Race Results for
Meadow Muffin Madness
Quaker Hill, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/29/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Buckles   Henrico, VA 179529   
2 Ethan VanArnam   Waterford, CT 161017   
3 Michael Mederios   Lake Forest, CA 173297   
4 Adam Crane   Old Greenwich, CT 170400   
5 Kevin Montgomery   San Francisco, CA 164746   
6 Nathan Lally   Waterford, CT 140111   
7 Peter Welch   Tolland, CT 165015   
8 Ben Venter   Guilford, CT 175233   
9 Tristan Ostronic   Quaker Hill, CT 159654   
10 Justin Gregg   Glastonbury, CT 175726   
11 Matt Varrato   Middleton, CT 159689   
12 Richard Fennessey   Haydenville, MA 169095   
13 Miles Carpenter   Glastonbury, CT 171568   
14 Peter Elovich      
DNF Kevin Nealon   Durham, NC 170397   
DNF Karl Anderson   Tolland, CT 171461   

Men - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Fenton      
2 Ross Novak   Guilford, CT 172281   
3 Alexander Sutton      
4 Peter Loenen      
5 John Merrill   Dover, NH 174507   
6 Dan Goucher   Burlington, CT 170800   
7 Steve Iwanicki      
8 Niall Gengler      
9 Billy Graber      
10 Christopher Mina      
11 Jacob Ringguist   Westminster, MA 169110   
12 Ian Bonesteel      
13 Colin Coates      
14 Patrick Hunter      
15 Carter Rowley      
16 Brian Tucker   Ivoryton, CT 170394   
17 Jessie Freundlich      
18 Brian Hayes   West Hartford, CT 178919   
19 Matthew Hurley   Trumbull, CT 163737   
20 Noah Levine      
21 Andrew Hodges   Darien, CT 170390   
22 Alex Morley      
23 Arron Kopp      
24 Timothy Carey      
25 Matthew Beriau      
26 Matt Erickson      
27 Paul Isabella      
28 Shane Beatty      
29 Brad Crescenzo      
30 Dan Sostre   Uncasville, CT 176033   
31 Brooks Chamberlin   Darien, CT 170389   
32 Will Hedin      
33 Eric Postemsky      
34 Scott Hagler      
35 Gregory Stellato   Southwick, MA 179576   
36 Richard Patty      
37 Ryan White      
38 Christopher Richards   Waterford, CT 179157   
DNF Zach Wilbur      
DNF Sean Walsh      
DNF Will Rhon      
DNF Josh Hoffagie      
DNF Matt Fallon      
DNF Chris Murdoch   Niantic, CT 179635   
DNF Luke Jordan   Riverside, CT 179034   
DNF Travis Pelletier      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Powers   Easthampton, MA 117328   
2 Andrew Guptill   Charlottesville, VA 118740   
3 Adam Snyder   Westminster, MA 122912   
4 Brian Weldon   Avon, CT 159653   
5 Samuel Benson   Sharon, VT 122425   
6 Casey MacNiven   Austin, TX 141268   
7 Matthew Mollo   Ipswich, MA 161025   
8 Kyle Brennen   Waterford, CT 146510   
9 Joshua Kissinger   E Hampton, CT 168844   
10 Kendell Shailer   Morris, CT 147332   
11 Michael Rabe   Lakeville, CT 133140   
DNF Olto Neumuth   Washington, MA 170742   
DNF Matthew Crane   Richmond, VA 170399   

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Matthew Hawkins   Cumberland, ME 112855   
3 Alan Obye   Boulder, CO 117394   
4 Robert Scott   Wappingers Falls , NY 32000   
5 Todd Bowden   Glastonbury, CT 144319   
6 Benjamin Kubas   Eugene, OR 97230   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leland Turner   Breckenridge, CO 94880   
2 Brian Clark   Middlefield, CT 40571   
3 Nathan Ringguist   Westminster, MA 140698   
4 Warren Stein      
5 Robert Kelley   Patterson, NY 148571   
6 Timothy Ratta   Guilford, CT 163893   
7 Kyle James   Jonesville, NY 121820   
8 John Foley   Fiskdale, MA 121026   
9 Roland Meunier   Templeton, MA 138682   
10 Lance Reed   Preston, CT 127434   
11 Jordan Lucies      
12 Corey Lowe   Morgan Hill, CA 165582   
13 Jonathan Kindig   Louisville, KY 106200   
14 Samuel Pickman   San Jose, CA 133433   
15 Jason Olson   Niantic, CT 140118   
16 Anthony Parent   Wallingford, CT 174437   
17 Scott Livingston   Bolton, CT 21373   
18 Justin Scott   East Lyme, CT 140116   
19 Sean Langford   Middleton, MA 79871   
20 Ethan Spinelli   Marlborough, CT 146367   
DNF John Legere   Canton, CT 156979   
DNF Jesse Terhune   Barton, VT 151831   
DNF Matthew DeMeis   Pawtucket, RI 88417   
DNF Arthur Roti   Granby, CT 30703   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Murray   Andover, CT 81459   
2 Brian Kelley   Pawling, NY 133393   
3 Anthony Cipolla   Morris, CT 139115   
4 Johan Koserius   Sandy Hook, CT 125973   
5 Stuart Jensen      
6 Michael Patrick   Milford, CT 77698   
7 David Dubos   East Hampton, CT 147333   
8 Kenneth Caputo   North Windham, CT 147508   
9 Mark Hixson   Simsbury, CT 170815   
10 Martin Baker   Hillsboro, OR 137718   
11 Robert McCormick   Windsor, CT 166838   
12 Chris Hageman   Glastonbury, CT 14583   
13 Joshua Begin   Brookline, MA 163260   
14 Derek Pierce   Manchester, CT 28121   
15 Edward Desimas   Canton, CT 9304   
16 Mike Czerwonka   Middletown, CT 155473   
17 Gary Velardi   Wallingford, CT 170856   
18 Glenn Giglio   Manchester, CT 13215   
19 Thomas Melia   Manchester, CT 98114   
20 Maximino Veiga   Danbury, CT 86327   
21 Frank Cerra   Southington, CT 143677   
DNF Gray Eldridge   Falmouth, MA 103758   
DNF Daniel Hageman   Colchester, CT 14584   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Saxton   West Suffield, CT 31403   
2 Ken Welch   Hopewell Jct, NY 37650   
4 Matthew Soucy   Bolton, CT 125883   
5 Patrick Bolduc   Andover, CT 151018   
7 Garrett Lemek   Stafford Springs, CT 20866   
8 Ross Bonacci   Newtown, CT 93099   
9 Thomas MacNiven   Wainscott, NY 141267   
10 Robert Linden   East Lyme, CT 146524   
11 James Argabright   Richardson, TX 98324   
DNF Steve Alger   Uncasville, CT 134091   
DNF Christopher Logan   Keene, NH 21464   
DNF Robert Bisson   Fall River, MA 3786   

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Stevens   Ledyard, CT 130216   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Talbot   Sterling, MA 173386   
2 Anthony Eisley   Norwich, CT 117285   
3 Chris Cosma      
4 Seth Mitchell      
5 Brian Wolff   Sound Beach, NY 92298   
6 Jeremy Sokolnick      
7 Brendan Dee   Providence, RI 139709   
8 Brian Holinko   Trumbull, CT 125381   
9 Anthony Vecca   Portland, CT 171374   
10 Stanley Lezon   Bolton, CT 103982   
11 Troy Romanowski      
12 Damien Colfer   Newmarket, NH 159160   
13 Tim Eichner      
14 Marcus Moir      
15 Jorge Monteiro   Trumbull, CT 174013   
16 Andrew Wilson   Boxborough, MA 171496   
17 Francis Connolly   Cheshire, CT 7577   
18 Kevin Zelenski   Wallingford, CT 174426   
19 Tim Strickland      
20 Christopher Bozzuto      
21 Mark Sondeer   West Hartford, CT 113974   
22 Andrew Johnson   Greenwich, CT 133686   
23 Richard Friedrich   N Franklin, CT 168943   
24 Scott McCann      
25 Donovan Hatch      
DNF Shawn Keenan   Bridgeport, CT 174557   
DNF Steven Harlacker   Fairfield, CT 179096   
DNF Joseph Saperstein   Boulder, CO 171671   
DNF Michael Jacques   Fitchburg, MA 171459   
DNF Paul Krasowski   Sandy Hook, CT 170405   
DNF Dan Raccio      
DNF Ray Mostowy      
DNF Sam Alsop      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Pocock   Bozrah, CT 146423   
2 David Hildebrand Jr.   Ellington, CT 160538   
3 Joseph Munson   Somers, CT 136945   
4 John Loughrey   Shelton, CT 153266   
5 Samual Stevens   Middletown, CT 178524   
6 Glenn Vernes   Middletown, CT 36619   
7 Terry Spezzano   Trumbull, CT 108552   
8 Todd Bennett      
9 Holger Zwickau   Medford, MA 175484   
10 Fred Devlin      
11 Anthony Grabiec   Stamford, CT 157239   
12 Eric Winzer   Middletown, CT 156662   
13 David Terrell   East Longmeadow 121821   
14 James Holden      
15 Deryl Gage   Moodus, CT 168284   
16 Robert Wolff   Middle Island, NY 92296   
17 Craig Stevens   Hamden, CT 34076   
18 Raul Santiago      
19 Kevin Hettenbach   Mystic, CT 152996   
20 Chris Crowell   Prospect, CT 173890   
21 Matthew Ciaglo   Colchester, CT 159320   
22 William Norton   Medford, MA 84928   
23 Dean Delis   Longmeadow, MA 171830   
24 Ray Santora      
25 Eric Epinger   Andover, CT 10870   
26 Jack Enxuto   Simsbury, CT 75160   
27 Juan DeJesus      
28 Robert Caporaso   Jewett City, CT 92702   
29 Peter Conrad   Trumbull, CT 157742   
30 Benjamin Moore   Bloomfield, CT 159697   
31 Frank Ferrara   Norwalk, CT 159509   
32 Henry Schaeffer   N Franklin, CT 163854   
33 David Tess   Groton, CT 115319   
34 Casey Malota   Milford, CT 114526   
35 Grant Gorczyca   Higganum, CT 171457   
36 Robert Perless   Fairfield, CT 54818   
37 David Amspacher   Groton, CT 171266   
38 Bryan Zieroff      
DNF Mark Oberlatz      
DNF Damien Kessler      
DNF Robert Cerderia      
DNF Joseph Banyas      
DNF William Balsham      
DNF Douglas DeLapp   Mystic, CT 144949   
DNF Aaron Ashton   Oak Bluffs, MA 126393   
DNF Michael Patarillo   Hope Valley, RI 114646   
DNF Charles Beal   W Hartford, CT 106073   
DNF George Sylvestre   N Stonington, CT 71321   
DNF James Slavin III      
DNF Marc Dupuis      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Samuelson   Centerbrook, CT 31160   
2 Warren Morse      
3 Greg Schwalm   South Windsor, CT 137715   
4 Michael Medeiros   West Hartford, CT 159693   
5 Kevin Brown      
6 W Mark Graber   Saratoga Springs, NY 172905   
6 Brian Rafferty   Mamaroneck, NY 169430   
7 Jonathan Fielding   Princeton, MA 155775   
8 Charles Moss   Plantsville, CT 159701   
9 Charles Udry   Fairfield, CT 134192   
10 Louis Denaro   Oxford, CT 88351   
11 Bill Lawless   Webster, MA 171464   
12 Eric Perkins   Niantic, CT 159314   
13 Mark Eddins   Plantsville, CT 160940   
14 Matthew Davies   Poughkeepsie, NY 74221   
15 Michael Milau   Miller Place, NY 147962   
16 Richard Sanborn   Spencer, MA 168824   
DNF Fletcher Brightman      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Humphreys   Old Lyme, CT 82308   
2 Edward Parchaiski   New London, CT 171565   
3 Robert Spreng   Groton, CT 79869   
4 Steve Agronick   Villages, FL 1209   
5 William Palumbo   Ridgefield, CT 161905   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Miele      
2 Mike Betti      
3 Bryan Truex      
4 Coakley Jopline      
5 Johan Rodriguez   Norwalk, CT 170793   
6 James Grider      
7 Mike Bard      
8 Graham Thompson   Voluntown, CT 171460   
10 David Flagg      
11 Patrick DeRosier      
13 Jon Friedmann      
14 Andrew Frasca      
15 James Monty      
16 Mark Severance   S Windsor, CT 176287   
17 Scott Reed   Chaplin, CT 171379   
18 Sean Drew      
19 Craig Lefebre      
20 John Giarratant      
21 John Murdoch      
22 Michael Purcell   Middletown, CT 168693   
23 John Bryer      
DNF Brian Driscoll      
DNF Bryson Rast   Mystic, CT 177514   
DNF John Lee      
DNF Scott Dalene      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Campbell   Middlesex, NJ 171035   
2 Scott Harper   Sandy Hook, CT 170970   
3 John Skala   Windsor Locks, CT 178743   
4 Kurt Salmoiraghi   Manchester, CT 177365   
5 Guy Paterson      
6 Randall Little      
7 George Fox   Cheshire, CT 153631   
8 Mark Bridgeman      
9 Robert Devaux      
10 Eric Policarpio   Bristol, CT 159499   
11 Dimitris Velonis   Farmington, CT 177316   
12 Robert Hokans   Amston, CT 171502   
13 Scott Struve      
14 Robert DePianta   East Haddam, CT 178938   
15 Andrew Egan   Stratford, CT 176873   
16 John Kleine      
17 Armando Monton   Jewett City, CT 170790   
18 Timothy Dufault   Worcester, MA 10111   
19 Daniel Poulin   Terryville, CT 129970   
20 Bill Bosco      
21 Alan Case      
22 Hector Castillo      
23 Antonio Giancola   Weare, NH 178584   
24 Daniel Johnson   Worcester, MA 170862   
DNF Paul Bassett   Quaker Hill, CT 179187   
DNF John Meyerle   Monroe, CT 174385   
DNF Jeff Suna   Middletown, CT 172807   
DNF Benjamin Burdick      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Boate      
2 James Gambino      
3 Paul Annis      
4 Karl Zirolli      
5 Christopher Hinds   Exeter, NH 16260   
6 Raymond Crane   Old Greenwich, CT 179113   
7 William Borin      
7 Vincent Appel      
8 Thomas Gabelhart      
9 William Barbato   Tolland, CT 178997   
10 John Coates   Cheshire, CT 170406   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Goodrich      

Women - EX - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Hageman   Glastonbury, CT 32341   
2 Kerry Combs   Beverly, MA 98120   

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Peterson   Haydenville, MA 170367   
2 Lydia Barter   N Brookfield, MA 2763   
DNF Cathy Wilson   Middle Island, NY 163898   
DNF Robert Caporaso   Jewett City, CT 92702   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Demay      
2 Andrea Hilderbrand      
3 Michelle Fiedette      
4 Emily Darrow      
5 Tonya Hancin      
6 Nancy Stratman      
6 Nancy Stratman   Norwalk, CT 159132   
7 Elizabeth Johnson   Greenwich, CT 176612   
8 Claudine Gindel      
9 Kimberly Hofmann   Old Lyme, CT 178882   
10 Jody Katrein      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoBonk BreakerCUORESierra NevadaUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee