Race Results for
Mason Lake Road Race Series
Allyn, WA
(Event Information)
Road Race on 03/09/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1172.19 Todd Herriott (1 - Cat1)   Seattle, WA2:51:58 50707   Health Net Cycling Team TTlll
2181.98 Morgan Schmitt (2 - Cat1)   Woodinville, WA2:51:58 189118   UCI CT: Jelly Belly Cycling
3191.77 David Richter (3 - Cat1)   Seattle, WA2:52:16 29781   HSP
4201.56 Ian Tubbs (4 - Cat1)   Bellevue, WA2:52:16 111313   Audi
5211.35 David Chipchase (1 - Cat2)   Dupont, WA2:52:16 220071   Olympia Orthopaedic Associates
6221.14 Pj Bauser (2 - Cat2)   Seattle, WA2:52:16 332266   Hagens Berman Cycling
7230.93 Tyler Tangen (3 - Cat2)   Bonney Lake, WA2:52:16 353044   Audi
8240.72 Sean Phillips (4 - Cat2)   Bellevue, WA2:52:16 274488   Garage Racing
9250.51 Aaron Shaw (5 - Cat1)   Seattle, WA2:52:16 128315   HSP
10 Stephen Bedford   2:52:16   
11270.09 Joseph Bowen (5 - Cat2)   Seattle, WA2:52:21 46363   Cucina Fresca Cycling Team
12 Brent Buchholz   2:52:22   
13289.67 Eric Cockrell (6 - Cat2)   Seattle, WA2:52:22 311819   HSP
14299.46 Kenneth Williams (6 - Cat1)   Kenmore, WA2:52:22 57046   Kenmore Velo
15309.25 Richard Arnopol (7 - Cat2)   Wilmette2:52:22 264204   Ravenna Capital Management
16319.04 Lonny Knabe (8 - Cat2)   Portland, OR2:52:22 286309   Team Novo Nordisk Elite
17328.83 Kaler Marshall (7 - Cat1)   Walla Walla, WA2:52:26 321012   Audi
18338.62 John Wolters (9 - Cat2)   Seattle, WA2:52:26 287592   Tenspeed Hero / J.P. Graziano
19 Benny Swedberg   2:52:26   
20 Jeff Gaickle   2:52:30   
21367.99 Warren Atkey (8 - Cat1)   Bothell, WA2:52:30 50756   Union Bay Cycling
22377.78 Kevin Hansen (10 - Cat2)   Lake Forest Park, WA2:52:30 221895   Ravenna Capital Management
23387.57 Evan Siroky (11 - Cat2)   Portland, OR2:52:30 309756   Therapeutic Associates Racing
24397.36 Joseph Holmes (9 - Cat1)   Bainbridge Island, WA2:52:30 16599   
25407.15 Bradford Kilcline (12 - Cat2)   Kirkland, WA2:52:30 254141   HSP
26416.94 Erik Scheller (13 - Cat2)   Gig Harbor, WA2:52:30 186948   TĂȘte de la Course Cycling
27426.73 Jason Cemanski (14 - Cat2)   Waterloo Wi2:52:37 318408   Cycle U / Apex Racing
28436.52 Carl Hoefer (10 - Cat1)   Tigard, OR3:07:24 113787   HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
29446.31 Keiichi Otani (15 - Cat2)   Kirkland, WA3:07:38 289231   Broadmark Capital
DNF Brian Hitchcock (Cat1)   Seattle, WADNF 284741   HSP
DNF Peter Baughman (Cat2)   Carnation, WADNF 243415   Kenmore Velo
DNF Steven Wilssens (Cat1)   Bothell, WADNF 287991   Audi
DNF David Gordon   DNF   
DNF Jose Ramirez (Cat2)   Tacoma, WADNF 169507   Audi
DNF Michael Pruitt (Cat2)   Seattle, WADNF 28784   Seattle Super Squadra
DNF Thorsten Askervold (Cat2)   Lake Stevens, WADNF 299287   HSP
DNF Kyle Broderson (Cat2)   Renton, WADNF 4926   Excel Sports Boulder
DNF Timothy Lang (Cat2)   Portland, ORDNF 257848   HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1393.15 Adam Kennedy   Corvallis, OR2:22:51 328406   
2399.19 Mathew Waterfall   Auburn, WA2:26:25 395059   Tacoma Bike Racing Team
3405.23 Bart Hawkinson   Seattle, WA2:26:25 272789   Therapeutic Associates Racing
4 Timothy Hughes   2:26:25   
5417.31 Michael Spring   Seattle2:26:25 242900   Audi
6423.35 Rick Roof   Puyallup, WA2:26:25 242755   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
7429.39 Scott Monett   Tacomaa, WA2:26:25 343104   Tacoma Bike Racing Team
8435.43 Andrew Easley   Olympia, WA2:26:25 293544   Olympia Orthopaedic Associates
9441.47 Stewart Myers   Philomath, OR2:26:25 400946   
10447.51 Pierrebernard Thiffault   Seattle, WA2:26:25 414794   Hagens Berman-Society Consulting
11453.55 Brian Smith   Bonney Lake, WA2:26:25 33050   Blue Rooster/ScanSnap
12459.59 Garrett Charlson   Issaquah, WA2:26:25 331232   Este Racing
13465.63 Peter Hinckley   Seattle, WA2:26:25 328706   Therapeutic Associates Racing
14471.67 Steve Westover   Seattle, WA2:26:25 37838   
15477.71 Rodney Brandon   Bainbridge Island, WA2:26:25 4631   Cucina Fresca Cycling Team
16483.75 Neal Joslyn   Bremerton Wa2:26:25 367119   Hagens Berman-Society Consulting
17489.79 Eric Mathis   College Place, WA2:26:25 305771   Audi
18495.83 Peter Miller   Seattle, WA2:26:25 292874   Cycle U / Apex Racing
19501.87 Nick Leggett   Seattle, WA2:26:32 353188   Kenmore Velo
20 Tim Smith   2:26:46   
21513.95 Ludo Max   Seattle, WA2:26:50 355916   HSP
22519.99 Josh Tanner   Seattle, WA2:27:06 218858   Hagens Berman-Society Consulting
23526.03 Jordan Jackson   Issaquah2:27:08 238462   HSP
24532.07 Peter Avolio   Issaquah, WA2:39:45 288366   HSP
DNF Chad Richmond   Bothell, WADNF 266765   Hagens Berman-Society Consulting
DNF Landon Sealey   Federal Way, WADNF 308514   Cucina Fresca Cycling Team
DNF David Calabro   Seattle, WADNF 54115   
DNF Jordan Bressler   Dupont, WADNF 358593   Olympia Orthopaedic Associates

Men - Cat 3/4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.10 Bradlee Haley (1 - Cat3)   Burien, WA2:07:46 288845   SCCA/Starbucks Cycling
2461.95 Thierry Douet (2 - Cat3)   Kenmore, WA2:07:46 310705   
3471.80 John Rasanen (3 - Cat3)   Seattle, WA2:07:46 312638   Fischer Plumbing Cycling Team
4481.65 Simon Davies (1 - Cat4)   Poulsbo, WA2:07:46 322520   HSP
5491.50 Anthony Carroll (4 - Cat3)   Seattle, WA2:07:46 331670   SCCA/Starbucks Cycling
6501.35 Eric Haley (2 - Cat4)   Snohomish, WA2:07:46 266760   
7 Eric Holman   2:07:46   
8521.05 Aaron Adelstein (3 - Cat4)   Seattle, WA2:07:46 305846   SCCA/Starbucks Cycling
9530.90 Martin Long (4 - Cat4)   Snoqualmie, WA2:07:49 219954   
10540.75 Jeffrey Ott (5 - Cat4)   East Olympia, WA2:07:49 365466   Olympia Orthopaedic Associates
11550.60 Kenton Berg (6 - Cat4)   Sammamish, WA2:07:49 263438   SCCA/Starbucks Cycling
12560.45 Todd Allen (5 - Cat3)   Seattle, WA2:07:49 236437   SCCA/Starbucks Cycling
13570.30 James Hart (7 - Cat4)   Buckley, WA2:07:55 339566   Fischer Plumbing Cycling Team
14 J Scott Jile   2:07:57   
15590.00 Brian Wood (8 - Cat4)   Oak Harbor2:07:57 396060   Shuksan Velo Club Race Team
DQ Loren Pokorny (Cat3)   Mercer Island, WADQ 97151   Hagens Berman-Society Consulting
DNF Darol Tuttle (Cat4)   Tacoma, WADNF 236488   SCCA/Starbucks Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1424.54 Andie Taylor   Seattle, WA2:04:10 393158   Cycle U / Apex Racing
2430.90 Lewis Whiley   Olympia, WA2:04:10 351580   Rad Racing NW
3437.26 Christopher Coyle   Tukwila, WA2:04:10 406303   Garage Racing
4443.62 Kyle Anderson   Olympia, WA2:04:10 306848   
5449.98 Layton Carroll- Novack   Seattle, WA2:04:10 368622   Cycle U / Apex Racing
6456.34 Sean Mcgraw   Seattle2:04:12 385661   Hagens Berman-Society Consulting
7462.70 Andrew Leon   Snoqualmie, WA2:04:12 285639   Attachmate SVVC
8469.06 Volodymyr Kuzmenko   Kirkland2:04:12 378217   Este Racing
9475.42 Scott Villalon   Puyallup, WA2:04:12 340950   Fischer Plumbing Cycling Team
10481.78 Nick Siverly   Seattle, WA2:04:12 397917   Blue Rooster/ScanSnap
11488.14 Daniel Hubbell   Seattle, WA2:04:12 362279   Cucina Fresca Cycling Team
12494.50 Steven Walker   Bellevue, WA2:04:12 367426   
13500.86 David Crawford   Orting, WA2:04:12 395835   Tacoma Bike Racing Team
14507.22 Bryan Torian   Olympia, WA2:04:12 342538   Olympia Orthopaedic Associates
15513.58 Joshua Simmons   Lakewoodlakewood, WA2:04:12 366292   Old Town Bicycle (OTB)
16519.94 Coul Hill   Billings, MT2:04:12 106932   International Christian Cycling Club
17526.30 Christopher Kaiser   Orting, WA2:04:12 112857   Fischer Plumbing Cycling Team
18532.66 Michael Thornton   Issaquah, WA2:04:12 295555   Fischer Plumbing Cycling Team
19539.02 Martin Vaneycke   Tacoma2:04:12 375025   Tacoma Bike Racing Team
20545.38 Wayne Brown   Renton, WA2:04:19 316268   Cycle U / Apex Racing
21551.74 Zach Houvener   Seattle, WA2:04:20 383409   Audi
22558.10 Sun Dang   Bellevue2:04:28 393649   Audi
23564.46 Jacob Sheppard   Seattle, WA2:04:35 381419   Recycled Cycles Racing
24570.82 Evan Geary   Seattle, WA2:04:46 251552   Rad Racing NW
25577.18 Zack Hewell   Seattle Wa2:04:50 365582   Cycle U / Apex Racing
26583.54 Timothy Backoff   Seattle, WA2:05:16 387433   Blue Rooster/ScanSnap
27589.90 David Yamamoto   Auburn, WA2:07:47 302619   
DNF Leigh Thurgood   Seattle, WADNF 393590   Hagens Berman-Society Consulting
DNF Jason Glover   Seattle, WADNF 149099   Cucina Fresca Cycling Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kyle Deline   Boise, ID1:36:25 423604   SCCA/Starbucks Cycling
2541.52 Leif Olson   Issaquah, WA1:36:25 360621   Este Racing
3543.04 Gordon Morris   Redmond1:36:25 413526   bikesport racing team
4 Zack Johnson   1:36:25   
5546.08 Lloyd Lints   Seattle, WA1:36:25 308009   Cucina Fresca Cycling Team
6547.60 Alec Osenbach   Seattle Wa1:36:25 393268   Hagens Berman-Society Consulting
7549.12 Robert Rice   Seattle , WA1:36:25 368567   HSP
8550.64 Tim Belding   Yakima, WA1:36:25 396626   
9552.16 Yee Feng   Seattle, WA1:36:25 424735   
10553.68 Adam Bailey   Seattle1:36:25 412505   Kenmore Velo
11555.20 Stephane Crepin   Newcastle, WA1:36:25 405211   Cucina Fresca Cycling Team
12556.72 Jarrett Aregger   Kent, WA1:36:25 285209   Kenmore Velo
13558.24 Tobias Holgers   Seattle, WA1:36:25 418251   Garage Racing
14559.76 Marc Thomas   Seattle, WA1:36:25 35361   Herriott Sports Performance
15561.28 Mitchell Thornton   Issaquah, WA1:36:25 296923   Fischer Plumbing Cycling Team
16562.80 Jd Jaspersen   Walla Walla, WA1:36:25 407263   Audi
17564.32 Lewis Wright   Olympia1:36:25 381256   
18565.84 Tom Mclaughlin   Yakima, WA1:36:25 366699   
19567.36 Hani Atassi   Renton, WA1:36:25 421175   
20568.88 Colin Mcgrane   Shelton, WA1:36:34 288777   Olympia Orthopaedic Associates
21570.40 Garrett George   Seattle, WA1:36:34 397667   Fischer Plumbing Cycling Team
22571.92 James Vanrosmalen   Redmond, WA1:36:39 416758   Fischer Plumbing Cycling Team
23573.44 Dan Warner   Seattle, WA1:36:41 183430   Blue Rooster/ScanSnap
25576.48 Jack Toland   Kirkland Wa1:38:19 401078   
26578.00 Eric Moselle   Bellevue, WA1:38:36 356821   
27579.52 Harry Edwards   Seattle, WA1:40:48 418574   
28 Nicholas Bruskewitz   1:52:33   
29582.56 Keith Zeller   Seattle, WA1:52:50 415365   Cycle U / Apex Racing
30 Patrick Mulligan   1:53:18   
31585.60 Christopher Quast   Yakima, WA1:53:18 424750   
32587.12 Julian Soh   Olympia, WA1:54:21 417595   Olympia Orthopaedic Associates
33588.64 Chris Joosse   Tacoma, WA1:59:52 420117   Tacoma Bike
34590.16 Ralph Plata   Seattle, WA1:59:54 419965   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Bryan Petersen   Mukilteo, WA1:37:52 27858   
DNF Lanny Moore   Puyallup WaDNF 418960   
DNF Randy Hollinger   Redmond, WADNF 425230   
DNF Hamish Hill   Woodinville, WADNF 381157   

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1426.77 Joshua Gerak (1 - Cat3)   Seattle, WA2:07:46 256081   Blue Rooster/ScanSnap
2439.31 David Mezera (2 - Cat3)   Issaquah, WA2:07:46 70532   Cucina Fresca Cycling Team
3451.85 Andrew Lathrop (1 - Cat2)   Olympia, WA2:07:46 20463   Olympia Orthopaedic Associates
4464.39 Steve Matson (3 - Cat3)   Tacoma, WA2:07:46 171544   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
5476.93 John Mchale (4 - Cat3)   Seattle, WA2:07:46 236928   20/20 Fuel
6489.47 Jeffrey Patterson (5 - Cat3)   University Place, WA2:07:46 47123   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
7502.01 James Kodjababian (6 - Cat3)   Seattle, WA2:07:46 48603   Fischer Plumbing Cycling Team
8514.55 Bill Serantoni (7 - Cat3)   Normandy Park, WA2:07:46 302728   Cycle U / Apex Racing
9527.09 Kevin Johnson (1 - Cat5)   Silverdale, WA2:07:52 387564   Blue Rooster/ScanSnap
10539.63 Gary Hocking (1 - Cat4)   Kirkland, WA2:07:55 271937   Union Bay Cycling/Bikesale.com
11552.17 Robbin Goldfoos (8 - Cat3)   Maple Valley, WA2:07:56 196376   Seattle Super Squadra
12564.71 Paul Krebsbach (2 - Cat4)   Kent, WA2:07:56 19808   Cucina Fresca Cycling Team
13577.25 Tom Hackleman (9 - Cat3)   Tacoma, WA2:07:56 58115   Old Town Bicycle Race Team (OTB)

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1281.30 Vanessa Johnson (1 - Cat2)   Seattle , WA2:19:30 367844   SCCA/Starbucks Cycling
2349.07 Jennifer Burtner (1 - Cat1)   Olympia, WA2:19:30 273510   SCCA/Starbucks Cycling
3416.84 Sydney Running (2 - Cat2)   Portland2:21:19 307630   
4484.61 Sarah Carroll (2 - Cat1)   Seattle, WA2:50:07 305968   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Kelly Plese (Cat2)   Enumclaw, WADNF 281405   Kenmore Velo
DNF Annette Williams (Cat1)   Kenmore, WADNF 71338   Kenmore Velo
DNF Heather Nielson (Cat2)   Seattle, WADNF 237346   HSP

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1465.44 Brenna WryeSimpson   Portland, OR1:43:13 395081   
2476.96 Theresa Harding   Seattle, WA1:44:54 333834   SCCA/Starbucks Cycling
3488.48 Sabrina Hendrick   Seattle, WA1:45:01 364721   Fischer Plumbing Cycling Team
4500.00 Karen Wilkinson   Seattle, WA1:45:04 236442   Team Group Health
5511.52 Kristen Walker   Seattle, WA1:45:06 304902   Hagens Berman-Society Consulting
6523.04 Lb Kregenow   Seattle, WA1:47:26 239673   Team Group Health
7534.56 Elizabeth Peterson   Seattle, WA1:50:25 304994   Hagens Berman-Society Consulting
8546.08 Agnes Sauvage   Seattle, WA1:50:54 260768   Hagens Berman-Society Consulting
9557.60 Alexandra Mertens   Seattle, WA1:50:55 214378   SCCA/Starbucks Cycling
10569.12 Karine Valliantsaunders   Seattle, WA1:50:57 367868   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Alicia King   Seattle WaDNF 368371   Hagens Berman-Society Consulting

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Taldi Walter   Seattle , WA1:14:31 382959   Team Group Health
2542.26 Gina Estep   Renton, WA1:14:31 418465   
3544.52 Malia Greening   Issaquah, WA1:14:31 424909   Este Racing
4546.78 Stephanie Sipes   Gig Harbor, WA1:15:15 375556   Hagens Berman-Society Consulting
5549.04 Emily Ethen   Seattle, WA1:15:36 369659   Bikesale.com
6551.30 Colleen Welch   Olympia Wa1:15:40 390726   Olympia Orthopaedic Associates
7553.56 Jennifer Santoyo   Seattle, WA1:15:40 397105   Bikesale.com
8555.82 Elizabeth Adams   Seattle, WA1:15:40 374677   Hagens Berman-Society Consulting
9558.08 Jean Fisher   Olympia, WA1:15:40 332986   Olympia Orthopaedic Associates
10560.34 Debbie Thomas   Olympia, WA1:15:40 393937   Olympia Orthopaedic Associates
11562.60 Clare Osborn   Woodinville, WA1:15:40 391968   Team Group Health
12564.86 Nicole Ballinger   Seattle, WA1:15:40 428040   Bikesale.com
13567.12 Kathleen Desrosier   Issaquah, WA1:15:40 390724   Union Bay Cycling/Bikesale.com
14569.38 Geraldine Vanderhaegen   Olympia, WA1:15:40 415292   Olympia Orthopaedic Associates
15571.64 Amber Gunning   Seattle1:15:40 393449   SCCA/Starbucks Cycling
16573.90 Molly Blust   Walla Walla, WA1:16:10 304669   Hagens Berman-Society Consulting
17576.16 Sheryl Johnson   Silverdale, WA1:17:53 412131   Blue Rooster/ScanSnap
18578.42 Melyssa Lynch   Issaquah1:32:11 419019   Team Group Health
19580.68 Sandi Gold   Seattle, WA1:32:11 428159   Union Bay Cycling/Bikesale.com
20582.94 Deannah Templeton   Redmond1:32:15 422360   Seattle Race Club
21585.20 Adela Mehlberg   Seattle, WA1:32:15 428116   
DNF Kathryn Beattie   Issaquah, WADNF 347498   Fischer Plumbing Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerCUORESpySierra NevadaUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee