Race Results for
Pennsylvania State Time Trial
Dauphin, PA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Individual Time Trial on 07/08/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master - MR - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trey Reinhards   West Chester, PA 155331   Beans/Reinhardt
2 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004   Target Ice
3 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Aquafina
4 Thomas Nagy   Spring City, PA 60672   Target Ice
5 Michael Stout   Allentown, PA 71195   Tri State Velo
6 Timothy Yost   Mechanicsburg, PA 56754   Olde Mill Inn/WfI/Dset
7 Richard Leibfried   Chester Sprgs, PA 50369   Target Ice
8 James Thome   Elizabethtown, PA 141332   TIA2
9 Christopher Scalzo   Stewartsville, NJ 181253   Unattached
10 Jason Otte   Lincoln University, PA 26926   FSVS
11 Dan Mascioli   Media, PA 67012   Main Line Cycling
12 Stephen Sambrano   Lansdale, PA 141829   Main Line Cycling
13 Brian Rooff   Cornwall, PA 30518   Green Mtn.
14 Kevin Meyer   Hummelstown, PA 92540   Team Harrisburg

Men - Master - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Stansbury   Orefield, PA 45968   Tri State Velo
2 Timothy Spillane   Glenmoore, PA 119379   Tri State Velo
3 Bryan Barrett   Easton, PA 75409   Bike Line
4 Eugene Patrella   North Andover, MA 46462   Beans/Reinhardt
5 Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   Tri State Velo
6 David Nesbit   Port Deposit, MD 64923   GS Lancaster
7 Jere Ballard   Spring Grove, PA 72830   South Mtn. Velo
8 Bob Kehl   Durham, NC 145528   Tri State Velo
9 Mark Laser   Carlisle, PA 128680   YBR
10 Douglass Gray   Elizabethtown, PA 70634   First Capital Velo
11 David Howes   Felton, PA 51622   First Capital Velo
12 Steven Schneider   Allentown, PA 31714   Tri State Velo
13 David Albright   Carlisle, PA 129192   YBR
14 Charles Olmstead   Hershey, PA 150837   Tri State Velo
15 Bill Bakagios   Carlisle, PA 150106   YBR
16 John Stevens   Ardmore, PA 143988   Unattached
17 Steven Thorne   State College, PA 143606   Nittany Velo Club
18 Bartolo Torre   Landisville, PA 96759   Red Rose Rockets
19 Leonard Trolio   Dupont, PA 156529   Bike Line
20 William Gentile   Lebanon, PA 13043   Lebanon Valley Velo
21 Marshall Sacks   Harrisburg, PA 31040   Team Harrisburg
22 Ronald Livingston Jr.   Paoli, PA 67286   Main Line Cycling
23 Brian Dries   Wescosville, PA 120926   Bike Line
24 Kevin Breckenmaker   Hershey, PA 45117   Team Harrisburg
25 John Grube   Reading, PA 153201   Tri State Velo
26 Glenn Quinn   Conshohocken, PA 63920   Tri State Velo
27 Tim Mullin   Columbus 156860   RC Cola

Men - Master - MR - 50-59

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frederick Hofman   Trout Run, PA 16453   Tri State Velo
2 Steven Lehman (1 - Cat3)   Rock Hill, SC 54723   Tri State Velo
3 Thomas Grim   Boyertown, PA 58376   Tri State Velo
4 Chip Berenzy   Coopersburg, PA 45079   Bike Line
5 R Kevin Tuttle   Jeffersonville, PA 115508   Main Line Cycling
6 James Hartnett   Gettysburg, PA 46664   South Mtn. Velo
7 Gerald Lauchle   State College, PA 20484   SVVC
8 Ronald Ruggiero   Philadelphia, PA 47109   Tri State Velo
9 Denny Cutler   Paoli, PA 120425   Main Line Cycling
10 Ralph Saxman   York, PA 45895   Red Rose Rockets
11 Jerrold Adler   Philadelphia, PA 168585   Quaker City Wheelmen
12 Anthony Lebato   Camp Hill, PA 21405   South Mtn. Velo
13 David Warnick   York, PA 166906   First Capital Velo

Men - Master - MR - 60-69

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Shaffer   Spring Grove, PA 168529   South Mtn. Velo
2 Jack Conti      Downingtown Bike
3 Leonard Murphy   Havertown, PA 127031   Main Line Cycling
4 Ronald Herr   Lancaster, PA 69511   Christiana Cycling
5 Tom Howard   Hanover, PA 50218   South Mtn. Velo

Men - Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Zwizanski   West Chester, PA 131248   Bicycle Therapy
1 Josh Beck   Carlisle, PA 155822   Aquafina
2 Michael Kuhn   Bethlehem, PA 40845   Aquafina
2 Brian Trdina   Frederick, MD 56798   Aquafina
3 Ken Walsh   Bala Cynwyd, PA 42055   Target Ice
3 Robert Hacker   Doylestown, PA 65542   Evolution Racing
4 Mark Light   Hackettstown, NJ 112548   Scott Bikyle Flyers
4 Robert Horton   Pottstown, PA 101064   Beans/Reinhardt
5 Todd Hosterman   Enola, PA 151419   Aquafina
6 Bryan Chikotas   Hellertown, PA 71529   Aquafina
8 Chip Kogelmann   State College, PA 106032   Nittany Velo Club
9 Frederick Billet   Langhorne, PA 54219   Aquafina

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Miller   Lewistown, PA 168732   Nittany Velo Club
2 Mike Dolar   Media, PA 171584   Beans/Reinhardt
3 Bart G. Torre   East Stroudsburg, PA 156299   Red Rose Rockets
4 John Cameron   Harrisburg, PA 161982   Team Harrisburg
5 Scott Farmer   Fogelsville, PA 143369   Bike Line
6 Travis Pidcock   New York 154575   Red Rose Rockets
7 Richard Straub   State College, PA 126976   Nittany Velo Club
8 Benjamin Haldeman   Santa Barbara, CA 177745   Nittany Velo Club
9 John Lenart   Wallingford, PA 105509   Beans/Reinhardt
10 Gregory Hodge   Coatesville, PA 105960   Bike Line
11 Dylan Brillhart   Mechanicsburg, PA 136049   Aquafina
12 Keith Wilson   Mount Joy, PA 113448   Team T.I. A2
13 Mike Carney   Hershey, PA 45117   Team Harrisburg
14 Nathan Rouse   Seattle, WA 166732   Tri State Velo
15 Dan Hoover      RC Cola
16 David Dontigny   State College, PA 9825   NVC
17 Mike Sharkey   Steamboat Springs, CO 151548   Team Harrisburg
18 Chris Mayhew   Pittsburgh, PA 88693   ESSM/asa
19 Christian Hunold   Philadelphia, PA 162115   Quaker City Wheelmen
20 Brent Kametz   Ephrata, PA 73680   Aquafina
22 Colin Sandberg   Philadelphia, PA 119361   East Suburban Sports
23 Keith Lauchle   Alpharetta, GA 590   Nittany Velo Club
24 Michael Zban   Landisville, PA 81236   Aquafina
25 Kyle Eckley   Easton, PA 80336   Aquafina
26 Timothy Hancock   Telford, PA 41453   On Track Cycling
27 Richard Heisey   Willow Street, PA 136152   Aquafina
28 Dave Berson   Elkins Park, PA 49967   RC Cola
29 Jeffrey Moore   Hatfield, PA 24921   Bikesport/MCVC

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tucker Brown      Tri State Velo
2 Michael LaPenna   Merion Sta, PA 125554   Mainline Cycling
3 Jonathan Phillips   Norfolk, VA 157084   FSVS
4 Christopher Stark   Cumberland, MD 179216   Bikesport/MCVC
5 Stuart Barden   San Diego, CA 155411   Main Line Cycling
7 Garett Schrsier   Palmyra, PA 162579   GS Lancaster
8 Hans Haas   Oley, PA 167192   ECV
9 Kevin McCarthy   Williamsport, PA 138106   SVVC
10 Erick Rodenburgh   York, PA 94474   First Capital Velo
11 Christopher Plankenhorn   Montoursville, PA 54649   SVVC
12 Dan Nigro   Allentown, PA 147698   Bike Line/LWA
13 Scott Kurz   York, PA 178829   First Capital Velo
14 Kenneth Warner   Boise, ID 161936   Team Harrisburg
15 Daniel Fry   Fort Collins, CO 143504   Main Line Cycling
16 Jere Ballard   Spring Grove, PA 72830   South Mtn. Velo
17 Daniel Warnick   Shrewsbury, PA 37264   First Capital Velo
18 Mark Willis      South Mtn. Velo
19 J.W. Sam Luugco   Chadds Ford, PA 147612   FSVS
20 Matthew Beaugard   North Wales, PA 156957   RC Cola
21 Nathan Carrich   Mohnton, PA 106143   East Coast Velo
23 Steven Kramer   Newmanstown, PA 156486   Lebanon Valley Velo
24 John Weller   Coopersburg, PA 115320   Bike Line
25 Chris Statz   Jersey Shore, PA 117808   GWC
26 Brent Hinkle   West Chester, PA 164375   Beans/Reinhardt
27 Joshua Cooperman   Davis, CA 160989   Main Line Cycling
28 Scott Sanderson   Memphis, TN 14039   Aquafina
29 David Flesher   Summerville, SC 132369   Bucks Co. Racing
30 Michael Peters   Harrisburg, PA 161982   Team Harrisburg
31 Patrick Steele   Greensburgh, PA 151104   
32 Brian McIlvain      Aquafina
33 Matt Garreras   Honolulu, HI 136047   Main Line Cycling

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erick Scott      NVC
2 Kevin Causak      Tailwind
3 Samuel Baum      Green Mtn.
4 Jonathan Wallace   State College, PA 37046   Nittany Velo Club
5 Andrew Neumann   King Of Prussia, PA 172894   Evolution Racing
6 Nathan Deibert   Hummelstown, PA 102237   Team Harrisburg
7 Louis Vanandruel   Easton, PA 182862   Lehigh Wheelmen
8 Joe Drumsta      LBC
9 Les Russell   Carlisle, PA 179063   YBR
10 Sean Ion      
11 John Lancione      Team Harrisburg
12 Hans Schneider      Team Harrisburg
13 Chris Pass   Harrisburg, PA 93160   YBR
14 Matthew Gorman   Plymouth Meeting, PA 165980   MCVC
15 Mike Smith      
16 Charlie Metzger      Dodds Cycling
17 Cory Schaeffer      Unattached
18 Kevin Rennie   Menlo Park, CA 124208   Green Mtn.
19 Charles Schreader   Harrisburg, PA 170727   
20 Derick Kemper      First Capital Velo
21 Greg Korbich   Sunbury, PA 143944   Big Ring Velo
22 Julian Natisin      
23 Andrew Earl      Scott Bikyle Flyers
24 Pete Smith      Evolution Racing
25 Brian Simakaski      LBC
26 Neil Gussman   Lancaster, PA 111288   Green Mtn.
27 Eric Dermota   East Berlin, PA 128855   YBR
28 Raymond Peske   Harrisburg, PA 181027   Team Harrisburg
29 Christopher Milletics      YBR
30 Kyle Hammaker      Team Harrisburg
31 Cody Woollett   Carlisle, PA 177329   YBR
32 Gary Kelly      YBR
33 Paul Franke      
34 John Thompson      YBR

Women - Master - MR - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Castor   Boyertown, PA 143040   
2 Barbara Grabowski   Pittsburgh, PA 135462   ACA
3 Tammy Ebersole (1 - Cat1)   Warminster, PA 10408   Evolution Racing

Women - Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Vargas   Ballwin, MO 130236   Genesis
1 Michele Bote   Lancaster, PA 68760   Lateral Stress Velo
2 Elizabeth Sterling   Millmont, PA 75580   Talgo America.com
3 Kristine Oesterling   Pleasant Gap, PA 88087   Talgo America.com
4 Ann Marie Chikotas   Hellertown, PA 43473   Evolution Racing
5 Kristie Auman-Bauer   Centre Hall, PA 98685   Talgo America.com

Women - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Hacker   Doylestown, PA 157508   Evolution Racing
2 Nonnie Howard   Phoenixville, PA 132499   Evolution Racing

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Korchnak   Thomasville, PA 181881   First Capital Velo
2 Linda LaSalle   State College, PA 168841   Nittany Velo Club
3 Bethann Scott      NVC
4 Maria Frego   Willow Street, PA 172544   Evolution Racing
5 Amy Stegall   Elizabethtown, PA 178639   Team T.I. A2
6 Abby Chryst   Gainesville, FL 104669   East Coast Velo
7 Cecilia Becerra   State College, PA 147920   Nittany Velo Club
8 Marjorie Adis   Bryn Mawr, PA 59812   Evolution Racing
9 Mindy Fernandes      
10 Christina Bohensky      YBR

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpyUSACDFSierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee