Race Results for
Florida State Championship Series #7
Lakeland, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 11/24/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2 Evan Pennington   Lake Park, FL 194434   
3 ERIC DANFORD      
4 Matthew Sterling   Deltona, FL 194433   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Danford   Ocala, FL 175210   
2 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
3 DAVID JACOB      
4 Ian Murphy   Winter Spring, FL 194435   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
2 Adam Meisberger   Pompano Beach, FL 194879   
3 DAVID BENTOLILA      
4 RYAN PHELPS      
5 John Morgan   Winter Haven, FL 186891   
6 Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   
7 AUSTIN HOWARD      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103   

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD FEE      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
2 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
4 Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   
5 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
6 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
7 Michael (Mike) Esmonde   Washington, DC 182417   
8 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
9 Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2 Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
3 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
4 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
5 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
6 Chris Bishop   Lakeland, FL 144608   
7 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
8 John Hackworth   Bradenton, FL 14542   
9 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
10 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
11 ANDRES VILLAGIEGO   Miramar, FL 154556   
12 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
13 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
14 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
15 Thomas Rassiga   West Palm Beach, FL 78004   
16 TONY ALVAREZ      

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
2 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
4 TOM SCHIFERL      
5 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
6 Steven Bushey   Ocala, FL 186188   
7 JOHN VAN AKEN      
8 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
9 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ORION CORCILIUS      
2 LUIS GONZALEZ      
3 Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
4 KEVIN PARKER      
5 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
6 Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
8 ROBIN COLLIER   Archdale, NC 170909   
9 Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
10 Gregory Apotsos   Melbourne Beach, FL 152047   
11 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
12 BRENDAN DRAPER      
13 Stephen Gerber   Sanford, FL 183966   
14 JOEL FINBERG   Hollywood, FL 186749   
15 JOSH TAYLOR      
16 KEMP ANDERSON      

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
2 TIM CORNELLUS   Lakeland, FL 173949   
3 STEVE YOUNG      
4 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
5 CRAIG MOLL      
6 Thomas Edge   Davie, FL 185859   
7 Anthony Nasti   Delray Beach, FL 185861   
8 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
9 MIKE HALL (SINGLE SPEED)      
10 DAN BUSHNELL      

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Kolifrath   Ft Lauderdale, FL 125134   
2 Jake Wade   Norristown, PA 159586   
3 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
4 TIMOTHY WISNER      
5 DIMPSY WATERS   Tempe, AZ 142281   
6 Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
7 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
8 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
9 Brian Moore   Orlando, FL 190458   
10 CORBETT BROWN      
11 ANDY WEAMEYER      
12 JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
13 JOHN BAZYK      
14 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
15 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL 182010   
16 Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
17 Chris Vietri   Davie, FL 185989   
18 JOHN BRAGANSA      
19 EDDIE FIONDELLA      

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM COOPER      
2 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
3 MARK MONDELLO      
4 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
5 David Alexandrou   Lutz, FL 122403   
6 Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
7 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
8 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
9 MARK LOPEZ      
10 Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
11 Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
12 Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
13 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
14 Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
15 Dave Watson   Davie, FL 154901   
16 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
17 DESTRY LEBRUN      
18 Tim Jones   Valrico, FL 186458   
19 George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
20 Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   
21 MICHAEL SHORT      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
2 Dean Dickson   Altamonte, FL 193081   
3 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
4 PERRY SILVER      
5 PHILIP ALBER      
6 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
7 R Donald Pennington   Lake Park, FL 148454   
8 George Feliciano   Coral Gables, FL 185885   
9 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
10 Steven (Andy) Callaway   Tampa, FL 173585   
11 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
12 Darrel Hanner   Pompano Beach, FL 185980   
13 Robert Banner   Piney Point, MD 190453   
14 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
15 Jeffrey Northrup   Pembroke Pines, FL 154677   
16 MARSHALL REEVES      
17 TOM HUNTER      
18 MURRAY MCDONOUGH      
19 JOHN RESTIN      
20 Russell Andersen   Cedar Park, TX 185765   
21 Edward Swakon   Miami, FL 138519   
22 James Pennington   Winston Salem, NC 164915   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
2 Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
3 Joshua Titsworth   Bradenton, FL 193738   
4 JOEY KUNDTZ      
5 DAVID PFEIFFER      
6 MIKE FOXWELL      
7 Adrian Campbell   N Bay Village, FL 193226   
8 AARON HOWARD      
9 JOHN GRISSAL      
10 CHRISTPHER JORDAN      
11 SCOTT PUGH      
12 ROBERT BRIOGHAN      
13 JASON DEAN      
14 LEIF KRUSE      
15 GERMAN BERMUDEZ      
16 David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
17 Joseph Sweeney   Clearwater, FL 190230   
18 ELIJAH HOUSER      
19 MUJAHID ABDULRAHIM      
20 Nicholas Yanarella   Fort Lauderdale, FL 185889   
21 LESTER SANCHEZ      
22 HASEEB RAHMAN      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Vollack   Kodak, TN 185895   
1 MIKE BLANEY      
2 Keith Lang   Apopka, FL 186167   
2 CHRISTOPHER BLEVINS      
3 TONY HECHLER      
3 GARY TOY      
4 DAVID FLEET      
4 DAVID MEEKER      
5 SCOTT PUMMILL      
5 JEFF MEEKS      
6 MICHAEL KEELER      
6 Gary Cors   Clearwater, FL 186370   
7 JACKSON WILLHITE      
7 GARY WETHERALD      
8 Greg Dunn   Cooper City, FL 194874   
8 PARKER DAVIS      
9 CARLOS NAVALES      
9 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
10 MATTHEW RUNESTAD      
10 Trey Starkey   New Port Richey, FL 105316   
11 BRYAN DIETRICH      
11 TIM BETCHER      
12 Gavin Alford   Hollywood, FL 192562   
13 JASON LEE      
14 RON TUSTIN      
15 Kevin Baker   Casselberry, FL 188708   
16 NORMAN ALLEN      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Thompson   Ocala, FL 194880   
2 BRADLEY JEFFERSON      
3 Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
4 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
5 Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
6 MARCIO CEMIN      
7 RYAN BORGER      
8 PETER JOHNSON      
9 JAMES DURAN      
10 Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
11 ROLANDO ARMAS      
12 Antonio Romano   Tampa, FL 194875   
13 Michael Swaringen   Satelitte Beach, FL 193810   
14 CARLOS RUIZ      
15 Harry Steelman   Moore Haven, FL 186160   
16 John Edwards   Eustis, FL 122404   
17 Melvyn Lugo   Winter Garden, FL 172630   
18 JOE LESGERANCE      
19 DAVE LOYD      
20 Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
21 MARK SEAVEY      
22 JON-PAUL SHORES      
23 Matthew Love   Minneola, FL 193548   
24 OSWALD VELAZQUEZ      
25 KENYON RICE      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRUCE MACDONALD      
2 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
3 KEN FOLEY   Vista, CA 116420   
4 RYAN REMMERS      
5 DAN SCHUTT      
6 Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
7 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
8 Brian Thompson   Winter Springs, FL 176081   
9 AL SANTIERO      
10 Todd Treece   Orlando, FL 177970   
11 DAVID DODD      
12 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
13 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
14 TODD JOHNSTON      
15 TERRY SCHRAMM      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2 CLINT PERIGARD      
3 Richard Kihnley   Carbondale, CO 194872   
4 GREG SCHMIDT      
5 MITCH JARVIS      
6 Michael Cottle   Sanford, FL 152710   
7 Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
8 BILLY ALLAN      
9 MARK ALLEN      
10 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
11 RON ROZANSKI      
12 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 192004   
13 JEFF ESPOSITO      
14 THOMAS OSTERLOH      
15 John Poczynski   Naples, FL 195040   
16 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
17 GARY HEADLEY      
18 JAMES DOWTY      
19 Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
20 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
21 DALE KEPPLEY      
22 DEAN HAMBEL      
23 MASON GRAHAM      
24 Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   
25 DALLAS MCFADDEN      
26 DAVID BECKEMEIER      
27 CHRIS SNYDER      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
2 David Ertel   Apopka, FL 172666   
3 Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   
4 MICHEL TIMMERMANS   Scottsdale, AZ 139436   
5 Ted Potyka   Treasure Island, FL 122454   
6 Stan Switzer   Mulberry, FL 173572   
7 MIKE DMYTRIW      
8 Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
9 LARRY KEIM   Windermere, FL 130602   
10 Randolph White   Riverview, FL 103379   
11 Gary Cole   Miami, FL 7319   
12 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
13 Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   
14 ROBERT BISSET      
15 RON HAWK      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHELLY ALLEN   Wesley Chapel, FL 193995   
2 Julianne North   Stow , MA 165859   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 BARBARA SHIRCLIFFE      
3 Deborah Jacob   Wellington, FL 186457   
4 Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
5 Stephanie Knotek   Kodak, TN 185894   
6 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
7 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
8 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
9 MARY ALONSO   Miramar, FL 154628   
10 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
2 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
3 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
4 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
5 Lillie Farinas   Miami, FL 185976   
6 JORDYN HANSEN      
7 Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
8 LESLIE KING      

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RENAE BLEVINS      
2 HEATHER HATCH      
3 RENEE BLANEY      
4 Denise Barker   Wesley Chapel, FL 185972   
5 PAM MCLAUGHLIN      
6 Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
7 BETH POCZYNSKI      
8 Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
9 KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   
10 SUSAN CARL      
11 VICKY GOFF      
12 Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOUSACDFShimanoBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee