Race Results for
DINO MTB Series #1 - Indianapolis
Indianapolis, IN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/28/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennen St Henry      
1 Jeremy Thomas   Grandview, IN 180439   
2 Ben Johnson      
3 Andy Prinsen      
4 Elliot Hitchcock      
5 Dale Hitchcock      
6 Jake Moore      
7 Clayton Omer      
8 Chris Murray      
9 Brandon Olson      
10 Tyler Babb      
11 Eric Harris      
12 Carter Ross      
13 Tyson Lukasavige      
14 Gregory Thorpe   Franklin, IN 186503   
15 Adam Schmitz      
16 Ben Warnecke      
17 David Kimsey      
18 Buddy Schmidt      
19 Joe Casady      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wert      
2 Justin Becker   Loveland, OH 107839   
3 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
4 Don Galligher   Bloomington, IN 180004   
5 Michael Fitch   Madison, WI 181526   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David McComb   Yoder, IN 172316   
2 Jeffrey Weaver   Fishers, IN 63113   
3 David Wagoner   Warsaw, IN 82334   
4 Kurt Buddendeck      
5 Troy Jenkins   Pine Village, IN 117035   
6 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
7 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
8 Todd Creek   Bellbrook, OH 131291   
9 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
10 Brian Bauer   San Francisco, CA 172321   
11 Timothy Malley      
12 David Kimble   Seattle, WA 83561   
13 Rich Kisseloff      
14 Gary Snodgrass   Oldfort, TN 115558   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Hancock   Huntington, IN 43830   
2 James Sunderman   Huntington, IN 83361   
3 Jim Roegge   West Chester, OH 155830   
4 Ken Glick      
5 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Clements      
2 Joseph Cox      
3 Cameron York      
4 Brian Williams      
5 Randy Majors   Clarksville, TN 152564   
6 Jonathan Juillerat      
7 Matt Guebard      
8 Rocky Thomas      
9 Charles St Henry   Muncia, IN 181521   
10 Brett Hambrock      
11 Nick Van Cleave      
12 Jared Crismore      
13 Jason Jermolowicz      
14 Aaron Post      
15 Nick Barber      
16 Seth Cohen      
17 Aaron Songer      
18 Gary Lucia   Ventura, CA 77137   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
2 Michael Kern      
3 Michael Lober   Cincinnati, OH 114158   
4 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
5 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
6 Chad Kuhn      
7 Mike Trabel      
8 David Raber   Carmel, IN 185433   
9 Brent Vanlandingham      
10 Scott Kanehl      
11 Dennis Thimbling      
12 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
13 Kevin Marzahl      
14 Jeff Carter      
15 John Wickstrom   Portage, IN 174393   
16 Russ Gelow      
17 Jason Smith      
18 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
19 Paul Janavicius      
20 Mark French   Cincinnati, OH 189064   
21 Mike Conaway      
22 Derrick Day      
23 Gary Lunsford      
24 Mike Manning      
25 John McShane      
26 Christopher Vestal   Griffith, IN 97970   
27 Eduardo Arenas      
28 Michael Poe      
29 Doug McCullough      
30 Ed Strobel   Greenwood, IN 188912   
31 Scott Russell   Greenwood, IN 181747   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Myers   Scottsburg, IN 25602   
2 Michael Walls      
3 Keith Caudill      
4 Brad Nyenhois   Los Alamos, NM 185278   
5 Giovanni De Luca      
6 Brendan Wahl      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Bevier      
2 Tim Omer      
3 Fred Weaver      
4 Zeke Miller      
5 David Fleming   Hanover, IN 116285   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Weimer      
2 Jason Stine      
3 Donald Parr      
4 Dirk Farney   Evansville, IN 179340   
5 Kenneth Gaerte      
6 Chris Ewan      
7 Christopher Barkow      
8 Chad Brown      
9 Shawn Brown      
10 Zach Sibrel      
11 Kerry Tyler      
12 Matt Kendall      
13 Eric Matson      
14 Jim Grindall      
15 Rob Gast      
16 Chad Salla      
17 Michael Cook      
18 Matt Roberts      
19 Eric Knisely      
20 Jamie Gram      
21 Kirby Reed      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Helton      
2 Gary Schmitz      
3 Bryan Cummins      
4 Tim Odonnell      
5 Joe Exl   Portage, IN 183666   
6 Christopher Lupton      
7 ADRIAN Ball      
8 David Dallecarbonare      
9 Russ Goodman      
10 John Ringis      
11 Robert Bolt      
12 Les Yocum   West Lafayette, IN 150888   
13 David Hendricks      
14 Keith Griffiths      
15 Chris Beck      
16 Keith Morkal      
17 Exel Harris      
18 Alan Tucker      
19 Chris Vandenbosch      
20 Jeff Hardwick   Noblesville, IN 180873   
21 Bob Killen      
22 Jonathan Lupton      
23 Andrew Whitton      
24 Wade Parish      
25 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
26 Michael Helman      
27 Dan Novreske      
28 John Cashon      
29 Bryan Hammons      
30 Samuel Parr      
31 Brent Thompson   Bloomington, IN 152571   
32 Brian Shupe      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Bartz      
1 Clay Scott      
2 John Mullican      
3 Steven Dunn      
4 Steve Harpster      
5 Mark Glore      
6 Michael Russell      
7 Tim Casady      
8 John Guthrie      
9 Tony Mack      
10 Pat Moriarty      
11 Steven Ross      
12 Bill Woods      

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Convey   Chicago, IL 188228   
2 Sherry Martin   East Lansing, MI 152561   

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nita Martens      

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390   

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deanna Furrey      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Kirk      
2 Majel Childress      
3 Julia Walker      
4 Priscilla Shumate      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carol Goodman      
2 Cathy Alinovi      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFCUOREBonk BreakerShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee