Race Results for
Spring Challenge Finals
Lakeland, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/13/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHANE DANFORD   Lafayette, TN 175215   
2 DAVID JOLIEN      
3 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
4 JORDAN GOLDFELD      
5 DAVID BENNOLILA      
6 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
7 Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
8 ERIC DANFORD      
9 IAN MURPHY      
10 MATTHEW STERLING      
11 Max Lashin   Coral Springs, FL 189472   
12 JOSH LARUE      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCO SCHAETZING      
2 DANIEL ENNIS      
3 Chris Rhoades   Winter Garden, FL 185994   
4 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
5 Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
6 Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   
7 ELIJAH HOUSER      
8 STEVEN LUIAN      
9 KYLE MORGAN      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mose Howard   Tampa 164929   
2 Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
3 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
4 ROBERT BOUNDS      
5 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
6 Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
7 Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
8 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
9 Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
10 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
11 Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RODNEY REBER   Mill Creek, WA 109659   
2 Jorge Cortes   Weston, FL 140447   
3 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
4 Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
5 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
6 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
7 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
8 GREG KING   Jacksonville Beach, FL 163519   
9 Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
10 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL 20915   
11 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
12 MICHAEL SCHOENGRUND      
13 Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
14 M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
15 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
16 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
17 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
18 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3 MARCUS WATERS   West Monroe, LA 73563   
4 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
5 Art North   Valrico, FL 165892   
6 Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
7 Pietro Maggio   Boca Raton, FL 86343   
8 Glenn Miller   Boca Raton, FL 176838   
9 Antonio Salazar   Miami, FL 139815   
10 BARRY ALTMAN   Santa Barbara, CA 180364   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Parker   Plant City, FL 185996   
2 Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
3 Ramon Barreto   Little Rock, AR 188094   
4 ORION CORCILIUS      
5 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
6 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
7 Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
8 JUAN MONGE   Brentwood, CA 188090   
10 JUSTIN BROMAN   Miami, FL 185807   
11 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
12 ROBERT TASSELMYAR   Delray Beach, FL 187899   
13 Ariel Garcia   Cooper City, FL 185991   
14 Jon Culpo   Tampa, FL 113144   
15 JOHN GIBBS      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON KOLIFRATH      
2 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
3 CHRIS BISHOP      
4 Sterling Steward   Delray Beach, FL 106430   
5 Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
6 MARK LOPEZ      
7 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
8 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
9 BRIAN MOORE      
10 James Erdman   Ft Lauderdale, FL 154902   
11 Dave Watson   Davie, FL 154901   
12 Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
13 DOMINGO ALONSO      
14 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
15 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
16 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
17 Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
18 Chris Vietri   Davie, FL 185989   
19 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
20 STEVE YOUNG      
21 Randy Myhre   Tampa, FL 188044   
22 Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   
23 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
24 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Perry Silver   San Mateo, CA 176841   
2 Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
3 William McDonald   Welllington, FL 142176   
4 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
5 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
6 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
7 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
8 Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
9 Steve Rodriguez   Miami, FL 179780   
10 John Neill   Tampa, FL 93436   
11 ROBERT JOA      
12 Randall Smith   Ocala, FL 138977   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETER CIASCA   Pinecrest, FL 176852   
2 SEAN CRICHTON      
3 RHEE POLHAMUS      
4 Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
5 HUNTER FORT      
6 BRONSON DUENAS      
7 MIKE FOXWELL      
8 MARK LOWE      
9 JIM MCGUIRE      
10 LESTER SANCHEZ      
11 RYAN BORGER      
12 DARWIN VASQUEZ      
13 DAVID PETOTSKY      
14 Jose Saavedra   Miami, FL 186642   
15 Stephen Gerber   Sanford, FL 183966   
16       
17 Chaz Gilbert   Ithaca, NY 172667   
18 ANDY RELVE      
19 James Gibbs   Sanford, FL 168430   
20 Jeffrey Viers   Lakeland, FL 148413   
21 JASON LEE      
22 LEE NUGUIT      
23 KARLOS BERNART      
24 DAVID LUPPINO      
25 Francisco Bravo   Miami, FL 203534   
26 AARON WATSON      
27 CHAD LUPPINO      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM PIKE      
2 CARLOS THOMPSON      
3 TIM WISNER      
4 BRADLEY JEFFERSON      
5 DIMPSEY WATERS      
6 DAVID ALEXANDROU      
7 TIM JONES (VAL)   Valrico, FL 186458   
9 SHAWN HART   Miami, FL 185893   
10 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
11 JUSTIN DELEO      
12 WARREN HORNE      
13 ANTHONY JANIK      
14 John Edwards   Brandon, FL 168890   
15 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
16 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
17 James McCartney   Tampa, FL 188967   
18 MARK BARTLEY      
19 BRIAN THOMPSON      
20 STEVE AGLIO      
21 NICOLAS ODDO      
22 Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
23 Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
24 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
25 BOBBY MASULA   West Point, NY 156183   
26 CHARLES LARUE      
27 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
28 DAVID LOYD      
29 PATRICK ELLIS      
30 Patrick Gaidot   Boca, FL 185872   
31 REY QUINONES      
32 TIM JONES(JAX)   Ponte Vedra Beach, FL 93760   
33 Kenneth Gruneisen   Boca Raton, FL 156160   
34 DAN COBB      
35 DAVID BRANCH   Germantown, MD 129144   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2 ROBERT BANNER      
3 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
4 PETER TAMBURELLO      
5 Glen Graham   Tampa, FL 13848   
6 Carlos Quinones   Coral Springs, FL 167094   
7 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
8 Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
9 DAMIAN HIRNEISE      
10 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
11 Craig Berger   Davie, FL 56059   
12 MARK ALLEN      
13 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
14 JUAN BRANDO      
15 CHRIS HYDE      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2 RAUL BELLO      
3 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
4 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
5 Stan Switzer   Mulberry, FL 173572   
6 RJ WHITE      
7 RON HAWK      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHELLY ALLEN   New Haven, CT 6639   
2 Linda Gabor   Sarasota, FL 131862   
3 Susan Marston   Largo, FL 154626   
4 Julianne North   Stow , MA 165859   
5 KARINA KROLL      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 BARBARA SHIRCLIFF      
3 Elizabeth Lawrence   Tampa, FL 186166   
4 Krista Casazza   Sunnse, FL 187896   
5 KATIE NEILL   Tampa, FL 128552   
6 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
7 MARY ALONSO      
8 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RENAE BLEVINS      
2 Libby Harrow   Vero Beach, FL 187894   
3 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
4 Susan Kwiatkowski   Fort Lauderdale, FL 185974   
5 LEAH BRANNEMAN   Lakeland, FL 188508   
6 Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
7 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
8 Jamie Lombardo   Morgate, FL 179308   
9 RENNE BLANEY      
10 Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
11 LISA LORENZO      
12 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
13 KIMMI THOMPSON      
14 LUCRETIA POTTS      
15 Kimberly Phelps   Miami, FL 176896   
16 LINDA ZACCO      
17 HEATHER ADKINS      
18 Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUOREBonk BreakerSierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee