Race Results for
Winfield Criterium
Winfield, IL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Criterium on 08/11/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Calkins   Longmont, CO 69537   Team Apache
2 Lee Heaton   Plainfield, IL 171869   Higher Gear
3 Dan Rudrud   Wilmette, IL 189312   2CC
4 Richard Scargill   Menomonee Falls, WI 63236   Wheelfast Racing
5 Michael Januszweski   Downers Grove, IL 143290   ABD

Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Kosela      Pikes Peak Velo
2 Brett Curcio      ABD
3 Jacob Brower   Downers Grove, IL 192863   ABD

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brenden Sullivan      ABD
2 Matt Novak   S Holland, IL 188279   South Chicago Wheelman

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Hampil   Waukesha, WI 159003   Velo
2 Paul Strueving   Arlington Heights, IL 183834   ABD
3 Colin Henry   Indianapolis, IN 192824   
4 Bill Dunn      
5 Ian Fijolek      
6 David Guimond      SCW
7 Jason Carr   Wauwatosa, WI 186505   Team Mack

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Maertens   W Chicago, IL 180918   ABD Cycling
2 Alex Voitex   Champaign, IL 184412   
3 Brian McSteen   Carol Stream, IL 190873   ABD Cycling
4 Patrick Belser   Oak Park, IL 184407   Hinckley Springs

Men - Master - MR - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Doering   Springfield, IL 56657   Team Mack
2 Thomas Doughty   Aurora, IL 45274   Tailwind Sports
3 Jeff Littmann   No City, WI 50677   Team Wisconsin
4 Andrew Tschampa   Glen Ellyn, IL 89323   Hinckley Springs
5 Michael Farrell   Geneva, IL 11291   ABD
6 Pedro Ramirez   Glen Ellyn, IL 156473   Hinckley Springs
7 Bob Ciciora      Team Apache
9 James Real   Elgin, IL 71445   Team North Branch
10 Alfonso Reyes   Normal, IL 70519   Proctor Cycling
11 Ben App   Elburn, IL 186661   ABD
12 Barry White   Portland, OR 61348   Team Apache
13 Kenneth Pearson   Janesville, WI 50596   
14 James Surges   East Troy, WI 120230   Team Wisconsin
15 James Vidmich   St Charles, IL 189753   ABD
16 Joel Molitor   Aurora, IL 24729   Hinckley Springs
17 Mark Olson   Lemont, IL 144620   Northwave
18 Robert Parker   Savoy, IL 189839   ABD
19 James Host   Plainfield, IL 126420   Team Apache

Men - Master - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Doughty   Aurora, IL 45274   Postal Service
2 Richard Adamczyk      Team Mack
3 Russ Damhoff   Dixon, IL 52698   Wild Thing
4 Mike Vonnahmen   Springfield, IL 186529   Team Mack
5 H Edward Bridegroom   Griffith, IN 50307   Northwave
6 Michael Kortz   Lisle, IL 20029   ABD
7 Brad Ried   Normal, IL 107883   Team Mack
9 James Stephens   Park Ridge, IL 92309   Apache
10 Ed Elliot   Saint Charles, IL 110132   North branch
11 Alfredo Uribe   Arlington Heights, IL 46024   Roadline racing
13 James Meyer   La Crosse, WI 143899   Loan State

Men - Master - MR - 60-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Jones   Pinckney, MI 18251   Ann Arbor Velo
2 Robert Burns      
3 Beck Robert   Hanover Park, IL 51758   Midwest Masters
4 Jean Tschampa   Glen Ellyn, IL 89324   Hinkley Springs
5 Richard Weiss   Hammond, IN 113484   Northwave
6 Claus Gruner   Fort Myers, FL 48624   Team Mack

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ventura   Wildwood, IL 46909   Postal Service
1 Michael Ebert   Winfield, IL 67323   ABD Cycling
1 Vincent Boyer   Roselle, IL 50864   Redline
2 Andrew Crater   Greenville , SC 70612   Ofoto/Lombardi
2 Frank Pipp   Longmont, CO 164362   Great Dane Velo
2 John Olney   Naperville 152158   Iowa City Cycling
3 Kenneth (Kenny) Labbe   Rolling Meadows, IL 50300   Postal Service
3 Lee Venteicheir   Decorah, IA 74475   Cannondale MW
3 Bryce Mead   Sterling, IL 165869   Turin
4 Andrew Broas   Neenah, WI 62450   Team Mack
5 Ryan Nenninger   Iowa City, IA 123851   Team Mack
6 Frank Derkis   Madison, WI 148481   Great Dane Velo
7 John Puffer   Indianapolis, IN 116272   Higher Gear
8 Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342   Starly McKay
9 Joshua Carter   Fairview Heights, IL 110443   Cbike.com

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Reed   Elmhurst, IL 132150   Apache
2 Paul Cicero   Lakewood , CO 133064   Pelotan Cycling Club
3 Daniel Lang   Washington, IL 158406   Peoria Bicycle Club
4 John Coyle   Streamwood, IL 45211   Wolverine Sports
5 Joshua Katz   Evanston, IL 56685   
6 Jason Sonneborn   Unionville, IN 146249   Tortega
7 James Nowak   Bartlett, IL 66038   Arlington Flyers
8 Jeffrey Benjamin   Chicago, IL 123418   XXX
9 Kevin Flowers   Glen Ellyn, IL 179923   Hinkley Springs
10 Richard Cavendish   Champaign, IL 127036   ABD
11 Doug Suudam      Proctor Cycling
12 Steve Driscoll   East Peoria, IL 49941   Team Mack
13 Phillip Perez      JMA Motors
14 Nicholas Westland   Orland Park, IL 180903   XXX
15 Brian Haas   Chicago, IL 162118   Alberto Sports
16 Jason Klien   Palatine, IL 41160   Redline Racing
17 MacirJ Pike-Bigunski   Naperville, IL 117151   Hinkley Springs
18 Chris Ramsy   Tucson, AZ 165364   

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Moss      
2 Brian Saso      
3 Jeff Messer      
4 Jim Schlicher      
5 Christopher Soltis      
6 Michael Cornelson      
7 Mike Ball      
8 Tim Kurhnee      
9 Gary Peterson      
10 Tim Gerh      
11 Chris Baldwin      
12 Alexander Abordo      
13 Mark Knepp      
14 Reid woods      
15 Gary Chioda      
16 Wojciech Kosela      
17 Carlos Rebellom      
18 Chaeley Drwig      
19 Jim Garbarz      

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Heun      
2 Brittany Heipp   Aurora, IL 166905   ABD

Women - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Tschampa   Glen Ellyn, IL 156921   Hinkley Springs

Women - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Heipp   Aurora, IL 166905   ABD

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Miller   Portland, OR 142098   Mercy Cycling
1 Laurel Green   Windsor, CA 75728   Team Mack
1 Allison Dwver   Madison, WI 183935   Team Mack
2 Deborah Dust   Chicago 77447   Trek Voltswagon
2 Jamie Surges   East Troy, WI 132982   Team Mack
2 Kristen Popio   Springboro, OH 107159   Apache
3 Anne Meyer   La Crosse, WI 55494   TDS Telecom

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Mugge   Waukon, IA 155843   Cannondale
3 Kristin Sefer   Elmhurst, IL 192680   Apache
4 Lynn Muckerheide      
5 Melissa Proper   Downers Grove, IL 177473   Trek-VW
6 Cynthia Dywan      Trek-VW
7 Marilyn Powell   Springfield, IL 186559   Team Mack
9 Corey Bitzes      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFShimanoBonk BreakerOSMOSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee