Race Results for
Winsted Woods
Winsted, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/24/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Bonesteel   Albany, NY 181171  105 
2 Matt Boyden     102 
3 Will Hedin     110 
4 Richard Patty   East Lyme, CT 170407  104 
5 Chris Keefer     109 
6 David Garfield   New Hartford, CT 147132  101 
7 William Ramirez     107 
8 Aaron Choi   Blandford, MA 181579  103 
9 Justin Grigg   Vernon, CT 177557  100 
DNF Shane Beatty   Harwinton, CT 180951  108 

Men - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Belliveau     
2 Clinton Nickerson     
3 Mark Lockwood   West Simsbury, CT 180948  
4 Ryan Ruops     
DNF Dan Moyal     
DNF Sean Condron     

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Chudzik   Manchester, CT 170410  460 
2 Michael Medeiros   Columbia, MO 173291  464 
3 Jeremiah Russell   Russell, MA 170791  450 
4 Dan Goucher   Burlington, CT 170800  459 
5 Adam Crane   Old Greenwich, CT 170400  454 
6 Peter Welch   Tolland, CT 165015  451 
7 Nathan Lally   Waterford, CT 140111  456 
8 Alexander Sutten     461 
9 Doug Isleib   Tolland, CT 137235  455 
10 Matt Varrato   Middleton, CT 159689  457 
11 Steve Iwanicki     462 
12 Brian Hayes   West Hartford, CT 178919  453 
13 Tristan Ostranic   Quaker Hill, CT 159654  458 
14 Kevin Montgomery   San Francisco, CA 164746  452 
DNF Seth Delorey   Paxton, MA 165502  463 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Weldon   Avon, CT 159653  739 
2 Bryan Boeckmann   West Camp, NY 152491  741 
3 Kendell Shailer   Morris, CT 147332  735 
4 Malcolm Richardson   Hanover, NH 133821  742 
5 Maximilian (Max) Hoener   Rhinebeck, NY 154637  737 
6 Ross Novak   Guilford, CT 172281  738 
7 Joshua Kissinger   E Hampton, CT 168844  736 
8 Nick LaLonde   Wappinger Falls, NY 173524  740 

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT 23079  175 
2 Benjamin Kubas   Eugene, OR 97230  178 
3 Robert Scott   Wappingers Falls , NY 32000  177 
4 Robert Giannini   Monroe, CT 105754  176 

Men - EX - Master - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Scott   East Lyme, CT 140116  829 
2 Leland Turner   Breckenridge, CO 94880  826 
3 John Foley   Fiskdale, MA 121026  830 
4 Timothy Ratta   Guilford, CT 163893  828 
5 Roland Meunier   Templeton, MA 138682  824 
6 Jason Boeckmann   Boise, ID 137869  827 
7 Joseph Saperstein   Boulder, CO 171671  832 
8 Sean Langford   Middleton, MA 79871  831 
9 Rick Rushka   New Milford, CT 83761  825 
10 Jason France   Albany, NY 147365  820 
11 Anthony Parent   Wallingford, CT 174437  642 
12 Matt Peabody     821 
DNF Chris Cosma   Suffield 153906  822 
DNF Jonathan Malone   Boston, MA 152994  823 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Patrick   Milford, CT 77698  930 
2 Anthony Cipolla   Morris, CT 139115  926 
3 Joshua Begin   Brookline, MA 163260  931 
4 Christopher Adeletti   Granby, MA 1190  935 
5 Mike Czerwonka   Middletown, CT 155473  922 
6 Stuart Jensen   Windsor, CT 94818  924 
7 Glenn Giglio   Manchester, CT 13215  934 
8 Joseph Hageman   Mammoth Lakes, CA 14585  936 
9 John DeBitetto   Yorktown Heights, NY 89638  921 
10 John Nafis   East Hampton, CT 25657  933 
11 David Gelerter   Northfield, CT 136008  932 
12 Denis Biglin   Glastonbury, CT 160943  920 
13 Maximino Veigo   Danbury, CT 86327  925 
14 Robert McCarty   Morrisonville, NY 147930  928 
DNF Bryan Atwood   Litchfield, CT 2049  927 
DNF Douglas DeLapp   Mystic, CT 144949  929 
DNF Edward Smith   Plattsburgh, NY 99200  923 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Luebbers   Delmar, NY 21775  377 
2 Bruce Saxton   West Suffield, CT 31403  376 
3 Christopher Logan   Keene, NH 21464  382 
4 Ken Welch   Hopewell Jct, NY 37650  383 
5 Ross Bonacci   Newtown, CT 93099  375 
6 Michael Allaire   North Salem, NY 115222  379 
7 Paul Nybeis   Goshen, CT 82305  384 
8 Garrett Lemek   Stafford Springs, CT 20866  378 
9 Steve Alger   Uncasville, CT 134091  381 
DNF Greg Schwalm   South Windsor, CT 137715  380 

Men - SP - Master - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Flores     627 
2 Brian Holinko   Trumbull, CT 125381  629 
3 Stan Lezan   Bolton, CT 103982  640 
4 Nathan Carey   Victor Id 182797  643 
5 Denis Lafaille   Bridgeport, CT 146990  638 
6 Andrew Wilson   Boxborough, MA 171496  635 
7 Michael David   Bridgeport, CT 155156  632 
8 Brian Wolff   Sound Beach, NY 92298  630 
9 Jorge Moheiro   Trumbull, CT 174013  631 
10 Steven Harlacker   Fairfield, CT 179096  636 
11 Brian Shakin     641 
12 Scott Rammage     633 
13 Kevin Zelenski   Wallingford, CT 174426  625 
14 Steve Doten   Sewell, NJ 16282  644 
15 Richard Friedrich   N Franklin, CT 168943  626 
DNF Christopher Novak     628 
DNF Troy Romanowski   Stamford, CT 181067  634 
DNF Marcus Moir   Portland, CT 163897  637 
DNF Frank Ferrare   Norwalk, CT 159509  639 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Brassard   Cromwell, CT 4664  529 
2 Sam Stevens   Lubbock, TX 179524  521 
3 Christopher Carven     536 
4 James Slavin   Canton, CT 105002  545 
5 David Terrell   East Longmeadow 121821  523 
6 Randy Nowak   Proctorsville, VT 159967  534 
7 Benjamin Moore   Bloomfield, CT 159697  548 
8 John Loughrey   Shelton, CT 153266  535 
9 Terry Spezzano   Trumbull, CT 108552  537 
10 Anthony Grabiec   Stamford, CT 157239  520 
11 Raymond Shaw   S Windsor, CT 32331  538 
12 Greg Waggoner     532 
13 Derek Dudek   Middletown, CT 94634  540 
14 Robert Wolff   Middle Island, NY 92296  527 
15 Deryl Gage   Moodus, CT 168284  547 
16 Guy Herrmann   Danbury, CT 159309  542 
17 Eric Winzer   Middletown, CT 156662  522 
18 Jaime Burke     549 
19 Joseph McTague   Saratoga Springs, NY 172647  528 
20 Keith McKeever     525 
21 Michael Shelock   Staten Island, NY 174415  526 
22 Chris Cravell   Prospect, CT 173890  531 
23 David Tess   Groton, CT 115319  541 
24 Ray Santora   New London, CT 105356  530 
25 Steve Vosburgh     524 
26 Charles Dorn   Manchester, CT 132079  539 
27 Bryan Zieroff   Stamford, CT 181426  544 
28 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI 114646  550 
DNF Joseph Munson   Somers, CT 136945  546 
DNF Robert Perless   Fairfield, CT 54818  543 
DNF Mark Mahoney   Bethel, CT 22175  533 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Braun   Fairfield, CT 152999  706 
2 Jonathan Fielding   Princeton, MA 155775  702 
3 Michael Medeiros   West Hartford, CT 159693  719 
4 James Katz   Middletown, CT 18602  709 
5 Patrick Mele Jr.   Pittsfield, MA 119529  708 
6 Kevin Breton   Ashford, CT 63314  701 
7 Charles Moss   Plantsville, CT 159701  704 
8 Anthony Muffatti   Bethel, CT 174438  713 
9 Walter Pacosa     712 
10 David Isleib   Tolland, CT 117289  715 
11 Ray Bennettson   Newington, CT 3345  710 
12 Ronald Beliveau   Granby, CT 179909  700 
13 Mark Edding   Plantsville, CT 160940  703 
14 Robert Hokans   Amston, CT 171502  716 
15 Glenn Kohrs     705 
16 Jeffrey Michaelson   Farmington, CT 132461  711 
17 Donald Tremblay   Vernon, CT 180363  717 
18 Dan Delorey   Plano, TX 17833  714 
19 John Okeefer    159728  718 
DNF David Canteis     707 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Agronick   Villages, FL 1209  802 
2 Robert Spreng   Groton, CT 79869  801 
3 Bill Hart   Dalton, MA 170788  800 

Men - BG - Master - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Dalene   East Hartland, CT 91342  202 
2 Lindsay King   Milford, CT 172495  208 
3 Graham Thompson   Voluntown, CT 171460  209 
4 Andrew Frasca   Billings, MT 180466  203 
5 John Rodnig   Norwalk, CT 170793  204 
6 Pedro Ouivies     206 
7 John Lee   Moosup, CT 181117  201 
8 Mark Severance   S Windsor, CT 176287  200 
9 James Grattan   Brighton, MA 181926  207 
10 Sarjie Dancosse     205 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Proulx     314 
2 Jeff Sowa   Middletown, CT 172807  301 
3 Dimitris Velonis   Farmington, CT 177316  305 
4 John Skaka   Windsor Locks, CT 178743  316 
5 Guy Paterson     300 
6 Eric Policarpio   Bristol, CT 159499  303 
7 Steve Struve     312 
8 Mark Newell     767 
9 Matt Elgner     315 
10 Andrew Esan   Stratford, CT 176873  310 
11 Thomas Hanson   Feeding Hills, MA 172557  309 
12 Robert DePianta   East Haddam, CT 178938  306 
13 Robert Sarno   Enfield, CT 168826  308 
14 Garth Bean   Ashford, CT 175179  307 
15 Robert Lombardi     766 
16 John Meyerle     311 
17 Armando Monton   Jewett City, CT 170790  318 
18 Robert Dancosse     302 
19 Hector Castillo     313 
20 Joe Bantas     317 
DNF Paul Bassett   Quaker Hill, CT 179187  304 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Gabchant   Poway, CA 40110  409 
2 Dan Hilda   Canterbury, CT 173891  407 
3 Shawn Black   Ivoryton, CT 178935  405 
4 William Bonin   Hampton, CT 156799  406 
5 Dean Soucy     402 
6 Christopher Hinds   Exeter, NH 16260  400 
7 William Barbato   Tolland, CT 178997  404 
8 Paul Roth   Bethany, CT 141080  401 
DNF Karl Schachtner     403 
DNF Paul Hayes     408 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Friedman   Salt Lake City, UT 9017  500 
DNF William Weikert   Avon, CT 37572  501 

Women - EX - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonya Swartzentruber   Park City, UT 132455  82 
2 Kristen Schaffer     83 
3 Amy Vaillancourt   Middletown, CT 90773  81 

Women - EX - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Hageman   Glastonbury, CT 32341  77 
2 Mary Misiaszek   Monson, MA 64410  76 

Women - SP - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Schaffer   Old Saybrook, CT 171417  901 
2 Kristen Haberin   Coventry, CT 153002  902 
3 Tricia Pandolfl     904 
4 Leslie Comp   Middletown, CT 159513  900 
5 Kimberly Carson   W Haven, CT 159646  906 
6 Anne Hassel   Leverett, MA 175577  905 
7 Kerri Coughlin   Bloomfield, CT 159698  907 
DNF Gemma Barritt   Highland, NY 177550  903 

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Barter   N Brookfield, MA 2763  918 
2 Carol Moore-Colflesh     915 
3 Jeanne DeMay   Glastonbury, CT 181118  917 
4 Karen Peterson   Haydenville, MA 170367  919 
5 Pat Rosier   Pittsfield, MA 170786  916 

Women - BG - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Hilderbrand   Charlotte, NC 181423  601 
2 Elise-Marie Staley   Avon, CT 179379  608 
3 Emily Darrow     606 
4 Nancy Stratman   Norwalk, CT 159132  607 
5 Claudine Gindel   Wallingford, CT 181174  600 
6 Tyler Parker     604 
7 Joann Biglin   Glastonbury, CT 161906  605 
DNF Kate Riedell     602 
DNF Heather Narrato   Middletown, CT 175185  603 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerOSMOSpyShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee