Race Results for
Turner Hill Classic
Ipswich, MA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/13/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Ringquist   30:59.3  
1 Peter Coenen   41:11.8  106 
2 Matthew Beriau   32:59.2  
2 Niall Gengler   41:26.9  101 
3 Cory Macniven   37:12.1  
3 Noah Levine   42:02.1  103 
4 James Clune   39:30.2  
4 Shawn Mccarthy   43:39.8  108 
5 John Williamson   43:32.1  
5 Kevin Sheeny   44:59.5  102 
6 Alex Morley   46:20.5  105 
7 Gregory Stellato   49:28.8  100 
8 Brandon Baker   50:36.8  107 
9 Jacob Vellaceio   58:23.3  104 
DNF Niall Gengler   DNF  999 
DNF Casey Thomas   DNF  
DNF James Klun   DNF  998 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Eggleton   Arlington, MA39:27.9 102780  750 
2 Adam Snyder   Westminster, MA42:05.0 122912  742 
3 Matthew Crane   42:14.1  736 
4 Ross Scatchard   Charlotte, VT43:50.6 150904  744 
5 Jeremy Powers   Easthampton, MA45:57.0 117328  748 
6 Jesse Anthony   Newbury Park, CA46:32.1 154883  747 
7 Chris Hill   Wakefield, MA51:49.0 154609  745 
8 Samuel Benson   Sharon, VT57:46.3 122425  739 
9 Andrew Nelson   San Francisco, CA10:18.7 150668  743 
10 Kendell Shailer   Morris, CT11:54.2 147332  741 
DNF David Rose   Cambridge, MADNF 148474  735 
DNF Mark Neuroth   Harrisville, NYDNF 161731  746 
DNF Kyle Drennen   Waterford, CTDNF 146510  740 
DNF Casey MacNiven   Austin, TXDNF 141268  737 
DNF Todd Glew   DNF  749 

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT39:21.6 23079  176 
2 Benjamin Moody   Rumney, NH42:50.5 24837  179 
3 Adam Bucklin   Bend, OR44:21.6 117273  178 
5 David Ricklees   Huntington, VT52:22.2 46884  183 
6 Jeffrey Herrick   Fairfax, VA52:32.6 133877  181 
7 Christopher Cover   Richmond, VT52:46.7 7950  175 
8 Skip Briww   Somerville, MA56:00.8 5155  182 
10 Kurt Begemann   03:26.5  184 
DNF Matthew Boobar   Stratton Mountain, VTDNF 4215  180 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Michaud   York, ME35:36.7 92465  821 
2 Brian Astell   Gualala, CA36:52.4 163428  831 
3 Joshua Anthony   Billerica, MA37:59.6 152973  834 
4 Kevin Brennon   Waitsfield, VT39:18.8 150649  832 
5 Nathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA41:34.1 140698  838 
6 Damon Parke   43:20.6  829 
7 Roland Meunier   Templeton, MA45:32.8 138682  828 
8 Brian Eckenroth   Burlington, VT47:33.0 117555  825 
9 Kenneth Costa   Groveland Ma48:02.0 131131  822 
10 Gregory Abrahamson   Longmont, CO50:30.8 131546  833 
11 Robert Farnsworth   Keene, NH50:36.2 179470  820 
12 Erick Gauza   Bath, ME51:54.0 159323  835 
13 Sean Sullivan   53:06.6  839 
14 Luke Hurley   53:15.4  837 
15 Kyle James   Jonesville, NY57:02.8 121820  827 
16 Kent Hirshberg   Westwood, MA18:42.0 148463  824 
17 Brendan Sullivan   Olympia, WA18:46.3 128504  823 
DNF Scott Fleckenskin   Richmond, VTDNF 174595  830 
DNF Corey Piscopo   Steamboat Springs, CODNF 146402  836 
DNF Jake Anderson   Stoneham, MADNF 121806  826 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Rowe   Bennington, VT42:01.4 30742  935 
2 Michael Patrick   Milford, CT43:42.3 77698  938 
3 Lisle Gilbert   Waitsfield, VT44:43.2 119706  936 
4 Aaron Millot   Amesbury, MA45:59.6 82049  937 
5 William Turner   Northboro, MA47:05.9 101153  929 
6 Joshua Begin   Brookline, MA50:25.1 163260  923 
7 Mike Czerwonka   Middletown, CT52:13.9 155473  932 
8 Rodney Nobrega   52:42.5  931 
9 Christopher Smith   53:21.0  922 
10 Richard Brown   55:06.8  924 
11 Denis Biglin   Glastonbury, CT55:07.2 160943  927 
12 Maximino Veiga   56:21.8  928 
13 Keith Batton   00:39.9  925 
14 Randy George   Acton, MA00:54.7 106199  934 
15 Glenn Medeiros   South Burlington, VT05:49.9 160221  939 
DNF Rick Hill   Portsmouth, NHDNF 163817  926 
DNF Donald Navis   Lakeland, FLDNF 163259  933 
DNF Kenneth Caputo   North Windham, CTDNF 147508  920 
DNF Anthony Cipolla   Morris, CTDNF 139115  930 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelvin Von Der Heyde   Weston, MA35:22.4 65305  380 
2 Robert Bisson   Fall River, MA35:57.3 3786  381 
3 Lloyd Graves   Melrose, MA42:04.6 13947  377 
4 Christopher Logan   Keene, NH42:17.3 21464  376 
5 Thomas MacNiven   Wainscott, NY42:39.2 141267  379 
6 Scott Buchanan   Bay Shore, NY49:27.9 13157  378 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Feldman   Tiverton, RI51:25.1 134189  195 
2 Karl Hanner   Southborough, MA51:41.7 14947  196 
3 Douglas Bilodeau   S Deerfield, MA55:37.7 58341  197 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gene Ruiter   58:45.1  625 
2 Jamie Belchak   02:13.7  635 
3 Andrew Fanna   02:53.8  640 
4 Sam Talbot   06:00.0  629 
5 Kurt Schmid   Marblehead, MA06:11.0 178460  634 
6 Troy Romanowski   06:25.3  641 
7 Matt Wilson   06:59.4  636 
8 Timothy Sweeney   07:25.4  637 
9 James Gardner   New Fairfield, CT08:00.2 126401  638 
10 Brendan English   08:08.6  642 
11 Damien Culfer   10:45.4  643 
12 Mark Clark   11:17.8  639 
13 Michael Jacques   12:45.0  631 
14 Tristran Langford   13:07.1  646 
15 John Mccormack   13:48.5  645 
16 Andrew Wilson   13:48.9  628 
17 Will Hanson   Cleveland, OH14:57.5 183643  644 
18 Robert Cruz   15:23.1  627 
19 Zach Rouse   18:50.7  632 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hildebrand   Ellington, CT03:26.3 160538  527 
2 William Shattu   04:32.3  524 
3 Sam Stevens   04:35.7  531 
4 Daniel Abbe   05:22.2  534 
5 Leo Devellian   07:30.8  535 
6 Holger Zwickau   07:40.8  541 
7 William Norton   Medford, MA08:19.9 84928  525 
8 Shaun Berry   08:44.3  533 
9 Kevin Boyd    Attleboro, MA08:52.6 4483  540 
10 Tim Eiehner   09:04.1  630 
11 Joe Mctague   09:56.7  529 
12 Aaron Ashton   10:13.6  520 
13 Haus Fernsebrer   13:29.2  522 
14 Gregory Prodanas   16:00.4  521 
15 Stan Pryll   17:21.1  543 
16 Michael Jinks   Stafford, VA18:15.1 17837  532 
17 Jon Mcneill   20:22.7  537 
18 Chris Laforte   21:07.4  530 
19 Anthony Velleco   22:35.5  542 
20 Dale Stephanos   48:39.4  539 
DNF Jeffrey Smith   DNF  536 
DNF Frank Ferrare   DNF  538 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Munroe   51:03.8  702 
2 Brian Rafferty   55:13.5  703 
3 Kevin Farrell   55:26.4  701 
4 James Steggall   55:48.0  706 
5 Walter Fisher   55:50.4  709 
6 David Isleib   57:06.3  710 
7 Jonathan Fielding   57:14.1  700 
8 James Paterson   57:17.1  711 
9 Clark Drake   00:07.2  707 
10 Scott Sablan   00:48.1  705 
11 Raymond Crane   Old Greenwich, CT08:20.9 179113  704 
12 Robert Vaughan   15:09.8  708 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Agronick   02:19.9  800 
2 Bones Spreng   03:02.3  801 
3 William Palumbo   05:53.7  802 
4 Jay Adams   10:21.9  803 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Bovill   44:37.6  209 
2 Matt Potter   44:39.7  212 
3 Tom Bubier   45:26.3  210 
4 Philip Golden   47:02.0  204 
5 Max Saunders   48:23.9  213 
6 Leo Kiefer   48:27.6  203 
7 Tom Walker   51:41.3  200 
8 John Giarratana   54:31.6  208 
9 Ronald Urbine   56:15.4  206 
10 Jeff Udell   57:54.7  207 
DNF Brandon Walburn   DNF  205 
DNF Joshua Kobey   DNF  211 
DNF Coakley Jopling   DNF  214 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Bridgeman   43:37.9  303 
2 Jeffrey Corning   44:26.2  304 
3 Kevin Feehily   46:53.3  313 
4 David Dundy   47:26.7  311 
5 Robert Dreier   48:33.7  309 
6 David Riley   51:56.2  308 
7 Eric Hill   51:57.7  302 
8 Erick Caledonia   52:32.4  315 
9 Doug Murphy   52:34.6  307 
10 Steve Pacini   52:46.3  314 
11 Joe Venvti   57:38.7  306 
12 Ken Hughes   58:12.4  305 
13 Henry Kells   59:29.1  301 
14 David Rioux   59:51.2  310 
15 Tim Post   12:17.3  316 
16 Peter Gallagher   59:04.7  528 
DNF Ed Powers   DNF  312 
DNF Daniel Johnson   DNF  300 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Gabehant   29:54.3  403 
2 Charles Marzot   30:22.7  404 
3 George Porrier   31:48.6  400 
4 Bob Busa   33:16.2  402 
5 Christopher Hinds   35:43.5  401 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Weikert   30:51.6  500 

Women - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joselle Crandall   06:12.8  904 
2 Lesli Comp   06:13.2  903 
3 Audrey Vuona   13:02.3  902 
4 Harley Erickson   34:46.8  900 

Women - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Hilderbrand   33:17.7  603 
2 Martha Wilson   35:15.8  605 
3 Kristine Klingler   38:41.2  602 
4 Joann Biglin   40:45.6  607 
5 Sonya Hedlund   42:01.0  601 
6 Michele Hanley   50:13.8  606 
7 Donna Wright   55:01.8  604 

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabra Davison   Jericho, VT51:33.4 173327  82 
2 Courtney Lower   Brush Prairie, WA03:09.9 154881  84 
3 Suzanne Fileppone   S Berwick, ME10:32.0 134465  83 
4 Amy Vaillancourt   22:13.8  81 
DNF Julie Tallman   Saratoga Spgs, NYDNF 110837  85 

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katheryn Curi   Mountain View, CA49:08.6 161894  276 
2 Elizabeth Coleman   Amesbury, MA19:08.6 7359  275 

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Steggall   01:14.1  915 
2 Lydia Barter   N Brookfield, MA06:05.6 2763  916 
3 Andrianne Fitzgerald   06:48.6  917 
4 Chris Beard   12:02.5  918 
5 Susan Hogan   Marblehead, MA18:37.3 146362  905 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFBonk BreakerShimanoSierra NevadaOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee