Race Results for
Florida State Championship Series #3
Tallahassee, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/07/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2 SHANE DANFORD      
3 LOGAN ROZANSKI      
4 DERECK QUIN      
5 DAVID FORSBERG      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chet Smith   Tallahassee, FL 163158   
2 TRAVIS COFFEY   Gainesville, FL 164934   
3 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
4 SHANE BARRY      
5 MATT ROSS      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Coleman Hoover   Maitland, FL 164932   
2 Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
3 LUKE ROZANSKI      
4 WILLIAM KRUPP      
5 Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
6 BEN FORSHEE      
7 JUSTIN HARRIS      
8 Samuel Clary   Asheville, NC 169354   
9 JOHN MORGAN      
10 TAYLOR HARRELL      
11 WADE TAYLOR      
12 NEAL WETHERALD      
13 Randall Smith   Ocala, FL 150803   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICK WETHERALD      
2 WILLIAM ABEL      
3 NICK TOMCZAK      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
2 Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
3 Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
4 Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2 Ryan Trebon   Bend, OR 136658   
3 GARY YATES      
4 Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
5 Jay Thomas   Orlando, FL 111816   
6 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
7 Mose Howard   Tampa 164929   
8 LORNE JOHNSON      
9 FOYE TROUTE      
10 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
11 Neal Arnett   Clayton, GA 177094   
12 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
13 Ryan Rusnak   Indialantic, FL 130748   
14 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
15 Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
3 ROGER KOCH      
4 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
5 Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352   
6 LYLE FOWLER      
7 Scott Hart   Houston, TX 164873   
8 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
9 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
10 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
11 David Desrosiers   Crawfordville, FL 9317   
12 Greg King   Sunrise, FL 163518   
13 Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
14 CONNIE MILLER      
15 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
16 Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
17 GRANT BRUGGEMANN      
18 ANDY MOHR      
19 BOBBY LEE      

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
4 John VanAken   Ocala, FL 36325   
5 WATTERS MARCUS   Dublin, GA 105248   
6 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
7 Carlo Alaia   Jacksonville, FL 166157   
8 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
9 William Otersen   Tallahassee, FL 26912   
10 Art North   Valrico, FL 165892   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
1 Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
2 DANIEL VAN DER LAAN      
2 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
3 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
3 Steven (Andy) Callaway   Tampa, FL 173585   
4 ROB THOMPSON      
4 Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
5 Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
5 Samuel Winton   Monticello, FL 167895   
6 Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
6 TONY TIMONERE      
7 Tim Ritter   Clearwater , FL 176304   
7 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
8 MATTHEW HAUGAN      
8 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
9 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
9 Scott Roberson   Ocoee, FL 172661   
10 TONY MARRERO      
10 ARIEL GARCIA      
11 Dan Fowler   Tallahassee, FL 176954   
11 Christopher Slaton   Tallahassee, FL 105332   
12 Stephen Dix   Deerfield Beach, FL 154896   
12 JUSTIN BROMAN      
13 TIM LEWIS      
14 ROBIN COLLIER      
15 ERIC MATTHEWS      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
2 JOHN SANBORN      
3 M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
4 Michael Young   Melbourne, FL 151239   
5 Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
6 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
7 Michael Schoengrund   Margate, FL 125099   
8 Peter Edwards   Holly Hill, FL 172635   
9 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
10 Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430   
11 LARRY MAIER      
12 RICK PENA      
13 Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
14 JAMES ERDMAN      
15 TREVOR BUSBY      
16 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
17 FRANK LARUE      
18 William LaMon   Jacksonville, FL 184864   
19 Timothy Shank   Tallahassee, FL 93408   
20 Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
21 Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
22 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
23 GARY BOWDEN      
24 MARK HEWITT      
25 MICHAEL ARREDONDO      
26 Dave Watson   Davie, FL 154901   
27 Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
28 David May   Tallahassee, FL 164912   
29 Dean Krueger   Jacksonville, FL 48511   
30 ACA GORRSCHALK      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
2 KEVIN DOUGLAS      
3 DOMINIQUE DE SERCEY      
5 STEVEN BUSHEY      
6 William Brown   Flagler Beach, FL 176956   
7 Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
8 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
9 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
10 DON PENNININGTON   Lake Park, FL 148454   
11 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
12 Tom Gillis   Tallahassee, FL 77327   
13 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
14 Steven Rickert   Lutz, FL 176897   
15 GENE MILLER      
16 Steven Goldberg   Tallahassee, FL 103957   
17 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
18 DARREL HANNER      
19 JERRY MCCLURE      
20 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN MAGIERA      
2 Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
3 MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ 101158   
4 KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
5 Ryan Knopfle   Wake Forest, NC 185310   
6 TRAVIS LEMLEY      
7 JOHN PALMQUIST      
8 ERYL BESIN      
9 JAVIER ALVARO      
10 CHRISTOPHER KEIRNAN      
11 James Gibbs   Sanford, FL 168430   
12 CHAZ GILBERT      
13 ELIJAH HOUSER      
14 BRANDDON CONWAY      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHAWN HART      
1 BEN WIEMER      
2 DAVID BIRD      
2 CHRIS KINSON      
3 John Edwards   Eustis, FL 122404   
3 JOHN AVERETT      
4 JASON DECOSTA      
4 MICHAEL SUDDATH      
5 GARY CORS      
5 TERRY CLARK      
6 KEITH LANE      
6 MARTIN CARDIN      
7 DAVID VANDERSMITH      
7 TIM JONES      
8 DAVID ROHE      
8 JOE SILVERNAIL JR      
9 TERRY TESDALL      
10 GREG DUNN      
11 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
12 DARREN DELGADO      
13 JOHN MALFE      
14 DOUGLAS BELL      
15 ROBERT HERNANDEZ      
16 ADAM HATHAWAY      
17 BRETT DRAWDY      

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN PARKER      
3 JOEL LUKER      
4 CHRISTOPHER WOMACK      
5 ANTHONY JANIK      
6 JOHN METHVIN      
7 SEAN CREWS      
8 Tommy Serra   Wesley Chapel, FL 182403   
9 JASON DEAN      
10 DAVID PETUTSKY      
11 DAVE YOUNG      
12 DANIEL PARRISH      
13 LARRY ASHLEY      
14 CHRISTOPHER MOORE      
15 CHAD STRICKLAND      
16 KARLOS BERNART      
17 MICHAEL CROWN      
18 ORION CORCILIUS      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK MONDELLO      
2 Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
3 BRADLEY JEFERSON      
4 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
5 RUSSELL HAGAN      
6 DIMPSEY WATERS      
7 BRIAN MOORE      
8 PETE JOHNSON      
9 CHRIS WEAVER      
10 ANDREW DANFORD      
11 KEVAN DORSEY      
12 SEAN MANAGO      
13 Steven Knight   Parrish, FL 109957   
14 DAVID ALEXANDROU      
15 JAMES WAGGONER      
16 ?      
17 WILLIE GONZALEZ      
18 BRIAN JACKSON      
19 DAN HILL      
20 DAVID WINCOTT      
21 JAMES DURAN      
22 PAT SULLIVAN      
23 RICH LEWIS      
24 THOMAS MCLAUGHLIN      
25 ROBERT SMITH      
26 SEAN POTEET      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
2 EARL MAY      
3 JOHN JOHNSON      
4 Jake Scully   Palm Coast, FL 141626   
5 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
6 CARLOS DIAZ      
7 Marvin Lee   St. Petersburg, FL 55400   
8 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
9 CLIFFORD BOWERS      
10 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
11 GERARDO GALVAN      
12 KEVIN MULLEN      
13 CHRIS COCCIOLONE      
14 Todd Treece   Orlando, FL 177970   
16 RICHARD STEWART      
17 ROBERT MCLAUGHLIN      
18 CAVIN HENRY      
19 RICHARD LANIGAN      
20 MARCO PORRO      
21 RENE CRUZ      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herbert Hatch   Fernandina, FL 182673   
2 RANDY PFAHLER      
3 DEAN DICKSON      
4 FRANK FLYNN      
5 Art Reisfeld   Melbourne, FL 68238   
6 MATTHEW KRETSCHMER      
7 LEO ALONSO      
8 BENITO GRANIELA      
9 Brian Fisher   Satellite Bch, FL 91990   
10 RAYMOND SCHMIDT      
11 MICHAEL COTTLE      
12 KENNETH CLULEY      
13 TIM DAVISON      
14 NEIL DIMACALI      
15 James Painter   Tarpon Spgs, FL 127682   
16 ROBERT OVERTON      
17 BRYAN BOREN      
18 JACK JOHNSON      
19 GLENN GRAHAM      
20 GREG SOLOMON      

Men - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
3 David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
4 James Gregory   Chuluota, FL 139009   
5 Randolph White   Riverview, FL 103379   
6 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
7 Paul DeSilvio   Oldsmar, FL 176301   
8 David Ertel   Apopka, FL 172666   
9 Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LINDA MURPHY   Pearland, TX 165263   
2 SHELLY ALLEN      
3 Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
4 Susan Marston   Largo, FL 154626   
5 Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
6 Jennifer Howard   Titusville 164928   
7 Lisa Roberson   Austin, TX 172660   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julianne North   Stow , MA 165859   
2 Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL 177095   
3 TERRI SCHIFERL      
4 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
5 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
6 Kimberly Taylor   Gainesville, FL 153403   
7 Kathy White   Riverview, FL 103380   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Lindner   Phoenix, AZ 179675   
2 STEPHANIE STETTER      
3 Jolie Pavent   St Petersburg, FL 177697   
4 KIRSTEN FEE      
5 BRANDI BURKE      
6 LILLIE FARINAS      
7 Stacey Naylor   Tampa, FL 185806   
8 Crystal Young   Palm Coast, FL 185846   
9 SUE KWIATKOWSKI      
10 Christine Ertel   Orlando, FL 164826   
11 COLLEEN CARNATHAN      
12 LAUREN TELESMANIC      
13 Kelly Ashling   Tallahassee, FL 177954   
14 KIMBERLY PHELPS   Portage, MI 176806   
15 ANDREA BURNEY      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
2 HEATHER SPENCER   Pinckney, MI 182672   
3 JAMIE SHERIFF      
4 DENISE BARKER      
5 Michelle Mansfield   Crawfordville, FL 176893   
6 Josie Venable   Tallahassee, FL 172637   
7 Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
8 JULIE BARKER      
9 Sarah Weber   Nobleton, FL 122785   
10 Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerShimanoOSMOSierra NevadaCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee