Race Results for
Florida State Championship Series #7
Lakeland, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 11/26/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2 Shane Danford   Ocala, FL 175210   

Men - Junior - JR - 12-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
2 Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
3 FILIPPO BARBERI   Delray Beach, FL 136914   
4 Micah Hedgecock   San Antonio, FL 173571   
5 MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ 101158   
6 Jeffrey Viers   Lakeland, FL 148413   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Carder   Safety Harbor, FL 108071   
2 SAM CLARY   Oklahoma City, OK 16351   
3 Travis Coffey   Maitland, FL 164930   
4 Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
5 Tommy Fewell   Apopka, FL 164834   
8 Coleman Hoover   Maitland, FL 164932   
10 Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
11 Randall Smith   Ocala, FL 150803   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Christopher Deluise   Athens, GA 166521   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 SALEM MAZZAWAY   S Glastonbury, CT 23079   
3 Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
4 Mose Howard   Tampa 164929   
5 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
6 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
7 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
8 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
9 RAINER SCHAEL   Cincinnati, OH 59281   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2 Jorge Cortes   Weston, FL 140447   
3 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
4 Scott Hart   Houston, TX 164873   
5 Roger Koch   West Palm Beach, FL 168426   
6 Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
7 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
8 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
9 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
11 Kevin Armstrong   Miami, FL 102526   
12 Pietro Maggio   Boca Raton, FL 86343   
13 Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
14 Marvin Lee   St. Petersburg, FL 55400   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
2 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
4 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
5 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
6 Jeff Miller   Jacksonville Beach, FL 105370   
7 Steve Bent   Lakeland, FL 45076   
8 Art North   Valrico, FL 165892   
9 John VanAken   Ocala, FL 36325   
11 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
12 MIKE RIGBY   Lafayette, LA 172428   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOEY DESILVA   Piedmont, SD 144456   
2 Erich Leipold   Sarasota, FL 109118   
3 David Ertel   Winter Park, FL 151775   
4 Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
6 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
7 Benton Mobley   Land O Lakes, FL 125073   
9 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
10 Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
11 DARIEN ANGELIER (SS)   Tallahassee, FL 168415   
12 Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
13 Jeremy Schneider   Palm Harbor, FL 159100   
14 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
15 Troy Watson   Tampa, FL 168474   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LANCE RIDDLE   Statesville, NC 154788   
2 GREG KING   Aiea, HI 78807   
4 Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
5 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
6 Jack Newby   Jacksonville, FL 128566   
7 Peter Edwards   Holly Hill, FL 172635   
8 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
9 MARSHALL KALTENBACK   Fernandina Beach, FL 144503   
10 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
11 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
12 Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
13 David Cichra   Deltona, FL 159106   
14 Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
15 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
16 RAFDEL SANCHEZ    83825   
17 Gary Bowden   Ocala, FL 153396   
18 Richard Binder   Altamonte Springs, FL 139378   
19 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
20 DAVID MAY (SS)   Tallahassee, FL 164912   
21 Patrick Uhler   Tampa, FL 129662   
23 Oscar Salazar   Hollywood, FL 139814   
24 Richie Abbott   Royal Palm Beach, FL 167074   
25 James Pennington   Winston Salem, NC 164915   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Galatro   Tampa, FL 103443   
2 ANTONIO SALAZAR   Goodlettsville, TN 97785   
3 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
4 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
5 Kenneth Gordon   Pittsboro, NC 139098   
6 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
7 John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Zdawczynski   Tampa, FL 85837   
2 Kevin Moran   Brevard, NC 77237   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
5 Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
2 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
3 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
6 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
8 Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   
10 JOHN Russell Jr.   Port Orange, FL 172662   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
4 BRETT THOMPSON   Houston, TX 94553   
5 Deric Dymerski   Lakeland, FL 10338   
6 Edward Berg   Raleigh, NC 172626   
9 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
16 ANDREW DANFORD   Yucaipa, CA 173854   
17 Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
20 George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
21 Kenneth Gruneisen   Boca Raton, FL 156160   
25 Michael Alsup   Ocala, FL 125412   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raul Rivas   Miami, FL 165396   
3 Michael Babinec   Riverview, FL 172670   
4 Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
6 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
7 Dave Watson   Davie, FL 154901   
9 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
10 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Stein   Brandon, FL 116787   
2 David Miller   Delray Beach, FL 139842   
3 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
12 Cliff Powers   Largo, FL 148412   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ertel   Apopka, FL 172666   
2 Stan Switzer   Mulberry, FL 173572   
3 James Gregory   Chuluota, FL 139009   
6 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
9 Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelly Allen   Land O Lakes 90693   
2 Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
3 Susan Marston   Largo, FL 154626   
4 Jennifer Howard   Titusville 164928   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 JENNIFER HOLCROFT   Ft Lauderdale, FL 146744   
3 Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
4 June Dede   St Augustine, FL 164874   
5 JULIANNE ROLLMAN   Stow , MA 165859   
6 Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   
7 KATIE NEILL   Spokane, WA 129552   
8 Genevieve Valdez   Orlando, FL 159207   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREUSACDFOSMOShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee