Race Results for
South Eastern Regional Series #2
Mobile, AL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/16/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Max Finkbeiner   Whitmore Lake, MI 94414   
3 CHAD HUNDERFORD   Prattville, AL 17131   
4 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
5 FRANK MATTHEWS   Chattanooga, TN 84380   
6 ROBERT CAGEL   Marietta, GA 137285   
7 Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
8 Connell Patterson   Atlanta, GA 111806   
9 Creed Sewell   Atlanta, GA 147353   
10 Gregory App   Atlanta, GA 151329   
12 Erik DeKold   San Marcos, CA 153390   
13 Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   
16 Jason Callaway   Woodstock, GA 165626   
17 Erik Hendrickson   Two Rivers, WI 15805   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hurley   Mountain Brook, AL 103698   
2 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
3 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
4 Edward Chapman   Mobile, AL 6633   
5 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   
6 Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352   
7 CONNIE MILLER   Albuquerque, NM 87113   
8 John Blessed   Gainesville, FL 122531   
9 Kenneth Cox   Metairie, LA 137972   
10 Thomas (Lance) Stevens    144610   
11 RANDY DIAL   Los Alamos, NM 86598   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
2 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
3 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   
4 Bob Weatherly   Tuscaloosa, AL 106275   
5 Scott Ewing   Destin, FL 111428   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
2 JEFF TERRIS JR   St Petersburg, FL 148283   
3 Darien Angelier   Tallahassee, FL 168415   
4 Eddy Delgado   Gretna, LA 166131   
5 Timothy Regan   River Ridge, LA 166133   
7 Matthew Wantz   Pensacola, FL 105297   
8 Robert Hawkins   Erie, CO 15487   
9 Joshua Murrah   Birmingham, AL 160102   
10 Charles Oswald   Duluth, GA 139291   
11 Russell Bourgeois   Baton Rouge, LA 168876   
12 WILLIAM FYFE   Washington, DC 59110   
13 Jason Crosby   Decatur, GA 148361   
14 JERRY BURCHEL   Slidell, LA 161440   
15 Brent Adkins   Moody, AL 161435   
16 Arthur Gerhart   Ft Walton Beach, FL 151433   
18 Michael Roper   Brighton, MA 159803   
20 Roger Berry   Gainesville, FL 122823   
21 William Pavlis   Bloomington, IN 153508   

Men - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eddie Wolinski   Riverview, FL 164923   
4 Eric Trigg   Gautier, MS 172783   
5 Scott Roberson   Ocoee, FL 172661   
6 Dale Carter   Hoover, AL 97147   
7 Brian Wilson   Boynton Beach, FL 164831   

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 John Stimpson   Fairhope, AL 34193   
3 ROBERT BAKER   Crp Christi, TX 126931   
4 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
6 James Zediker   Daphne, AL 43950   
7 CHUCK WECKELL   Troutville, VA 113129   
8 Tom Chapman   Mobile, AL 161441   
9 Richard Beck   Jefferson, LA 140411   
10 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561   
11 SCOTT ROTHERNEL   Covington, GA 170305   
12 Robert Rishel   Mobile, AL 170174   
13 William Wheeler   Louisville, CO 172791   
14 WADE OCIE   Mobile, AL 117889   
15 Randy Young   Madison, MS 43570   
16 JASON ENANGELISTA   Santa Clara, CA 92882   
17 Gyles Bayard   Navarre, FL 167150   
19 Cary Watkins   Ridgeland, MS 170307   
20 Carl Duellman   Pensacola, FL 153130   
21 Brian Anderson   Brandon, MS 167919   
22 ROBERT ZINGARELLI   Austin, TX 88101   
23 DAVID AMSPACKER   Groton, CT 171266   
25 William Briggs   Augusta, GA 52755   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Duschek   Stuart, FL 139405   
2 Art North   Valrico, FL 165892   
3 Lynn Hicks   Talladega, AL 127338   
4 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
5 Rusty Bernard   Mandeville, LA 122726   
6 Richard Lange   Carriere, MS 132351   
7 David Altobelli   Melbourne, FL 125296   
8 Maurice Malone   Meridian, MS 122901   
10 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
12 John Watson   Semmes, AL 155180   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   
2 Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   
4 John Galbraith   Brighton, MI 80586   
5 Bob Webster   Ocean Ridge, FL 120626   
6 MIKE THOMPSON   Hartland, WI 90208   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 BRIAN LOFTON   Boulder, CO 177917   
4 Dwayne Huffman   Horse Shoe, NC 170115   
8 Josh Fruit   Tallahassee, FL 152365   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Stutsman   Venice, FL 164919   
2 Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
4 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
5 John Russell   Port Orange, FL 172662   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 John Webb   Tallahassee, FL 168359   
14 RICHARD EDLING   Anaheim, CA 166527   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Craker   Jacksonville, AR 144521   
2 David May   Tallahassee, FL 164912   
4 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
7 Mark Murphy   Biloxi, MS 157083   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Overton   Tallahassee, FL 88029   
2 Tony Bruscino   Glendale, CA 156457   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
3 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
4 Zara Brade-Clark   Loxley, AL 134529   
5 Susan Latshaw   Pembroke Pines, FL 156454   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Peters   Weirsdale, FL 130749   
2 JULIANNE ROLLMAN   Stow , MA 165859   
3 Andrea Martin   Gainesville, FL 167941   
4 Lisa Roberson   Austin, TX 172660   
5 Dawn McKenzie   Marana, AZ 138170   
6 Brooke Henderson   Colorado Springs, CO 166286   
9 Mel Steele   Austin, TX 168893   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rosanne Simons   Mandeville, LA 91694   
2 Julie Dasinger   Lithia, FL 172631   
4 Josie Venable   Tallahassee, FL 172637   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREBonk BreakerShimanoUSACDFSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee