Race Results for
Florida State Championship Series #2
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 10/01/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3Shane Danford   Ocala, FL 175210   

Men - Junior - JR - 11-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
2Bobby Aprile   Jacksonville, FL 152355   
3Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
4FILIPPO BARBERI   Delray Beach, FL 136914   
5Jeffrey Viers   Lakeland, FL 148413   
6Brandon Barbour   Murphy, NC 164656   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2SAM CLARY   Oklahoma City, OK 16351   
3Travis Coffey   Maitland, FL 164930   
6Tommy Fewell   Apopka, FL 164834   
7Steven Fritz   Land O Lakes, FL 144218   
10JASON HENDERSON   Wilmington, DE 173960   
13G Daniel Jackson   Jacksonville, FL 172638   
14Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
15Ducan Niederlitz   Gainesville, FL 172639   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
4Ethan Forbes   Gainesville, FL 156402   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Elijah Houser   Palm Coast, FL 166606   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
3Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
4Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
5IVAN GEHIG   Miami Beach, FL 164872   
7Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
8Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
9Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
11RAINER SCHAEL   Cincinnati, OH 59281   
12Brent Hennicke   Destin, FL 168431   
13Ralph Teten   Neptune Beach, FL 144439   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
2Michael Miles   Deltona, FL 122821   
3John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
5Scott Hart   Houston, TX 164873   
6Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
8Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
9James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
10Gerald Grieve   Hallandale, FL 156185   
11Chris Costa   Sanford, FL 153393   
12Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
14Thomas (Lance) Stevens    144610   
15Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
16DANNY VILATO   Chaska, MN 75359   
17Pietro Maggio   Boca Raton, FL 86343   
18Ken Calvet   Winter Park, FL 122537   
19Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
20James Smart   Tallahassee, FL 32974   
21Marvin Lee   St. Petersburg, FL 55400   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
4Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
5Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
6Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
7Glenn Weber   San Antonio, FL 67251   
8Douglas Duschek   Stuart, FL 139405   
9John VanAken   Ocala, FL 36325   
10Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
11Joe Gillen   New Smyrna Beach, FL 138968   
12Buddy Johnson   Pinellas Park, FL 125574   
13Scott Summey   Jacksonville, FL 34650   
14MIKE RIGBY   Lafayette, LA 172428   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Roger Maida   Jacksonville Beach, FL 164911   
2Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
3JOEY DESILVA   Piedmont, SD 144456   
4Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
6Luis Gonzalez   Miami, FL 106428   
9Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
12Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
13Joel Lawrence   Jacksonville, FL 164003   
14Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
16Michael Miles   Omaha, NE 151897   
17Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL 159220   
18Nestor Sotelo   Tampa, FL 159227   
19Stacy Cummings   Sunrise, FL 167088   
21Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
22Cliff Leonard   Tallahassee, FL 174936   
25Roger Berry   Gainesville, FL 122823   
28Steven Heal   Kansas City, MO 166222   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Roger Koch   West Palm Beach, FL 168426   
2Jack Newby   Jacksonville, FL 128566   
3Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
4GREG KING   Aiea, HI 78807   
5MARSHALL KALTENBACK   Fernandina Beach, FL 144503   
6James Pennington   Winston Salem, NC 164915   
7Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
8Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
9Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
11Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
12Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
13Peter Edwards   Holly Hill, FL 172635   
14David Cichra   Deltona, FL 159106   
15Ian Costa   Orlando, FL 168340   
17Robert Graziano   Keystone Heights, FL 159339   
18Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
20Mark Hewitt   Coconut Creek, FL 59026   
21Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
22Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
24Jeffrey Farah   Goose Creek, SC 151430   
26David May   Tallahassee, FL 164912   
27Todd Lyons   Jensen Beach, FL 122411   
29Mark Harrington   Welaka, FL 135060   
30Scott Atkins   Lutz, FL 135438   
31Richard Binder   Altamonte Springs, FL 139378   
32Dean Krueger   Jacksonville, FL 48511   
33Carlos Alcala   Pensacola, FL 175160   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kenneth Gordon   Pittsboro, NC 139098   
2Randall Smith   Ocala, FL 138977   
3Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
4John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
3Randolph White   Riverview, FL 103379   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   
3Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
10JON HELUCIA   Tampa, FL 172633   
13Chaz Gilbert   Ithaca, NY 172667   
16Michael Burnett   Mcintosh, FL 172672   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
11JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
12John Gissal   Tampa, FL 173583   
13Aaron Fair   Tampa, FL 165865   
16Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5Deric Dymerski   Lakeland, FL 10338   
7BRETT THOMPSON   Houston, TX 94553   
8Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
10Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
12Edward Berg   Raleigh, NC 172626   
16Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
17ANDREW DANFORD   Yucaipa, CA 173854   
20Richard Edling   Fort Mill, SC 166522   
21George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
27Michael Alsup   Ocala, FL 125412   
29James King   Altamonte Springs, FL 174602   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Michael LeVan   Winter Garden, FL 139008   
4Dave Watson   Davie, FL 154901   
5Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   
7Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
8Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
10Michael Babinec   Riverview, FL 172670   
11STERLING MURPHY   Jacksonville, FL 168362   
12Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Stein   Brandon, FL 116787   
5David Miller   Delray Beach, FL 139842   
6Robert Overton   Tallahassee, FL 88029   
8Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
13Tony Bruscino   Glendale, CA 156457   
14Doctor Sid   Melbourne, FL 155499   
16Raymond Schmidt   Jacksonville, FL 166156   
17Dean Smith   Atlantic Beach, FL 169647   
18David Forbes   Gainesville, FL 159222   
19Edward Swakon   Miami, FL 138519   
20Bob Hitchcock   Longwood, FL 138967   
24James Painter   Tarpon Spgs, FL 127682   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Ertel   Apopka, FL 172666   
2James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
3R John Henderson   Longwood, FL 173699   
5Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   
6James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Linda Murphy   Anthony, FL 105263   
2Shelly Allen   Land O Lakes 90693   
3Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jennifer Howard   Titusville 164928   
2June Dede   St Augustine, FL 164874   
3Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
4JENNIFER HOLCROFT   Ft Lauderdale, FL 146744   
6JULIANNE ROLLMAN   Stow , MA 165859   
7Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   
9Dana Summey   Jacksonville, FL 151981   
10Kathy White   Riverview, FL 103380   
11KATIE NEILL   Spokane, WA 129552   
12Kimie Stein   Brandon, FL 144220   
13Carrie Fritz   Land O Lakes, FL 130741   
15Genevieve Valdez   Orlando, FL 159207   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
7Chrissy Chatfield   Tarpon Springs, FL 173584   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   
4Josie Venable   Tallahassee, FL 172637   
9Sarah Weber   Nobleton, FL 122785   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSierra NevadaBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee