Race Results for
Florida State Championship Series #2
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/23/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2 SHANE DANFORD      
3 KOREY GANCARS      
4 MARTIN COX      
5 JONATHAN KONKONTIS      
6 LOGAN ROZANSKI      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRAVIS COFFEY   Gainesville, FL 164934   
2 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
3 DARRIN DJERNES      
4 SHANE BARRY      
5 Joseph Gilman   Winter Park, FL 177755   
6 MATT ROSS      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
2 Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
3 WILLIAM KRUPP      
4 Christopher Magazino   St Petersburg, FL 174180   
5 LUKE ROZANSKI      
6 Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
7 JUSTIN HARRIS      
8 JOHN MORGAN      
9 BEN FORSHEE      
10 JASON BASS   Lancaster, SC 170888   
11 NEAL WETHERALD      
12 Randall Smith   Ocala, FL 150803   
13 RYAN BURKETT      
14 Christopher Otero   Palm Coast, FL 179281   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICK WETHERALD      
2 JONATHAN PETERSON      
3 AARON BROWN      
4 WILLIAM ABEL      
5 NICK TOMCZAK      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
2 Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
3 Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
4 Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
5 DANIEL WATKINS      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARY YATES      
2 Mose Howard   Tampa 164929   
3 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
4 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
5 Jay Thomas   Orlando, FL 111816   
6 Neal Arnett   Clayton, GA 177094   
7 LORNE JOHNSON      
8 DAVID ERTEL JR   Winter Park, FL 151775   
9 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
10 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
11 CARLOS TRUJILLO      
12 Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   
13 FOYE TROUTE      
14 Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
15 Ryan Rusnak   Indialantic, FL 130748   
16 Ryan Trebon   Bend, OR 136658   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
3 JORGE CORTES   Miramar, FL 154556   
4 ROGER KOCH      
6 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
7 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
8 Greg King   Sunrise, FL 163518   
9 Marshall Kaltenbach   Fernandina Beach, FL 144503   
10 Clint Gibbs   Newberry, FL 144801   
11 MIKE SAUERWEIN      
12 Jack Newby   Jacksonville, FL 128566   
13 Scott Hart   Houston, TX 164873   
14 MIKE GANN      
15 TIM ANGELIER      

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
3 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
4 Carlo Alaia   Jacksonville, FL 166157   
5 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
6 Art North   Valrico, FL 165892   
7 John VanAken   Ocala, FL 36325   
8 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
2 Eddie Wolinski   Riverview, FL 164923   
3 Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
4 TONY TIMONERE      
5 TONY MARRERO      
6 Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
7 Steven Heal   Kansas City, MO 166222   
8 Daniel Kinnee   Orlando, FL 185447   
9 Dan Fowler   Tallahassee, FL 176954   
10 Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
11 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
12 Nahuel Quiroga   N Wilkesboro, NC 159113   
13 ERIC MATTHEWS      
14 SEAN CRICHTON      
15 VINCE MIRANDA      
16 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL 182010   
17 ROBIN COLLIER      
18 Tim Ritter   Clearwater , FL 176304   
19 JUSTIN BROMAN      

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   
2 ARIEL GARCIA      
3 Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
4 ROB THOMPSON      
5 BILL MCDONALD      
6 Jason Campbell   Tampa, FL 181569   
7 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
8 TIM CONELLUS   Lakeland, FL 173949   
9 MATTHEW HAUGAN      
10 Stephen Dix   Deerfield Beach, FL 154896   
11 Steven (Andy) Callaway   Tampa, FL 173585   
12 Murray McDonough   Tampa, FL 166158   
13 JEFF SHEPARD      
14 Samuel Winton   Monticello, FL 167895   
15 Christopher Slaton   Tallahassee, FL 105332   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
2 JOHN SANBORN      
3 Michael Schoengrund   Margate, FL 125099   
4 Jim Cooper   Cape Coral, FL 153430   
5 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
6 Michael Young   Melbourne, FL 151239   
7 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
8 Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
9 STEVE MCKNELLY      
10 Oscar Salazar   Hollywood, FL 139814   
11 Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
12 RICK PENA      
13 Luis Munoz   Altamonte Springs, FL 164914   
14 JAMES ERDMAN      
15 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
16 Dave Johnson   Orlando, FL 176891   
17 LARRY MAIER      
18 William LaMon   Jacksonville, FL 184864   
19 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
20 Charles Fee   Wesley Chapel, FL 173096   
21 Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
22 Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
23 TREVOR BUSBY      
24 MARK MOORE      
25 Peter Edwards   Holly Hill, FL 172635   
26 Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   
27 MICHAEL ARREDONDO      
28 BOB UMBEL      
29 Dave Watson   Davie, FL 154901   
30 Evan Stalzer   Ocala, FL 122544   
31 David May   Tallahassee, FL 164912   
32 Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
33 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
34 GARY BOWDEN      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN DOUGLAS      
2 James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
3 Joseph Couturier   Jacksonville, FL 138970   
4 Thomas Reiter   Jacksonville, FL 72037   
5 STEVEN BUSHEY      
6 DON PENNININGTON   Lake Park, FL 148454   
7 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
8 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
9 GENE MILLER      
10 William Brown   Flagler Beach, FL 176956   
11 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
12 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   
13 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
14 DOMINIQUE DE SERCEY      
15 DARREL HANNER      
16 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
17 Steven Rickert   Lutz, FL 176897   
18 JIM BAILEY      
19 Steven Goldberg   Tallahassee, FL 103957   
20 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN MAGIERA      
2 Rick Hanley   Tampa, FL 179805   
3 Ryan Knopfle   Wake Forest, NC 185310   
4 MICHAEL VIERTEL      
5 KY BLACKLEDGE   Saint Marys, GA 182663   
6 JOHN PALMQUIST      
7 MOSES VALETIO      
8 CHAZ GILBERT      
9 MATTHEW STOY      
10 PHIL MARINO      
11 LEIF KRUSE      
12 ELIJAH HOUSER      
13 JON DELUCIA      
14 James Gibbs   Sanford, FL 168430   
15 JAMES STEPHENS      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHAWN HART      
1 BRUCE VANCE      
2 STEVE YOUNG      
2 BEN WIEMER      
3 MICHAEL SUDDATH      
3 DAVID BIRD      
4 GARY CORS      
4 ROBERT QUINN      
5 KEITH LANE      
5 ANTHONY HECHLER      
6 TIM VINCENT      
6 MITCH HERTIG      
7 TERRY TESDALL      
7 BRANDON KROLL      
8 JOE SILVERNAIL JR      
9 CHRIS KINSON      
10 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
11 DARREN DELGADO      
12 GREG DUNN      
13 ROBERT HERNANDEZ      
14 ADAM HATHAWAY      
15 BRETT DRAWDY      

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN PARKER      
2 JOEL LUKER      
4 ORION CORCILIUS      
5 ANTHONY JANIK      
6 SEAN CREWS      
7 TIM STEPHENS      
8 JOHN METHVIN      
9 CHRISTOPHER WOMACK      
10 Tommy Serra   Wesley Chapel, FL 182403   
11 STEVE WARFEL      
12 DANIEL PARRISH      
13 DAVID JARDIN      
14 LARRY ASHLEY      
15 GRANT STEELMAN      
16 Andre Kapinkin   Winter Park, FL 185444   
17 KARLOS BERNART      
18 CHRISTOPHER MOORE      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK MONDELLO      
2 Mark Prince   Fernandina Beach, FL 183621   
3 ANDREW DANFORD      
4 SEAN MANAGO      
5 DIMPSEY WATERS      
6 DAVID ALEXANDROU      
7 TODD CHOLEVIK      
8 KEVAN DORSEY      
9 SCOTT HOLDEN      
10 WILLIE GONZALEZ      
11 BRADLEY JEFERSON      
12 PETE JOHNSON      
13 BRIAN MOORE      
14 RUSSELL HAGAN      
15 JOHN FOSTER      
16 TODD ADDICOTT      
17 STEPHEN LYNCH      
18 ROB KAMMEL      
19 RICH LEWIS      
20 DAVID WINCOTT      
21 JAMES DURAN      
22 Kevin Mikalsen   Oviedo, FL 24302   
23 Michael Alsup   Ocala, FL 125412   
24 RUSSELL DEMASTUS      
25 STANLEY LEWIS      
26 ROBERT SMITH      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
2 ROBERT BAGANS      
3 Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
4 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
5 CLIFFORD BOWERS      
6 TOM CAVANAGH      
7 Jeff Zeyer   Weston, FL 179302   
8 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
9 KEVIN MULLEN      
10 JOHN MARINO      
11 EDDIE RAMIREZ      
12 Todd Treece   Orlando, FL 177970   
14 RICHARD STEWART      
15 RICHARD LANIGAN      
16 Kenneth Perkins   Decatur, GA 169065   
17 ROBERT MCLAUGHLIN      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PHILIP FOREMAN      
2 Herbert Hatch   Fernandina, FL 182673   
3 RANDY PFAHLER      
4 DEAN DICKSON      
5 STEPHEN MOBBS      
6 WICK AUSTIN      
7 GLENN GRAHAM      
8 MATTHEW KRETSCHMER      
9 Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
10 JOHN VANCE      
11 LES ZELINHOFER      
12 RAYMOND SCHMIDT      
13 LARRY GANCARS      
14 BENITO GRANIELA      
15 LEO ALONSO      
16 JAMES POLLARD      
17 BRIAN CHURCH      
18 James Painter   Tarpon Spgs, FL 127682   
19 Brian Fisher   Satellite Bch, FL 91990   
20 MICHAEL COTTLE      
21 GARY HEADLEY      
22 BRYAN BOREN      
23 GARY STENZEL      
24 DONALD MAYS      
25 Dean Smith   Atlantic Beach, FL 169647   
26 DAVID SUNDSTROM      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
2 David Ertel   Apopka, FL 172666   
3 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
4 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
5 David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
6 Paul DeSilvio   Oldsmar, FL 176301   
7 James Gregory   Chuluota, FL 139009   
8 Randolph White   Riverview, FL 103379   
9 BILL LONGNECKER      
10 Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   
11 Daniel Slone   Pompano Beach, FL 111492   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LINDA MURPHY   Pearland, TX 165263   
2 Jennifer Howard   Titusville 164928   
3 Karen Blamick   Longwood, FL 163596   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 Julianne North   Stow , MA 165859   
3 Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL 177095   
4 Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   
5 Kimberly Taylor   Gainesville, FL 153403   
6 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
7 Kathy White   Riverview, FL 103380   
8 TERRI SCHIFERL      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Lindner   Phoenix, AZ 179675   
2 STEPHANIE STETTER      
3 SUE KWIATKOWSKI      
4 KIRSTEN FEE      
5 Jolie Pavent   St Petersburg, FL 177697   
6 Christine Ertel   Orlando, FL 164826   
7 CRYSTAL YOUNG      
8 STACEY NAYLOR      
9 Kelly Ashling   Tallahassee, FL 177954   
10 IVY ALLEN      
11 ANDREA BURNEY      

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEBBIE JACOB      
2 CONSTANCE KURASH      
3 LIZ LAWRENCE      
4 DENISE BARKER      
5 Karen Whitney   Winter Spring, FL 156621   
6 Tonya Erbland   Brandon, FL 176889   
7 LILIAN DESILVIO      
8 Josie Venable   Tallahassee, FL 172637   
9 TERESA HUTSON      
10 Leslie Folkerth   Gainesville, FL 114024   
11 TRACY ARTHUR      
12 BETSY ERTEL      
13 HEATHER SPENCER   Pinckney, MI 182672   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoUSACDFOSMOBonk BreakerSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee