Race Results for
Dooley's Run
Wallingford, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/05/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Ferguson   S Windsor, CT 180952  102 0:56:30
2 Brian Tucker   Ivoryton, CT 170394  116 0:57:00
3 Tim Carey     114 0:57:12
4 Richard Patty     107 1:01:06
5 Chris Keefer     110 1:01:33
6 Eric Jackson     118 1:01:54
7 Matt Erickson     119 1:03:20
9 Thomas Evan     113 1:03:36
10 Todd Wasack   Essex, CT 174309  117 1:06:56
11 Eric Camins   Lexington, MA 184536  106 1:10:05
12 Mick Schintz   East Lyme, CT 184115  108 1:12:33
13 Jason Grigg   North Haven, CT 181173  100 1:13:25
14 Mark Lockwood     105 1:15:33
15 Randy Myers     104 1:15:58
16 Kyle Dimock   Vernon, CT 170780  112 1:17:46
17 Adam Bickford     121 1:21:05

Men - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Iwanicki     0:54:01
2 Colin Coates   Athens, GA 15652  0:57:00
3 Luke Jordan   Riverside, CT 179034  1:11:31
4 Tom Fluckiger     1:18:35
5 Mike Goslee     1:32:30

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Yanni-Lazarus   Wallingford, CT 159517  456 n/a
2 Matt Varratto     461 n/a
3 Nathan Lally   Waterford, CT 140111  450 n/a
4 William Hedin   Davis, CA 179604  454 n/a
5 Kevin Montgomery   San Francisco, CA 164746  459 n/a
6 Adam Crane   Old Greenwich, CT 170400  455 n/a

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Weldon   Avon, CT 159653  736 2:33:18
2 Colin Eggleton   Arlington, MA 102780  738 2:36:33
3 Joshua Kissinger   E Hampton, CT 168844  743 2:40:52
4 Kendell Shailer   Greenacres, WA 147232  735 2:49:00
5 Richard Hollenbecke   Austin, TX 162055  737 3:10:35

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Thomas   Stone Ridge, NY 35332  179 2:10:54
2 Alan Obye   Boulder, CO 117394  187 2:14:44
3 Troy Michaud   York, ME 92465  175 2:18:32
4 Salem Mazzaway   S Glastonbury, CT 23079  178 2:22:34
5 Edward Ceccolini   Pompton Lakes, NJ 54209  189 2:23:08
6 Todd Bowden   Los Osos, CA 144139  188 2:26:26
8 Christopher Cover   Richmond, VT 7950  177 2:30:11
9 Robert Giannini   Monroe, CT 105754  190 2:31:14
10 James Bilodeau   Easthampton, MA 50634  181 2:45:46
11 William Martin   Bozeman, MT 22734  176 3:22:02

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Ringquist     826 2:23:20
2 Brian Clark     837 2:29:04
3 Zoria Ospina     831 2:29:54
4 Roland Meunies     827 2:30:11
5 Leland Turner     823 2:33:40
6 Jason Boeckmann     833 2:37:10
7 Luke Hurley     830 2:43:40
8 Brian Astell     824 2:44:30
9 Timothy Ratta     835 2:44:59
10 Andrew McAllister     836 2:53:00

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Patrick     252 2:25:59
2 Gray Eldridge     936 2:33:00
3 Stuart Jensen     924 2:33:51
4 Mike Eczerwonka     925 2:34:30
5 Kenneth Caputo     938 2:35:18
6 Michael Foccai     922 2:35:36
7 Martin Baker     942 2:35:42
8 David Gelester     250 2:38:12
9 David Cormier     98 2:38:50
10 Christopher Adeletti     940 2:41:34
11 David Seymour     933 2:43:14
12 John Hafis     99 2:45:33
13 Glenn Giglio     929 2:27:03
14 Frank Cerra     920 2:30:54
15 Randy George     941 2:34:13
16 Andrew Sullivan     943 2:41:13
17 Dennis Biglin     923 2:41:56
18 Edward Smith     934 2:42:08
19 Marc Cammaratta     944 2:51:05
20 Brian McInnis     928 2:55:00

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Bilodeau     2:15:06

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Mitchell   Deep River, CT 92984  632 1:41:10
2 Brian Holinko   Trumbull, CT 125381  633 1:46:02
3 Marcus Moir   Portland, CT 163897  641 1:48:10
4 Brian Wolff   Sound Beach, NY 92298  629 1:49:03
5 Denis Lafaille   Bridgeport, CT 146990  634 1:49:13
6 Michael David   Bridgeport, CT 155156  635 1:49:52
7 Troy Romanowski   Stamford, CT 181067  637 1:50:27
8 Sam Alsop     644 1:51:15
9 Stanley Lezon   Bolton, CT 103982  67 1:51:43
10 Brian Penny     630 1:52:35
11 Christopher Bozzuto   Fair Oaks, CA 181068  638 1:52:49
12 Aaron Oakes   Richmond, VT 180389  636 1:53:07
13 Johan Rodriguez   Norwalk, CT 170793  640 1:56:14
14 Robert Cruz   Weymouth, MA 144424  626 1:56:59
15 Brian Homick   Trumbull, CT 89937  645 2:04:57
16 Kevin Zelenski   Wallingford, CT 174426  627 2:05:29
17 Thomas Kraak     628 2:09:07
18 Daniel Bennett   Marlborough, CT 136205  642 2:18:20
19 Richard Friedrich   N Franklin, CT 168943  639 2:33:10

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Podek   Middletown, CT 94634  545 1:40:15
2 Samual Stevens   Middletown, CT 178524  524 1:42:12
3 John Loughney   Shelton, CT 153266  533 1:46:50
4 Randy Nowack   Proctorsville, VT 159967  538 1:47:42
5 Daniel Abbe   Warren, MA 140119  540 1:48:13
6 Chris Cowen   Walpole, NH 159968  525 1:49:19
7 Daryl Cage   Moodus, CT 168284  539 1:52:57
8 Ray Santoro   New London, CT 105356  552 1:53:29
9 Terry Spezzano   Trumbull, CT 108552  535 1:53:53
10 David Terrell   East Longmeadow 121821  523 1:54:20
11 Guy Herrmann   Danbury, CT 159309  549 1:55:08
12 Chris Crowell   Prospect, CT 173890  529 1:55:57
13 Benjamin Moore   Bloomfield, CT 159697  52? 1:56:42
14 Mark Mazza     543 1:56:52
15 Craig Stevens   Hamden, CT 34076  53? 1:57:02
16 Henry Martin   Broadbrook, CT 150605  528 2:00:02
17 David Tess   Groton, CT 115319  520 2:06:00
18 Jason Wong     54? 2:08:07
19 Steven Hay     53? 2:08:17
20 Keith McKeever   Grafton, NY 183874  55? 2:11:55
21 Jeff Papineau     52 2:14:30
22 Grant Garczyca   Higganum, CT 171457  5?? 2:15:15
23 Thomas Zalonski   Northford, CT 146386  5?? 2:16:10

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Barrows     718 1:41:49
2 Ronald Beliveau   Granby, CT 179909  724 1:49:19
3 Esteban Fernandez   Greenwich, CT 103630  702 1:50:39
4 Kevin Brown   Fairfield, CT 152999  713 1:54:09
5 Jonathan Fielding   Princeton, MA 155775  720 1:54:14
6 Kevin Breton   Ashford, CT 63314  701 1:54:59
7 Christopher Wilcox     710 1:55:49
8 Lou Donardo     700 1:57:49
9 Christopher Wilcox     710 2:00:39
10 Charles Moss   Plantsville, CT 159701  715 2:00:57
11 Brian Rafferty   Mamaroneck, NY 169430  707 2:02:27
12 Anthony Muffatti   Bethel, CT 174438  716 2:03:57
13 Steve Arket     723 2:04:21
14 Arthur Testanero   New Fairfield, CT 96519  708 2:05:51
15 Ray Benettson   Newington, CT 3345  712 2:06:14
16 Michael Milau   Miller Place, NY 147962  706 2:07:14
17 Michael McCardle     722 2:07:22
18 Randy Taylor     704 2:08:04
19 John Stockford   Norwich, CT 140117  709 2:08:10
20 Walter Paresa   W Springfield, MA 183960  721 2:08:40
21 Patrick Mele   Pittsfield, MA 119529  705 2:10:55
22 Michael Medeiros   West Hartford, CT 159693  719 2:11:55
23 George Zuhalsky     711 2:11:58
24 Denis Morgan     714 2:26:00

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Agronick   Villages, FL 1209  801 2:00:48
2 Bill Hart   Dalton, MA 170788  803 2:14:08
3 Robert Spreng   Groton, CT 79869  804 2:17:28

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Miele     223 0:56:30
2 Graham Thompson     204 1:00:27
3 Rob Christie     217 1:01:43
4 Lindsay King     203 1:01:54
5 John Lee     202 1:02:50
6 Pedro Ouaves     212 1:02:54
7 Sean Drew     219 1:03:15
8 James Guattan     206 1:03:25
9 Charles King     224 1:04:32
10 Mark Fragda     220 1:04:50
11 Mo Marad     211 1:07:22
12 Ernie Mack     210 1:08:27
13 Craig LeFebure     200 1:09:50
14 Eric Roth     218 1:12:01
15 Dan Altneu     216 1:14:31
16 Dan Hart     225 1:14:52
17 John Mordoch     214 1:14:59
18 Mark Severance     201 1:16:53
18 Bryson Rast     207 1:15:20
20 Mo Mourad     221 1:17:46
21 William Ramirez     213 1:18:15
22 David Blair     205 1:18:28

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Daly     305 0:55:48
2 Jeffrey Sowa     303 0:56:00
3 Jim Proulx     312 0:58:42
4 Matt Eigner     301 1:01:51
5 John Kleine     300 1:01:55
6 Paul Best     319 1:03:28
7 Andrew Egan     317 1:03:40
8 Gary Nicol     315 1:03:48
9 Struve Scott     309 1:04:34
10 Stephen Cymbale     306 1:04:39
11 Hector Castillo     311 1:08:36
12 Armando Monton     318 1:09:39
13 R. Shane Whittaker     310 1:09:41
14 Paul Demaria     314 1:09:42
15 Dennis Garbo     308 1:10:31
16 Jason Lynes     316 1:12:03
17 John Bisach     321 1:14:08

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walter Iwanicki     413 0:59:55
2 Paul Annis     414 1:04:59
3 Dean Savoy     405 1:05:14
4 Christopher Hinds     402 1:07:20
5 Davey Jones     406 1:07:44
6 David Fluckinger     408 1:10:00
7 Bob Busa     407 1:10:07
8 Craig Thomas     412 1:10:59
9 William Borna     404 1:11:10
10 Paul Roth     401 1:20:19
11 Karl Schachtner     409 1:26:11
12 John Coates     411 1:28:45
13 Shawn Black     403 1:30:25

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Willhite     501 1:10:42
2 Peter Friedman     500 1:13:59
3 Jim Roccaprione     502 1:38:08

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Coleman   Amesbury, MA 7359  226 1:51:32

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Fillippone     86 2:03:20
2 Courtney Lower     85 2:04:42
3 Amy Vallancourt     82 2:07:03
4 Jennifer Kaplan     87 2:08:58
5 Kristina Folcik     83 2:09:40

Women - EX - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Hageman     77 2:05:59
2 Kerry Combs     76 2:17:29

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Schaff   Old Saybrook, CT 171417  902 2:06:47
2 Leslie Camp   Chesterfield, MO 159573  903 2:09:17
3 Tracey Schaeffer   N Franklin, CT 175054  901 2:15:17
4 Kerry Coughlan   Bloomfield, CT 159698  904 2:17:37

Women - SP - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Rosier   Pittsfield, MA 170786  915 n/a
2 Jeanne DeMay   Glastonbury, CT 181118  916 n/a

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Hildenbrand     601 1:07:26
2 Nancy Stratman     602 1:14:10
3 Claudine Ginder     600 1:15:35
4 Joann Biglin     606 1:20:40
5 Tanja Meglio     605 1:21:26
6 Michele Orr     603 1:25:15

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUOREShimanoSierra NevadaBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee