM Saab
11 Jessica Hill   Evanston, IL 182688   Artemis
12 Kelly Felix      Baltimore BC
13 Joan Fainberg      Unattached
14 Susan Olson      Baltimore BC
15 Becky Spada   Laurel, MD 178440   Baltimore BC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFShimanoBonk BreakerSpySierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee