Race Results for
South Eastern Regional Championship #6
Ducktown, TN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/01/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2 WILL FORBES      
3 JORDAN HERSHBINE      
4 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
2 Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
3 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
4 Douglas Schatz   Nashville, TN 186609   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Ross   Florence, AL 178332   
2 JAFER BEIZER      
3 ADDISON FRITTS      
5 Stephen Schultz   Marietta, GA 191705   
6 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
7 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
8 Max Trent   Powell, TN 184415   
9 NATHAN WISE      
10 CHARLES HALL      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Timmons   Flagstaff, AZ 153514   
2 Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
3 Brandon Barbour   Murphy, NC 164656   
4 ERIC WHITTON   Helena, AL 187677   
5 JOSEPH BOLTON      

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Cagle   Marietta, GA 137285   
2 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
3 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
4 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
5 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
6 ROBERT JOHNSON   Chattanooga, TN 127349   
7 Craig Wohlschlaeger   Montecito , CA 121452   
8 Mark McGarity   Peachtree City, GA 106299   
9 Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARY YATES   Suffield, CT 165708   
2 Nick VanWinkle   Atlanta, GA 119896   
3 Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
4 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
5 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
6 Travis Werts   Brentwood, TN 159867   
7 C Jason Lake   Tuscaloosa, AL 166185   
8 Jacob McGahey   Asheville, NC 108366   
9 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
10 Chris Chotas   Atlanta, GA 137731   
11 ROBERT BOUNDS      
12 Wesley Garland   Alpharetta, GA 151975   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2 Samuel Moore   Saint Louis, MO 77370   
3 Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC 110326   
4 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
5 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
6 Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937   
7 JON MCLAUGHLIN   Red Wing, MN 98245   
8 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
9 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868   
10 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
11 Eric Buck   Solomons, MD 5328   
12 Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
13 Eric Capley   Tuscaloosa, AL 164952   
14 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
15 Eric McClellan   Fayetteville, PA 85507   
16 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
17 Tom Spence   Columbia, TN 113908   
18 Keith Lucas   Custer, KY 160878   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Miroslav Novak   Huntsville, AL 127462   
3 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
4 Randal Crow   Birmingham, AL 128615   
5 GREGG HARDWICK   Helena, AL 14094   
6 Rick Harmon   Columbia, TN 15115   
7 Sammy Curlee   Epworth, GA 8377   
8 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
9 Gary Collins   Kirksey, KY 115886   
10 Steven Bushey   Ocala, FL 186188   
11 WAYNE NIX      
12 Larry Peck   Kingsport, TN 113906   
13 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
14 John Rhyne   Powell, TN 113648   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Dobbins   High Point, NC 182408   
2 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
3 MIKE PRUVIS   Louisville, KY 186611   
4 Ben Hughes   White House, TN 111934   
5 GLEN ENZFELDER      
6 NATHANIEL FAULIKENBERRY      
7 Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   
8 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
9 Scott Burton   Roanoke, VA 192566   
10 Anthony McClain   Greenville, SC 171118   
11 John Burroughs   Riceville, TN 156701   
12 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
13 John Moder   Midway Park, NC 192172   
14 Brian Lord   Covington, GA 182406   
15 Bruce Blevins   Athens, TN 155253   
16 Eric Miller   Starkville, MS 191140   
17 MATTHEW SCALLA      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
2 John Hoover   Mc Donald, TN 127337   
3 C Jason Richardson   Franklin 149518   
4 Greg Robinson   Pooler, GA 186191   
5 Matthew Sanford   Savannah, GA 181453   
6 Charles Rossignol   Atlanta, GA 173111   
7 Mark Dodson   West Paducah, KY 149877   
8 John Myers   East Point, GA 164658   
9 SHEY LINDNER      
10 Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456   
11 Christopher Cundiff   Owens Cross Roads, AL 138418   
12 Steven Fenster   Wooster, OH 41813   
13 Brady Rogers   Atlanta, GA 144524   
14 Mark King   Decatur, GA 163111   
15 DAVID MAY   Gilroy, CA 169912   
16 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   
17 Preston Yarborough   High Point, NC 169509   
18 Kirk Brandon   Hermitage, TN 155097   
19 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
20 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
21 ARIS POLYZOS      
22 KEVIN DOYLE      
23 Dave Watson   Davie, FL 154901   
24 EVAN STALZER      
25 Jeff Reese   Monterey, TN 177600   
26 Jeffrey Stuhlman   Camp Lejeune, NC 190687   
27 JAMES HODGES      
28 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
29 JOE BELDEN      
30 MIKE MCGINNIS      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GLEN GRAHAM   Marquette, MI 13898   
3 William Clark   Etowah, TN 173074   
4 Sam Grebe   Mt. Vernon Il 186610   
5 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
6 Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
7 MICHAEL COUNCIL      
8 William McDonald   Welllington, FL 142176   
9 Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
10 Buddy Faulkner   Lookout Mtn, TN 102252   
11 David Thomas   Brookwood, AL 88122   
12 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
15 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
16 ALAIN FONTAINE      
17 William Bolinger   Paducah, KY 173501   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PHILIP THOMPSON      
1 CHRISTOPHER BELL      
2 HAZEN KREIS      
2 SETH KOLKA      
3 TIM LEWIS      
3 CHARLIE ALLIGOOD      
4 DONALD JENKINS      
4 JON KENT      
5 Christopher Womack   Tallahassee, FL 186142   
5 KIMERLY EZELL      
6 Steven Price   Chattanooga, TN 185852   
7 RAJEEB DAS      
8 JEFFREY CARY      
9 ADAM STEWART      
10 STEPHEN JAQUISH      
11 Rob Morgan   Huntersville, NC 184573   
12 CHRIS WADE      
13 WILL FORD      
14 CHRIS STEARNS      
15 LENNY PLATTEBORZE      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Heinsman   Chattanooga, TN 176671   
2 Joseph Baes   New Bern, NC 84128   
3 BILLY BEANE      
4 Ben Ross   Franklin, TN 80386   
5 Keith Adkins   Huntsville, AL 190995   
6 Joshua Jacobs   Memphis, TN 147718   
7 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
8 CHRISTIAN SRAMEK      
9 CHARLIE MARTIN      
10 NERLE EDINGTON      
11 PHILIP COTHERN      
12 KEVIN TRENT      
13 KIRK SWANSON      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN DE LEO      
2 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
4 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
5 JAY BALINT   Edina, MN 109296   
6 DARREN COX      
7 CURTIS THOMPSON      
8 James Giddy   Arab, AL 168250   
9 Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
10 LAIR GANTT      
11 JOSEPH MARSILIA      
12 JAMES BROWN      
13 CHAD FIEST      
14 ROY EZELL      
15 CHAD SHRINER      
16 JAMES WILEY      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL REASOR      
2 GARY MAULDIN      
3 HAMLET F. HARRIS JR   Dallas, GA 15170   
4 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
5 RAYMOND SCHMIDT   Jacksonville, FL 166155   
6 CHESTER ROWLAND      
7 Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
8 STEVE BAXTER      
9 KERRY HUGHES      
10 Jeffrey LeBlanc   Newport, NC 190001   
11 LEONARD PLATTEBORZE      
12 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
13 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
14 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
2 Ed McCalley   Rockwood, TN 169484   
3 Thomas Gee   Paris, TN 13000   
4 Karl de Santos   Atlanta, GA 188502   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tarrah Macbeth   Decatur, GA 160179   
2 Heather Edwards   Minneapolis, MN 112633   
3 Rebecca Gross   Golden, CO 176014   
4 REBECCA FALLS      
5 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
6 Julianne North   Stow , MA 165859   
7 Charmaine Hart   Jonesborough, TN 166182   
8 STEPHANIE JOHNSON   Richmond, VA 103541   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 URSULA SANDEFUR      
2 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
3 Kelly Rooney   Gainesville, FL 178619   
4 Susan Council   Kennesaw, GA 171382   
5 Shannon Lindner   Phoenix, AZ 179675   
6 APRIL FLANDERS      
7 Janet McCalley   Powell, TN 186983   
8 Dayna Cotter   Atlanta, GA 188968   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexis Dabroski   Gainesville, FL 189458   
2 Michelle Balint   Gray, TN 190297   
3 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
4 Heather Adkins   Winter Garden, FL 190994   
5 HEATHER HJETLAND      
6 CARRIE HILL      
7 PAT NOIGOONTURM      
8 Megan Burkhart   Tallahassee, FL 192561   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoUSACDFSierra NevadaSpyCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee