Race Results for
Florida State Championship Series #4
Belleview, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/22/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
2 Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
3 FILIPPO BARBERI   Delray Beach, FL 136914   
4 MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ 101158   
5 Jeffrey Viers   Lakeland, FL 148413   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ryan Trebon   Bend, OR 136658   
3 Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
4 Mose Howard   Tampa 164929   
5 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
7 Charles Stanley   Chapel Hill, NC 33820   
8 IVAN GEHIG   Miami Beach, FL 164872   
9 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
10 Ross Glass-Vega   Tampa, FL 109591   
12 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
13 JOEL GORMAN   Tampa, FL 97818   
15 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
16 BRENT HENNICKE   San Antonio, TX 168931   
17 Jon Benjamin Kaleshefski   Ocoee, FL 137945   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Miles   Deltona, FL 122821   
2 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
3 Scott Hart   Houston, TX 164873   
4 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
6 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
7 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
8 Roger Koch   West Palm Beach, FL 168426   
9 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
10 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
11 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
12 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
13 Clint Gibbs   Newberry, FL 144801   
14 Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
15 DANNY VILATO   Chaska, MN 75359   
16 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
17 LYLE FOWLER   Fort Worth, TX 110800   
18 Thomas (Lance) Stevens    144610   
19 John Moorhouse   Altamonte Spgs, FL 112597   
21 Randall Dial   Tampa, FL 122337   
22 Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
23 Chris Bishop   Lakeland, FL 144608   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
3 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
4 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
5 John VanAken   Ocala, FL 36325   
6 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
7 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
8 Buddy Johnson   Pinellas Park, FL 125574   
9 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
10 Art North   Valrico, FL 165892   
11 Glenn Weber   San Antonio, FL 67251   
12 MIKE RIGBY   Lafayette, LA 172428   
13 MARTY CLEMENS   Redding, CA 109003   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
2 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
3 JOEY DESILVA   Piedmont, SD 144456   
6 Dwayne Allgire   Palm Harbor, FL 171238   
7 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
8 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
10 Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
11 Jeremy Schneider   Palm Harbor, FL 159100   
14 Benton Mobley   Land O Lakes, FL 125073   
15 Joel Lawrence   Jacksonville, FL 164003   
16 Nestor Sotelo   Tampa, FL 159227   
17 Cliff Leonard   Tallahassee, FL 174936   
18 Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
19 CHRIS LEONE   Orlando, FL 164826   
20 Troy Watson   Tampa, FL 168474   
21 Roger Berry   Gainesville, FL 122823   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Newby   Jacksonville, FL 128566   
2 Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
3 GREG KING   Aiea, HI 78807   
5 Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
6 Gary Bowden   Ocala, FL 153396   
7 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
8 Robert Graziano   Keystone Heights, FL 159339   
9 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
10 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
11 Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
13 Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
14 Peter Edwards   Holly Hill, FL 172635   
15 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
16 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
18 Scott Atkins   Lutz, FL 135438   
19 Richard Binder   Altamonte Springs, FL 139378   
21 David Cichra   Deltona, FL 159106   
22 DAVID MAY+K50   Tallahassee, FL 164912   
23 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
24 Anthony (Tony) Szynaka   Winter Springs, FL 34887   
25 Neil Booz   Spring Hill, FL 166152   
26 Todd Lyons   Jensen Beach, FL 122411   
27 MARSHALL KALTENBACK   Fernandina Beach, FL 144503   
28 James Beldzik   Los Alamos, NM 151840   
30 Jeff Wooldridge   Sarasota, FL 164129   
31 James Pennington   Winston Salem, NC 164915   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Galatro   Tampa, FL 103443   
2 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
3 William Schneider   Orlando, FL 111486   
4 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
5 Ronald Closson   Palm Beach Gardens, FL 105337   
6 Robert Barnhill   Gainesville, FL 68565   
7 John Neill   Tampa, FL 93436   
8 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Randolph White   Riverview, FL 103379   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 LUIZ ANGEL POO RIOS   Orlando, FL 170642   
3 Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
4 Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   
11 Jon deLucia   Tampa, FL 172633   
12 Jonathan Timmermans   Sarasota, FL 139485   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
7 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
9 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
10 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
11 Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   
14 John Gissal   St Petersburg, FL 173583   
15 Ronald Carkhuff   Tampa, FL 156862   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Deric Dymerski   Lakeland, FL 10338   
4 BRETT THOMPSON   Houston, TX 94553   
7 ANDREW DANFORD   Yucaipa, CA 173854   
9 Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
11 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
12 Edward Berg   Raleigh, NC 172626   
14 Rob Dove   Lake Mary, FL 142168   
18 Jesus Crespo-Diaz   Tampa, FL 128490   
24 Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
25 Joel Leffler   Coral Springs, FL 152167   
26 George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
33 Richard Edling   Fort Mill, SC 166522   
36 Michael Alsup   Ocala, FL 125412   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Raul Rivas   Miami, FL 165396   
3 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
5 Dave Watson   Davie, FL 154901   
6 Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
7 Michael Babinec   Riverview, FL 172670   
8 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
9 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
15 Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
16 Scott Weber   Ocala, FL 164921   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Stein   Brandon, FL 116787   
6 David Miller   Delray Beach, FL 139842   
7 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
10 David Forbes   Gainesville, FL 159222   
11 Robert Overton   Tallahassee, FL 88029   
12 Tony Bruscino   Glendale, CA 156457   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
2 James Gregory   Chuluota, FL 139009   
7 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
2 Shelly Allen   Land O Lakes 90693   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 JENNIFER HOLCROFT   Ft Lauderdale, FL 146744   
3 June Dede   St Augustine, FL 164874   
5 Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
6 Jennifer Howard   Titusville 164928   
7 Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   
8 JULIANNE ROLLMAN   Stow , MA 165859   
9 Dana Summey   Jacksonville, FL 151981   
10 KATIE NEILL   Spokane, WA 129552   
11 Kimie Stein   Brandon, FL 144220   
14 Carrie Fritz   Land O Lakes, FL 130741   
15 Kathy White   Riverview, FL 103380   
16 Lauren Cohn   Winter Garden, FL 151406   
17 Genevieve Valdez   Orlando, FL 159207   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
9 Sarah Weber   Nobleton, FL 122785   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoBonk BreakerUSACDFOSMOSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee