Race Results for
Spring Challenge #4
Derfield, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/13/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCOS RODRIGUEZ      
2 DANIEL JIMENEZ      
3 AUSTIN BERGER      
4 DAN MARWOOD      
5 Jessie Busch    Lantana, FL 179781   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER SHIELDS      
2 EDDIE FELIPE      
3 WILLIAM AVENDANO      
4 RYAN MCTIER      
5 MICHAEL MIDLARSKY      
6 Stephen Matthews   Weston, FL 197807   
7 RUBEN HERRERA      
8 Max Lashin   Coral Springs, FL 189472   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID BENTOLILA      
2 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
3 JORDAN GOLDFELD      
4 ALAN SMOLINSKI      
5 Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   
6 KYLE MORGAN      
7 FEDERICO RIOS      
8 JAY BELL      
9 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY FURMAN      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
2 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
3 MICHAEL CUMMINGS   Spokane, WA 160830   
4 Luis Gonzalez   Miami, FL 106428   
5 Juan Monge   Miami, FL 188096   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
2 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
3 JORGE CORTEZ   Weston, FL 140447   
4 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
5 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
6 ANDRES VILLADIEGO      
7 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GLENN MILLER   Los Alamos, NM 116838   
2 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
3 PERRY SILVER      
4 Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
5 Thomas Edge   Davie, FL 185859   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RHEE POLHAMUS      
2 BRYAN LILES      
3 CHRIS HINSHAW      
4 FRANK MANDARO      
5 David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
6 Chris Burrowes   Port St. Lucie, FL 179310   
7 JASON WILLEMS      
8 Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
9 JOEY KUNDTZ      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM WISNER      
2 Sterling Steward   Delray Beach, FL 106430   
3 Eric Bray   Asheville, NC 4693   
4 ANDY WEHMEYER      
5 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
6 Charles Oswald   Duluth, GA 139291   
7 JOHN BOCHINO      
8 THOMAS FOSELLI      
9 CARLOS FELIPE MEJIA      
10 MIKE THOMPSON      
11 MARIO APONTE      
12 JULIAN BUERES      
13 CARY FLAMM      
14 Eric Sanabria   Cooper City, FL 177213   
15 Marco Guajardo   Miami, FL 185862   
16 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
17 RICARDO COTTIN      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2 Peter Tamburello   Port Saint Lucie, FL 194876   
3 RON RAY      
4 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 192004   
5 CURT MORLOCK      
6 Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
7 TOM HUNTER      
8 Carlos Hernandez   Miami, FL 193217   
9 James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
10 GEORGE FELICIANO JR   Coral Gables, FL 185885   
11 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
12 Jeffrey Northrup   Pembroke Pines, FL 154677   
13 Allan Cambareri   Coconut Creek, FL 56312   
14 Robert Joa   Miami, FL 140354   
15 Jim Gillis   Pembroke Pines, FL 179311   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Cole   Miami, FL 7319   
2 BOB WEBSTER   Pittsburgh, PA 120628   
3 Edward Swakon   Miami, FL 138519   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 German Bermudez   Colombia 194439   
2 RICK DEBUSK      
3 JIM MCGUIRE      
4 Shane Danford   Ocala, FL 175210   
5 ANDREW FAULK      
6 Christopher Jordan   Boca Raton, FL 151333   
7 LESTER SANCHEZ      
8 PEDRO MORENO      
9 Francisco Bravo   Miami, FL 203534   
10 CHRIS DAVIS      
11 Matthew Jordan   Pembroke Pines, FL 193167   
12 John Mason   Oakland Park, FL 187889   
13 JOHN MORGAN      
14 David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
15 OSCAR VALLE      
16 RAMSES LATIFF      
17 MARK ANSEL      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VAUGHAN EDWARDS      
2 WILLIAM EARY      
3 MIKE BERMISM      
4 John Majure   Baca Raton, FL 196800   
5 JOEY RAMOS      
6 CHRIS GREGORIOS      
7 DONALD DIMON      
8 MATT ROBBINS      
9 EVAN DARLING      
10 DAVID BUNDY      
11 Brian Knight   Miramar, FL 189054   
12 MARIANO GONZALEZ      
13 RICH HUDSON      
14 WALLY PILAT      
15 MATTHEW SOPCHECK      
16 JEFFERY TURNER      
17 MARK DOUGLAS      
18 ERIC ROULEAU      
19 SCOTT JURGENS      
20 CASEY PEARICK      
21 STEVEN MIDLARSKY      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL 188691   
2 CARLOS RUIZ      
3 LARRY BEUTE      
4 LOUIS DELUCA      
5 RICHARD MOSS      
6 JAMIE MARRERO      
7 Chris Keefe   Miami, FL 188332   
8 SCOTT CLOUTHIER      
9 DAVID WEYER      
10 ALFREDO LARRE      
11 OSWALD VELAZQUEZ      
12 ADAM GOLDFARB      
13 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
14 JOE LAMBIOTTE      
15 ALVARO TOLEDO      
16 JOSE SEMPER      
17 ROBERT BRIDGHAM      
18 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
19 NEAL TODD      
20 CHRISTOPHER NEUBERT      
21 DAVE WERTH      
22 JOHN GOMEZ      
23 ADAM GRUMAN      
24 STEPHEN MATHEWS      
25 TONY MARTINEZ      
26 DENNIS SANCHEZ      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Kihnley   Carbondale, CO 194872   
2 Mike Berrios   Pompano Beach, FL 194873   
3 PHILIP SCANDARIATO      
4 Carlos Quinones   Coral Springs, FL 167094   
5 AL SANTEIRO      
6 Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
7 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
8 ROBERT NESSELROTH      
9 STEVE MIDLARSKY      
10 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
11 TOM PIKE      
12 JOHN POCZYNSKI      
13 KEVIN BRADLEY      
14 FERNANDO TAGES      
15 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
16 ROBERT LANG      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Callis   Ft Lauderdale, FL 187892   
2 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
3 Karina Kroll   Weston, FL 157601   
4 Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL 177095   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
2 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
3 Stephanie Knotek   Kodak, TN 185894   
4 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
5 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
6 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
7 Libby Harrow   Vero Beach, FL 187894   
8 Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CYNTHIA FEENEY      
2 ALEX CONTRERAS      
3 BETH POCZYNSKI      
4 LILLIE FARNIAS   Miami, FL 185976   
5 LAURIE SCHOEPE      
6 KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   
7 MERRI BASS      
8 TERUKO WHATLEY      
9 CINDY MITTET      
10 HEATHER VOET      
11 MICHELE RIVERA      
12 TAMMY GOOD      
13 VICTORIA WHATLEY      
14 LYNDA DAVEY      
15 PATTY WILLIAMS      
16 JENNIFER BALDWIN      
17 KAREN KLEIN      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFBonk BreakerCUORESierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee