Race Results for
Tour of Americas Dairyland
Wisconsin various, WI
(Event Information)
Road Race on 06/26/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1168.70 Steven Mlujeak (1 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 24653   Graner - Stradalli Cycle
2176.07 Walter Bixby (2 - Cat1)   Burlington, NC 3803   four2one Sports
3183.44 Craig Roemer (1 - Cat2)   Petaluma, CA 80925   Team Specialized Racing Masters
4190.81 Grant Potter (3 - Cat1)   Parkland, FL 73508   Graner - Stradalli Cycle
5198.18 Jeffrey Galland (2 - Cat2)   Paradise, CA 127804   ZIPZ CYCLING TEAM
6205.55 Todd Hancock (4 - Cat1)   Indianapolis, IN 63342   
7212.92 Ken Vida (5 - Cat1)   Lithia, FL 60148   Graner - Stradalli Cycle
8220.29 Michael Heagney (6 - Cat1)   Libertyville, IL 15584   Vision Quest LLC
9227.66 Chia Kung (7 - Cat1)   Fox Point, WI 112676   Team Velocause
10235.03 David Albrecht (8 - Cat1)   Chico, CA 47091   ZIPZ CYCLING TEAM
11242.40 Alan Krueger (3 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 129126   KS Energy Services / Team Wisconsin
12249.77 Aaron Frahm (9 - Cat1)   Mebane, NC 200581   Four 2 One Sports
13257.14 Andrew Crater (10 - Cat1)   Greenville , SC 70612   Finish Strong Elite Cycling Team
14264.51 Bill Gros (4 - Cat2)   Ashburn, VA 51036   Pyramid Elite Racing
15271.88 Eric Saltzman (11 - Cat1)   Menlo Park, CA 46157   CoreTechs Cycling Team
16279.25 Dennis King (12 - Cat1)   Arroyo Grande, CA 51230   
17286.62 John Robertson (5 - Cat2)   Sherwood, WI 59327   
18293.99 Michael Froh (6 - Cat2)   Milwaukee, WI 172255   Team Velocause
19301.36 Ryan White (7 - Cat2)   Grafton, WI 201290   Team Velocause
20308.73 Scott Biaggi (8 - Cat2)   Tucson, AZ 140879   GST Racing
21316.10 Benjamin Albracht (9 - Cat2)   Monterey, CA 210637   ZIPZ CYCLING TEAM
22323.47 Steven Flurry (10 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051   CZ Velo
23330.84 Chris Zugel (11 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305   Team Velocause
24338.21 Kurt Page (12 - Cat2)   Murfreesboro, TN 145792   Friends Great Smokies (FGS Cycling)
25345.58 Charles Holbrook (13 - Cat2)   Oconomowoc, WI 16496   
26352.95 Gene Tolli (14 - Cat2)   Albany, WI 83764   Team Velocause
27360.32 Doug Zell (15 - Cat2)   Chicago 392104   
28367.69 Kurt Phillips (16 - Cat2)   Lakeland, FL 49190   Walmart/Baugh Financial
29375.06 Mike Buechel (13 - Cat1)   Portland, OR 50377   
30382.43 Eric Knuth (17 - Cat2)   Madison, WI 203995   Trek Midwest Team
31389.80 Robert Gregory (18 - Cat2)   Brentwood, TN 50141   
32397.17 Scott Baker (19 - Cat2)   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
33404.54 David Jablonowski (14 - Cat1)   Glendale, WI 47846   Hollander RDC
34411.91 Brendon Hale (20 - Cat2)   Minneapolis, MN 56245   Atlas Cycling
35419.28 Sean Coleman (15 - Cat1)   Land O Lakes, FL 121299   
36426.65 John VanSusteren   Mukwonago, WI 59414   LAPT CC
37434.02 Mark Hughes (21 - Cat2)   Waukesha, WI 56093   CZ Velo
38441.39 Keith Brodhagen (22 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   GST Racing
39448.76 Kevin Parker (23 - Cat2)   Plant City, FL 185996   
40456.13 N/A (24 - Cat2)   Milwaukee, WI 81296   Hampshire Cycle Club
41463.50 Mike McKenna (16 - Cat1)   Richfield, WI 50145   
42470.87 Byron Nix (25 - Cat2)   Centennial, CO 69161   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
43478.24 Gregory Berlind (26 - Cat2)   Denver, CO 48571   Boulder Orthopedics
44485.61 James Slauson (27 - Cat2)   San Antonio, TX 142783   
45492.98 Thomas Cox (28 - Cat2)   Bloomington, IN 8003   
46500.35 Michael Mardosz (29 - Cat2)   Woodland, MN 260519   Team Helen's
47507.72 Adam Baskin (17 - Cat1)   Clermont, FL 88669   Synergy Racing Team
48515.09 Mark Dolin (30 - Cat2)   Janesville, WI 9724   LAPT CC
49522.46 Vance James (18 - Cat1)   Lakeland, FL 47935   Walmart/Baugh Financial
50529.83 Carlos Casali (19 - Cat1)   Golden, CO 216719   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
51537.20 Jens Hillen (31 - Cat2)   Orinda, CA 226525   ZIPZ CYCLING TEAM
52544.57 Michael Inglis (32 - Cat2)   Lakewood, CO 17376   Whole Foods Market Giordana Scott Sports
53551.94 Chris Black (20 - Cat1)   San Luis Obispo, CA 3814   

Men - Cat 2/3 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1195.04 Adam Hanson   Duluth, MN 108535   Synergy Racing Team
2200.29 Dustin Morici   Saint Charles, IL 288716   Sammy's Bike
3205.54 Jameson Ribbens   Minneapolis, MN 243476   Pyramid Elite Racing
4 John Wolters      
5216.04 Clint Dager (1 - Cat2)   Newark, DE 291076   Pyramid Elite Racing
6221.29 Daniel Solomon (2 - Cat2)   Romeoville, IL 192220   South Chicago Wheelmen
7226.54 Seth Mincks (3 - Cat2)   Englewood, CO 348592   Pedal p/b Cannondale Development Team
8231.79 Lucas Guyton (4 - Cat2)   Davenport, IA 308798   Mitsubishi Laser/Grand Performance
9 Sidney Mayho      
10242.29 Caleb Welborn   Brevard, NC 299937   Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts/ABRC
11247.54 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257   ISCorp Cycling/NCSF
12252.79 Ari Robinson    380213   
13258.04 Glenn Ferreira   North Brunswick, NJ 240153   Team Metra / Cycles 54
14263.29 Brad Neagos   Denver , CO 372580   Natural Grocers Cycling Team
15268.54 Greg Cullen (5 - Cat2)   Menasha, WI 53729   Diablo Cycling
16273.79 Erik Kiser (1 - Cat3)   Chicago, IL 294000   Burnham Racing
17279.04 Ian McPherson (2 - Cat3)   Boulder, CO 282067   BJC/Panache
18284.29 John Butler (6 - Cat2)   Athens Ga 367996   ABRC/AYRC JR Devo p/b DIY Music
19289.54 Grayson Brookshire (7 - Cat2)   Hendersonville, NC 258439   Slipstream-Craddock Junior Development
20294.79 Ben Schmutte (8 - Cat2)   Noblesville, IN 335050   Motion Elite/Heroes p/b First Internet Bank
21300.04 John Becker (9 - Cat2)   Fortville, IN 346092   
22305.29 Tom Driver (10 - Cat2)   Chicago, IL 142034   Burnham Racing
23310.54 Matthew Waller (11 - Cat2)   Morgantown, PA 249208   Pyramid Elite Racing
24315.79 Willem Boersma    380212   
25 Darren Glasford      
26326.29 Tony Kaatz (12 - Cat2)   Ripon, WI 297312   attitude sports
27331.54 Nicolas Patton (13 - Cat2)   Brooklyn, NY 360352   AG Bicycles/Guttenplan
28336.79 Robert Donovan (14 - Cat2)   Greenville, SC 259635   Team SmartStop p/b Mountain Khakis
29342.04 Stewart Myers (3 - Cat3)   Philomath, OR 400946   
30347.29 Taylor Jung (15 - Cat2)   Littleton, CO 241461   Pedal p/b Cannondale Development Team
31 Johan Vivier      
32357.79 Jonathan Brown (16 - Cat2)   Covington, TN 255591   Hot Tubes Development Cycling Team Inc.
33363.04 Jesse Collins-Davies (4 - Cat3)   Madison, WI 291555   Magnus
34368.29 Hunter Davis (17 - Cat2)   La Jolla, CA 309108   Jus d'Orange
35373.54 Darrell Kohli (18 - Cat2)   Rapid River, MI 251212   
36378.79 Ethan Reynolds (19 - Cat2)   Boise, ID 280215   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
37384.04 Chad Capobianco (20 - Cat2)   Watkinsville, GA 299925   Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts/ABRC
38389.29 Benjamin Morris (5 - Cat3)   Cedar Falls Ia 317686   KS Energy Services/ Team Wisconsin
39394.54 Cormac Dunn (6 - Cat3)   Denver, CO 271148   Boulder Junior Cycling
40399.79 David Dawson (21 - Cat2)   Springfield, PA 250197   The Performance Lab p/b Caffeinated Cyclist
41405.04 Timothy Campbell (22 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400   ISCorp p/b Intelligentsia Coffee
42410.29 David Ross (23 - Cat2)   Hampshire 368066   ABD Cycling Team
43415.54 Lucas Elms (24 - Cat2)   Colorado Springs, CO 311078   Pedal p/b Cannondale Development Team
44420.79 Max Thilen (25 - Cat2)   Weston, FL 279347   Interactive Metronome Development
45426.04 Andrew Webb (26 - Cat2)   Appleton, WI 312724   Diablo Cycling
46431.29 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386   ISCorp Cycling Team
47436.54 Camilo Restrepo (7 - Cat3)   Greenville, SC 340448   Les Amis/Calder Brothers Development
48441.79 DEVIN REAVIS (8 - Cat3)   Elkin, NC 308793   ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
49447.04 Chris Moore   Woodridge, IL 277388   Sammy's Bike
50452.29 Andrew Hellpap (9 - Cat3)   Belleville, WI 338786   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
51457.54 Mike Bobusch (27 - Cat2)   Appleton, WI 133649   River Valley Cycling Club- RVCC
52462.79 Richard Arnopol (28 - Cat2)   Wilmette 264204   Ravenna Capital Management
53 Artem Kraitor      
54473.29 Davis Wilkey (10 - Cat3)   Denver, CO 303138   BJC/Panache
55478.54 Robert Ringle (11 - Cat3)   Madison, WI 310858   Trek Midwest Team
56483.79 Robert Monahan (12 - Cat3)   Covington, LA 298696   Apolline Racing
57489.04 Logan Evans (13 - Cat3)   Hillsboro, OR 290719   
58494.29 Josh Weis (14 - Cat3)   Milwaukee, WI 348668   Colavita Racing, Inc.
59499.54 John Berberich (15 - Cat3)   Beloit, WI 340852   Michael's Cycles Team
60504.79 Dimitri Lemus (16 - Cat3)   Alexandria, VA 335300   GS CycleLife Development Cycling
61510.04 Daniel Svedberg (17 - Cat3)   Woodbury, MN 278187   St Paul Bicycle Racing Club
62515.29 Jason Saltzman (29 - Cat2)   Menlo Park, CA 255580   Team Specialized Racing Juniors
63520.54 Liam Dunn (18 - Cat3)   Denver, CO 271147   Boulder Junior Cycling
64525.79 Maxx Chance (19 - Cat3)   Boulder, CO 303319   BJC/Panache
65531.04 Adam Fivehouse (20 - Cat3)   Denver, CO 224182   Primal Wear - McDonald-Audi
66536.29 Michael Catterall (30 - Cat2)   Golden, CO 260202   Pedal p/b Cannondale Development Team

Men - Cat 3/4 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave MacIsaac      
2361.82 Brian Davis (1 - Cat3)   Appleton, WI 266027   
3366.13 Mike Budd (2 - Cat3)   Wrightstown, WI 274937   Team Wheel & Sprocket
4370.44 Craig Orozco   Tucson, AZ 334188   02 Modern Fitness
5374.75 Jedadiah Schaller   La Crosse, WI 378289   River Valley Cycling Club- RVCC
6379.06 Andrew Ohlsson (3 - Cat3)   Hartland 48064   Team Velocause
7 Marian Pyszczek      
8387.68 Kevin Eggart   Weston, FL 291482   Cool Beans Racing
9391.99 Alan Korhonen   Lakeland, FL 332882   Synergy Racing Team
10396.30 Scott Diedrich (4 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 308086   attitude sports
11400.61 Patrick Robb (5 - Cat3)   Royal Oak, MI 48371   Wolverine Sports Club
12404.92 Jason Kayzar (6 - Cat3)   Brookfield, WI 287672   KS Energy Services / Team Wisconsin
13409.23 Aaron Holtebeck (1 - Cat4)   Milwaukee, WI 384582   
14413.54 Rodney Puumala   Thunder Bay 160619   
15417.85 Curtis Bice   Brookfield, WI 188035   Trek Midwest Team
16422.16 William Champion (7 - Cat3)   Merrillville, IN 227214   Region Racing
17426.47 Christopher Yaggie (2 - Cat4)   Oshkosh, WI 320072   
18430.78 Briant Kelly (8 - Cat3)   Whitewater, WI 313798   KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Michael Mayer      
20439.40 Patrick Streicher (9 - Cat3)   Menasha, WI 379308   
21443.71 Steve Fermanich (3 - Cat4)   Bartlett, TN 209338   BPC Cycling
22 Greg Hayes      
23452.33 Ross Giese (10 - Cat3)   Lake Geneva, WI 248274   Team Velocause
24456.64 John Franceschi (4 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632   
25 Mark Schultz      
26465.26 Todd Bugnacki (11 - Cat3)   Franklin, WI 81238   Team Velocause
27469.57 Nathan Longley (12 - Cat3)   Brookfield, WI 239139   Lakes Area Physical Therapy
28473.88 Eric Taylor (13 - Cat3)   Iowa City, IA 316210   
29 Joel Gerry      
30482.50 Glen Jones (14 - Cat3)   Madison, WI 237780   Trek Midwest Team
31486.81 Donald Janczak (15 - Cat3)   Greendale, WI 295308   
32 Andrew Anderson      
33495.43 Craig Curtis (16 - Cat3)   Appleton, WI 225335   Team Wheel & Sprocket
34499.74 Scott Moltzan (5 - Cat4)   Cedarburg, WI 350304   Team Velocause
35504.05 Jim Campbell (17 - Cat3)   Chipley, FL 326314   
36508.36 John Boudry (18 - Cat3)   Waukesha, WI 285578   Team Extreme
37512.67 Matthew Nitka (19 - Cat3)   New Berlin, WI 344292   CZ Velo
38 John Rodriguez      
39521.29 Dennis Koscielski (20 - Cat3)   Saint Louis, MO 225142   
40525.60 PJ Braun (21 - Cat3)   Manitowoc, WI 365893   Heavy Pedal Velo Club
41529.91 Tyson Beck (22 - Cat3)   Pewaukee, WI 62605   LAPT CC
42534.22 Aaron Goldberg (23 - Cat3)   Milwaukee, WI 238376   
43538.53 McGee Young (24 - Cat3)   Milwaukee, WI 304978   Team Velocause
44542.84 Brian Turany (25 - Cat3)   Madison, WI 351084   MadCity Velo Club
45547.15 Benny Smith (26 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254   Team Velocause
46551.46 Jim Frame (6 - Cat4)   Weston, WI 204984   Team Wheel & Sprocket
47555.77 Raj Muchhala (7 - Cat4)   Shorewood, WI 239486   
48 Jeffrey Miller      
49564.39 Eric Schram (27 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959   
50568.70 Dave Dineen (28 - Cat3)   Wauwatosa, WI 336678   KS Energy Services / Team Wisconsin
51573.01 Rick Swanson (29 - Cat3)   Corona, CA 34753   Southern California Velo
52577.32 Austin Hagerty (8 - Cat4)   Milwaukee, WI 350734   
53581.63 William Tyson   Boulder, CO 338974   
54585.94 Andrew Frelitz (30 - Cat3)   Chicago, IL 227677   Ventus Cycling Team
55590.25 Tedd Jacobson (31 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238   KS Energy Services / Team Wisconsin

Men - Cat 4/5 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1394.12 Jacques de Curnou   Boulder, CO 293997   
2398.38 Cade Bickmore   Longmont, CO 286308   Boulder Junior Cycling
3402.64 Spencer Kruse   Racine, WI 379841   
4406.90 Frederick Derocher   West Allis 391071   KS Energy Services / Team Wisconsin
5411.16 Kevin Mulligan   Waukesha, WI 399918   Lakes Area Physical Therapy
6415.42 Tyler Giese (1 - Cat4)   Madison, WI 402420   
7419.68 Alec Carlson   Fargo, ND 271992   Flat City Cycling Club Inc.
8423.94 Peter Hernandez   Plymouth, WI 378937   Racers Against Childhood Cancer
9 Danick Vandale      
10432.46 Jadon Jaeger   Bayside, WI 344420   BELGIANWERKX
11436.72 Robert Wright   Denver, CO 303535   
12440.98 Joe Greatens (1 - Cat5)   De Pere, WI 218706   
13445.24 Paul Halupka   Chicago 356578   Jus d'Orange
14449.50 Ian Hackett (2 - Cat4)   Saint Louis, MO 307372   
15453.76 Tony Lemke (3 - Cat4)   Fitchburg, WI 229660   
16 Graham Lock      
17462.28 Brent Williams   Appleton Wi 385995   
18466.54 Austin Riley   Glendale, WI 406133   
19470.80 Steven Jesanis (4 - Cat4)   Glen Ellyn 380902   EMC2 / Elmhurst Masters
20475.06 Jacob Cramer (5 - Cat4)   Boulder Co  376719   Half Acre Cycling
21479.32 Eric Paulos (6 - Cat4)   Janesville 383953   Michael's Cycles Team
22483.58 Blake Johnson   Summerville, GA 320480   
23487.84 Shawn LaPlante (7 - Cat4)   Caledonia, IL 359775   Michael's Cycles Team
24492.10 Andre Odendaal   Wilmette, IL 267109   Colavita Racing
25496.36 Michael Smith (8 - Cat4)   Waunakee 379049   
26500.62 John Hughes (9 - Cat4)   Random Lake, WI 296482   
27504.88 Robert Berry (10 - Cat4)   Milwaukee, WI 355424   
28509.14 Mark Schindel (2 - Cat5)   Oconto Falls, WI 279147   
29513.40 Dan Norbeck (3 - Cat5)   Antioch, IL 294410   Vision Quest LLC
31521.92 Michael Kren (4 - Cat5)   New Berlin 383619   BELGIANWERKX
32526.18 Timm Jacobson (11 - Cat4)   Windsor, WI 211459   KS Energy Services / Team Wisconsin
33530.44 Mike LeBeau (12 - Cat4)   Green Bay, WI 401658   
34534.70 Loren Potter (5 - Cat5)   Oshkosh  383299   
35538.96 Douglas Callies   Beaver Dam, WI 348756   
36543.22 Andy Nesheim (6 - Cat5)   Mequon, WI 294324   
37547.48 Peter Armstrong (13 - Cat4)   Shorewood, WI 292708   
38551.74 Vinny Millevolte (7 - Cat5)   Hartland, WI 397340   
39556.00 Mitchell Freund (8 - Cat5)   New Holstein, WI 382131   
40560.26 Patrick Brock (14 - Cat4)   West Bend, WI 268180   BELGIANWERKX
41564.52 Jayson Gillespie    283105   
42568.78 Liam Holowesko (15 - Cat4)   Nassau 404093   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
43573.04 Adam Zimmerman (16 - Cat4)   Oak Creek, WI 301979   
44577.30 Alex Kanastab (9 - Cat5)   Milwaukee, WI 353516   BELGIANWERKX
45581.56 Tom Spencer (10 - Cat5)   Milwaukee, WI 405271   
46 Devon VanBeek      
47590.08 John Casey (17 - Cat4)   Chicago 380046   Half Acre Cycling
48594.34 Jero Bean (18 - Cat4)   Madison, WI 366741   Brazen Dropouts

Women - Pro/Cat 1/2 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1209.41 Amy Cutler (1 - Cat1)   North Bergen, NJ 301780   
2214.89 Laura Van Gilder (2 - Cat1)   Cresco, PA 36345   
3220.37 Samantha Schneider (1 - Pro)   Milwaukee, WI 170980   
4225.85 Carrie Cash   Spring, TX 278813   
5 Diana Penuela      
6236.81 Cari Higgins (3 - Cat1)   Boulder, CO 225441   ExergyTWENTY16
7242.29 Shelby Reynolds (4 - Cat1)   Cypress, CA 188007   Helens Racing
8247.77 Amy Phillips (5 - Cat1)   Chattanooga, TN 337516   Hub Endurance Women's Cycling Team
9253.25 Vanessa Drigo (6 - Cat1)   Charlotte, NC 257356   Rose Bandits
10 Lauretta Hanson      
11264.21 Michelle Hayner (7 - Cat1)   Austin, TX 355384   Velossimo Racing
12269.69 Anne Donley (8 - Cat1)   Boulder, CO 227028   Rise Above Racing
13275.17 Cady Chintis (1 - Cat2)   Seattle, WA 309452   Les Petites Victoires
14280.65 E Scotti Wilborne (9 - Cat1)   Little Rock, AR 301155   
15 Tamina Oliver      
16291.61 Holly Breck (10 - Cat1)   Santa Ynez, CA 317802   SC VELO/InCycle
17297.09 Amanda Seigle (2 - Cat2)   Citrus Heights, CA 203755   Metromint Cycling
18302.57 Amanda Schaap (3 - Cat2)   Jenison, MI 342042   Team Kenda presented by RACC
19308.05 Gwen Inglis (11 - Cat1)   Lakewood, CO 221135   Team Kenda
20313.53 Nicole Mitchell    399658   
21319.01 Christa Ghent (4 - Cat2)   Boulder, CO 327486   Exergy TWENTY12
22324.49 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510   Team Extreme
23329.97 Jennifer Perricone (5 - Cat2)   Lake Mills, WI 258437   ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
24335.45 Ash Duban (6 - Cat2)   Austin, TX 340314   Comanche Racing
25340.93 Elizabeth Lauer (7 - Cat2)   Madison, WI 290993   Team Kenda presented by RACC
26346.41 Lindsay Fox (8 - Cat2)   Phoenix, AZ 293037   Jobing.com Women's Racing
27 Ana Milena      
28 Roberta Smith      
29362.85 Julie Kuliecza (12 - Cat1)   Richmond, VA 238481   Pepper Palace Pro Cycling
30 Ana Cristina      
31373.81 Julie Jerue (13 - Cat1)   Lakeland, FL 217819   
32379.29 Alison Tetrick (2 - Pro)   Mill Valley, CA 266806   UCI WPT: Exergy Twenty16
33384.77 Patricia Black (14 - Cat1)   San Luis Obispo, CA 72039   
34390.25 Jenny Rios   Mexico 418274   
35395.73 Jennifer (Jenner) Yaeso (9 - Cat2)   Gallatin Gateway, MT 166679   
36401.21 Allison Arensman   Rutherford College, NC 307916   Pepper Palace Pro Cycling
37406.69 Heather Fischer (3 - Pro)   Boulder, CO 308334   UCI WPT: Exergy Twenty16
38412.17 Kim Ciolli (15 - Cat1)   San Antonio, TX 210485   River City Market Racing

Women - Cat 3/4 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1370.15 Dani Spires   Oakland, CA 303311   Pacific Crush Racing
2375.26 Amy Good   Delray Beach, FL 366564   High Velocity Racing
3380.37 Shellane Fancher   Broomfield, CO 304726   Team Primal Racing
4385.48 Mollie Brewer (1 - Cat3)   High Point, NC 332976   
5390.59 Sara Liebert (2 - Cat3)   San Francisco Ca  315192   
6395.70 Nicolle Bruderer   Boulder, CO 366636   Natural Grocers Cycling Team
7400.81 Alison Brown (3 - Cat3)   Ridgeland, MS 311965   
8405.92 Laura Jorgensen   Boca Raton, FL 397657   
9411.03 Madison Tuggle (4 - Cat3)   Littleton, CO 310004   Natural Grocers Cycling Team
10 Genevieve Krahn      
11421.25 Heidi Stangl (5 - Cat3)   Shorewood, WI 314232   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
12426.36 Hannah Arensman (6 - Cat3)   Rutherford College, NC 326470   ExergyTWENTY16
13431.47 Angie Johnson   Alexandria, MN 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
14436.58 Emilie Cole (7 - Cat3)   San Francisco, CA 367901   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
15441.69 Gale Hellpap (8 - Cat3)   Belleville 377249   KS Energy Services / Team Wisconsin
16446.80 Jocelyn Irwin (9 - Cat3)   Vail Co 375211   Prestige Imports/ZUMXR
17 Amy Alexander      
18457.02 Mia Cheeseman (1 - Cat4)   Middleton, WI 400119   Brazen Dropouts
19 Zoenique Williams      
20467.24 Elise Kikis (10 - Cat3)   Chicago, IL 309062   Hub Endurance Women's Cycling Team
21472.35 Peta Takai (11 - Cat3)   Marina Del Rey, CA 249299   Ritte Racing
22477.46 Julie Phelps (12 - Cat3)   De Pere, WI 278869   Big Ring Flyers
23482.57 Lindsay Knight (13 - Cat3)   Chicago, IL 329788   Mox Multisport
24487.68 Tara McCloskey (2 - Cat4)   Madison, WI 378157   
25492.79 Annie Byrne (14 - Cat3)   Chicago, IL 375164   Half Acre Cycling
26497.90 Faith Bose (3 - Cat4)   Milwaukee, WI 395413   Lakes Area Physical Therapy
27503.01 Victoria Haney (4 - Cat4)   Duluth Ga 365521   Frazier Cycling
28 Lindsay Argue      
29513.23 Pey-Lih Littler (15 - Cat3)   Carlsbad, CA 294290   ACQUA AL 2/SDBC
30518.34 Nancy Runge (5 - Cat4)   Alexandria, MN 350402   The Bike & Fitness Co.
31523.45 Kate Furtner (6 - Cat4)   Forestville, CA 337588   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
32528.56 Melissa Sotelo (7 - Cat4)   Tucson, AZ 308559   Landis/Trek
33 Natalia Rojas      
34538.78 Sophy Lee (16 - Cat3)   San Francisco, CA 307659   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
35543.89 Mary Prendergast    433955   
36549.00 Lynn LeRoy (8 - Cat4)   Franklin, WI 311696   LAPT CC
37554.11 Marnie Pearsall (17 - Cat3)   Fox Point , WI 314986   Hollander RDC
38559.22 Stacy Plowman (9 - Cat4)   Zion, IL 400112   
39564.33 Emilia Field (10 - Cat4)   Lake Forest, IL 321530   ISCorp Cycling/NCSF
40 Sarah Kelnhofer      
41 Stephanie DeLeon      
42579.66 Katie Casey (11 - Cat4)   Chicago, IL 150455   
43584.77 Madeleine Haney (12 - Cat4)   Duluth, GA 361133   Frazier Cycling
44589.88 Heather Myers (13 - Cat4)   Philomath, OR 400950   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerCUOREOSMOUSACDFSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee