Race Results for
Florida State Championship Series #2
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/29/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2 EVAN PENNINGTON      
3 ERIC DANFORD      
4 HOE GARRISON      
5 MATTHEW STERLING      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Danford   Ocala, FL 175210   
2 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3 VICTOR ALBER      
4 DAVID JULIEN      
5 IAN MURPHY      
6 JOSEPH IRWIN   Sanford, FL 187636   
7 KYLE KING      
8 JOSH LA RUE      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
2 John Morgan   Winter Haven, FL 186891   
3 DAVID BENTOLILA      
4 Hank Musselman   Longwood, FL 166163   
5 ADAM MEISBERGER      
6 AARON HALE      
7 NEAL WETHERALD   New York, NY 188996   
8 Samuel Clary   Asheville, NC 169354   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE ROZANSKI      
2 Hans Taufen   Saint Augustine, FL 100196   
3 THOMAS ARMSTRONG      

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD FEE      
2 JAKE MURPHY      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
3 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
4 FOYE TROUTE      
5 Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   
6 CLINT BRIDIER      
7 JUAN CARLOS MONGE      
8 ZACH MURPHEE      
9 ROGER MAIDA      
10 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
11 DAVID ERTEL      
12 ROBERT BOUNDS      
13 JUSTIN BROMAN      
14 Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
15 ARIEL GARCIA      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
3 DIEGO GARANITO      
4 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
5 ANDRES VILLAGIEGO   Miramar, FL 154556   
6 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
7 TRENT MADDOX   Santa Maria, CA 109120   
8 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
9 BROOKLYN      
10 Jorge Cortes   Weston, FL 140447   
11 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
12 MICHAEL YOUNG      
13 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
14 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
15 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
16 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
17 Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
18 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
19 JAY ULLOA      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
2 TOM SCHIFERL      
3 JEFF MILLER      
4 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
5 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
6 Steven Bushey   Ocala, FL 186188   
7 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
8 Dominique De Sercey   Panama City Beach, FL 186189   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ORION CORCILIUS      
2 Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
3 LUIS GONZALEZ      
5 Raul Bello   Pembroke Pines, FL 185881   
6 HAZEN KREIS      
7 KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
8 Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
9 ROBIN COLLIER   Miami, FL 179090   
10 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
11 BEN HICKS      
12 Christopher Womack   Tallahassee, FL 186142   
13 Jason Gersting   Irvine, CA 136950   
14 Gregory Apotsos   Melbourne Beach, FL 152047   
15 CHRIS LEONE      

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE YOUNG      
2 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
3 CRAIG MOLL      
4 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
5 MIKE HALL (SINGLE SPEED)      
6 DAN BUSHNELL      
7 Samuel Winton   Monticello, FL 167895   
8 Thomas Edge   Davie, FL 185859   

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Kolifrath   Ft Lauderdale, FL 125134   
2 EDDIE WOLINSKI      
3 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
4 DIMPSY WATERS   Tempe, AZ 142281   
5 Chris Vietri   Davie, FL 185989   
6 JAKE WADE      
7 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
8 TIMOTHY SMITH      
9 Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
10 JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
11 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
12 Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
13 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
14 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL 182010   
15 DAVID STOUT      
16 John Russell   Port Orange, FL 172662   
17 ARIS POLYZOS      
18 David Smith   Bremen, GA 156700   

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS ADAMEC   Washington, DC 176408   
2 MARK MONDELLO      
3 JIM COOPER      
4 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
5 Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
6 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
7 MARK LOPEZ      
8 BRENT HAMRICK      
9 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
10 Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
11 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
12 Robert Thompson   Ft Lauderdale, FL 154151   
13 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
14 Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
15 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561   
16 Dave Watson   Davie, FL 154901   
17 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
18 Russell Peelman   Tampa, FL 185370   
19 DAVID MAY      
20 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
21 DESTRY LEBRUN      
22 Gary Bowden   Ocala, FL 153396   
23 BILL MILLER      
24 TED LEE (SINGLE SPEED)      
25 CODY JEFFCOAT      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Pena   Jacksonville, FL 40894   
2 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
3 George Feliciano   Coral Gables, FL 185885   
4 Dean Dickson   Altamonte, FL 193081   
5 Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
6 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
7 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
8 Randy Pfahler   Neptune Beach, FL 185977   
9 PHILIP ALBER      
10 R Donald Pennington   Lake Park, FL 148454   
11 GARY HOE      
12 Robert Banner   Piney Point, MD 190453   
13 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
14 William Brown   Flagler Beach, FL 176956   
15 Glen Graham   Tampa, FL 13848   
16 Edward Swakon   Miami, FL 138519   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN CRICHTON      
1 ANTONIO ROMANO      
2 KEVIN BELANGER      
2 DAVID PFEIFFER      
3 Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
3 BRYAN DIETRICH      
4 JOEY KUNDTZ      
4 MATTHEW MARSEGLIA      
5 JJ BROWN      
5 GERMAN BERMUDEZ      
6 AUSTIN HOWARD      
6 Joshua Titsworth   Bradenton, FL 193738   
7 LESTER SANCHEZ      
7 DAVID HALSTEAD      
8 DON DAVIS      
8 DOUGLAS TIMMONS      
9 MARK FELT      
9 Adrian Campbell   N Bay Village, FL 193226   
10 ROBERT QUINN      
10 MATT LUCAS      
11 CHARLES HELLER      
11 MATT BUFFUM      
12 GARY WETHERALD      
12 AARON HOWARD      
13 CONRAD CANCELMI      
13 Javier Alvaro   Orlando, FL 188693   
14 KYLE DEMARIA      
14 Stephen Gerber   Sanford, FL 183966   
15 JOHN LEOMBRUNO      
15 ELIJAH HOUSER      
16 BRANDON BRITTON      
16 JOSEPH KEENAN      
17 RYAN SCHUTZ      
17 NARAYAN ELASMAR      
18 SCOTT PUGH      
19 LEIF KRUSE      
20 RICH MCLAUGHLIN      
21 Sean Crews   Fort Mill, SC 192171   
22 DJ MOLL      
23 ERIK WICKSTRUM      
24 JASON DEAN      
25 RAJEEB DAS      
26 ANTHONY IBRAHIM      
27 Adam Beland   Seminole, FL 173696   
28 Joseph Sweeney   Clearwater, FL 190230   
29 ROD BANUA      
30 JARED DAVIES      
31 NICHOLAS KARMANOS      
32 GEORGE BERNESHAWI      
33 JAMES STEPHENS      
34 DAN ENNIS      
35 DEREK BIXLER      
36 MATTHEW HANKE      
37 Nicholas Yanarella   Fort Lauderdale, FL 185889   
38 SEAN MCAULIFFE      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Adkins   Huntsville, AL 190995   
2 THOMAS GIBBS      
3 JOSH HENNESSEY      
4 Keith Lang   Apopka, FL 186167   
5 MARTI APARICIO      
6 Gary Cors   Clearwater, FL 186370   
7 GARY TERPAK      
8 TOM PRICE      
9 CHRIS MURPHY      
10 DAVID MEEKER      
11 GREG DUNN      
12 JACKSON WILLHITE      
13 RICK ARD      
14 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
15 Gavin Alford   Hollywood, FL 192562   
16 TERRY TESDALL      
17 Kevin Baker   Casselberry, FL 188708   
18 JASON BARTH      
19 MARK SIKES      
20 DANIEL KENNEY      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN MANAGO      
2 MARCIO CEMIN      
3 CARLOS THOMPSON      
4 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
5 BRADLEY JEFFERSON      
6 LINDSEY CASKEY      
7 John Edwards   Eustis, FL 122404   
8 ROLANDO ARMAS      
9 PETER JOHNSON      
10 CHRISTIAN SELLARS      
11 ANDY MCLAUGHLIN      
12 Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
13 NICOLAS ODDD      
14 Michael Swaringen   Satelitte Beach, FL 193810   
15 Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
16 MICHAEL SCARBROUGH      
17 MELVYN LUGO      
18 JOE LESGERANCE      
19 PEARCE GRAHAM      
20 FARDELLA PERRY      
21 SHANE RIGGLE      
22 TODD ADDICOTT      
23 DAVE LOYD      
24 AARON BECKER      
25 Harry Steelman   Moore Haven, FL 186160   
26 BRENT HAESEKER      
27 Matthew Love   Minneola, FL 193548   
28 Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
29 Christopher Gray   Hudson, FL 193424   
30 LONNIE HUNTER      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEN FOLEY   Vista, CA 116420   
2 BRUCE MACDONALD      
3 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
4 DAN SCHUTT      
5 RYAN REMMERS      
6 KEN KLEIN      
7 Brian Thompson   Winter Springs, FL 176081   
8 ADAM GODFARB      
9 Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
10 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
11 Eric Stone   Indialantic, FL 193847   
12 CHARLIE LA RUE      
13 GUY PRESTON      
14 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
15 ROBERT MCLAUGHLIN   Wesley Chapel, FL 193995   
16 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
17 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
18 TONY HECHLER      
19 STEVE AGLIO      
20 BRIAN REGION      
21 RON RAKUSIN      
22 NORM WHITE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 192004   
2 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
3 JOHN EDWARDS      
4 Michael Cottle   Sanford, FL 152710   
5 JEFF ESPOSITO      
6 Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
7 Ron Wiltison   Sebastian, FL 188707   
8 THOMAS OSTERLOH      
9 Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
10 RON ROZANSKI      
11 BILLY ALLAN      
12 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
13 Benito Graniela   Orlando, FL 186136   
14 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
15 RICHARD KIHNLEY      
16 GREG SCHMIDT      
17 LARRY GARCARS      
18 Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   
19 ART REISFELD      
20 Chris Marshall   Miami, FL 185893   
21 RAYMOND SCHMIDT   Marietta, GA 155165   
22 GARY HEADLEY      
23 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
24 DAVID FLEET      
25 MARK KING      
26 Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   
27 SANTIAGO HERNANDEZ      
28 James McConnell   Orlando, FL 176305   
29 CHUCK MASSEY      
31 DAVID BECKEMEIER      
32 DREW KALLIO      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Cole   Miami, FL 7319   
2 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
3 David Ertel   Apopka, FL 172666   
4 Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   
5 David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
6 Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
7 MICHEL TIMMERMANS   Scottsdale, AZ 139436   
8 ROBERT WILLIAMS   Richmond, VA 125938   
9 Randolph White   Riverview, FL 103379   
10 LEONARD PLATTEBORZE      
11 Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   
12 RICK SHORE      
13 JOSEPH TOWLES      
14 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
15 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   
16 JAMES DRULIA      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LINDA MURPHY   Buzzards Bay, MA 120263   
2 SHELLY ALLEN   Wesley Chapel, FL 193995   
3 Julianne North   Stow , MA 165859   
4 Valerie Naylor   Tampa, FL 176006   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
3 Deborah Jacob   Wellington, FL 186457   
4 Melissa Hall   Cary, NC 179118   
5 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
6 APRIL FLANDERS      
7 MARY ALONSO   Miramar, FL 154628   
8 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
9 JOLIE PAVENT   Carbondale, IL 177497   
10 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
11 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
12 Elizabeth Lawrence   Tampa, FL 186166   
13 Kimberly Taylor   Gainesville, FL 153403   
14 KIMIE STEIN      
15 TERRI SCHIFERL   Ocoee, FL 153380   
16 KATIE NEILL   Tampa, FL 128552   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMBRE LEVY      
2 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
3 Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
4 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
5 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
6 LORI LASHLEY      
7 Kristin Butcher   Deerfield, FL 193214   
8 MELISSA KERN      
9 Lillie Farinas   Miami, FL 185976   
10 AMBER KENNEY      
11 CHRISTI BISSON      
12 Heather Adkins   Winter Garden, FL 190994   
13 Stacey Naylor   Tampa, FL 185806   
14 Megan Burkhart   Tallahassee, FL 192561   
15 LESLIE KING      
16 CHERYL SLONE      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RENEE BLANEY      
2 Denise Barker   Wesley Chapel, FL 185972   
3 RENAE BLEVINS      
4 PAM MCLAUGHLIN      
5 Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   
6 BETH POCZYNSKI      
7 Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
8 KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   
9 AMY KELTON      
10 NANCY MASSEY      
11 Michelle Mansfield   Crawfordville, FL 176893   
12 KATHY LEGGOE      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOUSACDFShimanoBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee