Race Results for
Ocala Almost Stage Race
Ocala, FL
(Event Information)
Road Race on 06/15/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Zinnert   Orlando, FL0:45:32 364633   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
2 Nicolas Raffinengo   Boynton Beach, FL0:45:34 398536   Interactive Metronome p/b Mega Cycle

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1510.25 Zachary West   Longwood0:44:43 367371   Advanced Cycles pb/Topview Sports
2536.83 CASEY FULTON   Chesapeake, VA0:44:53 338102   Rogue Velo Racing
3563.42 Chase Forman   Lake Mary, FL0:45:34 336834   Colavita Racing, Inc.
4590.00 Jacob Kelley   Winter Garden, FL0:57:19 394151   Orlando Road Club

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1244.30 Carl Westergren   Jacksonville, FL1:53:11 37816   
2251.46 Will Larson   Dunedin, FL1:53:11 196529   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
3258.62 Martin Bates   Odessa, FL1:53:38 2867   West Coast Cycling
4265.78 Milton Behrens   Pompano Beach, FL1:53:39 297857   Pink Panthers Cycling Team
5272.94 Chuck Holstein   Lecanto, FL1:53:39 263775   FloridaVelo
6280.10 Ross Williams   Lakeland, FL1:53:39 38289   Walmart Cycling Team
7287.25 Bryan Lofton   Orange Park, FL1:53:40 21461   VeloBrew Cycling Club
8294.41 Christopher Olson   Saint Johns, FL1:53:40 220713   VeloBrew Cycling Club
9301.57 Scott Gross   Orange Park, FL1:53:42 47481   VeloBrew Cycling Club
10308.73 Steve Riley   Atlanta, GA1:53:42 125478   Team Mission Source / NGCA
11315.89 Andrew Macfarlane   Miami, FL1:53:45 357815   Patches Race Team
12323.05 Vitor Alexandre   Weston, FL1:53:46 235463   Colavita Racing
13330.21 Alan Korhonen   Lakeland, FL1:53:47 332882   West Coast Cycling
14337.37 Brian Davis   Orlando, FL1:53:47 359091   Treasure Coast Racing
15344.53 Leonard Hall   Davie, FL1:54:35 243202   Colavita Racing, Inc.
16351.69 Mark Stein   Tarpon Springs, FL1:56:46 33966   FloridaVelo
17358.85 James Dure   Middleburg, FL2:04:47 393844   
18366.01 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL1:16:54 202152   Treasure Coast Racing
19373.16 Stuart Lamb   Tampa, FL1:16:55 288588   West Coast Cycling
20380.32 Don Merritt   Orange Park, FL0:00:37 336634   VeloBrew Cycling Club

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1384.19 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL1:53:43 105245   Vision Quest LLC
2401.32 Steve Bent   Lakeland, FL1:53:43 45076   
3418.45 John Randolph   Naples, FL1:53:45 391173   FloridaVelo
4435.57 JohnDale Showell   Lake Worth, FL1:53:45 297934   Relentless Bicycles
5452.70 Michael Rowe   Fort Lauderdale, FL1:54:21 287675   Pink Panthers Cycling Team
6469.83 Manuel Aguilera   Wellington, FL2:32:32 61905   Relentless Bicycles

Men - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Sharrit   Orlando, FL0:49:16 425179   Colavita Racing
2 Chase DAlessandro   Orlando, FL0:49:20 425167   Colavita Racing

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1139.91 oneil samuels   3:04:03 438424   
2147.87 Steven Perezluha (1 - Cat1)   Longwood, FL3:04:03 311519   SeaSucker / Guttenplan Coaching
3155.83 Sebastian Morfin (1 - Cat2)   Weston, FL3:04:03 313408   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
4163.79 Fredd Matute   Fort Lauderdale, FL3:04:03 305523   Performance Team by Rossetti
5171.75 Rolly Weaver (2 - Cat1)   Ormond Beach, FL3:04:03 280746   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
6179.71 Jake Silverberg (3 - Cat1)   Pembroke Pines, FL3:04:03 312558   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
7187.66 Ryan Woodall (4 - Cat1)   Ocala, FL3:04:03 153440   
8195.62 David Monismith (2 - Cat2)   Gainesville, FL3:04:03 257920   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
9 Shannon Lawrence   3:04:03   
10211.54 Michele Smith   Medley, FL3:04:05 406295   
11219.50 Yip Tsang (5 - Cat1)   Davie, FL3:04:05 204595   Performance Team by Rossetti
12227.46 Frankie Gonzalez (3 - Cat2)   Pembroke Pines, FL3:04:05 301623   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
13235.42 Giancarlo Bianchi (6 - Cat1)   Miami, FL3:04:09 179136   SeaSucker / Guttenplan Coaching
14243.38 Raul Bello (7 - Cat1)   Pembroke Pines, FL3:04:09 185881   Performance Team by Rossetti
15251.34 Bruno Moreira (8 - Cat1)   Riverview, FL3:04:13 292511   
16259.30 Anthony Yaques (4 - Cat2)   Virginia Gardens, FL3:04:18 346348   Outcast Racing Team
17267.25 Jonathan Bowerman (9 - Cat1)   Tampa, FL3:04:20 304654   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
18275.21 Eduardo Arboleda (5 - Cat2)   Coconutcreek, FL3:08:38 318550   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
19283.17 Steven Mlujeak (10 - Cat1)   Pembroke Pines, FL3:08:38 24653   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
20291.13 Jimmy Page (6 - Cat2)   Crystal River, FL2:28:34 258254   FloridaVelo
21299.09 Hayden Blom (7 - Cat2)   Jacksonville, FL2:28:36 304954   Monticello Velo Club
22307.05 Tony Sigrist (8 - Cat2)   Tallahassee, FL1:52:11 255722   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
23315.01 Scott Cugno (9 - Cat2)   Boca Raton 1:52:11 154900   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
DNF Tomas Velez (Cat2)   Miami, FL2:49:13 304174   Veloce Speedwear Cycling

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1188.21 Andrew Miller (1 - Cat1)   Jacksonville, FL3:06:26 152659   VeloBrew Cycling Club
2195.23 Lazaro Mencia (1 - Cat2)   Orlando, FL3:06:26 268717   Advanced Cycles pb/Topview Sports
3202.24 Andres Munera (2 - Cat2)   Tampa, FL3:06:30 307870   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
4209.25 Marcin Rutkowski (1 - Cat3)   Palm Harbor, FL3:07:44 375712   FloridaVelo
5216.27 Ashton Hulscher (3 - Cat2)   West Palm Beach, FL3:12:55 348346   Cool Beans Racing
6223.28 Pedro Medina (2 - Cat1)   Orlando, FL3:13:45 177274   Advanced Cycles pb/Topview Sports
7230.29 Vance James (3 - Cat1)   Lakeland, FL3:13:45 47935   Walmart Cycling Team
8237.31 Paulo Silva (4 - Cat2)   Winter Garden, FL3:13:45 353494   Outcast Racing Team
9244.32 Yampier Herrera (2 - Cat3)   Orlando, FL3:13:45 376307   Advanced Cycles pb/Topview Sports
10251.33 Adam Baskin (4 - Cat1)   Clermont, FL3:13:45 88669   Synergy Racing Team
11258.35 Pablo Santa Cruz (5 - Cat1)   Safety Harbor, FL3:13:45 196540   FloridaVelo
12265.36 Guillermo Suarez (5 - Cat2)   Tampa, FL3:13:47 283294   FloridaVelo
13272.37 Ernie Pena (3 - Cat3)   Tampa, FL3:13:47 368468   FloridaVelo
14279.39 Ryan Saylor (6 - Cat1)   Gainesville, FL3:13:47 31413   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
15286.40 Jose Hernandez (4 - Cat3)   Orlando, FL3:13:47 281175   Advanced Cycles pb/Topview Sports
16293.42 Dan Valdes (6 - Cat2)   Plantation, FL3:13:47 202522   Cool Beans Racing
17300.43 Didier Fresne (7 - Cat2)   Lutz, FL3:14:20 289531   FloridaVelo
18307.44 Kurt Phillips (8 - Cat2)   Lakeland, FL3:18:03 49190   Walmart Cycling Team
19314.46 Paul Williams (5 - Cat3)   Largo, FL2:34:34 38404   Brick City/St Pete Bicycles
20321.47 Vasilios Palekis (6 - Cat3)   Odessa, FL2:45:49 364771   FloridaVelo
21328.48 Almo Cattani (9 - Cat2)   Miami, FL3:14:01 301471   Outcast Racing Team
22335.50 Corbett Brown (10 - Cat2)   Mount Dora, FL1:16:52 84898   Compass Cycling Team
23342.51 Esteban Arniella (11 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL1:24:32 240874   Cool Beans Racing
DNF Rainiel Sanchez (Cat1)   Winter Park, FL2:54:34 59556   Advanced Cycles pb/Topview Sports

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1277.43 Oshane Williams   North Miami Beach, FL2:29:49 438437   Galiz Cycling Team
2283.37 Sandor A Delgado   Hialeah, FL2:29:49 316004   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
3289.30 Alfredo Pineda   Miramar, FL2:29:49 355208   TTR
4295.24 Jason Brandt   Sanford, FL2:29:49 336940   Hoovers Market
5301.17 Jason Lopez   Archer, FL2:29:49 395553   352 Racing p/b Bikes and More
6307.11 James Harter   Winter Garden, FL2:29:49 288143   Hoovers Market
7313.04 Abel Quintana   Miami, FL2:29:49 312152   
8318.98 Cliff Kugler   Weston, FL2:29:49 175537   N+1
9324.91 Christopher Collins   Lakeland, FL2:29:49 399599   
10330.85 Shawn Faynik   Orlando, FL2:29:49 307695   Hoovers Market
11 Gino Hodge   2:29:49   
12342.72 rigoberto ramirez   Miami, FL2:29:49 429469   
13 Eugene Dirksz   2:29:51   
14354.59 Tyler Aquino   Orlando, FL2:29:51 389051   Atlantic Shores Velo
15360.52 Samuel Barnagaud   Boca Raton, FL2:29:54 417606   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
16366.46 German Arango   Port Saint Lucie, FL2:29:54 367715   TTR
17372.39 Andrea Tosolini   Gainesville, FL2:29:54 226652   352 Racing p/b Bikes and More
18378.33 Christian Viera   Miami, FL2:29:54 358566   TTR
19384.26 Nelson Rolo   Fort Lauderdale, FL2:29:56 387931   TTR
20390.20 Robert Comfort   St Johns, FL2:29:56 340506   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
21396.13 Travis Gibbon   Neptune Beach, FL2:29:56 253574   VeloBrew Cycling Club
22402.07 Nathaniel Worcester   Orlando, FL2:29:58 367471   Interactive Metronome p/b Mega Cycle

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1307.85 Justin Pfaff   Alachua, FL2:29:49 237816   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
2320.96 Greg Pickren   Oldsmar, FL2:29:49 242627   
3334.07 Dustin Brody   Fort Lauderdale, FL2:29:49 419223   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
4347.18 Ryan Dyke   Gainesville, FL2:29:49 390829   
5360.28 Jonathan Poisson   Clearwater, FL2:29:51 422724   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
6373.39 edwin calderon   Kissimmee, FL2:29:51 403177   Advanced Cycles pb/Topview Sports
7386.50 Chris Hardesty   Orlando, FL2:29:51 419442   Team Kyles Bike Shop
7386.50 Kristen Randolph   Jacksonville, FL1:24:36 433991   
8399.61 Mark Chandler   Orlando , FL2:29:51 369445   Team Kyles Bike Shop
9412.71 Thomas Trevisani   Winter Park, FL2:29:51 154092   B3 cycling
10425.82 Steven Ergle   Gainesville, FL2:29:54 357333   352 Racing p/b Bikes and More
11438.93 Jared Hart   Palm Harbor2:29:54 396213   Team Florida
12452.04 Devendra Sahadeo   Hollywood, FL2:29:54 423984   Colavita Racing, Inc.
13465.14 Kyle Markel   Altamonte Springs, FL2:29:56 393792   Team Kyles Bike Shop
14478.25 Jeff Bukovan   Palmetto, FL2:30:04 212674   
15491.36 Drew Smith   Orange Park, FL2:32:03 309110   VeloBrew Cycling Club
16504.47 Jason Davis   Orlando, FL2:02:23 364677   
17517.57 Reginald Mittelsdorf   Daytona Beach, FL0:38:53 379004   R & M
18530.68 Thomas McNeill   Fruitland Park Fl0:01:49 391146   Team Kyles Bike Shop
DNF Jair De Santiago   2:02:39   

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1341.67 Omar Quddus (1 - Cat4)   Orlando, FL1:50:28 328670   Compass Cycling Team
2350.21 Dave Severn (2 - Cat4)   Cape Canaveral, FL1:50:28 299991   R & M
3358.75 William Loheide (3 - Cat4)   Miami, FL1:50:30 365865   Patches Race Team
4367.29 Justin Ruzicka (4 - Cat4)   Fort Myers, FL1:50:30 150564   
5375.83 Sandor Kormos (5 - Cat4)   Sarasota1:50:30 422112   Sons of SeaSucker
6384.37 Marco Monteverde (6 - Cat4)   Princeton, FL1:50:30 407134   Patches Race Team
7392.91 Steven Mace (7 - Cat4)   Ocala, FL1:50:30 307029   First Place Racing.com
8401.44 Jason Lazarus (8 - Cat4)   Orlando, FL1:50:30 339370   B3 cycling
9409.98 Michael Green   Fort Myers, FL1:50:30 292341   FloridaVelo
10418.52 Francisco Vega (9 - Cat4)   Aventura, FL1:50:30 360948   zMotion Cycling Team/Club
11427.06 Edwin Calderon (10 - Cat4)   Kissimmee1:50:30 420186   Advanced Cycles pb/Topview Sports
12435.60 Jon Mccabe (1 - Cat5)   Odessa, FL1:50:30 265645   West Coast Cycling
13444.14 Scott Lameier (11 - Cat4)   Valrico, FL1:50:30 305247   Aginity Cycling
14452.68 Timothy Gwynne (2 - Cat5)   Fort Lauderdale, FL1:50:30 401828   
15461.22 Les Ryder (12 - Cat4)   Miami Beach1:50:30 392640   
16469.76 Greg Platt (13 - Cat4)   Orlando, FL1:50:30 395374   Compass Cycling Team
17478.30 Scott Erker (14 - Cat4)   Gainesville, FL1:50:30 327188   
18 Reynaldo Brito   1:50:30   
19495.37 Robert Link (15 - Cat4)   Orlando, FL1:50:32 316010   VeloBrew Cycling Club
20503.91 Keston Mcmain (3 - Cat5)   Orlando, FL1:50:32 425987   
21512.45 Jeff Leonard (16 - Cat4)   Winter Garden, FL1:50:32 367335   Compass Cycling Team
22520.99 Paul Messal (17 - Cat4)   Gainesville, FL1:50:32 121863   Cycle Logic
23529.53 Elvis Budhram (18 - Cat4)   Pembroke Pines, FL1:52:19 171844   Colavita Racing
24538.07 Doug Kinninger   Lithia, FL1:31:26 434750   
25 Chris antia   0:00:00   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1466.93 Locksley Vassell   Miramar, FL1:50:28 367260   
2473.41 Garrett Reel   Port Richey, FL1:50:28 417152   
3479.88 Cody Sandford   Clearwater Beach, FL1:50:28 238895   
4486.36 Jorge Mila   Orlando, FL1:50:28 399974   Pio Pio Latin Cuisine
5492.84 Kenny Cox   Jacksonville1:50:28 432703   VeloBrew Cycling Club
6499.32 Jayden Eckroth   Ocala, FL1:50:30 415159   Ocala Cycling Club
7505.79 Michael Osborne   Ponte Vedra Beach, FL1:50:30 360638   VeloBrew Cycling Club
8512.27 Michael Cowart   Jacksonville, FL1:50:30 202253   VeloBrew Cycling Club
9518.75 John Profumo   Saint Petersburg, FL1:50:30 404150   
10525.23 Aaron Van Gelder   Naples, FL1:50:30 431206   
11531.70 Mark Doyle   Bradenton, FL1:50:30 368490   Sons of SeaSucker
12538.18 Ryan Porterfield   Saint Augustine, FL1:50:35 419355   VeloBrew Cycling Club
13544.66 Brian Scheall   North Ridgeville, OH1:50:50 438457   
14551.14 Daniel Flesch   Deland, FL1:52:22 355420   
15557.61 Robert Ripley   Orange City, FL1:52:22 395686   
16564.09 David Fleet   Lutz, FL2:06:56 416642   US Military Cycling Team
17570.57 Jay Blankenfeld   Gainesville, FL0:00:00 438484   
18577.05 Hector Paez   Orlando0:36:38 432597   Pio Pio Latin Cuisine
19583.52 Cody Ehlers   Tampa, FL0:36:38 438667   
20590.00 Shimran Ali   Jacksonville, FL0:36:50 416373   VeloBrew Cycling Club

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriella Dixon   Riverview, FL0:52:47 401296   Triton Multisport Cycling Team
2 Paige Bukovan   Palmetto, FL1:13:54 392458   

Women - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mallory Bryan   Land O Lakes, FL0:57:23 419259   AAA Cycling Team

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Higgins (1 - Cat2)   Ocala, FL1:24:35 46538   Brick City/St Pete Bicycles
2 Sandra Pehl (1 - Cat1)   Wesleychapel, FL1:24:36 302446   FloridaVelo

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1376.94 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL1:24:35 274095   Sarasota Cycling Club
2389.23 Kelly Serafim   Highland Beach1:24:35 395101   Bicycle Generation Team
3401.52 Jeanine Seeger   Boynton Beach, FL1:24:36 369256   
4413.81 Magdalena Cichon   Neptune Beach, FL1:24:36 392937   DelaFina
5426.11 Michelle Hedrich   Clearwater1:24:36 399630   Team Florida
6438.40 Christina Markel   Altamonte Springs, FL1:24:36 393787   Team Kyles Bike Shop

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.95 Eline Eckroth   Ocala, FL1:24:35 415160   Ocala Cycling Club
2484.43 Julia Fresne   Lutz, FL1:24:36 307724   FloridaVelo
3496.92 Sharon Williams   Lakeland, FL1:24:36 275596   West Coast Cycling
4509.40 Jennie Maire   Jacksonville, FL1:24:36 418486   DelaFina
5521.88 Emily Cooper   Clermont, FL1:24:36 305285   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
6534.36 Roxanne Coates   Rockledge, FL1:24:36 423979   R & M
8559.33 Rebekah Hope   Atlantic Beach, FL1:24:37 407378   DelaFina
9571.81 Sharon Scheppele   Daytona Beach, FL0:49:31 422522   R & M
10584.29 Jennifer Hilton   Aventura, FL0:52:55 341538   Galiz Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerShimanoSierra NevadaOSMOCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee