Race Results for
Florida State Championship Series #3
Tallahassee, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/15/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
3 Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
5 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
6 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
8 Matthew Zahner   Hershey, PA 83021   
9 IVAN GEHIG   Miami Beach, FL 164872   
10 Mose Howard   Tampa 164929   
11 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
13 GARY YATES   Milpitas, CA 99395   
14 Richie Tillotson   Atlanta, GA 146485   
15 RAINER SCHAEL   Cincinnati, OH 59281   
16 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
17 Jon Benjamin Kaleshefski   Ocoee, FL 137945   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
3 Roger Koch   West Palm Beach, FL 168426   
4 Michael Miles   Deltona, FL 122821   
6 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
7 Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352   
8 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
9 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
10 Scott Hart   Houston, TX 164873   
12 Randy Hagins   Jacksonville, FL 151782   
13 Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
14 Thomas (Lance) Stevens    144610   
15 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
16 Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
17 Gerald Grieve   Hallandale, FL 156185   
18 DANNY VILATO   Chaska, MN 75359   
19 Pietro Maggio   Boca Raton, FL 86343   
20 Marvin Lee   St. Petersburg, FL 55400   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
2 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
3 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
4 Scott Ewing   Destin, FL 111428   
5 Glenn Weber   San Antonio, FL 67251   
6 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
8 Art North   Valrico, FL 165892   
9 John VanAken   Ocala, FL 36325   
10 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
11 Buddy Johnson   Pinellas Park, FL 125574   
12 Larry Snyder   Tallahassee, FL 33393   
13 MARTY CLEMENS   Redding, CA 109003   
14 Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
2 Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
4 JOEY DESILVA   Piedmont, SD 144456   
6 Benton Mobley   Land O Lakes, FL 125073   
8 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
9 Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
11 Luis Gonzalez   Miami, FL 106428   
13 Cliff Leonard   Tallahassee, FL 174936   
14 Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
15 Keith Roberson   Tallahassee, FL 161453   
16 Troy Watson   Tampa, FL 168474   
17 Matthew Wantz   Pensacola, FL 105297   
18 Jeremy Schneider   Palm Harbor, FL 159100   
19 Andre Pene   Albany, GA 173582   
21 SHANE MCCORY   Belleair Bluffs, FL 131727   
22 Michael Miles   Omaha, NE 151897   
23 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
26 Nestor Sotelo   Tampa, FL 159227   
27 Joel Lawrence   Jacksonville, FL 164003   
28 Stacy Cummings   Sunrise, FL 167088   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Newby   Jacksonville, FL 128566   
2 LANCE RIDDLE   Statesville, NC 154788   
3 MARSHALL KALTENBACK   Fernandina Beach, FL 144503   
4 Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
5 GREG KING   Aiea, HI 78807   
6 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
7 James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
10 Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
11 Peter Edwards   Holly Hill, FL 172635   
12 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
14 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
15 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
16 Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
17 Scott Atkins   Lutz, FL 135438   
18 DAVID MAY K101   Tallahassee, FL 164912   
19 Ian Costa   Orlando, FL 168340   
21 Ed Sarfert   Cantonment, FL 176102   
22 Richard Binder   Altamonte Springs, FL 139378   
23 Todd Lyons   Jensen Beach, FL 122411   
25 Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
26 David Cichra   Deltona, FL 159106   
27 Robert Graziano   Keystone Heights, FL 159339   
28 James Beldzik   Los Alamos, NM 151840   
29 Scott Groeniger   Tallahassee, FL 172520   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Galatro   Tampa, FL 103443   
2 Tom Gillis   Tallahassee, FL 77327   
3 James Phillips   Gainesville, FL 46279   
4 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
5 P Douglas Folkerth   Gainesville, FL 114025   
6 John Neill   Tampa, FL 93436   
7 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
6 Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   
13 Jon deLucia   Tampa, FL 172633   
14 Jonathan Timmermans   Sarasota, FL 139485   
20 Ryan Scott   Naples, FL 171164   
21 Chaz Gilbert   Ithaca, NY 172667   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
10 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
15 JOHN RUSSEL JR   Port Orange, FL 172662   
16 Jay Eddy   Tallahassee, FL 164870   
17 John Gissal   Tampa, FL 173583   
19 Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Deric Dymerski   Lakeland, FL 10338   
7 Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
8 Edward Berg   Raleigh, NC 172626   
9 John Webb   Tallahassee, FL 168359   
10 ANDREW DANFORD   Yucaipa, CA 173854   
19 Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
22 George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
23 Richard Edling   Fort Mill, SC 166522   
25 Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
27 Michael Alsup   Ocala, FL 125412   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
3 Raul Rivas   Miami, FL 165396   
4 Michael Babinec   Riverview, FL 172670   
5 Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
6 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
7 Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
11 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
13 Dave Watson   Davie, FL 154901   
14 Robert Landers   Fort Walton Beach, FL 163121   
16 Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Stein   Brandon, FL 116787   
2 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
4 David Miller   Delray Beach, FL 139842   
5 Robert Overton   Tallahassee, FL 88029   
6 Tony Bruscino   Glendale, CA 156457   
7 David Forbes   Gainesville, FL 159222   
8 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
9 Mark Heller   Gainesville, FL 159109   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ertel   Apopka, FL 172666   
2 Randolph White   Riverview, FL 103379   
2 James Gregory   Chuluota, FL 139009   
3 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
5 Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   
7 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
2 Linda Murphy   Anthony, FL 105263   
3 Shelly Allen   Land O Lakes 90693   
4 Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
5 Susan Marston   Largo, FL 154626   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Howard   Titusville 164928   
2 June Dede   St Augustine, FL 164874   
3 Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
4 JENNIFER HOLCROFT   Ft Lauderdale, FL 146744   
5 JULIANNE ROLLMAN   Stow , MA 165859   
7 Dana Summey   Jacksonville, FL 151981   
8 Kimie Stein   Brandon, FL 144220   
9 Lisa Roberson   Austin, TX 172660   
11 KATIE NEILL   Spokane, WA 129552   
13 Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   
14 Kathy White   Riverview, FL 103380   
15 Carrie Fritz   Land O Lakes, FL 130741   
16 Genevieve Valdez   Orlando, FL 159207   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
5 Josie Venable   Tallahassee, FL 172637   
8 Sarah Weber   Nobleton, FL 122785   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaSpyBonk BreakerOSMOUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee