Race Results for
Eastern Cup
Williston, VT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/14/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Hedin   Davis, CA17:54.0 179604  458 
2 Colin Coates   Cheshire, CT19:25.4 159652  468 
3 Matthew Reale   Walla Walla, WA19:25.9 188965  452 
4 Brian Firlet   Rutland, VT21:02.8 183891  463 
5 Zachary Lance   Jericho, VT22:01.3 189226  469 
6 Robert Peterson   Colchester, VT23:17.1 175139  471 
7 Ben Houston   23:20.5  453 
8 Gavin Vaughan   Sharon, VT23:49.1 173589  457 
9 Jese Freundlich   23:56.1  451 
10 Jake Smith   26:09.3  467 
12 Matthew Williams   28:14.3  470 
13 Aaron Choi   28:27.5  460 
14 Nick Schmitz   East Lyme, CT30:19.7 184115  456 
15 Andrew Thompson   Winchendon, MA31:33.3 189770  464 
16 Kyle Shortsleeve   33:15.9  472 
17 Nicholas Hamilton   Peru, NY37:09.0 189773  462 
18 Samuel Carlson   St George, VT40:56.9 183890  450 
DNF Stephen Iwanicki   East Lyme, CT189342  455 
DNF Michael Orsi   Sonoma , CA189030  459 
DNF Matthew Jaquish   Williston, VT163238  465 
DNF Jade Jenny   Hinesburg, VT150562  473 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO40:58.7 191158  
2 Cory MacViven   42:47.6  
3 David Scherp   East Hampton, CT44:26.2 182798  
4 Ryan Barlow   Fort Collins, CO48:46.5 179244  10 
5 Derrick Deming   S Burlington, VT49:22.3 190500  
6 Sam Darling   49:41.4  
7 Justin Jenny   53:09.6  
8 Kyle Garcia   55:20.0  
9 Nick Bragg   11:36.2  12 
DNF Sam Teasdale    11 
DNF Peter Reale    
DNF Ian Cole    

Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Colapietro   38:38.9  107 
2 Billy Bateson   Cheshire, CT40:12.0 191156  109 
3 Greg Wrobel   40:59.7  106 
4 Michael Hayes   Longmeadow, MA41:27.3 190516  111 
5 Randy Myers   Chester, CT42:00.7 187425  101 
6 Ian Sullivan   42:04.9  103 
7 Ethan Schoonmaker   West Dover, VT42:24.8 174877  100 
8 Aaron Mongeon   43:52.2  110 
9 Ben Adams   Suffield, CT53:25.9 191751  108 
10 Derrick Whitby   54:40.4  105 
DNF Adam Briere    104 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Scatchard   Charlotte, VT42:09.8 150904  744 
2 Brian Weldon   Avon, CT44:24.0 159653  741 
3 Casey MacNiven   Austin, TX45:29.8 141268  742 
4 Andrew Freye   Allentown, PA47:07.8 164856  743 
5 Colby Jesset   Shelburne, VT52:11.9 148158  748 
6 Patrick Carey   Keene, NY52:42.0 171839  739 
7 Joseph Adams   Montgomery, VT53:23.2 144449  738 
8 James Driscoll   Park City, UT54:13.8 163112  736 
9 Jeremiah Russell   Russell, MA54:22.6 170791  735 
10 Justin Kelsey   Colchester, VT57:42.5 175188  750 
11 Kendell Shailer   Morris, CT59:49.2 147332  745 
12 Kevin Montgomery   San Francisco, CA02:09.8 164746  746 
13 Kyle Drennen   Waterford, CT02:35.9 146510  747 
14 Jacob Ringquist   Westminster, MA10:54.8 169110  749 
15 David Diamond   Westford, VT19:30.5 189410  737 
DNF Cohen Caswell   Center Harbor, NH151703  740 

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT06:45.1 23079  179 
2 Michael Broderick   Chilmark, MA07:16.8 4922  183 
3 Brian Astell   14:05.6  176 
4 Jean Philippe Provost   14:06.6  178 
5 John Foley   Fiskdale, MA16:50.8 121026  181 
6 Adam Bucklin   Bend, OR19:40.1 117273  184 
7 Martin Lafontaine   24:52.5  177 
8 Troy Michaud   York, ME27:49.5 92465  175 
9 Christopher Cover   Richmond, VT28:15.3 7950  186 
11 Matthew Domnarski   Ware, MA37:06.3 9762  187 
DNF Kevin Brennan   Waitsfield, VT150649  189 
DNF Jeffrey Seaton   Missoula, MT80178  188 
DNF David K Ricklefs   Philadelphia, PA46984  180 
DNF Benjamin Moody   Rumney, NH24837  185 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Malcolm Richardson   Hanover, NH41:49.9 133821  941 
2 Spencer Powlison   Boulder, CO43:20.4 161897  815 
3 Damon Parke   Waltham, MA44:07.1 137257  836 
4 Josh Dillon   Stowe, VT44:50.4 174590  826 
5 Kyle James   Jonesville, NY46:14.5 121820  823 
6 Aaron Molloy   Concord, NH47:45.0 174593  835 
7 Nathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA47:45.5 140698  632 
8 Kevin Petrone   Fairlee, VT49:24.3 164287  820 
9 Justin Scott   East Lyme, CT51:27.9 140116  830 
10 Nathan Rice   Durham, NC51:48.1 29688  818 
11 Daniel Brindise   Moretown, VT52:04.5 79878  829 
12 Justin Bourque   Walpole, MA52:49.4 187412  828 
13 Chris Gagnon   Watertown, MA52:56.6 179645  827 
14 John Burns   Hingham, MA54:51.5 149237  821 
15 Seth Mitchell   Deep River, CT56:58.3 92984  816 
16 Chris Cosma   Suffield57:30.4 153906  824 
17 Colin Rowan   Falmouth, MA58:23.7 94079  832 
18 Troy Romanowski   Stamford, CT58:31.9 181067  819 
19 Bannon Williamson   58:48.1  825 
20 Corey Piscopo   Steamboat Springs, CO58:54.8 146402  837 
21 Damien Colfer   Newmarket, NH00:24.3 159160  817 
22 Shaun Rancourt   02:07.2  834 
23 Tomas Petricko   Encinitas, CA10:40.9 165580  831 
24 Nathan Simpson   24:12.7  838 
DNF Matthew Montross   Waterbury, VT165570  822 
DNF Robert Lehtinen   Seattle, WA114134  833 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Patrick   Milford, CT44:52.5 77698  932 
2 Roland Meunier   Plant City, FL47:38.6 138782  940 
3 Christopher Adeletti   Granby, MA48:43.3 1190  957 
4 Jon Rowe   Bennington, VT49:06.5 30742  944 
5 William Turner   Northboro, MA50:12.1 101153  930 
6 George White   Tunbridge, VT50:17.5 37963  954 
7 Kenneth Caputo   North Windham, CT51:40.2 147508  958 
8 Brian Kelley   Pawling, NY53:08.5 133393  937 
9 Lucas Jenson   Williston, VT53:33.4 169164  923 
10 Sam Talbot   Sterling, MA53:33.5 173386  939 
11 Alexei Medvedev   Katonah, NY55:54.2 101472  938 
12 Joshua Begin   Brookline, MA55:59.5 163260  936 
13 William Bronk   S Burlington, VT56:53.5 163998  933 
14 Glenn Medeiros   South Burlington, VT56:56.0 160221  925 
15 Mark Hixson   Simsbury, CT57:10.2 170815  952 
16 Gary Velardi   Wallingford, CT57:33.0 170856  949 
17 Robert McCarty   Morrisonville, NY58:41.2 147930  947 
18 Brian Rutter   Belchertown, MA00:29.6 168738  929 
19 Steven Colangeli   Charlotte, VT00:38.8 52380  935 
20 Israel Evarts   Waltham, VT01:04.0 114575  945 
21 Gray Eldridge   Falmouth, MA01:21.8 103758  950 
22 Garin Frost   Williston, VT01:34.1 87869  956 
23 Robert Courtemanche   Riverton, CT02:21.9 98397  934 
24 Shawn Standen   Burlington, VT02:57.1 94797  921 
25 Maximino Veiga   Danbury, CT04:54.7 86327  922 
26 Ralph Eames   06:09.0  959 
27 Matt Wilson   Dunbarton, NH09:00.8 175177  946 
28 Trent Coletta   Williston, VT09:30.0 100464  920 
29 Samual Stevens   Middletown, CT09:42.3 178524  942 
30 Alwin Winkler   Salem, NY14:27.4 152016  948 
DNF Dustin Easter   Thornton, NH10371  943 
DNF Josh Begin   Lawrenceville, IL161260  926 
DNF Ed Grano   Yorktown Hts, NY145243  928 
DNF Brian Moody    953 
DNF Edward Smith   Plattsburgh, NY99200  955 
DNF Jay Provencher   Waterbury Center, VT88677  931 
DNF Mark Stotz   Easthampton, MA34319  924 
DNF Randy Hill   Burlington, VT16204  951 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Lesmerises   Franconia, NH47:27.0 57235  350 
2 Christopher Flagg   Merriam, KS49:02.5 17960  372 
3 Stephen Wright   Waterbury Center, VT50:34.1 85493  358 
4 James R Kelley   51:06.1  367 
5 Mark Luebbers   Delmar, NY51:08.8 21775  357 
6 Thomas Masterson   Bradford, VT58:16.4 22863  371 
7 Timothy Dempsey   Randolph Center, VT59:37.2 173323  363 
8 Paul Nyberg   Goshen, CT00:11.8 82305  356 
9 Gilman Lang   Burlington, VT01:43.7 150896  351 
10 Glenn Giglio   Manchester, CT03:56.1 13215  369 
11 Jon Lamb   Killington, VT04:39.2 20181  360 
12 Charlie Mitchell   05:25.2  362 
13 Denis Biglin   Glastonbury, CT06:13.2 160943  373 
14 Scott Paine   06:42.3  366 
15 Tom Barnes   08:50.5  359 
16 Walter Fischer   Newbury, VT10:58.8 121411  352 
17 Keith Bombard   Morrisonville, NY13:06.8 116902  365 
18 Christopher Logan   Keene, NH14:44.6 21464  355 
19 Joel Page   Montpelier, VT15:10.4 27065  361 
20 Randy Tefft   Keene, NH17:01.4 100727  364 
21 Michael Foster   17:26.6  370 
22 James K Mix   25:10.5  354 
DNF Brian Rafferty   Mamaroneck, NY169430  353 
DNF Jonathan Fielding   Princeton, MA155775  368 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Argabright   Richardson, TX11:54.9 98324  196 
2 Robert Feldman   Tiverton, RI26:14.3 134189  195 
DNF David Rath   Williston, VT79685  197 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Lasher   14:29.4  630 
2 Loren Voyer   14:51.6  646 
3 Will Hanson   Cleveland, OH16:33.7 183643  627 
4 Ed Torres   17:11.1  634 
5 Travis Voyer   18:04.7  631 
6 Jamie Sarochak   Enfield, NH20:28.5 186267  640 
7 Whitney Hanson   Swanton, VT23:07.2 188168  628 
8 Dan Boozan   Scottsdale, AZ24:13.6 174592  633 
9 Alan (Bo) Daley   Worcester, MA27:54.9 92923  625 
10 Jason Carpenter   29:17.1  642 
11 Brian R Homick   29:57.4  639 
12 Ed Krall   31:04.8  641 
13 Jason Berard   32:35.8  638 
14 Jeremy Munson   33:33.1  643 
15 Steven Ivory   Manchester, CT35:04.3 188634  629 
16 J Wozniak   Albany, NY37:30.3 183877  637 
17 Herb Hodgdon   40:10.0  645 
DNF Jayson Parvis    636 
DNF Brian Usher   Queensbury Ny133522  626 
DNF Douglas Costa   Hardwick, VT111953  635 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lane Miller Lewis   20:36.6  537 
2 Christopher Bertrand   21:41.3  543 
3 Timothy Eichner   Thompson, CT23:00.2 181087  530 
4 William Norton   Medford, MA25:13.1 84928  534 
5 Jeffrey T Dixon   25:18.7  529 
6 Jon Bever   Essex, VT26:09.8 158714  522 
7 Stephen Gorman   Charlotte, VT26:11.9 137402  535 
8 Christopher Rose   Peru, NY26:17.9 30549  540 
9 Benjamin Moore   Bloomfield, CT29:34.9 159697  538 
10 Matt Trybus   29:52.2  523 
11 Eric Berliner   30:15.8  536 
12 Randy Bisson   S Burlington, VT30:17.6 3785  531 
13 Donald Dauphinais   Danielson, CT31:53.7 138958  539 
14 Martin Byrson   32:49.2  546 
15 John Luman   35:38.4  521 
16 John Witmer   Williston, VT36:14.6 114581  300 
17 Mark Robson   Ridgefield, CT37:05.1 98848  533 
18 Thomas Buck   38:43.5  528 
19 Jon McNeill   Weston, MA42:11.2 174549  545 
20 Bob Kogut   46:26.7  544 
21 Scott Comeau   Milton, VT52:30.5 114467  532 
22 Jeffrey Pignong   54:51.2  541 
DNF Scott Boles    547 
DNF Doug Bliss    520 
DNF Bryan Zieroff   Stamford, CT181426  527 
DNF Graham Thompson   Voluntown, CT171460  526 
DNF Robert Cerdeira    524 
DNF Jim Proulx    525 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Kelley   Hinesburg, VT20:47.6 18791  705 
2 C B McCleary   22:30.9  706 
3 James S Bellinghiri   22:45.6  720 
4 Fred Spencer   23:19.0  707 
5 Richard Bazluke   Essex Sct, VT24:23.9 190990  702 
6 Lawrence A Martell   24:54.8  723 
7 Gary S Kessler   26:31.5  716 
8 Kevin Breton   Ashford, CT27:09.4 63314  700 
9 Clark Drake   Sunderland, MA27:50.6 168733  708 
10 Karl Krawczk   Chicopee, MA28:27.2 79206  714 
11 Robert Gover   Queensbury, NY28:33.7 175153  717 
12 Kevin Farrell   York, ME28:36.1 174078  709 
13 Jim Arnold   Copper Mtn, CO29:00.8 172326  704 
14 Walter Pichler   29:03.7  722 
15 James Wert   Thetford Center, VT30:24.7 37748  713 
17 Jeff Warner   33:54.0  703 
18 David E Havens   37:07.0  718 
19 Mark Diparlo   38:33.2  701 
20 Mike Rigby   39:10.6  715 
21 Kendall Clukey   48:17.6  721 
DNF Paul Hayes   Guilford, CT188015  710 
DNF Robert Vaughan   Sharon, VT170260  712 
DNF Walter Iwanicki   East Lyme, CT43523  711 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael P Goodrich   27:23.5  802 
2 Peter Wohl   34:31.9  804 
3 William Palumbo   Ridgefield, CT37:39.7 161905  803 
4 Bill Hart   Dalton, MA37:58.4 170788  801 
5 Gerald Osterman   Barre, VT14:17.7 192308  800 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Harrewyn   40:12.2  201 
2 Greg Towczyk   42:01.7  203 
3 John Sappo   44:10.3  202 
4 Shane Garceau   46:03.9  200 
5 Leonardo Paredes   50:11.3  204 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick La Marche   40:23.1  301 
2 Greg Teese   41:33.4  303 
3 John Schwartz   42:22.1  310 
4 Dean Corltum   42:38.0  309 
5 James Powell   44:16.6  304 
6 Carl Gilgut   46:36.5  302 
7 Ronald Jr Urbine   48:13.6  311 
8 Curt Cambee   50:24.0  312 
9 Hank Kells   56:52.7  307 
10 Lewis Holcroft   59:09.0  313 
11 Jerry Forbes   02:51.2  306 
12 Jody Forbes   15:49.4  305 
DNF Don Harmeyer    308 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael VanRandwyk   Manor, TX43:09.4 191261  407 
2 Paul Jarris   44:22.0  402 
3 Oscar Garcia   44:22.3  401 
4 Cris Cote   44:42.4  404 
5 John Torrey   46:11.5  415 
6 Karl Schachtner   Marlborough, CT46:20.8 190114  414 
7 Mike Lacharite   46:54.3  411 
8 Stephen White   48:21.0  403 
9 Christopher Hinds   Exeter, NH49:11.2 16260  400 
10 Homer Wesolowski   49:54.0  410 
11 John Bonadies   Hamden, CT50:10.5 138043  416 
12 Mihaly Deak   Volente, TX50:13.4 182578  406 
13 Michael Drescher   Burlington, VT56:14.8 144333  412 
14 John Coates   Cheshire, CT56:41.7 170406  413 
DNF Garth Bean   Ashford, CT175179  405 
DNF Karl Schactner    408 
DNF Steve Meunier    409 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Shaw   43:56.1  503 
2 John Hackney   49:29.5  501 
3 Kerry N Crosby   55:46.7  500 
4 William Wentworth   57:07.4  502 
5 Thomas Hart   Ellington, CT57:48.2 191721  504 
6 Jeffrey Hattem   Natick, MA04:47.9 62740  505 

Women - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Petter   55:39.2  602 
2 Ashley Drake   Sunderland, MA57:10.1 186383  601 
3 Samantha Barlow   Lyme, NH04:57.1 179245  1107 
4 Chloe Jackson   East Hampton, CT09:21.9 181210  600 
5 Heather Varrato   Middletown, CT14:39.2 175185  603 

Women - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary McConneloug   Chilmark, MA50:34.2 129285  275 
2 Suzanne Filippone   S Berwick, ME38:24.4 134465  276 

Women - EX - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Barter   N Brookfield, MA20:53.2 2763  77 
2 Kathleen Shaw   East Hartland, CT28:12.2 109094  76 

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Moreau   37:36.1  916 
2 Lori Weissman   43:17.6  1103 
3 Angela Irvine   Burlington, VT49:02.6 180000  915 
4 Jamie Fields   50:45.0  1105 
5 Susan King   51:53.0  1102 
6 Amy Burrer   52:24.2 192186  919 
7 Mary Fish   58:36.1  1101 
8 Pat Rosier   Pittsfield, MA09:05.0 170786  917 
DNF Sherry Ryon Courtemanche   Riverton, CT164986  918 

Women - BG - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toby Richman   53:24.0  620 
2 Joann Biglin   Glastonbury, CT56:38.4 161906  1106 
3 Sheila Tourangeau   Burlington, VT03:58.8 150894  624 
4 Barbara Cote   06:46.8  622 
5 Pamela Gude   13:53.2  621 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyShimanoCUOREBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee