Race Results for
Southeast Texas Cycle Challenge 2001
Beaumont, TX
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Stage Race on 08/11/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alphonso Whaley   Houston, TX 54815   Southern Elite
2 Michael Baldwin   Wichita Falls, TX 60069   Wichita Falls Bicycling Club
3 Jeffrey Austin   Austin, TX 2103   Quannah Racing
4 Paul Chandler   Cypress, TX 6601   Southern Elite
5 James Buckley   Mountain View, CA 50842   Southern Elite
6 Richard Lamb   Spring, TX 20185   Southern Elite
7 Mike Herrick      Unattached
8 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   Fair Wheel Racing Team
9 John Schreffler   Austin, TX 61253   Violet Crown Sports Assoc
10 Jay Robertson   Flower Mound, TX 50735   Quannah Racing
11 Keith Baker   Ft Worth, TX 161240   Quannah Racing
12 John Groves   Austin, TX 14304   Unattached
13 William Adams Jr.      Unattached
14 Scot Orgish   Houston, TX 58135   Northwest Cycling Club
15 Bill Duckworth   Houston, TX 125976   Northwest Cycling Club
16 Theodore (Ted) Kicey   Houston, TX 52884   Champions Racing Team
17 Paul Vallone   Houston, TX 59850   Delta Velo
DNF Robert Bodamer   Humble, TX 47069   Team Altra

Men - Master - MR - 45-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mickey Allen   Midlothian, TX 1426   Matrix Cycle Club
2 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Emerald Coast
3 Veon McReynolds   Houston, TX 54665   Southern Elite
4 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   Matrix Cycle Club
5 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
6 Aron Seiken   Ft Worth, TX 46634   Moritz Chevrolet Cycling
7 Steven Berkowitz   Sugar Land, TX 91683   First Colony Racing
8 James Quinn   Houston, TX 99352   Southern Elite
9 Herb Feins   Houston, TX 102797   First Colony Racing

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Short   Frisco, TX 82814   Trek/VW/Richardson Bike Mart
1 Carlos Vargas   Kingwood, TX 177122   Southern Elite
2 Kevin Kremke   Houston, TX 42330   Southern Elite
2 Michael Orlet   Houston, TX 58229   Gulf Coast Cycling Association
3 Edgar Nunnelly   Houston, TX 117   Champions Racing Team
3 Shannon Graham   Austin, TX 230   Texas Flyers
4 Kenny York   Lake Jackson, TX 151382   Southern Elite
4 Brent Turner   Stonewall, LA 55990   Champions Racing Team
5 Robert Kane   San Antonio, TX 104842   Team Diabetic
5 Christian Williams   Wimberley, TX 63862   Texas Flyers
6 Dean Buzbee   Santa Fe, NM 45147   GS Houston
6 Edward Kwon   Boulder, CO 91005   United Youth Sports Inc.
7 Jason Davis   Grand Prairie, TX 69752   Plano Athletic Cycling Club
7 Barry Lee   Nederland, CO 85255   United Youth Sports Inc.
8 Geoff Godsey   Frisco, TX 128172   Trek/VW/Richardson Bike Mart
8 Chad Smith   Austin, TX 33069   Quannah Racing
9 David Layfield   Houston, TX 110376   Champions Racing Team
DNF Jason Sager   Ogden, UT 31059   United Youth Sports Inc.
DNF Brandon Cowart   Tulsa, OK 7964   Team Altra
DNF Eric Randolph   Houston, TX 104007   Champions Racing Team
DNF Brian Walburn   Elbert, CO 91050   Gulf Coast Cycling Association
DNF Brian Bacon   Dallas, TX 78456   Champions Racing Team
DNF Adam Hamza   Houston, TX 55024   Gulf Coast Cycling Association
DNF Doug Berry   Spring, TX 3516   Champions Racing Team

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Czelusta   Sugar Land, TX 58661   Gulf Coast Cycling Association
2 John Bravenec   Seattle, WA 155387   United Youth Sports Inc.
3 Arvana Jarrard   Aspen, CO 100015   CRRC/Mathis Brothers
4 Brian Jones   Austin, TX 18135   Sun and Ski Sports {Team FDM}
5 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   Lone Star Racing Team
7 Jeromie Payne   Leander, TX 173567   Texas Cyclone Racing
8 Garrick Mitchell   Denver, CO 53211   Gulf Coast Cycling Association
9 Justin Green   Dublin, CA 165798   Matrix Cycle Club
10 Gregg Ueckert   Austin, TX 61918   Unattached
11 Adrian Lopez   Spring, TX 118515   Southern Elite
12 Robert Parnell   Katy, TX 48584   Southern Elite
13 Joshua Messinger   Spokane, WA 100267   Gulf Coast Cycling Association
14 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   Ciclismo SA/ Brittons Bike Shop {Ciclism
15 Kevin Baker   College Station, CA 176461   Gulf Coast Cycling Association
16 Donald Stanner   Peosta, IA 33831   Alamo Bike Club Inc
17 Marcus Schmuck      Woodlands Cycling Club The
18 Cary Smith   Lafayette , CO 153082   REI Austin
19 Russell Carr   Austin, TX 156400   United Youth Sports Inc.
20 Jonathan Sinclair   Hollister, CA 113194   First Colony Racing
21 Damon VanZandt   San Antonio, TX 116222   Northwest Cycling Club
22 Brenten Sawyer   Mound City, KS 58722   Quannah Racing
23 Jason Rivers   Driftwood, TX 137066   United Youth Sports Inc.
DNF Jay Marque   Apo, AE 159853   Team Diabetic
DNF Hector Gonzalez   Richmond, TX 102114   Southern Elite
DNF Nathan Leigh   Tulsa, OK 84431   Team Bicycles Inc.
DNF James McCowen   Pearland, TX 66732   First Colony Racing
DNF David Barron   Houston, TX 2730   Gulf Coast Cycling Association
DNF Albert Michini   Salt Lake City, UT 589   Gulf Coast Cycling Association

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   Ciclismo SA/ Brittons Bike Shop {Ciclism
2 Matt Williams   The Woodlands, TX 165221   Woodlands Cycling Club The
3 David Kral   Cibolo, TX 122934   Unattached
4 Mat Stephens   Dallas, TX 178970   Texas A & M U Cycling
5 Robert Ostrom   Anchorage, AK 110630   Team Spincycle
6 Bryan Goins   Wichita Falls, TX 177753   Team Paradigm
7 Michael Adrion   Spring Tx 162037   Gulf Coast Cycling Association
8 Travis Wilky   Hutto, TX 178182   REI Austin
9 Jaime Slaughter   Austin, TX 74137   Texas Cyclone Racing
10 Luke Magilke   Houston, TX 167570   Texas Cyclone Racing
11 Michael Faulkner   Nederland, TX 172156   Team Sports Society
12 Chris Olbekson   Houston, TX 154154   Unattached
13 Kurt Chacon   Dallas, TX 143891   Unattached
14 Charles Pastrano   Houston, TX 27384   Wolf Pack Bicycle Club Inc
15 Jeremy Jones   Mc Kinney, TX 125786   Superdrome.com
16 Mark Brooker   Houston, TX 184570   Wolfpack {Wolf Pack Bicycle Club Inc}
17 Dewayne Byars   Robstown, TX 173077   Unattached
DNP J Carl Grant Williams   Austin, TX 176776   Violet Crown Sports Assoc
DNP Dana Chamness   Houston, TX 61039   Northwest Cycling Club
DNP Eric Pendland   Spring, TX 174125   Woodlands Cycling Club The
DNP Kyle Russell   Dallas, TX 173513   Mirage
DNP Robert Thomas   Austin, TX 49797   Velocity
DNP Bruce Miller   Houston, TX 173902   Woodlands Cycling Club The
DNP Leonard Kirk   Friendswood, TX 171516   Wolfpack {Wolf Pack Bicycle Club Inc}
DNP Craig Fitzgerald   Spring, TX 11748   Woodlands Cycling Club The
DNP Zak White   Round Rock, TX 168709   Unattached
DNP Gregory Ostrowski   San Antonio, TX 65238   South Texas Area Racing
DNP John Leader   Elgin, TX 180657   REI Austin
DNP Scott Skiles   Boerne, TX 168031   Ciclismo SA/ Brittons Bike Shop
DNP George Howard-Heretakis   Austin, TX 166689   Violet Crown Sports Assoc
DNP George Guirgis   Lenexa, KS 165252   Wolfpack {Wolf Pack Bicycle Club Inc}
DNP Randall Wallace   Deer Park, TX 164673   Woodlands Cycling Club The
DNP Eric Shaffner   Portland, OR 163297   United Youth Sports Inc.
DNP Jarl Skogsholm   Erie, PA 162784   Unattached
DNP Steven Knight   Conroe, TX 156397   Woodlands Cycling Club The
DNP Jesus Cruz   Austin, TX 155129   Texas Cyclone Racing
DNP Boyd Hemphill   Pflugerville, TX 146830   Woodlands Cycling Club The
DNP Dennis Ellington   Jonestown, TX 143427   Unattached
DNP Lee Johnston   Austin, TX 155463   Texas Cyclone Racing
DNP Joseph Gross   Norman, OK 123567   Team Paradigm
DNP Ryan Spates   Austin, TX 104511   United Youth Sports Inc.
DNP Freddy Brito   San Antonio, TX 164033   South Texas Area Racing
DNP Spencer Patterson   Dallas, TX 178183   Matrix Cycle Club

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Slade Lewis      Unattached
2 Kevin Spence   Anderson, TX 172462   Texas A & M U Cycling
3 Leo Frayre   Dallas, TX 184301   Unattached
4 Jeff Stones   Houston, TX 148706   Northwest Cycling Club
5 Craig Rennpage   Houston, TX 134692   Northwest Cycling Club
6 Richard Stanley   Dallas, TX 178876   Mirage
7 Luke (Benjamin) Stafford   Flagstaff, AZ 174997   Unattached
8 Arthur Vermillion      Violet Crown Sports Assoc
9 Thomas Linehan   Austin, TX 175556   Violet Crown Sports Assoc
10 Seiji Ishii   Austin, TX 17443   Unattached
11 Garry Gunter   Ponca City, OK 184247   Wolfpack {Wolf Pack Bicycle Club Inc}
12 Ben Pifer      Unattached
13 Tyler Henson   Leawood, KS 178082   Mirage
14 Kelly Harris   Ferris, TX 177059   Mirage
15 Alan Garretson   Austin, TX 122185   Unattached
16 Mike Schwantge      Unattached
17 James Battiste   Irving, TX 178771   Mirage
18 Jorge Rico      Unattached
19 Ryan Sanders   Irving, TX 178081   Mirage
20 Charles Miller      First Colony Racing
21 Robert Hearne   Denver, CO 181201   Woodlands Cycling Club The
22 David Hatcher   Houston, TX 153602   Southern Elite
23 Jose Vasquez   The Woodlands, TX 150237   Woodlands Cycling Club The
24 Terry Dupler   Houston, TX 177060   Unattached
25 Paul Killian      Southern Elite
26 David Bellow      Team Sports Society
27 Luther Odom   Hockley, TX 125354   Northwest Cycling Club
28 Jay Selig      Unattached
29 Hillman Johnson   Crosby, TX 184646   Unattached
30 Russell Loveless   Spring, TX 178087   Northwest Cycling Club
31 Mark Butler   Mesquite, TX 153983   Unattached
DNP Darren McIntire      Unattached
DNP Cole Gober      Unattached
DNP Matt Crew   College Station, TX 183947   Woodlands Cycling Club The
DNP Fernando Torres   San Antonio, TX 178086   Unattached
DNP Scott Schaffer   Houston, TX 126923   United Youth Sports Inc.
DNF Martin Yarman      Unattached
DNF Glenn McKinlay      Woodlands Cycling Club The
DNF Joseph Zuccaro      Unattached
DNF Richard James      Team Sports Society
DNF Christopher Crane      Woodlands Cycling Club The
DNF Juan Masters      Unattached
DNF Marc Greenburg      Team Sports Society
DNF Kurk Nielsen   The Woodlands, TX 182944   Woodlands Cycling Club The
DNF Kenneth Sheldon   Houston, TX 97168   Southern Elite

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Manach   Katy, TX 172045   Unattached
1 Amy Lewis   Dallas, TX 114779   Matrix Cycle Club
2 Deanna Showalter   Bedford, TX 66169   Team Bicycles Inc.
3 Melanie Davis   The Woodlands, TX 96442   Plano Athletic Cycling Club
4 Holly Marrs   The Woodlands, TX 178178   United Youth Sports Inc.

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacy Bruce   Austin, TX 172693   Austin Flyers
2 Debra Cunningham   Austin, TX 178416   Austin Flyers
3 Renate Junold   Houston, TX 177300   Northwest Cycling Club
4 Mary Cowger   San Antonio, TX 174896   Team Diabetic
5 Ramsay Wall   Austin, TX 181620   Unattached
6 Cheryl Fulton   Tomball, TX 138931   Southern Elite
7 Lauren Mahony   Austin, TX 177620   Northwest Cycling Club
8 Nancy Dodd   Houston, TX 179199   Northwest Cycling Club
9 Germaine Dougherty   College Station, TX 166274   Southern Elite
10 Lycia Shaffner   Portland, OR 178589   Austin Flyers
11 Juliet Mashburn   San Antonio, TX 183238   Northwest Cycling Club
12 Theresa Slauson   San Antonio, TX 153973   Team Diabetic
13 Kathryn Ostrom   Albuquerque, NM 126047   Team Spincycle
14 Nikki Vanhoose   Driftwood, TX 177311   Austin Flyers
15 Ann Berkowitz   Sugar Land, TX 130284   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyBonk BreakerOSMOCUORESierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee