Race Results for
Ocala Almost Stage Race
Ocala, FL
(Event Information)
Road Race on 06/14/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Zinnert   Orlando, FL0:38:15 364633   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary West   Longwood0:37:56 367371   Advanced Cycles pb/Topview Sports
2 Chase Forman   Lake Mary, FL0:40:04 336834   Colavita Racing, Inc.

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1257.86 Martin Bates   Odessa, FL1:34:40 2867   West Coast Cycling
2263.09 Jim Hays   Staugustine, FL1:34:40 281451   
3268.32 Chuck Holstein   Lecanto, FL1:34:40 263775   FloridaVelo
4273.55 Ross Williams   Lakeland, FL1:34:40 38289   Walmart Cycling Team
5278.78 Carlos Soler   Longwood, FL1:34:40 104661   Vision Quest LLC
6284.01 Milton Behrens   Pompano Beach, FL1:34:40 297857   Pink Panthers Cycling Team
7289.24 Brian Davis   Orlando, FL1:34:40 359091   Treasure Coast Racing
8294.47 Bryan Lofton   Orange Park, FL1:34:40 21461   VeloBrew Cycling Club
9299.70 Vitor Alexandre   Weston, FL1:34:40 235463   Colavita Racing
10304.93 Steve Riley   Atlanta, GA1:34:40 125478   Team Mission Source / NGCA
11310.16 Leonard Hall   Davie, FL1:34:40 243202   Colavita Racing, Inc.
12315.39 Scott Lameier   Valrico, FL1:34:40 305247   Aginity Cycling
13320.62 David Duke   Tampa, FL1:34:40 390435   Cycle Sport Concepts Tampa
14325.85 Omar Sassin   Tampa, FL1:34:40 65608   Cycle Sport Concepts Tampa
15331.08 Christopher Olson   Saint Johns, FL1:34:40 220713   VeloBrew Cycling Club
16336.31 Mark Stein   Tarpon Springs, FL1:34:40 33966   FloridaVelo
17341.54 Michael Adams   Tampa, FL1:34:40 231630   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
18346.77 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL1:34:40 202152   Treasure Coast Racing
19352.00 Andrew Macfarlane   Miami, FL1:34:40 357815   Patches Race Team
20357.23 Stuart Lamb   Tampa, FL1:34:40 288588   West Coast Cycling
21362.46 Brian Roach   Boca Raton, FL1:34:40 62473   
22367.69 Alan Korhonen   Lakeland, FL1:34:40 332882   West Coast Cycling
23372.92 James Dure   Middleburg, FL1:43:50 393844   
24378.15 John Gibson   Fleming Island, FL1:43:50 249400   
25383.38 Don Merritt   Orange Park, FL1:55:42 336634   VeloBrew Cycling Club
26388.61 Carl Westergren   Jacksonville, FL1:55:42 37816   
27393.84 Anthony Maisto   New Port Richey, FL4:22:26 22206   FloridaVelo
28399.07 Rick Nemitz   Lithia0:32:23 391980   
29404.30 Mario Ariet   Gainesville, FL1:15:45 438544   

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1385.19 John Randolph   Naples, FL1:34:40 391173   FloridaVelo
2412.25 Steve Bent   Lakeland, FL1:34:40 45076   
3439.31 JohnDale Showell   Lake Worth, FL1:43:50 297934   Relentless Bicycles
4466.37 Michael Rowe   Fort Lauderdale, FL1:55:42 287675   Pink Panthers Cycling Team
5493.43 Manuel Aguilera   Wellington, FL1:55:42 61905   Relentless Bicycles
6520.49 Randy Forde   Ocalaocala, FL1:55:42 438155   
DNF Steve Waterhouse   Fleming Island0:32:23 394952   

Men - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Sharrit   Orlando, FL0:41:48 425179   Colavita Racing
2 Chase DAlessandro   Orlando, FL0:47:41 425167   Colavita Racing

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1139.91 Fredd Matute   Fort Lauderdale, FL2:59:54 305523   Performance Team by Rossetti
2150.98 Jake Silverberg (1 - Cat1)   Pembroke Pines, FL3:00:11 312558   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
3162.05 Giancarlo Bianchi (2 - Cat1)   Miami, FL3:00:11 179136   SeaSucker / Guttenplan Coaching
4173.12 Jonathan Bowerman (3 - Cat1)   Tampa, FL3:00:59 304654   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
5184.19 Sebastian Morfin (1 - Cat2)   Weston, FL3:03:15 313408   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
6195.26 Anthony Yaques (2 - Cat2)   Virginia Gardens, FL3:03:24 346348   Outcast Racing Team
7206.33 Frankie Gonzalez (3 - Cat2)   Pembroke Pines, FL3:03:24 301623   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
8217.40 Shannon Lawrence   3:03:24 427918   
9228.47 Rolly Weaver (4 - Cat1)   Ormond Beach, FL3:03:24 280746   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
10239.54 Michele Smith   Medley, FL3:03:24 406295   
11250.61 Steven Mlujeak (5 - Cat1)   Pembroke Pines, FL3:03:27 24653   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
12261.68 Ryan Woodall (6 - Cat1)   Ocala, FL3:03:29 153440   
13272.75 Jimmy Page (4 - Cat2)   Crystal River, FL3:03:29 258254   FloridaVelo
14283.82 Tomas Velez (5 - Cat2)   Miami, FL3:03:36 304174   Veloce Speedwear Cycling
15294.89 Steven Perezluha (7 - Cat1)   Longwood, FL3:03:39 311519   SeaSucker / Guttenplan Coaching
16305.96 David Monismith (6 - Cat2)   Gainesville, FL3:04:07 257920   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
17317.03 Yip Tsang (8 - Cat1)   Davie, FL3:04:07 204595   Performance Team by Rossetti
18328.10 Eduardo Arboleda (7 - Cat2)   Coconutcreek, FL3:04:24 318550   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
19339.17 oneil samuels   3:09:36 438424   
DNF Hayden Blom (Cat2)   Jacksonville, FL2:36:50 304954   Monticello Velo Club
DNF Bruno Moreira (Cat1)   Riverview, FL2:00:29 292511   
DNF Scott Cugno (Cat2)   Boca Raton 0:30:38 154900   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
DNF Eric Stubbs (Cat1)   Gainesville, FL1:36:54 255870   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
DNF Tony Sigrist (Cat2)   Tallahassee, FL0:30:26 255722   Interactive Metronome p/b Mega Cycle

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1186.75 Pedro Medina (1 - Cat1)   Orlando, FL3:03:24 177274   Advanced Cycles pb/Topview Sports
2192.92 Paulo Silva (1 - Cat2)   Winter Garden, FL3:03:24 353494   Outcast Racing Team
3199.09 Lazaro Mencia (2 - Cat2)   Orlando, FL3:03:24 268717   Advanced Cycles pb/Topview Sports
4205.26 Yosvani Rosell (3 - Cat2)   Tampa, FL3:03:24 305727   FloridaVelo
5211.43 Ernie Pena (1 - Cat3)   Tampa, FL3:03:24 368468   FloridaVelo
6217.60 Pablo Santa Cruz (2 - Cat1)   Safety Harbor, FL3:03:24 196540   FloridaVelo
7223.77 Ashton Hulscher (4 - Cat2)   West Palm Beach, FL3:03:24 348346   Cool Beans Racing
8229.94 Adam Baskin (3 - Cat1)   Clermont, FL3:03:24 88669   Synergy Racing Team
9236.11 Didier Fresne (5 - Cat2)   Lutz, FL3:03:27 289531   FloridaVelo
10242.28 Marcin Rutkowski (2 - Cat3)   Palm Harbor, FL3:03:29 375712   FloridaVelo
11248.45 Vance James (4 - Cat1)   Lakeland, FL3:03:29 47935   Walmart Cycling Team
12254.62 Yampier Herrera (3 - Cat3)   Orlando, FL3:03:32 376307   Advanced Cycles pb/Topview Sports
13260.79 Andres Munera (6 - Cat2)   Tampa, FL3:03:36 307870   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
14266.96 Dan Valdes (7 - Cat2)   Plantation, FL3:03:39 202522   Cool Beans Racing
15273.13 Paul Williams (4 - Cat3)   Largo, FL3:07:39 38404   Brick City/St Pete Bicycles
16279.30 Guy Preston (8 - Cat2)   Jacksonville Beach, FL3:16:21 186384   VeloBrew Cycling Club
17285.47 Almo Cattani (9 - Cat2)   Miami, FL3:20:24 301471   Outcast Racing Team
DNF David Gay (Cat2)   Bartow, FL1:30:49 216047   San Tan Racing
DNF Andrew Miller (Cat1)   Jacksonville, FL2:33:20 152659   VeloBrew Cycling Club
DNF Curtis Long (Cat1)   Atlantic Beach, FL2:42:06 108976   VeloBrew Cycling Club
DNF Tim Molyneaux (Cat2)   Clermont, FL1:08:25 53461   Advanced Cycles pb/Topview Sports
DNF Jose Hernandez (Cat3)   Orlando, FL0:30:24 281175   Advanced Cycles pb/Topview Sports
DNF Rainiel Sanchez (Cat1)   Winter Park, FL2:24:42 59556   Advanced Cycles pb/Topview Sports
DNF Anthony Prioli (Cat1)   Clearwater, FL2:09:20 28734   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
DNF Kurt Phillips (Cat2)   Lakeland, FL1:41:15 49190   Walmart Cycling Team
DNF Juan Carlos Valera   Deland, FL2:12:34 212434   Atlantic Shores Velo
DNF Guillermo Suarez (Cat2)   Tampa, FL2:09:07 283294   FloridaVelo
DNF Vasilios Palekis (Cat3)   Odessa, FL1:41:04 364771   FloridaVelo
DNF Ryan Saylor (Cat1)   Gainesville, FL2:39:34 31413   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1278.56 Nelson Rolo   Fort Lauderdale, FL2:04:22 387931   TTR
2283.58 Travis Gibbon   Neptune Beach, FL2:04:26 253574   VeloBrew Cycling Club
3288.60 rigoberto ramirez   Miami, FL2:04:45 429469   
4293.62 Sandor A Delgado   Hialeah, FL2:05:38 316004   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
5298.64 Oshane Williams   North Miami Beach, FL2:05:38 438437   Galiz Cycling Team
6303.66 Christopher Collins   Lakeland, FL2:05:38 399599   
7308.68 Alfredo Pineda   Miramar, FL2:05:38 355208   TTR
8 Eugene Dirksz   2:05:38   
9 Gino Hodge   2:05:38   
10323.74 Jason Brandt   Sanford, FL2:05:41 336940   Hoovers Market
11328.76 Daryle Glaser   Tampa, FL2:05:41 329482   Cycle Sport Concepts Tampa
12333.78 Jason Lopez   Archer, FL2:05:41 395553   352 Racing p/b Bikes and More
13338.80 James Harter   Winter Garden, FL2:05:41 288143   Hoovers Market
14343.82 Cliff Kugler   Weston, FL2:05:44 175537   N+1
15348.84 Tyler Aquino   Orlando, FL2:05:44 389051   Atlantic Shores Velo
16353.86 German Arango   Port Saint Lucie, FL2:05:44 367715   TTR
17358.88 Nathaniel Worcester   Orlando, FL2:06:03 367471   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
18363.90 Abel Quintana   Miami, FL2:06:03 312152   
19368.92 Andrea Tosolini   Gainesville, FL2:06:10 226652   352 Racing p/b Bikes and More
20373.94 Robert Comfort   St Johns, FL2:06:12 340506   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
21378.96 Christian Viera   Miami, FL2:08:49 358566   TTR
DNF Samuel Barnagaud   Boca Raton, FL1:39:49 417606   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
DNF Kevin Koth   Port Orange, FL1:02:29 376561   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
DNF Shawn Faynik   Orlando, FL1:43:48 307695   Hoovers Market

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1309.66 Ryan Dyke   Gainesville, FL2:05:38 390829   
2318.56 Keith Litzell   Sarasota2:05:38 395756   Sarasota Cycling Club
3327.46 Chris Hardesty   Orlando, FL2:05:41 419442   Team Kyles Bike Shop
4336.36 Greg Pickren   Oldsmar, FL2:05:41 242627   
5345.26 Dustin Brody   Fort Lauderdale, FL2:05:41 419223   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
5345.26 Kristen Randolph   Jacksonville, FL1:49:35 433991   
6354.16 Niall Burns   Orlando, FL2:05:41 403704   Orlando Road Club
7363.06 edwin calderon   Kissimmee, FL2:05:41 403177   Advanced Cycles pb/Topview Sports
8371.96 Jared Hart   Palm Harbor2:05:41 396213   Team Florida
8371.96 Alana Shawah   Valrico Fl2:03:47 379641   Team Kyles Bike Shop
9380.86 Kyle Markel   Altamonte Springs, FL2:05:41 393792   Team Kyles Bike Shop
10 Jair De Santiago   2:05:41   
11398.66 Steven Mace   Ocala, FL2:05:44 307029   First Place Racing.com
12407.56 Mark Chandler   Orlando , FL2:05:44 369445   Team Kyles Bike Shop
13416.46 Thomas Trevisani   Winter Park, FL2:05:44 154092   B3 cycling
14425.36 Justin Pfaff   Alachua, FL2:05:58 237816   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
15434.26 Dustin Davis   Palmetto, FL2:06:30 352736   Sons of SeaSucker
16443.16 Jeff Bukovan   Palmetto, FL2:07:15 212674   
17452.06 Jonathan Poisson   Clearwater, FL2:13:27 422724   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
18460.96 Jason Davis   Orlando, FL2:17:16 364677   
DNF Evan Benderson   University Park , FL1:53:01 379120   Sarasota Cycling Club
DNF Devendra Sahadeo   Hollywood, FL1:42:50 423984   Colavita Racing, Inc.
DNF Reginald Mittelsdorf   Daytona Beach, FL1:53:04 379004   R & M
DNF Keith Bukovan   Odessa, FL1:07:18 340162   

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1359.42 Jon Mccabe (1 - Cat5)   Odessa, FL2:07:10 265645   West Coast Cycling
2365.57 Robert Dejose   Tampa, FL2:07:13 368478   Cycle Sport Concepts Tampa
3371.72 Michael Green   Fort Myers, FL2:07:13 292341   FloridaVelo
4377.87 Laurent Branlard (1 - Cat4)   Orlando , FL2:07:13 394090   
5384.02 Greg Platt (2 - Cat4)   Orlando, FL2:07:13 395374   Compass Cycling Team
6390.17 Jeff Leonard (3 - Cat4)   Winter Garden, FL2:07:13 367335   Compass Cycling Team
7396.32 Dave Severn (4 - Cat4)   Cape Canaveral, FL2:07:13 299991   R & M
8402.47 Sandor Kormos (5 - Cat4)   Sarasota2:07:13 422112   Sons of SeaSucker
9408.62 Francisco Vega (6 - Cat4)   Aventura, FL2:07:13 360948   zMotion Cycling Team/Club
10414.77 Timothy Gwynne (2 - Cat5)   Fort Lauderdale, FL2:07:15 401828   
11420.92 Marco Monteverde (7 - Cat4)   Princeton, FL2:07:15 407134   Patches Race Team
12427.07 Omar Quddus (8 - Cat4)   Orlando, FL2:07:15 328670   Compass Cycling Team
13433.22 Scott Erker (9 - Cat4)   Gainesville, FL2:07:15 327188   
14439.37 Justin Ruzicka (10 - Cat4)   Fort Myers, FL2:07:15 150564   
15445.52 William Loheide (11 - Cat4)   Miami, FL2:07:15 365865   Patches Race Team
16451.67 Sean Stanton (12 - Cat4)   Windermere, FL2:07:15 308557   Compass Cycling Team
17457.82 Keston Mcmain (3 - Cat5)   Orlando, FL2:07:25 425987   
18463.97 Edwin Calderon (13 - Cat4)   Kissimmee2:07:27 420186   Advanced Cycles pb/Topview Sports
19470.12 Andrew Carver   Jacksonville, FL2:08:26 57463   
20476.27 Todd Vanselous (14 - Cat4)   New Port Richey, FL2:09:01 392997   West Coast Cycling
21482.42 Elvis Budhram (15 - Cat4)   Pembroke Pines, FL2:12:18 171844   Colavita Racing
22488.57 Robert Link (16 - Cat4)   Orlando, FL2:21:12 316010   VeloBrew Cycling Club
23494.72 Chris antia (4 - Cat5)   Wesley Chapel, FL2:27:08 424256   
24500.87 Doug Kinninger   Lithia, FL2:39:04 434750   
25 Reynaldo Brito   1:40:28   
26513.17 Les Ryder (17 - Cat4)   Miami Beach1:43:59 392640   
27519.32 Charles Casagrande (18 - Cat4)   Bradenton, FL1:04:27 338806   Sons of SeaSucker
28525.47 James Kretzschmar (5 - Cat5)   Lithia, FL1:07:33 376401   
29531.62 Michael Robinson (6 - Cat5)   Haines City, FL0:00:15 432150   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1461.53 Cody Sandford   Clearwater Beach, FL2:07:07 238895   
2466.29 Jeff Caveney   Sanford, FL2:07:10 423167   
3471.05 Kenny Cox   Jacksonville2:07:10 432703   VeloBrew Cycling Club
4475.81 Jorge Mila   Orlando, FL2:07:13 399974   Pio Pio Latin Cuisine
5480.57 Mark Doyle   Bradenton, FL2:07:13 368490   Sons of SeaSucker
6485.33 Michael Cowart   Jacksonville, FL2:07:13 202253   VeloBrew Cycling Club
7490.09 Garrett Reel   Port Richey, FL2:07:15 417152   
8494.85 Aaron Van Gelder   Naples, FL2:07:15 431206   
9499.61 Michael Osborne   Ponte Vedra Beach, FL2:07:15 360638   VeloBrew Cycling Club
10504.37 Jonathan Stevens   Bradenton2:07:15 423403   Sons of SeaSucker
11509.13 John Profumo   Saint Petersburg, FL2:07:15 404150   
12513.89 Jayden Eckroth   Ocala, FL2:07:27 415159   Ocala Cycling Club
13518.65 Brian Scheall   North Ridgeville, OH2:07:27 438457   
14523.41 Michael Stokes   Palm Harbor, FL2:09:04 429789   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
15528.17 Locksley Vassell   Miramar, FL2:12:18 367260   
16 Carlos Martinez   2:22:24   
17537.69 Shimran Ali   Jacksonville, FL2:26:31 416373   VeloBrew Cycling Club
18542.45 Rhandie Thompson   Jacksonville2:27:32 384633   
19547.21 John Andrew Garcia   Jacksonville2:30:48 433212   VeloBrew Cycling Club
20551.97 Emile Sr. Therrien   Saint Johns2:31:00 433853   VeloBrew Cycling Club
21556.73 Joey Vumbaco   Palm Harbor, FL2:49:44 417776   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
22561.49 Ryan Porterfield   Saint Augustine, FL1:44:55 419355   VeloBrew Cycling Club
23566.25 Cody Ehlers   Tampa, FL1:45:05 438667   
24571.01 Carsten Canchola   Orlando, FL1:50:33 377941   Orlando Road Club
25575.77 Ivan Olarte   Punta Gorda, FL1:04:27 423485   
26580.53 Terrence Phillips   Gainesville, FL1:11:17 425069   352 Racing p/b Bikes and More
27585.29 David Fleet   Lutz, FL1:15:12 416642   US Military Cycling Team
28590.05 Harrison Gold   Clermont, FL1:15:14 392336   Team Kyles Bike Shop
DNF Carlos Martinez   Land O Lakes, FL0:33:58 334966   West Coast Cycling

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriella Dixon   Riverview, FL0:47:43 401296   Triton Multisport Cycling Team
2 Paige Bukovan   Palmetto, FL1:05:32 392458   

Women - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mallory Bryan   Land O Lakes, FL0:51:28 419259   AAA Cycling Team

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1422.12 Mary Higgins (1 - Cat2)   Ocala, FL1:49:32 46538   Brick City/St Pete Bicycles
2501.77 Sandra Pehl (1 - Cat1)   Wesleychapel, FL1:49:32 302446   FloridaVelo
3581.42 Kimberly Vaughan (2 - Cat2)   Odessa, FL1:49:32 242810   West Coast Cycling

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1376.94 Jeanine Seeger   Boynton Beach, FL1:49:32 369256   
2388.66 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL1:49:32 274095   Sarasota Cycling Club
3400.38 Michelle Hedrich   Clearwater1:49:35 399630   Team Florida
4412.10 Magdalena Cichon   Neptune Beach, FL1:49:43 392937   DelaFina
5423.82 Christina Markel   Altamonte Springs, FL2:10:25 393787   Team Kyles Bike Shop

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1473.09 Eline Eckroth   Ocala, FL1:49:32 415160   Ocala Cycling Club
2487.05 Rebekah Hope   Atlantic Beach, FL1:49:32 407378   DelaFina
3501.01 Sharon Williams   Lakeland, FL1:49:32 275596   West Coast Cycling
4514.97 Julia Fresne   Lutz, FL1:49:35 307724   FloridaVelo
6542.89 Roxanne Coates   Rockledge, FL1:55:51 423979   R & M
7556.85 Emily Cooper   Clermont, FL2:03:47 305285   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
9584.77 Sharon Scheppele   Daytona Beach, FL2:05:41 422522   R & M
10598.73 Jennifer Hilton   Aventura, FL2:25:53 341538   Galiz Cycling Team
DNF Tara Smith   Kissimmee, FL2:10:21 389418   Team Kyles Bike Shop

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOBonk BreakerShimanoSierra NevadaUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee