Race Results for
Treasure Coast Road Race
Stuart, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Road Race on 09/15/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master - MR - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Star      342
2 David Stedje   Lutz, FL 33913  BBC 305
3 Alex Gutierrez   Hollywood, FL 14468  Toshi 331
4 Brian Attis   Chapel Hill, NC 128133  Brout 337
5 Kurt Fitz   Land O Lakes, FL 122396  BBC 316
6 David Rilly   Winter Park, FL 108570  Fl Ra 344
7 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL 15755  BWBC 319
8 Jeff Laruies   Odessa, FL 84904  BBC 343
9 Jose N. Andrada   Cathedral Cty, CA 122386  Unatt 317
10 Darell Cunningham     Ford 340
11 James Monahan   Lutz, FL 41478  BBC 313
12 Chris Tanbini   Sarasota, FL 65624  BBC 330
13 Gary Smith     Atlan 309
14 Andrew Ghahramane   Boca Raton, FL 68975  Browa 325
15 Joe Cole   Pompano Beach, FL 118399  Bicyc 332
16 Eric Oberson   Oviedo, FL 51552  Orlan 321
18 Lee Fox   Deerfield Bch, FL 107436  BWBC 335
21 Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319  Jamis 327
DNP Elliott Philip   Palm Beach, FL 51741  Bill 301
DNP Ross Williams   Lakeland, FL 38289  Polk 336
DNP Christopher Roaens   Lakeland, FL 30384  Polk 338
DNP James Sweeney   Jacksonville, FL 82284  Bill 302
DNP Gerarldo Gomez   West Palm Bch, FL 63476  Browa 318
DNP John Cipolla   Pompano Beach, FL 133180  Jamis 339
DNP Paul Kanan   Swanzey, NH 87872  Jet N 345
DNP Martin Kizstin   Sarasota, FL 65093  BBC 328
DNP Anthony Oneal   Honolulu, HI 100607  Unatt 320
DNP Jim Woolard     XRS 329
DNP Gus Ferrer     Unatt 308
DNP Hugo Elias     Stick 300
DNP Robert Cline   Orlando, FL 193043  Fl Ra 315
DNP Michael Ellaer   Jupiter, FL 156950  Cycle 324
DNP Zahid Buttar     Fl Ra 303
DNP Jose Abrante   Miami, FL 163421  Unatt 334
DNP Raymond Fernanez   Miami, FL 146651  Everg 322
DNP Brett Park   San Rafael, CA 134639  Ford 333
DNP Christopher Pliste   Fort Lauderdale, FL 107259  BWBC 323
DNP Brian Kirks   Stuart, FL 103417  Unatt 314
DNP Sherri Stedje   Lutz, FL 69689  BBC 306

Men - Master - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gus Ferrer   Miramar, FL 52672  Bike 409
2 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461  Champ 434
3 Jose Genao     Flame 456
4 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280  Cycle 422
5 Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009  Jet N 412
6 Gary Anger   Maitland, FL 62480  Golds 473
7 Maurice Rapato     Sun C 461
8 Samuel Payson   Palm Beach Gardens, FL 146122  Cycle 431
9 Perilla Heruan   Fort Lauderdale, FL 169255  Miami 449
10 Michael Plumridle     Unatt 444
11 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  Red H 459
12 David Garfield   Jupiter, FL 46883  Unatt 470
13 Douglas Faas   Sammamish, WA 52753  Naple 419
14 Brian Edwards   Palm Beach Gardens, FL 48061  Jupit 689
15 Winston Edwards   Tampa, FL 61617  Ameri 474
16 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL 60596  Golds 475
17 Bill Sarille   Miami, FL 144639  Bike 469
18 Rodolfo Charry   Port Saint Lucie, FL 70019  Big W 403
DNP Ricardo Ortega   Hialeah Gardens, FL 138709  Islan 445
DNP Miguel Escoban   Lugoff, SC 63477  Browa 439
DNP Fred Norman   Orlando, FL 111486  Jacks 460
DNP Jordan Michalana   Miami Lakes, FL 92164  Bike 438
DNP Michael Tagie   West Palm Beach, FL 121039  Cycle 421
DNP Vincent Mozzola     Cycle 428
DNP Mauricio Mosquera   Camarillo, CA 155632  Big W 402
DNP Emily Edwards   Pembroke Pines, FL 122399  Jupit 472
DNP Augie Sandz   Port St Lucie, FL 79502  TCR 454
DNP Samuel (Chip) Cole   Miami, FL 7316  Fl Sp 463
DNP Paul Henry   Plantation, FL 72470  Jamis 436
DNP Vincent Mazzola     Cycle 451
DNP Carlos Perez   Pembroke Pines, FL 69966  Stick 437
DNP George Herndon   N Palm Beach, FL 61231  Cycle 418
DNP John Heins     Cycle 405
DNP John Silvia   Port Saint Lucie, FL 58061  TCR 452
DNP Mark Lambert   Naples, FL 57566  Naple 450
DNP Nestor Cuevas     Sun C 462
DNP Fernando Vargas   Lake Worth, FL 57650  XRS 468
DNP Robert Worzalt   Melbourne, FL 56696  B & B 442
DNP Richard Crusiaun     J Tow 429
DNP Fernando Angel   Miami, FL 54464  Miami 411
DNP Juan Antonio Okosta     Stick 443
DNP Franz Keffer     Ford 401
DNP Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  Cycle 453
DNP John Robson     FL Sp 416
DNP William Guttierrez   Coral Gables, FL 73906  Fl Sp 464
DNP Jim Clossich   Coral Gables, FL 88271  Miami 467
DNP Ron Fidoras   N Miami Beach, FL 122440  J Tow 432
DNP Steven Kurth   Palm City, FL 101266  TCR 413
DNP Alan Lipinski   Ormond Beach, FL 53180  ORC 410
DNP Richard Croshaw     J Tow 429
DNP Carlos Vara   Coral Gables, FL 52992  Fl Sp 465
DNP Alberto Medero   Hialeah, FL 89067  Miami 447
DNP Norman Goldin   Princeton, FL 136476  Adant 433
DNP Dan Darding   Miami, FL 50083  South 441
DNP Glen Ronand   Palm Beach Gardens, FL 49507  Unatt 458
DNP Thomas Schneidr   Jacksonville, FL 152459  Red H 446
DNP Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL 11814  B&J B 408
DNP Anthony Hood   Davie, FL 156328  Unatt 440
DNP Kristin Linton   Hobe Sound, FL 193955  Cycle 471
DNP Bryan Crement   Wilmington, DE 45218  JRC 406
DNP Mark Schumann   Vero Beach, FL 187469  Cycle 435
DNP Enrique Colet   Tequesta, FL 189296  Unatt 423
DNP Ronald Abegers   Hialeah, FL 48410  Miami 448
DNP Chris Deec   N Palm Beach, FL 175264  Unatt 457
DNP Michael Rigby   Apopka, FL 29871  Atlan 407
DNP Thomas Fielding   Sarasota, FL 167486  Team 466
DNP Scott Hornick   Palm City, FL 166068  TCR 414
DNP Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684  Ford 420
DNP Thomas Katheder   Scottsdale, AZ 165251  ORC 415

Men - Master - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Barzaga   Miami, FL 61124   234
2 Alberto Falcon   Miami, FL 153621  Damia 515
3 Francisco Vasquez     Big W 506
4 William Carigwan   Cocoa, FL 152480  ORC 509
5 Robert Tyler   Winter Garden, FL 108046  ORC 512
6 Robert Roddy   Miami Shores, FL 30276  Team 503
7 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  Cycle 511
8 Bart Cook     TCR 516
9 Luis Martinez   Miami Gardens, FL 170561  Unatt 527
10 Peter Christiansen   Fort Myers, FL 144137  Naple 504
11 Randall Zonernaand   Tampa, FL 57546  Unatt 521
12 Norman Tozdin   Princeton, FL 136476  Andan 526
13 Larry Gies   Orlando, FL 182559  Orlan 507
15 Keith Norris   Melbourne, FL 173999  Jamis 522
16 Tom Baritez   Mount Dora, FL 158011  Ford 523
17 John Robson   Port Orange, FL 49760  FL Sp 513
18 Dana Witten      501
19 Tom Wingate   Winter Park, FL 165523  ORC 520
20 R.S. Branning     Unatt 525
21 John Frusciante   Sunrise, FL 138411  Browa 518
DNP Jerry Kyckelhahan   Palm City, FL 167298  TCR 510
DNP Scott Bolfinch   Lincoln, NE 101259  ORC 508
DNP George Herndon   N Palm Beach, FL 61231  Cycle 514
DNP Manny Perez   Miami, FL 52021  Miami 528
DNP Eduardo Grubicy   Ft Lauderdale, FL 47248  Gslab 524
DNP Emilio Sanenez   Pembroke Pines, FL 102023  Unatt 529
DNP Thomas Neary     LTN R 505
DNP Jean Goergen      500
DNP Frank Colaricci     ORC 502

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raphael Clemente   West Palm Beach, FL 54859  Cycle 14
1 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854  Jet N 23
2 David Beaudoin   Cullowhee, NC 50777  Olymp 18
2 Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343  Light 13
3 Eric Keim   Delray Beach, FL 139798  Jamis 49
3 Nelson Angulo   Coral Gables, FL 53276  Jet N 11
4 Adam Baskin   Clermont, FL 88669  Ford 27
4 Thomas Wilson   Leicester, NC 38592  BBC 51
5 Eric Murphy   Athens, GA 127087  MCT 25
5 Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707  Diami 43
6 Michael Zingaro   West Palm Beach, FL 62300  Cycle 35
6 Victor Martinez   Miami, FL 180814  Del V 12
7 Damian Pitang   Pembrook Pines, FL 65448  Jamis 4
DNF Brice Jones   Fort Smith, AR 18152  MCT 37
DNF Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201  Atlan 20
DNF Daniel Larson   Norman, OK 58572  Cycle 6
DNF David Stedje   Lutz, FL 33913  BBC 46
DNF Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319  Jamis 26
DNF Philip Elliott   Palm Beach, FL 51741  Bill 47
DNF Trent Edwards   Jupiter, FL 49922  Cycle 22
DNF Lloyd Hlavac   Mount Dora, FL 45458  Atlan 48
DNF Martin Kastan   Sarasota, FL 65093  BBC 40
DNF Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL 85222  Jamis 5
DNF Thomas Hayes   Oakland, FL 166523  ORC 31
DNF Joe Fernandez   Miami, FL 159107  Cycle 24
DNF Jose Valdivia   Miami, FL 152596  Jet N 29
DNF Luis Rior   San Rafael, CA 134639  Diami 45
DNF Zahid Buttar   Orlando, FL 100162  Fl Ra 2
DNF Jose Fonticoba   Miami, FL 96749  Damia 9
DNF Chris Tambini   Sarasota, FL 65624  BBC 41

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Moore   Pembroke Pines, FL 152118  Big W 626
2 Merle Arnott      624
3 Joel Gormon   Tampa, FL 97818  BBC 628
4 Andrew Teixeira   Pembroke Pines, FL 65450  Jamis 623
5 Ryan Phelps   Apopka, FL 166427  ORC 611
6 Chris Scott   Brandon, FL 167801  Ameri 619
7 Gunter Hermanni   Miami, FL 163923  Sun C 636
8 Alfedo Monteso   Pembroke Pines, FL 154554  Cycle 615
9 Fred Locascio   Plantation, FL 61439  Stick 602
10 Curtis Juteram   Minneola, FL 63944  Jamis 607
11 Leandro Contreras     Lake 639
12 Wills Powell   Plantation, FL 69855  Big W 631
13 Frank Lopez   Largo, FL 21574  Chain 629
14 John James   Plantation, FL 63795  Bicyc 632
15 Kevin Armstrong   Miami, FL 102526  Sun C 638
16 Jose Rodnque   Palmetto Bay, FL 177352  Sold 612
17 Robert Kossally   Miami, FL 59503  Big W 634
18 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  Atlan 605
DNP Miguel Luis   Hialeah, FL 138708  B & J 633
DNP Ricardo Ortega   Hialeah Gardens, FL 133916  Islan 621
DNP Kristine Bilyeau   Bonita Springs, FL 128836  Naple 641
DNP Richard Fidanzato   St Petersburg, FL 103217  BBC 604
DNP Courtney Wright   Miami, FL 91320  Unatt 637
DNP Gary Smith   Ormond Beach, FL 53163  Atlan 606
DNP Kurt Fritz   Cathedral Cty, CA 122386  BBC 614
DNP Kevin Markel   Brandon, FL 143586  Bike 643
DNP Craig Prather   Bradenton, FL 28619  Ringl 635
DNP Charlotte Lenssen   Durango, CO 20900  Cycle 646
DNP Joseph Duhon   Florence, AL 10137  ORC 609
DNP Chris Matazino   St Petersburg, FL 174180  BBC 645
DNP Mike Hanson   Orlando, FL 188198  Atlan 640
DNP Cecilio Farinas   West Palm Beach, FL 187458  Bill 620
DNP Carlos Castellanos   Miami, FL 179103  Sun C 642
DNP Anthony Oneal   Honolulu, HI 100607  Unatt 647
DNP Ryan Hackner   Boca Raton, FL 179086  Stick 625
DNP Alan Troader   Deerfield Beach, FL 174937  Big W 644
DNP Brent Lucas   Hollywood, FL 172189  Holly 618
DNP Stephanie Cunningham   Mount Dora, FL 157378  Ford 630

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Hutchinson   Bel Air, MD 177042  Browa 700
2 Eddy Rodguelz   Hialeah Gardens, FL 191604  Unatt 745
3 Carlos Segura   Newberry, FL 97203  Sole 713
4 Kenneth Barevx   Fort Lauderdale, FL 179084  BWBC 759
5 John Rorrian     B & J 753
6 Fitzroy Craiz     Big W 755
8 Michael Hubbard   Palm Coast, FL 185750  Grupp 732
9 Steven Fritz   S Whitley, IN 149218  BBC 715
10 Bob Cline     Fl. R 701
11 Jorge Leon   Miami 160763  Match 766
12 John Gissal   St Petersburg, FL 173583  BBC 742
13 Giancarlo Bianchi   Miami, FL 179136  Annda 765
14 Kevin Parker     Polk 733
15 George Keen   Ft Lauderdale, FL 189157  Browa 705
17 Eric Mock   Sanford, FL 159800  Olymp 703
18 Clay Fawthrop   West Chester , PA 183670  J-Tow 702
19 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561  Champ 738
20 Stephen Ducker   Eustis, FL 177718  ORC 726
DNP William Brintnall   Wellington, FL 80968  Unatt 724
DNP Stephen Decato   Rockland, ME 65421  Team 709
DNP Lamonte Foster   Miami, FL 56970  Unatt 757
DNP Mario Aponte   Ft Lauderdale, FL 192839  Downt 719
DNP Charles Rosenthal     Unatt 762
DNP Nicholas Seago   Ft Lauderdale, FL 190806  Downt 727
DNP Michael Calurus   Hollywood, FL 102002  Stick 749
DNP Gerardo Lima   Miami, FL 190771  Damia 716
DNP Erik Cothern   Plantation, FL 189680  Big W 763
DNP Benny Poux     Big W 761
DNP Rome Reiswig   Gainesville, FL 185942  Unive 710
DNP Michael Mathe   Weston, FL 183759  Holly 750
DNP Carol Shulman   Tallahassee, FL 122414  Downt 721
DNP Dominque Truadec   Weston, FL 180784  Big W 758
DNP Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051  ORC 722
DNP Ronald Gonsalues   Ocean Ridge, FL 175458  Mapei 704
DNP Enzo Tamburello     B & J 754
DNP Fred Ruda   Miami, FL 175074  Sole 714
DNP Valentina Tischenko   Attleboro, MA 100624  Downt 725
DNP Eric Corter   Lecanto, FL 179373  ORC 734
DNP Dave Andexler     Browa 708
DNP Natalie Webb   Milwaukee, WI 122415  Team 735
DNP Jeb Stewart    185574  BBC 728
DNP Michael Saggells   Red Lion, PA 173477  Sun R 748
DNP Rick Revdveles   Miami Lakes, FL 170268  Big W 764
DNP Hbdel Salas   Chester, NH 29118  Sun C 729
DNP Kris Folks   North Little Rock, AR 190772  Holly 756
DNP Richard Owen   Dublin, CA 169267  Team 707
DNP Stephen Trantham   St Cloud, FL 167209  ORC 706
DNP Ted Cole   Ft Lauderdale, FL 191431  Downt 720
DNP Kevin Mikalsen   Oviedo, FL 24302  ORC 739
DNP Ronald Rowton   Cocoa, FL 166432  ORC 752
DNP Phanor Droger   Fort Lauderdale, FL 158010  Big W 760
DNP Luis Zayas   Salina, KS 129301  Unatt 747
DNP David Salien   Fort Lauderdale, FL 110395  Toshi 743

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Moore   Pembroke Pines, FL 152118  Big W 626
2 Merle Arnott      624
3 Joel Gormon   Tampa, FL 97818  BBC 628
4 Andrew Teixeira   Pembroke Pines, FL 65450  Jamis 623
5 Ryan Phelps   Apopka, FL 166427  ORC 611
6 Chris Scott   Brandon, FL 167801  Ameri 619
7 Gunter Hermanni   Miami, FL 163923  Sun C 636
8 Alfedo Monteso   Pembroke Pines, FL 154554  Cycle 615
9 Fred Locascio   Plantation, FL 61439  Stick 602
10 Curtis Juteram   Minneola, FL 63944  Jamis 607
11 Leandro Contreras     Lake 639
12 Wills Powell   Plantation, FL 69855  Big W 631
13 Frank Lopez   Largo, FL 21574  Chain 629
14 John James   Plantation, FL 63795  Bicyc 632
15 Kevin Armstrong   Miami, FL 102526  Sun C 638
16 Jose Rodnque   Palmetto Bay, FL 177352  Sold 612
17 Robert Kossally   Miami, FL 59503  Big W 634
18 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  Atlan 605
DNP Miguel Luis   Hialeah, FL 138708  B & J 633
DNP Ricardo Ortega   Hialeah Gardens, FL 133916  Islan 621
DNP Kristine Bilyeau   Bonita Springs, FL 128836  Naple 641
DNP Richard Fidanzato   St Petersburg, FL 103217  BBC 604
DNP Courtney Wright   Miami, FL 91320  Unatt 637
DNP Gary Smith   Ormond Beach, FL 53163  Atlan 606
DNP Kurt Fritz   Cathedral Cty, CA 122386  BBC 614
DNP Kevin Markel   Brandon, FL 143586  Bike 643
DNP Craig Prather   Bradenton, FL 28619  Ringl 635
DNP Charlotte Lenssen   Durango, CO 20900  Cycle 646
DNP Joseph Duhon   Florence, AL 10137  ORC 609
DNP Chris Matazino   St Petersburg, FL 174180  BBC 645
DNP Mike Hanson   Orlando, FL 188198  Atlan 640
DNP Cecilio Farinas   West Palm Beach, FL 187458  Bill 620
DNP Carlos Castellanos   Miami, FL 179103  Sun C 642
DNP Anthony Oneal   Honolulu, HI 100607  Unatt 647
DNP Ryan Hackner   Boca Raton, FL 179086  Stick 625
DNP Alan Troader   Deerfield Beach, FL 174937  Big W 644
DNP Brent Lucas   Hollywood, FL 172189  Holly 618
DNP Stephanie Cunningham   Mount Dora, FL 157378  Ford 630

Women - Pro/Cat 1

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherri Stedje   Lutz, FL 69689  BBC 806
2 Rebecca McClintock   Athens, GA 91806  Serot 819
3 Robin Kavan   Tampa, FL 51174  Serot 804

Women - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lourdes Hemandez   Miami, FL 191000  Unatt 800
2 Megan Gsmonde   Langhorne, PA 192823  ORC 826
3 Yuu Asada   Coral Springs, FL 186494  Big W 802
4 Kristin Linton   Hobe Sound, FL 193955  Cycle 814
5 Laura Vedral     ORC 817
6 Valentina Tischenko      725
7 Emily Edwards   Pembroke Pines, FL 122399  Jupit 816
8 Natalie Webb      735
9 Valerie Parks     Team 828
10 Darlene Gamble   Deerfield Beach, FL 186978  TCR 809
11 Carol Shulman      721
12 Cynthia Goings   Palm City, FL 189392  TCR 812
13 Lesley Welch   Orlando, FL 186827  ORC 810
14 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL 191535   801
DNP Nancy Aldrich     TCR 823
DNP Mary Ellen Foyo   Sarasota, FL 193683  Unatt 822
DNP Maria Carbone   Pompano Beach, FL 188890  B & J 824
DNP Amy Grubb   Howell, MI 100594  Downt 821
DNP Erin Dunn     Team 827
DNP Sandra Christoeher     Ameri 825
DNP Pam Birsinger     Unatt 829

Mixed - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  TCR 905
2 Jacques Ethan   Deltona, FL 182255  ORC 908
3 Henry Willis   Orlando, FL 187343  ORC 907
4 Allison Wright-Hornick   Phoenix, AZ 188654  TCR 912
5 Jacob Irons   Orlando, FL 188319  ORC 906

Mixed - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wright   Anadarko, OK 92735  ORC 909
2 David Exeinoca     Unatt 919
3 Sean Keel   Holland, MI 122418   900
4 Brian Becker     TCR 901

Mixed - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Vedral   Daytona Beach, FL 185749  ORC 918
2 Shane Braley     TCR 
3 Teddy Hockenberry   Daytona Beach, FL 122405  TCR 915
4 Christopher Perham   Savannah, GA 185074  Unatt 920
5 Melissa Irons   Orlando, FL 179372  ORC 910

Mixed - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNP Matt Radule   Longwood, FL 175355  Atlan 913
DNP Wesley Irons   Orlando, FL 179371  ORC 911
DNP Christopher Magazino     BBC 902
DNP Joseph Pelz     Club 903
DNP Jon Hutchinson   Ft Lauderdale, FL 177092  Browa 904

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSierra NevadaUSACDFCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee