Race Results for
Mountain City Madness
Andover, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/08/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Hedin   Davis, CA00:58:55 179604  455 
2 Colin Coates   Cheshire, CT00:59:26 159652  465 
3 Jean Rathe   1:00:27  464 
4 James Ford   Littleton, CO1:00:49 157072  460 
5 Eric Rubenstahl   E Hartland, CT1:02:41 189538  466 
6 Timothy Carey   1:03:00  452 
7 Jeff Lloyd   1:03:57  459 
8 Matthew Beriau   Millbury, MA1:04:47 181260  463 
9 Chris Kohnle   Manchester, CT1:05:15 186430  467 
10 Patrick Snoop   Monroe, NY1:07:15 106358  462 
11 Jesse Freundlikn   1:07:38  453 
12 Nick Schmitz   East Lyme, CT1:08:58 184115  454 
13 Richard Patty   East Lyme, CT1:19:02 170407  456 
DNF Peter Welch   Tolland, CT 165015  451 
DNF Doug Isleib   Tolland, CT 137235  450 
DNF Steve Twanicki     458 
DNF Gavin Vaughn   Sharon, VT 173589  457 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO00:40:08 191158  
2 Dan Casioppo   Burlington, VT00:43:49 186242  
3 Evan Owens   Woodbridge, CT00:44:42 166831  
4 David Scherp   East Hampton, CT00:44:53 182798  11 
5 Paul Bickford   00:49:30  10 
6 Dan Cooney   00:49:34  
7 Drew Iacouazzi   00:50:40  
8 Tom Fluckinger   00:51:05  
9 James Wheeler   00:53:30  
10 Rich Patry   00:55:57  
11 Eric Roth   1:00:33  

Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Colapietro   00:39:21  111 
2 Billy Bateson   Cheshire, CT00:40:12 191156  109 
3 Paul Rago   00:41:31  113 
4 Nicholas Leigh   Springfield, MA00:42:07 189574  106 
5 Greg Wrobel   00:43:06  112 
6 Teddy Norcross   00:43:49  115 
7 Ryan Ruops   00:44:02  100 
8 David Garfield   00:44:19  105 
9 Geoferey Veysey   00:44:47  107 
10 Brian Stearns   Greensboro, NC00:45:18 6479  117 
11 Adam Rickford   00:45:19  108 
12 Jeffrey Hatch   00:45:36  103 
13 Mark Lockwood   West Simsbury, CT00:46:42 180948  104 
14 Kevin Coble   00:47:10  116 
15 Ben Adams   Somers, CT00:47:30 27219  110 
16 Randy Myers   Chester, CT00:51:31 187425  101 
17 Adam West   00:58:22  114 
18 Timur Kotil   00:59:10  102 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Snyder   Westminster, MA1:30:11 122912  740 
2 Patrick Carey   Keene, NY1:32:24 171839  735 
3 Benjamin Yanni-Lazarus   Wallingford, CT1:41:15 159517  737 
4 Kyle Drennen   Waterford, CT1:42:27 146510  739 
5 Adam Crane   Old Greenwich, CT1:43:30 170400  744 
6 Joshua Kissinger   Dover, DE1:44:50 158844  743 
7 Tristan Ostronio   Quaker Hill, CT1:49:11 159654  736 
8 Kevin Montgomery   San Francisco, CA1:52:24 164746  738 
9 Jacob Ringquist   Fayetteville, AR1:57:15 169116  745 
DNF Kendell Shailer   Morris, CT 147332  742 
DNF Samuel Benson   Sharon, VT 122425  741 

Men - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT1:23:46 23079  177 
1 John Foley   Fiskdale, MA1:26:57 121026  175 
2 Brian Clark   Middlefield, CT1:27:07 40571  182 
3 Troy Michaud (1 - SM)   York, ME1:28:19 92465  176 
DNF Donald Snoop   Beverly, MA 82776  179 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA1:29:07 140698  833 
2 Zoria Ospina   Clovis, NM1:31:00 164195  827 
3 Aaron Molloy   Concord, NH1:31:53 174593  828 
4 Sean Cavanahgh   N Miami, FL1:32:35 179881  819 
5 Joseph Saperstein   Boulder, CO1:33:50 171671  817 
6 Matt Mollo   Eastsound, WA1:35:23 161102  825 
7 Justin Scott   East Lyme, CT1:25:26 140116  832 
8 Kevin Petrone   Fairlee, VT1:35:59 164287  820 
9 Justin Bourque   Walpole, MA1:36:13 187412  821 
10 Troy Romanowski   Stamford, CT1:37:17 181067  826 
11 Anthony Eisley   Norwich, CT1:40:26 117285  823 
12 Chris Gagnon   Watertown, MA1:42:01 179645  822 
13 Michael Wilcox   Somers Point, NJ1:42:59 181577  818 
14 Seth Mitchell   Deep River, CT1:45:02 92984  830 
15 Brian Wolff   Sound Beach, NY1:46:43 92298  824 
16 Ethan Spinelli   Marlborough, CT2:04:24 146367  834 
DNF Sam Alsop   Deep River, CT 183513  831 
DNF Timothy Ratta   Guilford, CT 163893  829 
DNF John Legere   Canton, CT 156979  816 
DNF Ryan Amirault   Boulder, CO 115762  815 Rage/Harpoon

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Patrick   Milford, CT1:27:00 77698  936 
2 Samuel Wilcox   Glastonbury, CT1:27:15 38212  940 
3 Michael Zocchi   Arlington, MA1:31:55 39534  921 
4 Stuart Jenson   Windsor, CT1:32:51 94818  923 
5 Christopher Adeletti   Granby, MA1:34:18 1190  933 
6 Daniel Hageman   Colchester, CT1:34:58 14584  931 
7 Brian Kelley   Pawling, NY1:35:50 133393  932 
8 John Begin   Lawrenceville, IL1:38:39 161260  930 
9 Luke Hurley   Epsom, NH1:38:39 86790  938 
10 Kurt Schmid   Marblehead, MA1:39:03 178460  935 
11 Brian Rutter   Belchertown, MA1:39:10 168738  926 
12 David Dubos   East Hampton, CT1:39:23 147333  927 
13 Chris LaPlante   West Hampton, MA1:42:14 20363  922 
14 William Martin   Bozeman, MT1:42:57 22734  941 
15 John DeBitetto   Yorktown Heights, NY1:43:52 89638  934 
16 Sam Stevens   Kildeer, IL1:44:44 175824  920 
17 Ed Grano   Yorktown Hts, NY1:45:08 145243  925 
18 Maximino Velga   Danbury, CT1:45:59 86327  928 
19 Gary Velardi   Wallingford, CT1:46:56 170856  924 
20 Frank Cerra   Southington, CT1:52:52 143677  937 
21 Robert Wolff   Middle Island, NY1:54:04 92296  929 
DNF Daniel Abbe   Warren, MA 140119  939 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Saxton   West Suffield, CT1:16:16 31403  356 
2 Mike Rubenstahl   1:17:19  353 
3 Tim Schoden   1:19:25  355 
4 Glenn Giglio   Manchester, CT1:19:57 13215  363 
5 Brian Rafferty   Mamaroneck, NY1:20:36 169430  354 
6 Warren Morse   Moodus, CT1:20:37 135378  364 
7 Bill Barrows   1:20:46  357 
8 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:22:07 37650  362 
9 Christopher Logan   Keene, NH1:23:49 21464  351 
10 Denis Biglin   Glastonbury, CT1:23:58 160943  350 
11 Paul Nyberg   Goshen, CT1:24:31 82305  360 
12 Michael Foster   Monson, MA1:28:30 77882  358 
13 Randy Tefft   Keene, NH1:30:40 100727  361 
14 Lou Denaro   Littleton, CO1:33:56 22351  352 
DNF Ed Burgess   Newburgh, NY 5491  359 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Sullivan   Vail, CO1:27:30 9678  196 
2 James Argabright   Richardson, TX1:33:35 98324  195 
3 Steve Agronick   Villages, FL1:49:36 1209  198 
DNF Robert Feldman   Tiverton, RI 134189  197 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Flagg   Pawcatuck, CT1:03:01 187931  625 
2 John Lee   Moosup, CT1:03:28 181117  631 
3 Dagan Diaz   1:03:30  632 
4 Jonathan Leavitt   1:04:30  634 
5 Andrew Barter   1:04:46  630 
6 Doug Jenne   1:06:39  627 
7 Steven Ivory   Manchester, CT1:11:36 188634  629 
8 Bo Daley   Richmond, CA1:11:37 92423  628 
9 Sean Mccuichan   Hampton, NJ1:12:49 18325  633 
10 Richard Friedrich   N Franklin, CT1:20:44 168943  635 
DNF Lindsay King   Milford, CT 172495  626 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Shaw   S Windsor, CT00:57:50 32331  538 
2 Benjamin Moore   Bloomfield, CT00:58:24 159697  520 
3 David Terreck   East Longmeadow0:58:55 121821  530 
4 John Bazyk   00:58:56  545 
5 Todd Szoka   1:00:16  543 
6 Chris Crwoell   Prospect, CT1:00:20 173890  540 
7 Mark Mahoney   1:01:28  539 
8 Jim Proulx   Catawba, SC1:02:32 188627  541 
9 Joe Policarpio   Bristol, CT1:02:48 135669  547 
10 Matthew Ciaglo   Colchester, CT1:03:19 159320  544 
11 Thomas Ozsini   1:04:40  523 
12 Guy Herrmann   1:05:57  532 
13 Michael Cushing   Loudonville, NY1:06:39 147059  528 
14 Jeff Sowa   Middletown, CT1:07:02 172807  521 
15 Deryl Gage   1:07:31  535 
16 John Meyerle   1:08:07  537 
17 Graham Thompson   Voluntown, CT1:08:29 171460  526 
18 Kurt Salmoirghi   Manchester, CT1:08:36 177365  546 
19 Bryan Zieroff   1:07:17  527 
20 Mark Bridgeman   Carrollton, TX1:09:39 73376  522 
21 John Skala   Windsor Locks, CT1:09:41 178743  533 
22 John Kleine   Manchester, CT1:13:50 190958  524 
23 Richard Carbone   1:22:36  542 
24 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:26:05 114646  534 
25 Sylvain Loize   1:26:36  536 
DNF Brian Shakun     531 
DNF James Smith   Gales Ferry, CT 191149  529 
DNF Eric Policarpio   Bristol, CT 159499  548 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Breton   Ashford, CT1:02:50 63314  700 
2 Ronald Beliveau   Granby, CT1:03:35 179909  715 
3 Al Wesolowski   1:05:34  719 
4 Robert Vaughan   Sharon, VT1:05:40 170260  706 
5 Paul Ayoub   Naugatuck, CT1:06:15 153003  701 
6 Eric Latimer   1:06:22  704 
7 Charles Moss   Plantsville, CT1:06:29 159701  716 
8 Walter Pacosa   W Springfield, MA1:06:30 183960  714 
9 Walter Wanick   East Lyme, CT1:08:09 43523  708 
10 Ray Bennettson   Newington, CT1:08:45 3345  702 
11 John Nicolini   Carmel, NY1:09:11 145286  709 
12 Patrick Mele   Jenkintown, PA1:10:00 111952  710 
13 Chris Conrad   Newtown, CT1:11:08 170852  703 
14 James Sener   1:11:51  718 
15 Mark Eddins   Plantsville, CT1:13:59 160940  717 
16 John Okeefe   Denver, CO1:16:52 15728  713 
17 Eric Zaharee   Sterling, MA1:21:13 150813  712 
18 William Bonin   Hampton, CT1:24:02 156799  705 
DNF Brian Pierce   Montague, MA 71607  707 
DNF Michael Milau   Miller Place, NY 147962  711 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Weikert   Avon, CT1:11:25 37572  803 
2 Bill Hart   Dalton, MA1:15:44 170788  801 
3 William Palumbo   Ridgefield, CT1:16:17 161905  805 
4 Charles Bierce   Birmingham, AL1:27:04 111864  800 
5 Donald Swoop   Middleburgh, NY1:29:52 104325  802 
DNF Mike Lambert     804 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Melevy   Sterling, CT00:40:49 187360  210 
2 Christopher Perkins   Vernon, CT00:42:51 190956  208 
3 Mark Severanc   S Windsor, CT00:43:25 176287  200 
4 Jason Handcock   00:43:48  204 
5 Dan Harrison   00:47:17  209 
6 Leonardo Paredes   Ashford, CT00:48:17 73366  203 
7 John Murdoch   00:49:49  206 
8 Sean Drew   00:49:53  207 
DNF Jason Fortier   Salt Lake City, UT 173382  202 
DNF Peter Glyman   Vernon, CT 171375  201 
DNF Joshua Owen     205 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Sattar   00:39:45  304 
2 Adam Steidinger   Wallingford, CT00:41:26 189542  306 
3 Aaron Bean   Hastings On Hudson, NY00:41:56 183559  312 
4 Jim Kieffer   00:42:48  303 
5 Jeff Withrow   00:43:41  310 
6 Ryan Dubey   Hamden, CT00:45:05 10063  307 
7 Michael Nugent   Brooklyn, NY00:45:12 73327  301 
8 Robert Dancosse   00:46:01  300 
9 Ryan Snyder   00:46:28  314 
10 Thomas Verish   Salem, CT00:47:23 187179  311 
11 Joe Connolly   00:48:20  313 
12 Travis Connon   00:4841  315 
13 Leo Pellerin   00:51:33  305 
14 Ed Dossantos   00:55:59  316 
15 PJ Ruddy   00:56:26  309 
16 Mike Fitzpatrick   00:58:31  317 
17 Brian Edwards   Chattanooga, TN1:18:00 73354  302 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Eigner   Jefferson Cty, MO00:42:27 73505  406 
2 Garth Bean   Ashford, CT00:43:02 175179  410 
3 Michael VanRandwyk   Manor, TX00:43:50 191261  417 
4 Stephen Sawicki   00:45:42  414 
5 Dan Kildea   Canterbury, CT00:45:58 173891  402 
6 Shawn Black   Ivoryton, CT00:47:20 178935  403 Pfizer Cycling Team
7 David Fluckinger   00:47:21  401 
8 Herb Ducey   00:48:20  413 
9 Karl Schactner   Marlborough, CT00:49:49 190114  411 
10 Ed Snyder   Ashburnham, MA00:50:55 181421  416 
11 Dean Soucy   00:51:29  400 
12 Christopher Hinds   Exeter, NH00:52:45 16260  405 
13 Ned Cooney   00:54:02  308 
14 John Lockwood   West Simsbury, CT00:56:15 175524  408 
15 Richard Matejka   00:56:57  409 
16 Jack Becker   00:57:40  415 
17 John Coates   Cheshire, CT00:58:14 170406  412 
18 Timothy Thompkins   00:58:24  404 
19 Steve Soucy   1:03:06  407 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Hart   00:59:34  502 
2 Paul Roth   Bethany, CT1:01:08 141080  500 
3 Gary Stearns   1:05:36  503 
4 William Wentworth   1:09:40  501 

Women - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Jackson   East Hampton, CT00:57:40 181210  600 
2 Ashley Drake   Sunderland, MA1:00:45 186383  601 

Women - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Bresnick   Arlington, MA1:21:41 166426  96 

Women - EX - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Hageman   Glastonbury, CT1:38:34 32341  78 
2 Lydia Barter   N Brookfield, MA1:44:58 2763  76 
DNF Kathleen Shaw   East Hartland, CT 109094  77 

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Jenson   Windsor, CT1:12:42 190960  917 
2 Elizabeth Merikle   Salem, CT1:17:25 24073  915 Pfizer Cycling Team
3 Pat Rosler   Park City, UT1:39:38 170186  916 
4 Cathy Wilson   Middle Island, NY 163898  918 

Women - BG - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joann Biglin   Glastonbury, CT00:54:20 161906  620 
2 Susan Hixon   00:57:56  621 
3 Patricia Niemann   1:05:29  624 
4 Susan Mateuka   1:19:29  622 
DNF Cathy Cody     623 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFCUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee