Race Results for
South Eastern Regional Championship #4
Anniston, AL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/21/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11*12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 WILL FORBES      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT HIGHFIELD      
2 TJ LAWHORN      
3 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Ross   Florence, AL 178332   
4 Max Trent   Powell, TN 184415   
5 Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   
6 JOSEPH BURNWELL   Jacksonville, AL 192490   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 MARCUS LYONS      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
2 Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
3 ERIC WHITTON   Helena, AL 187677   
4 Brandon Barbour   Murphy, NC 164656   
5 RYAN REEVES      

Men - SM - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE STOCKWELL   Phoenix, AZ 119813   
2 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
12 ROBERT JOHNSON   Chattanooga, TN 127349   
17 Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
5 Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
6 Colby Millen   Atlanta, GA 113617   
7 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
8 Travis Werts   Brentwood, TN 159867   
9 David Timmons   Flagstaff, AZ 153514   
10 Wesley Garland   Alpharetta, GA 151975   
11 GARY YATES   Suffield, CT 165708   
13 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
14 CHRIS HOVATTER      
15 Chris Chotas   Atlanta, GA 137731   
16 Chris Mitchell   Erie, CO 78717   
18 C Jason Lake   Tuscaloosa, AL 166185   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2 Michael Hurley   Mountain Brook, AL 103698   
3 Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC 110326   
4 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
5 ERIC PRUDUE      
6 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
7 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
8 Sven Eisenhauer   Woodstock, GA 185936   
9 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
10 Tom Spence   Columbia, TN 113908   
11 Eric Capley   Tuscaloosa, AL 164952   
12 Ken Melvin   Northport, AL 151177   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Terry Duran   Hailey, ID 82946   
3 GREGG HARDWICK   Helena, AL 14094   
4 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
5 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
6 G Robin Davis   Leeds, AL 8784   
7 John Blessed   Gainesville, FL 122531   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
2 NOAH FOUTS      
3 JOHN MUSE      
4 Scott Burton   Roanoke, VA 192566   
5 RYAN HARDAGE      
6 Noah Harper   Chattanooga, TN 191028   
7 BRIAN FIELD      
8 GLEN SLATER      
9 GLENN ZIESENITZ      
10 SETH ELLIS      
11 JOHN MODER      
12 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
13 FREDDIE RICHEY      
14 Brian Lord   Covington, GA 182406   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHEY LINDNER      
2 Kip Humphries    175470   
3 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
4 Greg Robinson   Pooler, GA 186191   
5 Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456   
6 Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
7 Preston Yarborough   High Point, NC 169509   
8 Steven Fenster   Wooster, OH 41813   
9 ED BALTES      
10 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
11 DAVID HIOTT      
12 DAVID MAY   Gilroy, CA 169912   
13 Scott Roberson   Ocoee, FL 172661   
14 SHAW MELTON      
15 Joseph (Todd) Clifton   Lawrenceburg, TN 184255   
16 John Myers   East Point, GA 164658   
17 BRYAN WESTBROOK      
18 Brent Adkins   Moody, AL 161435   
19 GEOFF LEONARD      
20 Dave Watson   Davie, FL 154901   
21 RON DUNCAN      
22 TODD MAY      
23 MICHAEL GRUBBS      
24 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
25 Frank McCarthy   Tallahassee, FL 139841   
26 Evan Clarke   Childersburg, AL 186130   
27 MIKE MCGINNIS      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GLEN GRAHAM   Marquette, MI 13898   
2 William McDonald   Welllington, FL 142176   
3 Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
4 Bob Schlemmer   Birmingham, AL 184498   
5 Sidney Root   Camp Lejeune, NC 188503   
6 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
7 ROB HOPE      
8 JOHN TALLEY      
9 Gregory Greer   Memphis, TN 166170   
10 TIM PARTON      
11 David Weiss   Birmingham, AL 189014   
12 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
13 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
14 David Thomas   Brookwood, AL 88122   
15 Kris Van Allen   Chattanooga, TN 160546   
16 MIKE SNOW      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVE ROBERSON      
2 Karl de Santos   Atlanta, GA 188502   
3 Bobby White   Jacksonville, AL 161478   
4 John Brigham   Gardendale, AL 158581   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PHILIP THOMPSON      
1 WILLIAM WADE      
2 DONALD JENKINS      
2 KEVAN THOMPSON      
3 TONY JACKSON      
3 Christopher Womack   Tallahassee, FL 186142   
4 RAJEEB DAS      
5 TIM LEWIS      
6 Steven Price   Chattanooga, TN 185852   
7 Jeffrey Cary   Gresham, OR 192587   
8 Rob Morgan   Huntersville, NC 184573   
9 ANDREW SESCILLA      
10 CHRISTOPHER SHADRICK      
11 CHRIS STEARNS      
12 THOMAS PAYNE      
13 SEAN CREWS      
14 LENNY PLATTEBORZE      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Baes   New Bern, NC 84128   
2 BILLY BEANE      
3 RICKY PETTITT      
4 BRAD HOOD      
5 Keith Adkins   Huntsville, AL 190995   
6 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
7 MIKE LAWSON      
8 LANCE NICHOLS      
9 MARCUS TILLMAN      
10 KEVIN TRENT      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
2 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
3 JUSTIN DE LEO      
5 JAY BALINT   Edina, MN 109296   
6 TRACEE POLCIN      
7 JOSEPH MARSILIA      
8 DAVID HAYTER      
9 David Parrett   Macon, GA 176827   
10 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
11 Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
12 Steve Lawhorn   Fpo, AP 190015   
13 James Giddy   Arab, AL 168250   
14 GEORGE WALLER      
15 WILLIAM CORKERN      
16 ROY EZELL      
17 James Kent   Huntsville, AL 192493   
18 JEREMY HALL   Hawthorn Woods, IL 187426   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RUSSELL GOINS      
2 HAMLET F. HARRIS JR   Dallas, GA 15170   
3 RAYMOND SCHMIDT   Jacksonville, FL 166155   
4 GARY HEADLEY      
5 Jeffrey LeBlanc   Newport, NC 190001   
6 LEONARD PLATTEBORZE      
7 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
8 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
9 CHRIS MURPHY      
10 CHUCK HUNT      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Murphy   Anthony, FL 105263   
2 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
3 LISA ROPKE   Canton, GA 172792   
4 Loretta Simpson   Woodstock, GA 161662   
5 Ellen English   Birmingham, AL 143255   
6 Rebecca Gross   Golden, CO 176014   
7 Julianne North   Stow , MA 165859   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 URSULA SANDEFUR      
2 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
3 BROOKE HENDERSON      
4 CATHERINE FENSTER      
5 Shannon Lindner   Phoenix, AZ 179675   
6 Trish Albert   Smyrna, GA 140671   
7 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Balint   Gray, TN 190297   
2 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
3 Heather Adkins   Winter Garden, FL 190994   
4 Megan Burkhart   Tallahassee, FL 192561   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMOCUORESpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee