Race Results for
Quanah Classic
Lampasas, TX
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Road Race on 01/12/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Howell   Flower Mound, TX 166360   Matrix Cycle Club
1 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   Action Bikes
2 Kevin Yeh   Philadelphia, PA 178409   United Youth Sports Inc.
2 Robert Kelly   Washington, DC 185671   Kansas University
3 Eric Hess   Austin, TX 139534   United Youth Sports Inc.
3 Chris Dow   Madison, AL 155337   Team Bicycles Inc.
4 David James   Austin, TX 185704   REI Austin
4 Mark Middleton   Boerne, TX 181351   Action Bikes
5 John Baxendale   Lakeway, TX 105033   Unattached
5 John Leader   Elgin, TX 180657   REI Austin Cycling Team
6 Robert McGuire   Austin, TX 133554   Unattached
6 Robert Fuller   Conifer, CO 185030   Violet Crown Sports Assoc
7 Don Merritt   Euless, TX 136743   Team Bicycles Inc.
7 James Wray   Austin, TX 186603   Unattached
8 Rick Anderson   Austin, TX 184852   United Youth Sports Inc.
8 Tim Currie   Pflugerville, TX 181870   REI Austin
9 Steve Garde   Pflugerville, TX 176308   REI Austin Cycling Team
9 Dana Dillard   Ft Worth, TX 120698   Team Bicycles Inc.
10 Jason Priakos   Keller, TX 177031   Team Bicycles Inc.
10 Guy Nethery   Austin, TX 180703   Unattached
11 Kirk Drummond   Austin, TX 186341   Unattached
11 Kevin Hunziker   Wylie, TX 126930   Unattached
12 Craig Harley   San Antonio, TX 56233   Action Bikes
12 Barry Stevenson   Richardson, TX 180562   Unattached
13 Kelly Kerby   Austin, TX 139799   Unattached
DNF Tim Elliott   Austin, TX 186536   Unattached

Men - Master - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Black   Austin, TX 58540   Lone Star Racing Team
2 Michael Talifero   Euless, TX 49159   Team Bicycles Inc.
3 Robert McGhee   Austin, TX 23465   Quannah Racing
4 Sam Childs   Austin, TX 6779   PolyCom
5 Eric Jordan   New Braunfels, TX 18277   Lone Star Racing Team
6 Gregory Hall   Austin, TX 48194   Violet Crown Sports Assoc
7 John Schreffler   Austin, TX 61253   Violet Crown Sports Assoc
8 Michael Reade   Granbury, TX 49894   Team Bicycles Inc.
9 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   Action Bikes
10 Christopher Watson   Ft Worth, TX 37371   Lone Star Racing Team
11 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
12 Donald Stanner   Peosta, IA 33831   Action Bikes
13 Eugenio Lugo   Grapevine, TX 180502   Unattached
14 Joe Udell   Austin, TX 90097   PolyCom
15 Duane Neu   Denton, TX 155372   Quannah Racing
16 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT 96459   United Youth Sports Inc.
17 Marc Pujol   Austin, TX 186343   Unattached
18 B (Gene) Fowler   Boone, NC 108975   Violet Crown Sports Assoc
19 Christopher Schmiedeke   Dallas, TX 31665   Unattached
20 Mark Sullivan   Dallas, TX 34608   Quannah Racing
21 Jay Hill   Hutto, TX 84690   Unattached
DNF Jay Robertson   Flower Mound, TX 50735   Quannah Racing

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Davis   Grand Prairie, TX 69752   Team FDM
1 Scott Henry   Austin, TX 254   PolyCom
1 Adam Mills   Lewisville, TX 102467   Kansas University
2 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix Cycle Club
2 John Korioth   Austin, TX 102704   PolyCom
2 Christopher Davidson   Salt Lake City, UT 231   PolyCom
3 James Eller   Murphy, TX 138037   Team FDM
3 Robert Brown   Keller, TX 62009   Matrix Cycle Club
3 David Knight   Sherman, TX 126929   Quannah Racing
4 William Short   Frisco, TX 82814   Matrix Cycle Club
4 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   Lone Star Racing Team
4 Stephen Wasmund   Bountiful, UT 37323   Moritz Chevrolet Cycling
5 Geoff Godsey   Frisco, TX 128172   Matrix Cycle Club
5 Doren Bingham   Tempe, AZ 235   Team FDM
5 Russell Carr   Austin, TX 156400   United Youth Sports Inc.
6 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   Team FDM
6 Derek Larson   Conyers, GA 48665   Quannah Racing
6 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   Team FDM
7 Warney Crosby   Dallas 69378   Team FDM
7 Ethan Frost   Austin, TX 165768   Team Diabetic
7 Chad Goldreyer   Lakeway, TX 81291   United Youth Sports Inc.
8 Arvana Jarrard   Aspen, CO 100015   Team FDM
8 Timothy Thurston   Converse, TX 174156   Action Bikes
9 Jeromie Payne   Leander, TX 173567   REI Austin Cycling Team
10 Rodney White   Austin, TX 63856   Quannah Racing
11 Brenten Sawyer   Mound City, KS 58722   PolyCom
12 Roy Patterson   Austin, TX 61635   PolyCom
13 Jaime Slaughter   Austin, TX 74137   REI Austin Cycling Team
14 Joseph Spragins   Fort Worth, TX 167437   Team Bicycles Inc.
15 Joshua Kravetz   Longmont, CO 104190   United Youth Sports Inc.
16 Nathan Larimer   Colleyville, TX 64984   Team Bicycles Inc.
17 Travis Wilky   Hutto, TX 178182   REI Austin Cycling Team
18 Walter (Chris) Bregon   Houston, TX 120577   Unattached
19 Clark Davidson   Austin, TX 152   PolyCom
20 Glen Dyson   New Braunfels, TX 166940   Team Bicycles Inc.
DNF Gregg Ueckert   Austin, TX 61918   Unattached
DNF Joshua Kerkhof   Keller Tx 72904   Exide Junior Team
DNF James Robinson   Cave Creek, AZ 109724   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFCUOREBonk BreakerShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee