Race Results for
AMBC - Fourth of July Firecracker 50
Breckenridge, CO
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/04/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham Stansbery   Walla Walla, WA 147291   

Men - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Mortenson   Eagle, CO 136357   
1 Mitchell Moreman   Durango, CO 103288   
2 Ariel Lindsley   Aptos, CA 134618   
2 Aaron Potts   Fort Collins, CO 28523   
3 Chance Cooke   Whitefish, MT 7675   
3 Christopher Phillips (1 - SM)   Boulder, CO 28041   
4 Daniel Gillespie (1 - PR)   Colorado Springs, CO 13276   
4 Joseph Cooper   Superior, CO 50587   
5 Adam Palmer   Eagle, CO 27115   
6 Fritz White (2 - SM)   Trabuco Canyon, CA 119888   
7 David Pickett-Heaps   Frisco, CO 43304   
8 Charles Hayes   Boulder, CO 15519   
9 Cullen Barker   Dillon, CO 2589   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Hopwood   Fairfield, CT 164804   
2 Ryan SULLIVAN      
3 Scott Gordon   Boulder, CO 80189   
4 Billy MASTERSON      
5 Jack GERVAIS      
6 Dereck Fish   Coventry 117275   
7 Tim GRACZYK      
8 Neal Henderson   Boulder, CO 94135   
9 Jon FREDERICKS      
10 Dave NOVEMBER      
11 David Zehnacker   Denver, CO 146950   
12 Michael PETERS      
13 Brian STRETHMAN      
14 Martin Golembiewski   Avon, CO 175704   
15 Gregory Ludke   Edwards, CO 172440   
16 Chad Sigler   Frisco, CO 148738   
17 Ken DEALMEIDA      
18 Carlos GARCIA   Carmichael, CA 112563   
19 Joe DROBNITCH   Houston, TX 183985   
20 Michael Savoie   Lakewood, CO 148569   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Ridley   Fort Collins, CO 94409   
2 Daniel Grunig   Denver, CO 14324   
3 Jeffrey Mozingo   Rifle, CO 25293   
4 Adam Plummer   Avon, CO 28311   
5 Todd JOHNSON      
6 Bob WEINER      
7 Charles Coyle   Boulder, CO 102604   
8 Sean MCLAUGHLIN      
9 Thomas Bedell   Steamboat Springs, CO 95867   
10 Scott TANNER      
11 Kenneth Kisiel   Los Alamos, NM 19279   
12 Jeff COVEY      
13 Brian Maslach   Woodland Park, CO 22802   
14 Dwayne Weddle   Grand Junction, CO 134462   
15 Carlos Vulgamott   Lakewood, CO 129128   
16 Jon Freckleton   Steamboat Springs, CO 12316   
17 Scott Forrest   Golden, CO 12041   
18 James PHELPS      
19 Thane Wright   Keystone, CO 39060   
20 Jeffrey Sellers   Aspen, CO 32147   
21 Craig MINOR      
22 Jeff Cospolich   Breckenridge, CO 138206   
23 Matt BROWN      
24 Frederico Valdez   Frisco, CO 179270   
25 Marc DRIVER      
26 Matt POWERS      
28 Arturo GUTIERREZ      
29 Kevin Perry   Avon, CO 81662   
30 Chad Oleson   Crested Butte, CO 136404   
31 Whit SMITH      
32 Jamey MCCALLA      
33 Kevin GILLEST      
34 Clayton Stevens   Evergreen, CO 34074   
35 Jason POOLE      
36 Brian Rooff   Cornwall, PA 30518   
37 John HURLY      
38 Ronan Murray   Avon, CO 25552   
39 Rob Lucas   Colorado Spgs, CO 21743   
40 Doug KARET      
41 Josh Harrod   Pinecliffe, CO 96114   
42 Tom Holcomb   Boulder, CO 77586   
43 Devon ALVAREZ      
44 Guy FISCHER      
45 Karl Krupp   Avon, CO 19910   
46 Jeff LEE      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Johnson   Breckenridge, CO 17989   
2 Jurgen Bergeron   Colorado Spgs, CO 3429   
3 Sean MCCOURT   Johnstown, CO 80889   
4 Steven Meyer   Breckenridge, CO 83402   
5 Jeff Payne   Arvada, CO 27498   
6 Stan SMITH      
7 Dawes Wilson   Vail, CO 38516   
8 Douglas KENNELL      
9 Gary Mills   Littleton, CO 187408   
10 Pat Falls   Breckenridge, CO 11207   
11 Robert Balgley   Denver, CO 2406   
12 Richard Jones   Pitkin, CO 155087   
13 Brent Choate   Granby, CO 6816   

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul GROTTHELF      
2 Bruce Kelly   Leadville, CO 100253   
3 Bruce HAGEN      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack SWIFT      
2 Bernie ROMERO      
3 Justin LABIER      
4 Wade Newsom   Carbondale, CO 171286   
5 Matt HARTSEL      
6 Mike REPYAK      
7 Sean YONTS      
8 Chris ALBERS      
9 Dan BOLDA      
10 Jeffrey KNUTSEN      
11 Rick CHITTICK      
12 Scott LUINSTRA      
13 Kevin LOVETT      
14 Michael WILLIG      
15 Joe COFFEY      
16 Kenny GOTCHER      
17 Devin CURRAN      
18 Edward MASON III      
19 Scott YAPKOWITZ      
20 Noah PODOLEFSKY      
21 W Walker Secker   Colorado Springs, CO 157716   
22 Dustin SYSKO      
23 Doug LILLY      
24 Adam SHAW      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark WALD-HOPKINS      
2 James Dean   Fairplay, CO 156575   
3 Jeff RANK      
4 Rich BANACH      
5 Rob CRAWFORD      
6 Rob WALSHAW      
7 Mark Lopez   Golden, CO 130002   
8 Ric GALANTIS      
9 Mark THOMPSON      
10 Darryl Beachy   Ft Collins, CO 2995   
11 Warrick JERVIS      
12 Michael Koren   Lone Tree, CO 19657   
13 Brad Stamp   Edwards, CO 151420   
14 Dave MINER      
15 Eric Twitty   Boulder, CO 177712   
16 Pedro Campos   Vail, CO 175661   
17 Thomas MCKEEN      
18 David HALL      
19 Stevan GYETVAI      
20 Scott MCCAULEY      
21 Ian RAMSEY      
22 Seth MURPHY      
23 Jeff NELSON      
24 Darian APOLLO      
25 Tim MAREK      
26 Darron CHEEK      
27 Scott VINAS      
28 Andrew LEWIS      
29 Rusty SPINNEY      
30 William FARRIS      
31 Lance HILLIS      
32 Tom BACUS      
33 Loren DUMONT      
34 Colin TRUEMAN      
35 Jim ELLIS      
36 Todd HOWER      
37 Allen Lampert   Denver, CO 185282   
38 James DEVERE      
39 Wade DOLLAR      
40 Todd OVERLEY      
41 Eric ESLICH      
42 Benjamin Fibbe   Louisville, CO 190436   
43 Zell CANTRELL      
44 Rob REGAN      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve LEGOFF      
2 Mark Gouge   Littleton, CO 115008   
3 Phil SCHWIEZER      
4 David ALEXANDER      
5 Keith Bontrager   Santa Cruz, CA 166503   
6 Paul SANDS   Palisades Pk, NJ 113028   
7 Casey Strahan   Vail, CO 133818   
8 Peter THORNSNESS      
9 David Subka   Colorado Springs, CO 79083   
10 John BAIRD      
11 Jim BUCKNER      
12 Bill HERWIG      
13 Augustin GOBA      
14 Doug ROSS      
15 James SUTTON      
16 Gwenael HAGAN      
17 Glenn DYER      
18 John Lien   Boulder, CO 190048   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lionel Brown   Castle Rock, CO 187330   
2 Al MARVIN   Reno, NV 787   
3 Steve Barnes   Buena Vista, CO 159092   
4 Trevor FINCH      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John KLISH      
2 James SUTTON      
3 Robert SANDERSON      
4 Matt SUTTON      
5 Richard BROWN      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hansman   Denver, CO 191611   
2 Stephen PETERSON      
3 Matt WILLIAMS      
4 John VINCZE      
5 Tim HALFPOP      

Men - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert JAGGARD      
2 Russell KNIGHT      
3 Tony HARRIS      
4 John THIGPEN      
5 Rob WASSMER      

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele Keane   Edwards, CO 104101   
2 Lyn FRANKLIN   Denver, CO 96648   
3 Myra MOLLER      
4 Michelle Grainger   Boulder, CO 13876   
5 Megan Harrod   Bozeman, MT 20579   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abigail Hippely   Santa Cruz, CA 184801   
2 Nina Baum   Albuquerque, NM 180986   
3 Jaime Losey   Boulder, CO 191166   
4 Ann James   Dillon, CO 172437   
5 Noel Weddle   Grand Junction, CO 151521   
6 Summer Stewart   Boulder, CO 173226   

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Kisiel   Los Alamos, NM 146760   
2 Heather SAPPENFIELD      
3 Laura Medina   Vail, CO 190929   
4 Kerry Lawson   Vail, CO 152495   
5 Cindy Burkart   Dillon, CO 5505   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill WALKER      
2 Brittany WALKER      
3 Lisse DAUGAARD-HANSEN      

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabrina FORREST      
2 Christine HORST      
3 Deb DECRAUSAZ      
4 Roxanne Hall   Leadville, CO 116694   
5 Abby MORAN      
6 Traci BAKER      
7 Mindi Hoffmaster   Denver, CO 97496   
8 Charlene BOUDREAU      

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane FINSTERWALD      
2 Cheryl Rondeau   Frisco, CO 191123   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily STOLTZ      
2 Denise GRAJALES C.   Austin, TX 185706   

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary SMITH-WASSERMAN      

Women - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hugh KIDD      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaShimanoCUORESpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee