Race Results for
Bobby Phillips Turkey Day Bike Race 18th
Marlboro, MD
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Criterium on 09/22/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Becker   Seabeck, WA 177956   Bayside/Bike Dr
1 Kevin Gallo   Vienna, VA 51675   Squadra Coppi
1 Harry Kessler   Jacksonville, FL 189338   Navy
2 Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   All American
2 Nigel Chinemilly   Round Hill, VA 6791   Evolution
2 Bryan Feinstein   Hammondsport, NY 186302   Navy
3 Kenneth Barreto   Union, NJ 189755   Cranford/CTS
3 Alexander Barry   Roanoke, VA 127928   BRBC
3 St Paul Roger   College Park, MD 164901   DreamRacing
4 John Tegeris   Dayton, MD 67600   Rt 1 Velo
4 David Studner   Madison, WI 132116   NCVC/Spokes
5 M Ted Dorsey   Jessup, MD 181160   ARtemis
5 Stephen Sambrano   Lansdale, PA 141829   Main Line
6 William Jackson   Forestville, MD 65612   Dream Racing
7 Jay Cummins   Glen Allen, VA 63852   AVC/Clifbar
8 Kevin Swanson   Santa Rosa, CA 56660   Unattached
9 Stephen Jones   Chevy Chase, MD 143937   NCVC/Spokes
10 Chinh Le   Olney, MD 164573   NCVC/Spokes
11 Jonathan Hansen   Bend, OR 95869   Snow Valley
12 Kahoe Daniel   Washington, DC 173751   DC Velo

Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Steelman   Ocean Isle Beach, NC 179539   ABRT/Snow Valley
2 Chris Saxton   Banner Elk, NC 175369   ABRT/Snow Valley
3 Matthew Pollard   Severna Park, MD 180429   ABRT/Snow Valley
4 Colton Valentine   Philadelphia, PA 186783   Unattached
5 Gonzalo Escobar   San Luis Obispo, CA 186187   Squadra Coppi
6 Alexander Arnold   Alexandria, VA 186945   Squadra Coppi
7 Bryan Deli   Springfield, OR 80794   ABRT/Snow Valley
8 James Harris   Washington, DC 176969   Artemis
9 David Collier      All American
10 Owen Hassig   Arlington, VA 186551   Squadra Coppi
11 John Behall      Artemis

Men - Junior - JR - 10-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Valentine   Philadelphia, PA 186783   Unattached
2 Curtis Winsor   Charlottesville, VA 187500   Artemis
3 Nick Bax   Boulder, CO 193457   Artemis
4 Andy Parker      Squadra Coppi
5 Danny Harn      NCVC/Spokes
6 Tony Goncalves   Rockville, MD 168623   All American
7 Burke Nash   Arlington, VA 178676   NCVC/Spokes
8 Morgan Gerlak      Unattached
9 Erik Soma      ABRT/Snow Valley
10 Sean Cabrey      Unattached
11 Seyth Kretzer      Unattached
12 Eric Duale      Artemis

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Voight   Alexandria, VA 153273   Evolution
1 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   Artemis
2 Marc Frazer   Baltimore, MD 128378   All American
2 Jason Stevenson   Baltimore, MD 81430   NCVC/Spokes
3 Mark Light   Hackettstown, NJ 112548   Team Beans
3 Brian Moroney   Elkridge, MD 137694   LSV/Trek/VW
4 Peter Penzell   Annapolis, MD 153487   Navy
4 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
5 Craig Dodson   Richmond, VA 122482   Bayside/Bike Dr
5 Brian Weightman   Apo Ae, AE 174904   NCVC
6 Kent Wheeler   Albany, GA 175991   SBS/B&L
6 Paul Mica   Alexandria, VA 177291   NCVC
7 Randy Smargiassi   Breinigsville, PA 119588   PoWER/MAMA
7 Jason Meidhof   Bethesda, MD 143088   NCVC
8 James Marsh   Leonardtown, MD 65488   

Women - Junior - JR - 10-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elisa Oehrlein      Artemis
2 Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581   Artemis
3 Lynette Waters   Washington, DC 190822   NCVC/Spokes

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Scott   Pasadena, MD 160875   All American
1 Heidi Woolever   Brooklyn, NY 120497   NCVC/Spokes
1 Kristy Gomes   Crofton, MD 183174   NCVC/Spokes
2 Beth Leasure   Shepherdstown, WV 61317   Artemis
2 Laury Saligman   Montpelier, VT 54458   NCVC/Spokes
3 Rachel Herring   New Tripoli, PA 136480   East Coast
4 Jamie Pettinato   Houston, TX 181012   ELV
5 Marni Harker   Washington, DC 15086   Rock Creek

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gayle Mangan   Annapolis, MD 173149   Baltimore BC
2 Barbara Scott   Arlington, VA 181736   Artemis
3 Tracy Cundiff   Sarasota 184045   Evolution
4 Christine Lynch   Annapolis, MD 177226   CW/King Pawn
5 Susan Loysen   Sparks, MD 178850   Baltimore BC
6 Audrey Peterman   Annapolis, MD 193250   Navy
7 Melissa Ferro   S Riding, VA 186547   Artemis
8 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Baltimore BC
9 Diana Schneider      ABRT/Snow Valley
10 Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   Artemis
11 Thresa Love      CW/King Pawn
12 Gina Hoag      Unattached
13 Ashley Hubka      Unattached
14 Kimberly Carson      Navy

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaUSACDFOSMOSpyBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee