Race Results for
Florida State Championship Series #6
North Miami, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 11/10/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCOS RODRIGUEZ      
2 EVAN PENNINGTON      
3 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
4 HAROL GOMEZ      
5 STEVEN TELLER      
6 ERIC DANFORD      
7 JESSIE BUSCH   Queen Creek, AZ 174781   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Danford   Ocala, FL 175210   
2 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3 DAVID JULIEN      
4 VICTOR ALBER      
5 FEDERICO RIOS      
6 JEFFREY LICHY      
7 JORGE GONZALEZ      
8 TOLEDO ANDRES      
9 BEN HELLER      
10 RYAN MCTEIR      
11 Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
12 JOSH LA RUE      
13 Ari Papir   N Miami Beach, FL 193224   
14 JONEL STANCIO      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM MEISBERGER      
2 DAVID BENTOLILA      
3 NEAL WETHERALD   New York, NY 188996   
4 John Morgan   Winter Haven, FL 186891   
5 MATTHEW HICE      
6 KYLE MORGAN      
7 Hank Musselman   Longwood, FL 166163   
8 JEREMY FURMAN      
9 JOSHUA EISENMAN      
10 DANIEL MCFARLAND      
11 GAVRIEL KANE      
12 COREY BRADSHAW      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE ROZANSKI      

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD FEE      
2 DANIEL JIMENEZ      
3 JAKE MURPHY      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
3 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
4 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
5 Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   
6 ARIEL GARCIA      
7 FOYE TROUTE      
8 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
9 JUSTIN BROMAN      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2 Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
3 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
4 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
5 ANDRES VILLAGIEGO   Miramar, FL 154556   
6 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL 20915   
7 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
8 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
9 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
10 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
11 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
12 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
13 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
14 KEVIN ARMSTRONG      
15 MICHAEL SCHOENGRUND      
16 Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
17 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
18 Stacy Cummings   Sunrise, FL 167088   
19 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
20 MICHAEL YOUNG      

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Miller   Boca Raton, FL 176838   
2 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
3 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
4 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
5 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
6 ALLAN HAIMES      
7 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
8 Steven Bushey   Ocala, FL 186188   
9 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
10 TOM SCHIFERL      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
2 LUIS GONZALEZ      
3 ORION CORCILIUS      
5 Jose Saavedra   Miami, FL 186642   
6 MICHAEL MATHERS      
7 Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
8 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
9 ROBIN COLLIER   Miami, FL 179090   
10 TIM STEPHENS      
11 KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
12 JOEL FINBERG   Hollywood, FL 186749   
13 JEREMY SCHANDELMAYER      
14 Stephen Gerber   Sanford, FL 183966   
15 RANDAL GRESSHAM JR      

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE YOUNG      
2 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
3 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
4 Thomas Edge   Davie, FL 185859   
5 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
6 Anthony Nasti   Delray Beach, FL 185861   
7 MIKE HALL (SINGLE SPEED)      

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EDDIE WOLINSKI      
2 Jason Kolifrath   Ft Lauderdale, FL 125134   
3 ANDY WEAMEYER      
4 JAKE WADE      
5 TIMOTHY WISNER      
6 Larry Maier   Sumterville, FL 185990   
7 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
8 Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
9 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
10 DIMPSY WATERS   Tempe, AZ 142281   
11 CARLOS BENEDETI      
12 Chris Vietri   Davie, FL 185989   
13 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
14 KARL FELE      
15 DIONI VACAS      
16 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
17 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL 182010   
18 JULIAN BUERES      
19 Brian Moore   Orlando, FL 190458   
20 MICHAEL THOMPSON      
21 JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
22 ALEX MATAMORROS      

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
2 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
3 JIM COOPER      
4 MARK LOPEZ      
5 MARK MONDELLO      
6 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
7 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
8 Dave Watson   Davie, FL 154901   
9 CARLOS DIAZ      
10 Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
11 EDUARDO YERO      
12 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
13 David Alexandrou   Lutz, FL 122403   
14 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
15 BRUCE JOHNSON      
16 Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
17 Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
18 STEVE BROWN      
19 Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   
20 KENNETH GRUNEISEN      
21 ROBERT BAXTER      
22 PIERRE MARTIN      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
2 JAMES MAHONEY      
3 George Feliciano   Coral Gables, FL 185885   
4 PERRY SILVER      
5 Kelly Sullivan   Boca Raton, FL 102522   
6 Dean Dickson   Altamonte, FL 193081   
7 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
8 PHILIP ALBER      
9 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
10 R Donald Pennington   Lake Park, FL 148454   
11 STEVE COLE      
12 Darrel Hanner   Pompano Beach, FL 185980   
13 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
14 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
15 Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
16 ROBERT JOA      
17 John Marchetto   Weston, FL 179775   
18 ALBERT MUNIZ      
19 Edward Swakon   Miami, FL 138519   
20 LANCE STEWART      
21 JEFF GOMBO      
22 KEITH SEAGO      
23 Richard Hussey   Ft Lauderdale, FL 106729   
24 Robert Banner   Piney Point, MD 190453   
25 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN CRICHTON      
2 Adrian Campbell   N Bay Village, FL 193226   
3 DAVID PFEIFFER      
4 RICK DE BUSK      
5 JOEY KUNDTZ      
6 Joshua Titsworth   Bradenton, FL 193738   
7 CHRISTPHER JORDAN      
8 AARON HOWARD      
9 GERMAN BERMUDEZ      
10 Garrett Moore   Pembroke Pines, FL 152118   
11 BRANDON BRITTON      
12 ROBERT BRIDGHAM      
13 DANIEL GONZALEZ      
14 LEIF KRUSE      
15 DAVID CRENSHAW      
16 SCOTT PUGH      
17 ANDREW FAULL      
18 ELIJAH HOUSER      
19 JASON DEAN      
20 Matthew Jordan   Pembroke Pines, FL 193167   
21 NARAYAN ELASMAR      
22 ROLY RODRIGUEZ      
23 KEMP ANDERSON      
24 Adam Beland   Seminole, FL 173696   
25 Nicholas Yanarella   Fort Lauderdale, FL 185889   
26 Brian Huweart   Boca Raton, FL 193262   
27 ROBINSON CANDELIER      
28 RAJEEB DAS      
29 Michael Thomas   Weston, FL 194913   
30 MATT STOWE      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM PRICE      
1 DARRELL BUTLER      
2 RHETT HENRY      
2 JAVIER RECIO      
3 DUSTIN ASHER      
3 JONATHAN CANGIANELLA      
4 TONY HECHLER      
4 PEDRO MORENO      
5 ANTONIO ROMANO      
5 Keith Lang   Apopka, FL 186167   
6 JEFF SMITH      
6 Gary Cors   Clearwater, FL 186370   
7 CHRIS MURPHY      
7 CURTIS JUTERAM      
8 Gavin Alford   Hollywood, FL 192562   
8 VICTOR GONZALEZ      
9 JOE VIETRO      
9 TONY MARTINEZ      
10 JACKSON WILLHITE      
10 GARY TOY      
11 DAVID MEEKER      
11 JUAN CARLOS BURGANO      
12 ROBERT HARRIS      
12 JOOE BERNAL      
13 GREG DUNN      
13 Richard Edling   Fort Mill, SC 166522   
14 CHRIS JACKSON      
14 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
15 TOLEDO ALVARO      
15 Kevin Baker   Casselberry, FL 188708   
16 JAMES PATTERSON      
17 DAWA SALIHI      
18 BRYAN MCFARLAND      
19 Gustavo Kuster   Miami, FL 193726   
20 LESTER TENORIO      
21 JUSTIN WALSH      
22 MARIO MEJIAS      
23 MICHAEL YESA      
24 MIKE ARUPE      
25 RICH DICKERSON      
26 ACOSTA JOAQUIN      
27 VALERIAN PEREZ      
28 OSWALD VELAZQUEZ      
29 GARY WETHERALD      
30 GUILLERMO CEDENO      
31 KELVIN MARIN      
32 MICHAEL CLASSIE      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARLOS THOMPSON      
2 ROLANDO ARMAS      
3 BRADLEY JEFFERSON      
4 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
5 MARCIO CEMIN      
6 Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
7 ALFREDO LARRE      
8 JAMES DURAN      
9 CHRISTIAN SELLARS      
10 PETER JOHNSON      
11 JOE LESGERANCE      
12 Michael Swaringen   Satelitte Beach, FL 193810   
13 Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
14 Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
15 JASON FADELY      
16 John Edwards   Eustis, FL 122404   
17 MELVYN LUGO      
18 CARLOS RUIZ      
19 JULIO MIRANDA      
20 ORLANDO CASTRO      
21 Matthew Love   Minneola, FL 193548   
22 CHARLIE KLEINECKE      
23 Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
24 SEAN POTEET      
25 BRIAN MITCHELL      
26 GUSTAVO ESPINOSA      
27 Christopher Gray   Hudson, FL 193424   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
2 BRUCE MACDONALD      
3 AL SANTIERO      
4 Brian Thompson   Winter Springs, FL 176081   
5 RYAN REMMERS      
6 KEN FOLEY   Vista, CA 116420   
7 DAN SCHUTT      
8 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
9 Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
10 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL 188691   
11 Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
12 DIEGO SILVA      
13 Charles LaRue   Cooper City, FL 156161   
14 ROBERT MCLAUGHLIN   Wesley Chapel, FL 193995   
15 Scott Clouthier   Novi, MI 192543   
16 JOHN GOMEZ      
17 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
18 DAVID DODD      
19 George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
20 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
21 JOSE SEMPER      
22 Todd Treece   Orlando, FL 177970   
23 DAVID SMITH      
24 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
25 EDUARDO ANDARE      
26 Richard Lim Sang   Miami, FL 139839   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
2 RICHARD KIHNLEY      
3 Michael Cottle   Sanford, FL 152710   
4 Geoff Vorpagel   Hollywood, FL 179304   
5 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
6 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 192004   
7 RON ROZANSKI      
8 BILLY ALLAN      
9 GREG SCHMIDT      
10 THOMAS OSTERLOH      
11 Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
12 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
13 Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
14 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
15 JOHN POCZYNSKI      
16 DAVID BLYER      
17 MAURICIO CONTRERAS      
18 EDUARDO CLAVIJO      
19 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
20 Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
21 William Klein   Davie, FL 80955   
22 MARK ALLEN      
23 TOM PIKE JR      
24 Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   
25 MASON GRAHAM      
26 DAVID BECKEMEIER      
27 CHRIS SNYDER      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Cole   Miami, FL 7319   
2 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
3 RAUL BELLO      
4 David Ertel   Apopka, FL 172666   
5 Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   
6 MICHEL TIMMERMANS   Scottsdale, AZ 139436   
7 Randolph White   Riverview, FL 103379   
8 Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
9 Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julianne North   Stow , MA 165859   
2 Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL 177095   
3 SHELLY ALLEN   Wesley Chapel, FL 193995   
4 LINDA MURPHY   Buzzards Bay, MA 120263   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
2 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
3 Deborah Jacob   Wellington, FL 186457   
4 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
5 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
6 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
7 SAMANTHA SMITH   Greenville, SC 179778   
8 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
9 JOLIE PAVENT   Carbondale, IL 177497   
10 MARY ALONSO   Miramar, FL 154628   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMBRE LEVY      
2 Lillie Farinas   Miami, FL 185976   
3 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
4 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
5 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
6 ALEX CONTRERAS      
7 JORDYN HANSEN      
8 IRINA POMI      
9 LESLIE KING      

Women - BG - Senior - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RENEE BLANEY      
2 CYNTHIA FEENEY      
3 BETH POCZYNSKI      
4 RENAE BLEVINS      
5 Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
6 Denise Barker   Wesley Chapel, FL 185972   
7 Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
8 PAM MCLAUGHLIN      
9 KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   
10 SANDRA TOMLINSON      
11 TRACY CIASCA      
12 VICKY GOFF      
13 MICHELLE RIVERA      
14 Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   
15 HEATHER HATCH      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUORESierra NevadaOSMOUSACDFSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee