Race Results for
Spring Challenge North #4
Fernandina Beach, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/07/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2SHANE DANFORD   Lafayette, TN 175215   
3James Walz   Savannah, GA 187905   
4IAN MURPHY      
5Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
6JACOB MARTIN      
7ERIC DANFORD      
8MATTHEW STERLING      
9Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MARCO SCHAETZING      
2DANIEL ENNIS      
3Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
4Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
5TAYLOR HARRELL      
6NEAL WETHERALD      
7KARL MITTERMAYR      
8ELIJAH HOUSER      
9John Walz   Savannah, GA 187904   
10MICHAEL JACOBSEN      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2Mose Howard   Tampa 164929   
3Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
4DARIEN ANGELIER      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RODNEY REBER   Mill Creek, WA 109659   
2Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
3M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
3MARCUS WATERS   West Monroe, LA 73563   
4Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JUSTIN MARGIERA      
2Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
3Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
4ARIEL GARCIA      
5Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
7ORION CORCILIUS      
8Michael Miles   Omaha, NE 151897   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
2Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
3Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
4Sterling Steward   Delray Beach, FL 106430   
5BRIAN MOORE      
6Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
7JOEL LAWRENCE      
8Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
9Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
10Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
11Randy Myhre   Tampa, FL 188044   
12Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
13JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
2Thomas Reiter   Jacksonville, FL 72037   
3Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
4Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
5Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
6Randall Smith   Ocala, FL 138977   
7William McDonald   Welllington, FL 142176   
8John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DIMPSEY WATERS      
2PETE JOHNSON      
3Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
4JUSTIN DELEO      
5CARLOS THOMPSON      
6ANTHONY JANIK      
7KEN KLEIN      
8ALAN FAY      
9Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
10James McCartney   Tampa, FL 188967   
11Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
12John Edwards   Brandon, FL 168890   
13David Wincott   Zephyr Hills, FL 186161   
14PETER KOVALICK      
15BERNARD MALINIS      
16Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
17WARREN HORNE      
18CRAIG TINSLEY      
19Timothy Jones   Ponte Vedra Beach, FL 93760   
20JOE LESPERANCE      
21STANLEY LEWIS      
22EDWARD RASTRELLI      
23CHUCK LONG      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JEFF ESPOSITO      
2ROBERT BANNER      
3THOMAS OSTERLOH      
4Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
5Mark Heller   Gainesville, FL 159109   
6THOMAS TEETERS      
7Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
8Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
9Raymond Schmidt   Jacksonville, FL 166156   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Susan Marston   Largo, FL 154626   
2Julianne North   Stow , MA 165859   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
3Elizabeth Lawrence   Tampa, FL 186166   
4Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
5KATIE NEILL      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1RENAE BLEVINS      
2Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
3Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
4Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
5COLLEEN CARNATHAN      
6Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
7HEATHER ADKINS      
8Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee