Race Results for
Laural City Loop
Winsted, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/23/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Rubenstahl     110 1:02:20
2 Jesse Freundilzh     111 1:05:16
3 Timothy Carey     107 1:06:42
4 David Garfield   New Hartford, CT 147132  103 1:07:08
5 Teddy Norcross     109 1:07:22
6 Richard Patty   East Lyme, CT 170407  108 1:08:45
7 Robert Keller     104 1:12:05
8 Christopher Keefer     102 1:14:49
9 Randy Myers     100 1:24:25
10 John Dollard     101 1:28:41
11 Jason Aubuchon     105 DNF
12 Ken Wunsel     106 DNF

Men - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Iwanicki     1:02:01
2 Colin Coates   Cheshire, CT 159652  1:08:00
3 Paul Belliveau     1:11:01
4 David Scherp   East Hampton, CT 182798  1:24:21
5 Mike Coslee     1:35:25

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Crane   Old Greenwich, CT 170400  451 1:27:20
2 Nathan Lally   Waterford, CT 140111  450 1:29:18
3 Brian Hayes   West Hartford, CT 178919  453 1:34:15
4 William Hedin   Davis, CA 179604  455 1:40:10
5 Kevin Montgomery   San Francisco, CA 164746  456 1:41:16
6 Alexander Sutton   Niantic, CT 183878  452 1:42:47
7 Michael Medeiros   Lake Forest, CA 173297  457 1:50:03
8 Kevin Nealon   Durham, NC 170397  454 DNF

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Crane   Richmond, VA 170399  736 1:47:06
2 Brian Weldon   Avon, CT 159653  735 1:51:29
3 Joshua Kissinger   E Hampton, CT 168844  737 2:06:04
4 Richard Hollenbeck   Austin, TX 162055  738 DNF

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT 23079  175 1:33:22
2 Robert Scott   Wappingers Falls , NY 32000  176 1:42:11

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Foley   Fiskdale, MA 121026  822 1:45:13
2 Leland Turner   Breckenridge, CO 94880  820 1:48:07
3 Brian Clark   Middlefield, CT 40571  824 1:49:53
4 Roland Meunier   Templeton, MA 138682  821 1:50:41
5 Rick Rushka   New Milford, CT 83761  823 DNF

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Patrick   Milford, CT 77698  926 1:45:06
2 Kenneth Caputo   North Windham, CT 147508  927 1:50:06
3 Brian Rutter   Belchertown, MA 168738  929 1:53:23
4 Stuart Jensen   Windsor, CT 94818  925 1:55:20
5 Mike Czerwonka   Middletown, CT 155473  923 1:57:48
6 Joshua Begin   Brookline, MA 163260  920 1:59:39
7 Ed Grano   Yorktown Hts, NY 145243  921 2:00:26
8 Frank Cerra   Southington, CT 143677  928 2:04:58
9 Denis Biglin   Glastonbury, CT 160943  922 2:19:39
10 Glenn Medeiras   South Burlington, VT 160221  924 DNF

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Flagg   Westfield, MA 179600  380 1:55:01
2 Bruce Saxton   West Suffield, CT 31403  376 1:56:11
3 Ken Welch   Hopewell Jct, NY 37650  378 2:00:52
4 Christopher Logan   Keene, NH 21464  377 2:03:28
5 Brian Lafferty   Mamaroneck, NY 169430  379 2:11:11
6 Ross Bonacci   Newtown, CT 93099  375 2:22:36

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Mitchell   Deep River, CT 92984  633 1:30:11
2 Stanley Lezon   Bolton, CT 103982  629 1:30:13
3 Brian Wolff   Sound Beach, NY 92298  625 1:31:08
4 Brian Holinko   Trumbull, CT 125381  631 1:31:48
5 Sam Alsop   Deep River, CT 183513  637 1:32:10
6 Denis Lafuille   Bridgeport, CT 146990  632 1:33:30
7 Christopher Mitchell     628 1:35:10
8 Joseph Tella     635 1:37:46
9 Marcus Moir   Portland, CT 163897  636 1:38:55
10 Amus McClellan     630 1:54:15
11 Bryan Aia     634 2:31:09
12 Troy Romanowski   Stamford, CT 181067  626 DNF
13 C. Brendan Ryder     627 DNF
14 Shane Delgrosso     638 DNF

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samual Stevens   Middletown, CT 178524  521 1:23:24
2 Derek Dudek   Boise, ID 94631  526 1:25:57
3 David Terrell   East Longmeadow 121821  520 1:27:55
4 Robert Wolff   Middle Island, NY 92296  522 1:28:10
5 Joseph McTague   Saratoga Springs, NY 172647  538 1:28:18
6 Benjamin Moore   Bloomfield, CT 159697  525 1:31:13
7 Mark Mahoney   Bethel, CT 22175  536 1:32:06
8 Chris Crowell   Prospect, CT 173890  529 1:32:40
9 John Loughney   Shelton, CT 153266  533 1:34:10
10 Ray Santora   New London, CT 105356  542 1:36:19
11 Terry Spezzano   Grand Junction, CO 108522  537 1:37:20
12 Craig Stevens   Hamden, CT 34076  523 1:39:38
13 Timothy Eichner   Thompson, CT 181087  530 1:40:33
14 Joseph Munson   Somers, CT 136945  528 1:41:35
15 Eric Winzer   Middletown, CT 156662  541 1:44:20
16 Charles Dorn   Manchester, CT 132079  532 1:47:10
17 John Meyerle   Monroe, CT 174385  531 1:47:40
18 Bryan Zieroff   Stamford, CT 181426  524 1:52:10
19 Paul Ayoub     534 1:52:20
20 Steve Cymbala     527 1:58:55
21 Kevin Tabellione     535 2:04:30
22 John Mynttinen   Groton, MA 167253  539 2:12:03
23 Jack Enxuto   Simsbury, CT 75160  540 DNF

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Barrows     709 1:21:58
2 Kevin Brown   Fairfield, CT 152999  705 1:34:25
3 Louis Denaro   Oxford, CT 88351  700 1:39:29
4 Rick Burdick     704 1:40:20
5 David Schachte   Woonsocket, RI 169209  712 1:41:03
6 Jonathan Fielding   Princeton, MA 155775  701 1:42:05
7 Michael Medeiros   West Hartford, CT 159693  710 1:42:30
8 Charles Moss   Plantsville, CT 159701  707 1:47:03
9 Warren Morse   Moodus, CT 135378  711 1:47:04
11 Denis Morgan   Indianapolis, IN 134153  708 2:19:34
12 Raymond Crane   Old Greenwich, CT 179113  703 DNF
13 Mark Eddins   Plantsville, CT 160940  706 DNF

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Agronicke   Villages, FL 1209  803 1:46:53
2 Bill Hart   Dalton, MA 170788  801 1:47:45
3 Edward Parchaiski   New London, CT 171565  802 1:51:56
4 Charles Bierce   Winsted, CT 111884  800 2:11:27

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay King   Milford, CT 172495  202 1:05:50
2 John Lee   Moosup, CT 181117  200 1:07:01
3 Philip Golden   Canton, MA 101482  205 1:09:51
4 Jason Hotchkiss     207 1:11:45
5 Graham Thompson   Voluntown, CT 171460  203 1:11:50
6 Joe Gerrasio     209 1:12:18
7 Mark Severance   S Windsor, CT 176287  201 1:14:18
8 Robert Leblond     206 1:21:13
9 David Debisshop     204 1:26:39
10 Scott Reed   Chaplin, CT 171379  208 DNF

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Proulx     308 1:02:31
2 John Skala   Windsor Locks, CT 178743  300 1:05:06
3 Jeff Sowa   Middletown, CT 172807  302 1:07:50
4 Scott Struve     305 1:11:01
5 Eric Policarpio   Bristol, CT 159499  309 1:11:02
6 Guy Peterson     306 1:11:03
7 Matt Eigner     301 1:13:14
8 John Kliene     303 1:13:49
9 Andrew Egan   Stratford, CT 176873  307 1:15:39
10 Robert Dancosse     311 1:27:00
11 John Barrett     310 1:34:29
12 Erick Lindewall     312 DNF
13 David Arato     313 DNF

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walter Iwanicki     404 1:10:31
2 Larry Jensen     409 1:10:43
3 Shawn Black   Ivoryton, CT 178935  408 1:12:10
4 Paul Annis   Farmington, CT 181172  405 1:14:03
5 Paul Hayes     406 1:15:58
6 Christopher Hinds   Exeter, NH 16260  400 1:17:05
7 William Bonin   Hampton, CT 156799  401 1:19:07
8 Karl Schachtner     402 1:20:16
9 John Coates   Shell Beach, CA 170466  407 1:28:07
10 Paul Roth   Bethany, CT 141080  403 1:30:31

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Friedman   Port Chester, NY 90171  500 1:36:43

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Vaillancourt   Middletown, CT 90773  81 2:05:42

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne DeMay   Glastonbury, CT 181118  917 1:55:21
1 Rebecca Schaffer   Old Saybrook, CT 171417  901 1:51:03
2 Mary Lynn Wikar   Vernon, CT 150092  903 1:56:46
2 Pat Bosier   Pittsfield, MA 170786  916 2:19:32
3 Cathy Wilson   Middle Island, NY 163898  918 2:57:30
3 Kristen Haberin   Coventry, CT 153002  902 1:57:07
4 Darcy Cornell   Sturbridge, MA 175568  905 1:58:17
5 Linda Fijol   Hadley, MA 151131  904 2:05:22
6 Lesli Comp   Middletown, CT 159513  900 DNF

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Hilderbrand   Charlotte, NC 181423  602 1:18:45
2 Erin Duggan     601 1:23:20
3 Susan King     604 1:28:38
4 Nancy Stratman   Norwalk, CT 159132  605 1:30:33
5 Joann Biglin   Glastonbury, CT 161906  603 1:32:15
6 Heather Varrato   Middletown, CT 175185  606 1:43:05
7 Chloe Jackson   East Hampton, CT 181210  600 1:43:14

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaCUOREShimanoSpyOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee