Race Results for
Spring Challenge North #1 AMBC
Gainesville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 02/24/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 CORY MCACNIVEN    185265   
3 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
7 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
8 MATTHEW STERLING      
9 KEVIN BELAND      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHANE DANFORD   Lafayette, TN 175215   
4 GUILLERMO FERRER      
5 IAN MURPHY      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 MATT REALE      
4 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
5 NEAL WETHERALD      
6 ELIJAH HOUSER      
7 ANDY RELVE      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCO SCHAETZING      
2 DANIEL ENNIS      

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 ERIC DANFORD      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas McGowan   Greenville, NC 153803   
2 Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
3 Casey MacNiven   Austin, TX 141268   
4 Adam Childers   Little Rock, AR 159413   
5 RICHIE TILLOTSON   Charlton, MA 146785   
6 Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
7 JAMIE PAIR      
8 Christopher Phillips   Morgantown, WV 178828   

Men - PR/SM - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Trebon   Bend, OR 136658   
1 Christopher Wiley   Atlanta, GA 105145   
2 Max Finkbeiner   Whitmore Lake, MI 94414   
2 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3 David Peterson   Lexington, KY 122742   
4 Robert Cagle   Marietta, GA 137285   
5 Jay Duffy   Gardners, PA 115299   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARY YATES      
2 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
3 RICHARD MAY      
4 Joshua Seldman   Dahlonega, GA 164830   
5 Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
6 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
7 Mose Howard   Tampa 164929   
8 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
9 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
10 HARLAN PRICE      
11 Ben Klimas   Parkersburg, WV 144474   
12 Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
13 FOYE TROUTE      
14 Shane Lawson   Moore, SC 159213   
15 Paul Hart   Kansas City, MO 169614   
16 Gregory App   Atlanta, GA 151329   
17 John Murphy   Horse Shoe, NC 153638   
18 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
19 CHAD CHEREFKO   Manalapan, NJ 131009   
20 TODD HENRICKSEN   Xenia, OH 159980   
21 MATT KELSO   Edgewood, NM 174119   
22 Anthony Timonere   Palm Harbor, FL 164920   
23 Chris Mitchell   Erie, CO 78717   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RODNEY REBER   Mill Creek, WA 109659   
2 Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
3 Michael Patrick   Milford, CT 77698   
4 CLINT GIBBS   Santa Cruz, CA 146801   
5 Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
6 JOHN SANBORN      
7 M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
8 Keith Lucas   Custer, KY 160878   
9 Bill Burge   Atlanta, GA 5486   
10 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
11 Donald Navis   Lakeland, FL 163259   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
3 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
4 MARCUS WATERS   West Monroe, LA 73563   
5 Art North   Valrico, FL 165892   
6 John VanAken   Ocala, FL 36325   
7 Randal Crow   Birmingham, AL 128615   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN MAGIERA      
2 RICK WETHERALD      
3 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
4 Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
5 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
6 KY BLACKLEDGE      
7 ORION CORCILIUS      
8 ROBERT TASSELMYAR   Delray Beach, FL 187899   
9 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
10 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
11 JOEL LUKER      
12 RAJEEB PAS      
13 MICAH PLIMPTON      
14 TRAVIS SINK   Coconut Creek, FL 104085   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
2 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
3 Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
4 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
5 Charles Rossignol   Atlanta, GA 173111   
6 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
7 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
8 Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
9 Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
10 MARK MONDELLO      
11 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
12 Dave Watson   Davie, FL 154901   
13 BRIAN MOORE      
14 Timothy Shank   Tallahassee, FL 93408   
15 RANDY MYHRE      
16 Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
17 Jason Campbell   Tampa, FL 181569   
18 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
19 BRYAN SCHOEFELER      
20 June Mizoguchi   Elizabethtown, KY 176738   
21 Glenn Kalnins   Fortson, GA 145873   
22 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
2 BILL HANNON      
3 GENE GARNEAU      
4 Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
5 RANDY PFAHLER      
6 Charles Futcher   West Chester, PA 86627   
7 STEVE MCKNELLY      
8 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
9 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
10 KENNY SIPES      
11 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
12 JIM PHILLIPS      
13 John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETER CIASCA   Pinecrest, FL 176852   
2 JIM MCGUIRE      
3 RHEE POLHAMUS      
4 SEAN CRICHTON      
5 LEXIAU FORT      
6 JAVIER ALVARO      
7 Stephen Gerber   Sanford, FL 183966   
8 TIM BROWN      
9 JUSTIN VALDEZ      
10 JAKARI GRIFFITH      
11 CHAZ GILBERT      
12 RYAN BORGER      
13 RICK DEBUSK      
14 DAVID LUPPINO      
15 MATT LUCAS      
16 James Gibbs   Sanford, FL 168430   
17 Ryan Doege   Pensacola, FL 187336   
18 KARLOS BERNART      
19 JOHN GOOD      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT GRIER      
1 ANTHONY HECHLER      
2 DAVID VONDERSMITH      
2 PEDRO LEBRON JR      
3 MIKE SUDDETH      
3 JERE DOTTEN III      
4 Joe Silvernail   St Petersburg, FL 185969   
4 MICHAEL HARRELL      
5 WILBUR HOLLOWAY      
5 Keith Lang   Apopka, FL 186167   
6 WAYNE LOVETT      
6 JOE MINICHINO      
7 ANDREW WRIGHT      
7 MARK FISHER      
8 JOE OLVEY      
8 RICH WETHERALD      
9 KEVIN BAKER      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DIMPSY WATERS      
2 DAVID ALEXANDROU      
3 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
4 JUSTIN DELEO      
5 ROBERT BAGANS      
6 TED LEE      
8 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
9 TIM JONES (VAL)   Valrico, FL 186458   
10 CARLOS THOMPSON      
11 FRANK LAMON      
12 KEVAN DORSEY      
13 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
14 LINDSEY CASKEY      
15 DOUG LUEDEKE      
16 STANLEY LEWIS      
17 John Edwards   Brandon, FL 168890   
18 JAMES MCCARTNEY      
19 ALLAN BADULIS      
20 David Wincott   Zephyr Hills, FL 186161   
21 Patrick Gaidot   Boca, FL 185872   
22 ANTHONY JANIK      
23 Kenneth Gruneisen   Boca Raton, FL 156160   
24 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
25 TIM JONES (JAX)   Ponte Vedra Beach, FL 93760   
26 BOBBY MASULA   West Point, NY 156183   
27 DAVID LOYD      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
2 HENRIQUE DUARTE      
3 DANIEL HUDAK      
4 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
5 CLINT PERIGARD      
6 Mark Heller   Gainesville, FL 159109   
7 Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
8 PETER TAMBURELLO      
9 ROBERT BANNER      
10 GLEN GRAHAM      
11 BOB PRITCHARD      
12 Matthew Kretschmer   Gainesville, FL 186373   
13 J David Davenport   Winter Garden, FL 179117   
14 Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
15 Raymond Schmidt   Jacksonville, FL 166156   
16 ALBERT MUNIZ      
17 DAVE BAGGALEY      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
2 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
3 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
4 Karl de Santos   Atlanta, GA 188502   
5 James Gregory   Chuluota, FL 139009   
6 David Forbes   Gainesville, FL 159222   
7 RON HAWK      
8 JAMES POLLARD      
9 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHELLY ALLEN      
2 Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
3 Linda Gabor   Sarasota, FL 131862   
4 Susan Marston   Largo, FL 154626   
5 Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
6 Julianne North   Stow , MA 165859   
7 Allison Carter   Jesup, GA 171187   
8 Dominique De Sercey   Panama City Beach, FL 186189   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 BARBARA SHIRCLIFF      
3 Leigh Valletti   Decatur, GA 142209   
4 Elizabeth Lawrence   Tampa, FL 186166   
5 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
6 Brandi Burke   Tallahassee, FL 186185   
7 KATIE NEILL      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RENAE BLEVINS      
2 LEAH BRANNEMAN      
3 CONSTANCE KURASH      
4 ALEXIS DABROWSKI      
5 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
6 RENEE BLANEY      
7 KRISTEN BONERS      
8 LIBBY HARROW      
9 LISA LORENZO      
10 Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
11 Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
12 Iris Mixon   Johnson City, TN 186213   
13 CLAUDIA BULGRIN      
14 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
15 Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   
16 RENNE MINCHINO      
17 Susan Kwiatkowski   Fort Lauderdale, FL 185974   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaBonk BreakerSpyCUOREShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee