Race Results for
Lime Rock N Roll MTB Classic
Lakeville, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/21/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO0:42:50. 191158  
2 David Scherp   East Hampton, CT0:43:47. 182798  
3 Ryan Barlow   Fort Collins, CO0:45:22. 179244  
4 Evan Owens   Woodbridge, CT0:45:37. 166831  
5 James Wheeler   0:57:48.  
6 Eric Roth   Bethany, CT1:08:47. 192185  

Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Colapietro   0:41:29.  108 
2 Nicholas Leigh   Springfield, MA0:42:39. 189574  107 
3 Randy Myers   Chester, CT0:44:40. 187425  100 
4 Billy Bateson   Dillon, CO0:45:16. 191136  105 
5 Mark Lockwood   West Simsbury, CT0:46:11. 180948  102 
6 David Garfield   New Hartford, CT0:46:40. 147132  109 
7 Nicholas Mcghee   0:49:56.  104 
8 Tyler Larochelle   0:49:59.  106 
9 Ryan Mcghee   0:50:19.  103 
10 Christopher Cormier   0:53:25.  101 

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Hedin   Davis, CA1:11:32. 179604  455 
2 Sean Condron   Pittsfied, MA1:12:01. 185541  458 
3 Zach Ogden   Lanesboro, MA1:14:24. 185540  457 
4 Colin Coates   Cheshire, CT1:17:08. 159652  454 
5 Sean Rothe   1:19:11.  456 
6 James Ford   Littleton, CO1:23:03. 157072  459 
7 Jesse Freundlich   1:23:08.  462 
8 Nick Schmitz   East Lyme, CT1:23:16. 184115  451 
9 Timothy Carey   Windham, CT1:23:47. 191616  450 
10 Richard Patty   East Lyme, CT1:41:34. 170407  461 
11 Yuriy Rud   1:42:09.  460 
DNF Steve Iuanicki   East Lyme, CTDNF 189342  453 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Carey   Keene, NY1:31:55. 171839  735 
2 Adam Snyder   Westminster, MA1:32:06. 122912  740 
3 Kevin Montgomery   San Francisco, CA1:35:27. 164746  739 
4 Kendell Shailer   Morris, CT1:39:39. 147332  737 
5 Joshua Kissinger   E Hampton, CT1:41:11. 168844  742 
6 Kyle Drennen   Dallas, TX1:43:42. 145510  736 
7 Jacob Ringquist   Westminster, MA1:44:22. 169110  741 
DNF Adam Crane   Old Greenwich, CTDNF 170400  743 
DNF Benjamin Yanni-Lazarus   Wallingford, CTDNF 159517  738 

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT1:45:55. 23079  177 
2 Robert Giannini   Monroe, CT1:48:32. 105754  179 
3 John Foley   Fiskdale, MA1:49:33. 121026  181 
4 Troy Michaud   York, ME1:51:54. 92465  178 
5 Brian Clark   Middlefield, CT1:52:23. 40571  182 
DNF Robert Hult   Harvard, MADNF 17104  180 
DNF Benjamin Moody   Rumney, NHDNF 24837  175 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Molloy   Concord, NH1:29:45. 174593  827 
2 Nathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA1:31:34. 140698  828 
3 Kevin Petrone   Fairlee, VT1:34:14. 164287  824 
4 Chris Gagnon   Watertown, MA1:36:31. 179645  825 
5 Justin Scott   East Lyme, CT1:38:05. 140116  826 
6 John Legere   Canton, CT1:39:04. 156979  820 
7 Seth Mitchell   Deep River, CT1:39:25. 92984  822 
8 Brian Wolff   Sound Beach, NY1:41:46. 92298  821 
DNF Mario De Ris   DNF  830 
DNF Michael Wilcox   Somers Point, NJDNF 181577  829 
DNF Doug Jenne   DNF  823 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Patrick   Milford, CT1:28:29. 77698  940 
2 Kenneth Caputo   North Windham, CT1:30:58. 147508  925 
3 Roland Meunier   Templeton, MA1:31:21. 138682  929 
4 Dan Gagliarde   1:31:28.  930 
5 Anthony Cipolla   Morris, CT1:35:34. 139115  937 
6 Michael Wonderly   Colchester, CT1:36:04. 114677  931 
7 Joshua Begin   Lawrenceville, IL1:37:11. 161260  926 
8 Brandon Eifrio   Lafayette, CO1:38:28. 106252  927 
9 Brian Rutter   Belchertown, MA1:38:59. 168738  923 
10 Gary Velardi   Wallingford, CT1:40:45. 170856  936 
11 Robert Wolff   Middle Island, NY1:40:46. 92296  921 
12 Samual Stevens   Middletown, CT1:43:41. 178524  934 
13 Joseph McTague   Saratoga Springs, NY1:44:09. 172647  928 
14 Ed Grano   Yorktown Hts, NY1:44:13. 145243  922 
15 John Mafis   East Hampton, CT1:44:15. 25657  938 
16 Bryan Atwood   Litchfield, CT1:47:38. 2049  933 
17 Maximino Veiga   Danbury, CT1:48:12. 86327  939 
DNF Douglas DeLapp   Mystic, CTDNF 144949  932 
DNF David Clark   Lee, MADNF 135436  935 
DNF Derek Dudek   Middletown, CTDNF 94634  941 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Flagg   Mifflintown, PA1:34:06. 174600  360 
2 William Barrows   W Hartford, CT1:36:34. 159703  361 
3 Matthew Soucy   Bolton, CT1:42:22. 125883  356 
4 Brian Rafferty   Mamaroneck, NY1:42:23. 169430  354 
5 Glenn Giglio   Manchester, CT1:44:29. 13215  363 
6 Christopher Logan   Keene, NH1:45:39. 21464  351 
7 Denis Biglin   Glastonbury, CT1:48:19. 160943  350 
8 Steve Alger   Uncasville, CT1:48:59. 134091  358 
9 Randy Tefft   Keene, NH1:55:13. 100727  352 
10 Louis Denaro   Oxford, CT2:01:30. 88351  353 
DNF Bruce Saxton   West Suffield, CTDNF 31403  359 
DNF Mark Luebbers   Delmar, NYDNF 21775  357 
DNF Paul Myberg   Goshen, CTDNF 82305  362 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Argabright   Richardson, TX1:52:16. 98324  195 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Spannring   Longmont, CO1:15:30. 189584  631 
2 Jason McLevy   Sterling, CT1:21:13. 187360  629 
3 John Lee   Moosup, CT1:24:36. 181117  632 
4 Lindsay King   Stateline, NV1:24:47. 174249  633 
5 Degan Diaz   1:24:56.  635 
6 Adam Thyse   Rocky Hill, CT1:27:19. 147150  625 
7 David Flagg   Pawcatuck, CT1:28:28. 187931  626 
8 Richard Friedrich   N Franklin, CT1:44:15. 168943  634 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Kellogg   1:09:22.  531 
2 John Bazyk   1:13:34.  530 
3 Thomas Bentiuegna   Medford, NY1:17:11. 165020  536 
4 Robert Jeffrey   Worcester, MA1:17:30. 107565  529 
5 Benjamin Noone   Bloomfield, CT1:17:40. 159697  542 
6 Chris Crowell   Prospect, CT1:20:09. 173890  523 
7 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:20:59. 75160  540 
8 David Tess   Groton, CT1:23:23. 115319  535 
9 Jeff Sowa   Middletown, CT1:25:30. 172807  522 
10 Joe Policarpio   Bristol, CT1:26:15. 135669  543 
11 Deryl Gage   Moodus, CT1:27:55. 168284  541 
12 Brent Mather   Newton, CT1:28:04. 164985  520 
13 Guy Herrmann   Riverton, UT1:29:24. 157309  533 
14 Bryan Zisroff   Stamford, CT1:29:28. 181426  525 
15 Eric Policarpio   Bristol, CT1:33:06. 159499  521 
16 John Meyerle   Monroe, CT1:38:53. 174385  528 
17 Armando Monton   Jewett City, CT1:41:08. 170790  539 
18 Christopher Tweed   1:43:18.  538 
DNF Jim Wopperer   DNF  532 
DNF Logan Todd Haskins   Richmond, VADNF 14536  534 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Katz   1:15:46.  717 
2 Gregory Chapman   1:19:35.  710 
3 Ronald Beliveau   Granby, CT1:20:02. 179909  701 
4 Kevin Breton   Ashford, CT1:23:34. 63314  702 
5 Paul Ayoub   Naugatuck, CT1:25:07. 153003  720 
6 Walter Pacosa   W Springfield, MA1:25:53. 183960  718 
7 Walter Imanicki   1:27:52.  707 
8 Charles Moss   Plantsville, CT1:29:08. 159701  716 
9 Michael Milau   Miller Place, NY1:29:13. 147962  713 
10 Al Wesolowski   1:32:30.  719 
11 Ray Bennettson   Newington, CT1:33:23. 3345  700 
12 Patrick Mele   Pittsfield, MA1:33:49. 119529  712 
13 John Stockford   Norwich, CT1:35:54. 140117  714 
14 Ed Snyder   Ashburnham, MA1:38:24. 181421  711 
15 Kendall Clukey   1:42:20.  715 
DNF Art Testanero   DNF  709 
DNF William Bonin   Hampton, CTDNF 156799  703 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Weikert   Avon, CT1:31:39. 37572  803 
2 Spreng Bones   Groton, CT1:41:45. 79869  801 
3 Bill Hart   Dalton, MA1:44:10. 170788  802 
DNF William Palumbo   Ridgefield, CTDNF 161905  804 
DNF John Kraiza   Washingtonville, NYDNF 115155  805 
DNF Charles Bierce   Winsted, CTDNF 111884  800 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Mclevey   0:43:58.  201 
2 Mark Severance   S Windsor, CT0:48:02. 176287  202 
3 Jeff Derosa   0:51:03.  203 
4 Leonardo Paredes   0:51:12.  205 
5 Stephan Goupil   Hartford, CT0:53:57. 192252  200 
6 Sean Drew   0:55:35.  204 
7 Shawn Guilbault   0:55:58.  206 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Spiegel   0:42:13.  315 
2 Aaron Bean   Hastings On Hudson, NY0:42:40. 183559  311 
3 Ryan Dubey   Hamden, CT0:45:52. 10063  312 
4 Adam Steidinger   Wallingford, CT0:45:53. 189542  302 
5 Michael Nugent   0:46:20.  309 
6 David Mitlin   0:46:25.  301 
7 Jason Morris   Bellingham, WA0:47:08. 48827  300 
8 Thomas Verish   Salem, CT0:47:45. 187179  303 
9 Travis Connor   0:48:48.  314 
10 Tarsey Anastos   0:50:55.  305 
11 Keith Rodney   0:55:25.  308 
12 Ed Dossantos   0:55:51.  313 
13 Stephen Beauregard   0:58:34.  304 
14 Paul DeMaria   Torrington, CT0:59:41. 102337  306 
15 Philip Roucoulet   1:05:49.  307 
DNF Robert Dacosse   DNF  310 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Eigner   Cheshire, CT0:43:10. 191720  408 
2 Michael Schmidt   0:43:21.  400 
3 Garth Bean   Ashford, CT0:45:05. 175179  405 
4 John Torrey   0:47:18.  413 
5 Kenneth Santiago   Albany, NY0:47:37. 178144  412 
6 Stephen Sawicki   Northbridge, MA0:49:04. 159480  404 
7 David Wheeler   0:50:10.  401 
8 Karl Schachtner   Marlborough, CT0:51:16. 190114  406 
9 Robert Reenan   Farmington, CT0:51:51. 192253  403 
10 John Bonadies   Hamden, CT0:52:22. 138043  411 
11 Christopher Hinds   Exeter, NH0:55:49. 16260  402 
12 Warren Leigh   Holyoke, MA0:57:48. 189573  409 
13 John Mulcahy   1:00:08.  414 
14 John Coates   Cheshire, CT1:01:02. 170406  410 
15 Leon Paboojian   1:31:36.  407 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Hart   1:00:13.  500 
2 Paul Roth   Bethany, CT1:01:04. 141080  501 
3 William Wentworth   1:02:05.  502 

Women - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Barlow   Lyme, NH0:58:11. 179245  602 
2 Ashley Drake   Sunderland, MA1:04:13. 186383  601 
3 Chloe Jackson   East Hampton, CT1:09:29. 181210  600 

Women - EX - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Shaw   East Hartland, CT1:32:39. 109094  76 
2 Holly Hageman   Glastonbury, CT1:35:58. 32341  77 

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Merikle   Salem, CT1:48:17. 24073  917 
2 Pat Rosier   Pittsfield, MA1:56:14. 170786  916 
3 Cathy Wilson   2:15:23.  915 

Women - BG - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joann Biglin   Glastonbury, CT0:59:19. 161906  620 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREShimanoUSACDFSpyOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee