Race Results for
Children's Museum Criterium
Washington DC, DC
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Criterium on 08/10/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Beall   Arlington, VA 128190   NCVC/Spokes
1 John Calgiano   Boulder, CO 165563  Dream Racing
2 Charley Hardman   White Plains, MD 169500  Pax Velo

Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Steelman   Ocean Isle Beach, NC 179539   ABRT/Snow Valley
2 Jonathan Swain   Derwood, MD 185593   Evolution
3 Matthew Pollard   Severna Park, MD 180429   ABRT/Snow Valley
4 Patrick Ryland   Great Falls, VA 179375   Evolution
5 Chris Saxton   Banner Elk, NC 175369   ABRT/Snow Valley
6 Bryan Deli   Springfield, OR 80794   ABRT/Snow Valley
7 James Harris   Washington, DC 176969   Artemis
8 Alexander Arnold   Alexandria, VA 186945   Squadra Coppi
9 Brandon Lyles   Washington, DC 190896   NCVC/Spokes
10 S Schollenberger      ABRT/Snow Valley
11 Arthur Page   Washington, DC 174723   Squadra Coppi
12 Greg Zielske      ABRT/Snow Valley
13 Jimmy Talley      NCVC/Spokes
14 Keith Monroe   Reston, VA 188284   Evolution
15 Lionel Burton   Silver Spring, MD 176869   Artemis
16 Carlos Galloway      NCVC/Spokes

Men - Master - MR - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Deaton   Vienna, VA 52341   ABRT/Snow Valley
4 Timothy Lung   Hagerstown, MD 45621   PoWER/MAMA
5 Curtis Southern   Frederick, MD 52033   NCVC/Spokes
6 Merrill Johnson   Brookeville, MD 18005   All American
7 Grant Soma   Manassas, VA 50348   ABRT/Snow Valley
8 Brian Johnston   Bethany Beach, DE 18076   NCVC/Spokes
9 Paul Langlois   Santa Rosa, CA 20330   PoWER/MAMA
10 Thomas Meyer   Baltimore, MD 132969   VCB/RacePace/Legg Mason
11 Jeffrey Chown   Falls Church, VA 168413   NCVC/Spokes
12 William Luecke   Falls Church, VA 21779   NCVC/Spokes
13 Walter Risse      CTS
14 James Bellora   Falls Church, VA 132954   Squadra Coppi
15 Christopher Mobley   Santa Barbara, CA 24660   Squadra Coppi

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Langley   Gaithersburg, MD 105456   ABRT/Snow Valley
1 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
1 John Whittington   Washington, DC 103640   NCVC/Spokes
2 Zachary Zimmerman   Millersville, PA 65807   LSV/Trek/VW
2 Matthew Barkley   Menlo Park, CA 41708   MVC/Powerbar
2 Aubrey Gordon   Reading, PA 45388   Team Squiggle
3 Jonathan Wirsing   Sandy Hook, VA 48398   ABRT/Snow Valley
3 Brian Moroney   Elkridge, MD 137694   LSV/Trek/VW
4 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   Fuji
4 Marc Frazer   Baltimore, MD 128378   All American
5 Zachary Browne   Silver Spring, MD 69115   NCVC/Spokes
5 Nicholas Reistad   Madison, WI 162120   ISCorp Cycling
6 Jay Moglia   Washington, DC 71511   NCVC/Spokes
6 Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Snow Valley
7 Scott Zwizanski   West Chester, PA 131248   ABRT/Snow Valley
7 Tod Schmidt   Charlotte, NC 89429   NCVC/Spokes
8 Kent Wheeler   Albany, GA 175991   SBS/B&L
9 Craig Dodson   Richmond, VA 122482   Bayside/Bike Dr
10 James Marsh   Leonardtown, MD 65488   Pax Velo

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Scott   Pasadena, MD 160875   All American
1 Ashley Kimmet   Allentown, PA 102427   Serotta/Xgirlsport
1 Kristy Gomes   Crofton, MD 183174   NCVC/Spokes
2 Christine Huff   Baltimore, MD 138923   LSV/Trek/VW
2 Aimee deGuehery   Pasadena, MD 183659   All American
3 Sheba Farrin   Washington, DC 74081   LSV/Trek/VW
3 Lisa Jellett   Warren, NJ 185381   Cranford/CTS
4 Beth Leasure   Shepherdstown, WV 61317   Artemis
4 Janelle Hubbard   Centreville, VA 148558   Evolution
5 Susan Hefler   Herndon, VA 15670   LSV/Trek/VW
5 Kristy Scheffenacker   Baltimore, MD 162414   ABRT/Snow Valley
6 Catherine Powers   Boulder, CO 165347   Terry
8 Tina Skelley-Kunstback   Altoona, PA 146094   Talgoamerica.com
9 Elizabeth Begosh   Millville, PA 3176   Girosportiva
10 Sarah Uhl   Manitou Springs, CO 121590   Dansko
11 Dana Walton   E Norriton, PA 70202   ABRT/Snow Valley

Mixed - Junior - JR - 10-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Winsor   Charlottesville, VA 187500   Artemis
2 Nick Bax      Artemis
3 Alexander Heymann      NCVC/Spokes
4 Jesse Moore   Taylors, SC 179170   PVC/A1 Cycling
5 Eleanor Nagle   Gaithersburg, MD 181254   Artemis
6 Burke Nash   Arlington, VA 178676   NCVC/Spokes
7 Erik Soma      ABRT/Snow Valley
8 Anna Holt   Arlington, VA 190820   NCVC/Spokes
9 Travis Via   Virginia Beach, VA 189867   Mt Airy
10 Lynette Waters   Washington, DC 190822   NCVC/Spokes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOUSACDFCUORESierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee