Race Results for
Southeastern Regional Champ. Series #5
Chattanooga, TN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/05/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 12-13

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
2 Clayton Atkins   Chapin, SC 183495   
3 ADAM CATE      
4 Collin Atkins   Chapin, SC 183494   
5 MICHAEL MEEK      
6 LUKE WHITAKER      
7 ALEXANDER BOYD      

Men - Junior - JR - 14-15

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCUS LYONS      
2 ERIC WHIDDON      
3 Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
4 ADAM NICHOLS      
5 NICHOLAS TOMCZCK      
6 DUDLEY YOTAW      
7 Christopher Carrell   Saraland, AL 179036   
8 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
9 Max Trent   Powell, TN 184415   

Men - Junior - JR - 16-17

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Barbour   Murphy, NC 164656   
2 NATHAN WEST      
3 CHRIS RHOADES      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richie Tillotson   Atlanta, GA 146485   
2 David Finney   Nashville, TN 130491   
3 Andrew Boyd   Hoover, AL 173776   
4 THOMAS MITCHELL   New Haven, CT 145485   
5 Patrick Yielding   Cadiz, KY 158052   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Cagle   Marietta, GA 137285   
2 LUIS RUBERTE      
3 Frank Mathews   Chattanooga, TN 84380   
4 Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   
5 STEVE PINEAU   Wyckoff, NJ 168414   
6 Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
7 Robert Johnston   Chattanooga, TN 127349   
8 JON MCLAUGHLIN   Red Wing, MN 98245   
9 Ben Ramsbottom   Knoxville, TN 154914   
10 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
11 Hugh Taylor   Candler, NC 119232   
12 Ian McCully   Knoxville, TN 152252   
13 Richie Moore   Ooltewah, TN 163715   
14 Karl Keeling   Louisville, KY 184388   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
2 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
3 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
4 Eric Buck   Solomons, MD 5328   
5 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
6 Kenneth Allen   Chattanooga, TN 112011   
7 Jeff Knippen   Maryville, TN 19464   
8 CAL PARTLOW      
9 ERIC MCCLELLAN      
10 Russell Perry   Stone Mountain, GA 104922   
11 CRAIG BRIMER      
12 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   
13 ERIC PRUDUE   Clarkston, GA 94377   
14 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Jack Murbach   Hueytown, AL 25449   
3 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
4 WAYNE NIX      
5 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
6 John VanAken   Ocala, FL 36325   
7 T Patrick Glasgow   La Vergne, TN 105897   
8 Gary Collins   Kirksey, KY 115886   
9 Sammy Curlee   Epworth, GA 8377   
10 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
11 Douglas Smith   Gainesville, FL 71780   
12 Brian Blackwell   Jeffersonville, IN 137673   
13 TONY MITCHELL   Atlanta, GA 145484   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
2 Chris Chotas   Atlanta, GA 137731   
3 Matthew Long   Dayton, TN 176672   
4 Eddie Wolinski   Riverview, FL 164923   
5 Hayden Tarpley   Phoenix, AZ 154150   
6 Christopher Straynar   Parrish, AL 164955   
7 CHAD BRANDON      
8 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
9 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
10 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
11 John Burroughs   Riceville, TN 156701   
12 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   
13 James Halford   Huntsville, AL 180643   
14 Sam Silvey   Chattanooga, TN 180012   
15 Brian Lord   Covington, GA 182406   
16 Matthew Frankland   Greensboro, NC 180637   
17 David Dye   Nashville, TN 169483   
18 Jason Luque   Neptune Beach, FL 78009   
19 JEFF BURGER   Chattanooga, TN 180013   
20 SHAN HELTON      
21 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
22 TAGG ROGERS      
23 TREY COURDIA      
24 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
2 M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
3 Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250   
4 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
5 JOHN HOOVER      
6 GREG ROBINSON      
7 JOHN SANBORN   West Valley, UT 175950   
8 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
9 James Zediker   Daphne, AL 43950   
10 Charles Rossignol   Atlanta, GA 173111   
11 Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
12 Troy Orr   Harrison, TN 124802   

Men - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Hicks   Talladega, AL 127338   
2 KEITH CLARK      
3 RANDY SMITH (AL)   Pelham, AL 138510   
4 BUDDY MENDIAS JR   Griffen, GA 170905   
5 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
6 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
7 Gregory Greer   Memphis, TN 166170   
8 Brad Pryor   Chattanooga, TN 180796   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KY BLACKLEDGE      
2 JOSH CALLAHAN      
3 BRENT CLARKSON      
4 NOAH HARPER      
5 JOSH CROSBY      
6 SEAN CREWS      
7 ROB MORGAN      
8 CHRISTOPHER MCGEE      
9 MARK JACOBSON      
10 KERRY PHILLIPS      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Strickland   Chattanooga, TN 180730   
2 Richard Heinsman   Chattanooga, TN 176671   
3 Glen Slater   Douglasville, GA 146995   
4 Scott Roberson   Ocoee, FL 172661   
5 ROB TRIMARCHI   Pinehurst, NC 181567   
6 Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
7 TIM CARLFELDT      
8 NICHOLAS KARMANOS      
9 MARK BACDWIN      
10 RON GUFFEY      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Sanford   Savannah, GA 181453   
2 RUSSELL HAGAN      
3 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
4 MARK PERRI      
5 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
6 WYNN COWAN      
7 THOMAS REDMAN      
8 John Edwards   Eustis, FL 122404   
9 KERMIT PARKS      
10 Robert Landers   Fort Walton Beach, FL 163121   
11 KARL PUGH      
12 David Parrett   Macon, GA 176827   
13 CHAD FIEST      
14 Scott Meeker   Savannah, GA 143742   
15 DARRELL LEE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herbert Hatch   Fernandina, FL 182673   
2 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
3 DAVID MEEK      
4 AUSTIN BOYD      
5 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   
6 KEVIN JACKSON      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed McCalley   Rockwood, TN 169484   
2 ALAN GRUBB      
3 Randolph White   Riverview, FL 103379   
4 PAUL DE SILVIO   Apex, NC 176381   
5 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752   
2 Kristy Mantz   Marlinton, WV 115465   
3 Loretta Simpson   Woodstock, GA 161662   
4 Ellen English   Birmingham, AL 143255   
5 Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
6 LISA ROPKE   Canton, GA 172792   
7 LINELL WRIGHT   Ringgold, GA 153532   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn McKenzie   Marana, AZ 138170   
2 Lisa Roberson   Austin, TX 172660   
3 Charmaine Hart   Jonesborough, TN 166182   
4 Trish Albert   Smyrna, GA 140671   
5 STEPHANIE HOPKG      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JULIE WHITAKER      
2 HEATHER SPENCER      
3 JAN ANDREWS      
4 KAULA WHITAKER      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerCUORESpyUSACDFShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee