Race Results for
Tour of Americas Dairyland
Wisconsin various, WI
(Event Information)
Criterium on 06/30/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
164.15 Dion Smith   Atlanta, GA 404433   Predator Carbon Repair
264.71 Cody O'Reilly (1 - Cat1)   Santa Barbara, CA 141922   UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
3 Jeyson Camilo Ulloa      
465.83 Orlando Garibay (2 - Cat1)   Pomona, CA 391795   SC Velo MRI Endurance Elite U23
566.39 Alder Martz (1 - Pro)   Charlotte Nc 202082   UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team
666.95 John (Jackie) Simes (2 - Pro)   Alburtis, PA 150549   
767.51 Paul Morris (3 - Cat1)   Carson City, NV 294725   
868.07 Nathan Brown (3 - Pro)   Covington, TN 188123   
968.63 Alexander Ray   Green Bay, WI 396475   
1069.19 Emile Abraham (4 - Cat1)   Atlanta, GA 222021   Predator Cycling
1169.75 Daniel Holt   East Aurora, NY 149893   
1270.31 Ricardo Van der Velde (4 - Pro)   San Marcos, CA 394632   
1370.87 Christiaan Kriek   Temecula, CA 367187   
1471.43 Zack Allison (5 - Cat1)   Arlington Va 211435   Think Finance p/b Trek Bike Stores
1571.99 Colton Barrett (6 - Cat1)   Indianapolis, IN 224589   UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
1672.55 Eric Young (5 - Pro)   Boulder, CO 279095   UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
1773.11 David Guttenplan (7 - Cat1)   Washington, DC 177906   AG Bicycles / Guttenplan Coaching
1873.67 Brandon Feehery (8 - Cat1)   Homewood, IL 193035   Astellas Oncology Cycling Team
1974.23 Jerome Townsend (9 - Cat1)   Princeton, MA 196503   BikeReg.com/Cannondale
2074.79 Chad Hartley (10 - Cat1)   Fox Point, WI 126996   Sharecare p/b WheelandSprocket.com
2175.35 Anthony Olson (11 - Cat1)   Kasota, MN 245537   Mitsubishi Laser/Grand Performance
2275.91 Alejandro Padilla   Lebanon, TN 269189   
23 Blain Turner      
24 Alberto Cavarrodias      
25 Dennis Ramirez Mejia      
2678.15 Alexey Shmidt (12 - Cat1)   Cumming, GA 309411   Team United Healthcare Georgia/The 706 P
2778.71 Gerd DeKeijzer   Cumming, GA 386805   
2879.27 Christopher Uberti (6 - Pro)   Greenville, SC 238311   UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis
2979.83 John Tomlinson (13 - Cat1)   Chicago, IL 239266   
3080.39 Robert White (14 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162   
3180.95 Adam Myerson (7 - Pro)   Dorchester, MA 52534   UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis
3281.51 Lee Muse (15 - Cat1)   Danville, CA 281123   Team Bike Religion/ ShoAir
33 Ricardo Escuela      
34 Sam Sautelle      
3583.19 Maxwell Anderson (16 - Cat1)   Hartford, WI 178840   LAPT CC
3683.75 Zach Bergh (17 - Cat1)   Dripping Springs, TX 254872   Astellas Oncology Cycling Team
3784.31 Brian Toone (18 - Cat1)   Birmingham, AL 35753   Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3884.87 Cory Greenberg (19 - Cat1)   Simi Valley, CA 243988   Get Crackin'
3985.43 Erik Loberg (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 213434   Great Dane Velo Club
4085.99 Marcos Lazzarotto (20 - Cat1)   Christiansburg, VA 292813   Pyramid Elite Racing
4186.55 Dallas Fowler (21 - Cat1)   Green Bay, WI 207074   Lakes Area Physical Therapy
4287.11 Matthew Light (22 - Cat1)   Warsaw, IN 277747   Racing For Riley
4387.67 Sven Gartner (2 - Cat2)   Park Ridge, IL 309567   WDT-Allvoi International Cycling Team
4488.23 Ruud Cremers   Golden Co 378871   
4588.79 Kevin Fish (3 - Cat2)   Austin, TX 189245   Bicycle Sport Shop pb Integrity
4689.35 Eugene Boronow (23 - Cat1)   Tucson, AZ 57369   GS Mengoni U.S.A.
4789.91 Diego Garavito (24 - Cat1)   Charlotte, NC 172738   
4890.47 Brendan Larkin (4 - Cat2)   The Woodlands , TX 302215   ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
4991.03 Jordan Mathes (25 - Cat1)   Elkhart Lake , WI 212239   Sharecare Cycling p/b Wheeland Sprocket.com
5091.59 Brian Kaker (5 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194   Lakes Area Physical Therapy
5192.15 Chad Young (26 - Cat1)   Newmarket, NH 318898   
5292.71 James Bird (27 - Cat1)   Kenilworth, IL 239434   
5393.27 Corentin Cherhal   Cumming, GA 385931   
5493.83 Kip Spaude (28 - Cat1)   Watertown, WI 199775   ISCorp Cycling/NCSF
5594.39 Zachary Felpel (29 - Cat1)   Willowstreet, PA 220467   Lateral Stress Velo Inc.
5694.95 Yosvany Falcon (30 - Cat1)   Miami, FL 208086   Sharecare Cycling p/b WheelandSprocket.c
5795.51 Anthony Canevari (31 - Cat1)   Downey, CA 293641   Sharecare Cycling p/b WheelandSprocket.c
5896.07 Jeffrey Bannink (32 - Cat1)   Shorewood, WI 2499   Type One United
5996.63 Chris DeMarchi (33 - Cat1)   Chino, CA 9156   MRI Endurance Elite Masters
6097.19 Kevin Berger (34 - Cat1)   Madison, WI 246306   
6197.75 Emerson Oronte (8 - Pro)   Boulder, CO 222542   UCI CT: Jelly Belly Cycling
6298.31 David Haase (6 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 14516   
6398.87 Benjamin Fogle (35 - Cat1)   Duncansville, PA 338298   Lateral Stress Velo Inc.
6499.43 Caleb Fuchs (36 - Cat1)   Hico, TX 291325   Think Finance p/b Trek Bike Stores
6599.99 Adam McClurg (37 - Cat1)   Waukesha, WI 222744   Lakes Area Physical Therapy
66100.55 Ross White (38 - Cat1)   Holmen, WI 200545   Team Wisconsin
67101.11 Marvin Guzman    405926   
68 Unknown Rider      
69102.23 Sergio Hernandez (39 - Cat1)   San Pedro, CA 201874   UCI CT: Jelly Belly Cycling
70102.79 Victor Ayala (40 - Cat1)   Los Angeles, CA 128496   Michelob Ultra - La Grange +21
71103.35 Marco Aledia (41 - Cat1)   Worthington, OH 58428   Sharecare Cycling p/b WheelandSprocket.c
72103.91 John Minturn (42 - Cat1)   Philadelphia, PA 179015   BikeReg.com/Cannondale
73104.47 Jonathan Brown (7 - Cat2)   Covington, TN 255591   Hot Tubes Development Cycling Team Inc.
74105.03 David Wenger (43 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
75105.59 Samuel (Hunter) Grove (44 - Cat1)   Tustin, CA 218355   
76 Unknown Rider      
77106.71 Michael Pincus (45 - Cat1)   Pearland, TX 254929   Bicycle Sport Shop pb Integrity
78107.27 Timothy McGee (8 - Cat2)   San Pedro, CA 322204   Predator Carbon Repair
79107.83 John ShalekBriski (46 - Cat1)   Spokane, WA 259043   US Military Cycling Team Fueled by FRS
80108.39 Eric Losak (47 - Cat1)   San Clemente 175239   TEAM CLIF BAR Cycling
81 Josh LeRoux      
82109.51 Leif Byrge-Liebig (48 - Cat1)   Menomonee Falls, WI 280257   ISCorp Cycling/NCSF
83110.07 Matt Waite (9 - Cat2)   Madison, WI 206676   Team Wheel & Sprocket
84 Brais Decal      
85111.19 David Dawson (10 - Cat2)   Springfield, PA 250197   
86111.75 Peter Eckel (49 - Cat1)   Shreveport La 168532   Team Novo Nordisk Development

Men - Cat 1/2 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
169.91 Albertus Rohling (1 - Cat2)   West Allis, WI 150594   
271.90 Craig Roemer (2 - Cat2)   Petaluma, CA 80925   Team Specialized Racing Masters
373.89 Andrew Crater (1 - Cat1)   Greenville , SC 70612   Finish Strong Elite Cycling Team
475.88 Michael Heagney (2 - Cat1)   Libertyville, IL 15584   Vision Quest LLC
577.87 Todd Hancock (3 - Cat1)   Indianapolis, IN 63342   ISCorp Cycling Team
679.86 Grant Potter (4 - Cat1)   Parkland, FL 73508   Graner - Stradalli Cycle
781.85 Ryan White (3 - Cat2)   Grafton, WI 201290   
883.84 Ken Vida (5 - Cat1)   Lithia, FL 60148   Graner - Stradalli Cycle
985.83 Joseph Sulse (4 - Cat2)   Creston, CA 143698   8th Wonder Cycling
1087.82 Erik Tomlinson (6 - Cat1)   Genoa, IL 162381   
1189.81 Laszlo Alberti (7 - Cat1)   Minneapolis, MN 193347   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
1291.80 Gene Tolli (5 - Cat2)   Albany, WI 83764   Team Velocause
1393.79 Mike Buechel (8 - Cat1)   Portland, OR 50377   
1495.78 Andy Swims (6 - Cat2)   Elburn, IL 215914   ABD Cycling Team
1597.77 Chris Zugel (7 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305   Team Velocause
1699.76 Bob Karlow (8 - Cat2)   Crystal Lake, IL 285533   ENZO'S Cycling
17101.75 Steven Mlujeak (9 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 24653   Graner - Stradalli Cycle
18103.74 Vance James (10 - Cat1)   Lakeland, FL 47935   Walmart/Baugh Financial
19105.73 Dennis King (11 - Cat1)   Arroyo Grande, CA 51230   
20107.72 Brady Prenzlow (9 - Cat2)   Brooklyn Park, MN 307715   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
21109.71 David Jablonowski (12 - Cat1)   Glendale, WI 47846   Hollander RDC
22111.70 Mark Hughes (10 - Cat2)   Waukesha, WI 56093   CZ Velo
23113.69 Benjamin Albracht (11 - Cat2)   Monterey, CA 210637   ZIPZ CYCLING TEAM
24115.68 Mark Dolin (12 - Cat2)   Janesville, WI 9724   LAPT CC
25117.67 Michael Zellmann (13 - Cat2)   Crystal Lake, IL 64486   Scarlet Fire Racing
26119.66 Chris Black (13 - Cat1)   San Luis Obispo, CA 3814   
27121.65 Robert Springer (14 - Cat2)   Kenosha Wi 57145   Team Wheel & Sprocket
28123.64 Thomas Cox (15 - Cat2)   Bloomington, IN 8003   
29125.63 Victor Rentas (14 - Cat1)   Park Ridge, IL 166946   ENZO'S Cycling
30127.62 Sean Coleman (15 - Cat1)   Land O Lakes, FL 121299   
31129.61 Keith Brodhagen (16 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   GST Racing
32131.60 John Robertson (17 - Cat2)   Sherwood, WI 59327   
33133.59 James Slauson (18 - Cat2)   San Antonio, TX 142783   
34135.58 John Van Susteren (19 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025   LAPT CC
35137.57 Benjamin Schinke (20 - Cat2)   Minneapolis, MN 221927   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
36139.56 Scott Biaggi (21 - Cat2)   Tucson, AZ 140879   GST Racing
37141.55 Steven Flurry (22 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051   CZ Velo
38143.54 Alan Krueger (23 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 129126   KS Energy Services / Team Wisconsin
39145.53 Michael Froh (24 - Cat2)   Milwaukee, WI 172255   Team Velocause
40147.52 Marc Kermisch (25 - Cat2)   Maple Grove, MN 80629   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
41149.51 Charles Holbrook (26 - Cat2)   Oconomowoc, WI 16496   LAPT CC
42151.50 Doug Zell (27 - Cat2)   Chicago 392104   

Men - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1194.76 Sandor Delgado (1 - Cat3)   Hialeah, FL 316004   
2206.38 Conor Schunk (2 - Cat3)   Charlotte, NC 355774   ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
3218.00 Stephen Sodergren (3 - Cat3)   Baraboo, WI 295777   ISCorp Cycling Team
4229.62 Andrew Schmidt (1 - Cat4)   Lake Geneva, WI 303828   
5241.24 Samuel Spende (2 - Cat4)   Walworth, WI 388853   ISCorp Cycling Team
6252.86 Tyler Reynolds   Pella, IA 361385   
7264.48 Bjorn Larson   Duluth  406220   St Paul Bicycle Racing Club
8276.10 Diego Arana (3 - Cat4)   Oak Lawn, IL 361121   Beverly Bike/VeePak
9287.72 Alex Woyte   Milwaukee, WI 400606   LifeCyclists
10299.34 Carlos Guzman   Wilmette, IL 381234   
11310.96 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400   ISCorp Cycling Team
12322.58 Parker Powell   Saint Louis, MO 405429   Quantum Mesa Cycles
13334.20 Hunter Smith (4 - Cat4)   Kissimmee, FL 393374   
14345.82 Anya Malarski (5 - Cat4)   Duluth Mn 302412   County Cycles
15357.44 Isabella Brookshire (6 - Cat4)   Hendersonville, NC 283548   Exergy TWENTY12
16369.06 Cody Storey   Zion, IL 400111   
17380.68 Axel Sontgerath   Saint Paul 384580   St Paul Bicycle Racing Club
18392.30 Ava Sykes (7 - Cat4)   Seminole, FL 364652   TBTS Junior Cycling
19403.92 Emilia Field (8 - Cat4)   Lake Forest, IL 321530   ISCorp Cycling/NCSF
20415.54 Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673   South Chicago Wheelmen
21427.16 Jackson Mehr (9 - Cat4)   Clearwater, FL 365097   TBTS Junior Cycling
22438.78 Anna Caron (10 - Cat4)   Bath Maine 376440   Momentum Barracuda Cycling
23450.40 Noah Kirchner   Whitefish Bay, WI 404404   ISCorp Cycling Team
24462.02 Nathaniel Osborne   Mequon, WI 379128   Team Extreme
25473.64 Jayda Bessel (11 - Cat4)   Beloit 399646   ISCorp Cycling Team
26485.26 Lance Storey   Zion 376126   
27496.88 Emma Osborne (12 - Cat4)   Mequon, WI 359179   Team Extreme
28508.50 Amya Bessel (13 - Cat4)   Beloit 399645   ISCorp Cycling Team
29520.12 Kieran Walker (14 - Cat4)   Lakeland, FL 393936   
30531.74 Elise Boudry (15 - Cat4)   Waukesha, WI 342428   Team Extreme
31543.36 Ian Tweedie   New Berlin, WI 377207   ISCorp Cycling/NCSF
32554.98 Veronica Church (16 - Cat4)   Owatonna, MN 366953   ExergyTWENTY16
33566.60 Robert DonovanDominguez   Greenville Sc 404448   Les Amis
34 Benjamin Oman      
35 Moustapha Seck      

Men - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
188.90 Nathaniel Morse (1 - Cat2)   Cohasset, MA 235572   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
292.58 Michael Gaines (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 244643   
396.26 David Lombardo (2 - Cat2)   Crystal Lake, IL 285991   ISCorp Cycling Team
499.94 Andres Alayon (3 - Cat2)   Miami, FL 320912   Interactive Metronome Development
5103.62 Ethan Reynolds (4 - Cat2)   Boise, ID 280215   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
6107.30 Alec Porter (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
7110.98 Ian McPherson (3 - Cat3)   Boulder, CO 282067   
8114.66 Chad Young (1 - Cat1)   Newmarket, NH 318898   
9118.34 Lionel Rocheleau (5 - Cat2)   Waukesha, WI 274025   RACC pb GG
10122.02 Dimitri Lemus (4 - Cat3)   Alexandria, VA 335300   GS CycleLife Development Cycling
11125.70 Richard Rainville (6 - Cat2)   Livonia, MI 305239   ISCorp Cycling Team
12129.38 Maxx Chance (5 - Cat3)   Boulder, CO 303319   BJC/Panache
13133.06 Josey Weik (7 - Cat2)   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling/NCSF
14136.74 Andris Delins (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 333848   St Paul Bicycle Racing Club
15140.42 Frankie Gonzalez (8 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 301623   Interactive Metronome Development
16144.10 Samuel Rosenberg (9 - Cat2)   Eugene, OR 278565   Hutch's - Slocom - Co Motion
17147.78 Casey Braga (10 - Cat2)   Longwood, FL 282133   Interactive Metronome Development
18151.46 Gavin Haley (6 - Cat3)   Louisville, KY 259719   ISCorp Cycling/NCSF
19155.14 Raul Arias J.R. (7 - Cat3)   East Palo Alto 366768   
20158.82 Simon Jones (8 - Cat3)   Milwaukee, WI 291893   ISCorp Cycling/NCSF
21162.50 Willem Boersma    380212   
22166.18 Cameron Beard (9 - Cat3)   Bend, OR 329962   Hutch's - Slocom - Co Motion
23169.86 DEVIN REAVIS (10 - Cat3)   Elkin, NC 308793   
24173.54 Nicholas Garcia (11 - Cat3)   Cooper City, FL 389353   
25177.22 Peter Davis (11 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 255770   ISCorp Cycling/NCSF
26180.90 Justin Leong (12 - Cat3)   Los Altos, CA 280621   SJBC
27184.58 Sawyer Currie (12 - Cat2)   Edmond, OK 337206   DNA Racing
28188.26 Garrett Roth (13 - Cat3)   Shorewood, WI 247466   ISCorp Cycling Team
29191.94 Alexander Dorschner (14 - Cat3)   Cedarburg, WI 379325   ISCorp Cycling/NCSF
30195.62 Robert Wright (15 - Cat3)   Denver, CO 303535   
31199.30 Sandor Delgado (16 - Cat3)   Hialeah, FL 316004   
32202.98 Andrew Fairman (17 - Cat3)   Charlotte, NC 380760   
33206.66 Zachary Nehr (13 - Cat2)   Whitefish Bay 267850   ISCorp Cycling/NCSF
34210.34 Davis Wilkey (18 - Cat3)   Denver, CO 303138   BJC/Panache
35 Sanders Rodriguez      
36217.70 Ethan Furois (19 - Cat3)   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
37221.38 jefferey may (20 - Cat3)   Greenville, TX 325930   
38225.06 Nial Irwin   Evergreen, CO 364166   
39228.74 Stephen Haas (2 - Cat4)   Lakewood, CO 284765   Black Sheep Junior Cycling
40232.42 Spencer Buchanan (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 397212   St. Paul Bicycle Racing Club
41236.10 Joseph Tarnowski (21 - Cat3)   Milwaukee, WI 277170   ISCorp Cycling/NCSF
42239.78 Ari Robinson    380213   
43243.46 Stuart Mcknight (22 - Cat3)   Boulder, CO 363692   BJC/Panache
44 Danick Vandale      
45250.82 Madeleine Boutet (23 - Cat3)   Anchorage, AK 319940   JETCycling
46254.50 Jeremy Purchase   Highlands Ranch, CO 362986   BJC/Panache
47258.18 Patrick Rosamond (4 - Cat4)   Ames  378750   Des Moines Cycle Club
48261.86 Sam Escherich (5 - Cat4)   Ankeny, IA 353412   Des Moines Cycle Club
49265.54 Blake Johnson (24 - Cat3)   Summerville, GA 320480   
50269.22 Andrew Schmidt (6 - Cat4)   Lake Geneva, WI 303828   
51272.90 Nicholas Collins (25 - Cat3)   Canton, GA 288702   
52276.58 Chase Osborne (7 - Cat4)   Mequon, WI 299940   Team Extreme
53280.26 David Hart (26 - Cat3)   Stanthonyvillage, MN 289783   
54283.94 Alex Bumpers (14 - Cat2)   Little Rock, AR 321414   PARK PLACE DEALERSHIPS
55287.62 Keane Brennan (27 - Cat3)   Cambridge, NY 260842   GS CycleLife Development Cycling
56291.30 Ricardo Albino   Boqueron, PR 340214   
57294.98 Andrew Fleming (28 - Cat3)   Boulder, CO 361148   
58298.66 Maxx Hall (29 - Cat3)   Niles, IL 297898   ISCorp Cycling Team
59302.34 Maxl Freeman (8 - Cat4)   Lakewood, CO 283751   Black Sheep Junior Cycling
60306.02 James Milne (30 - Cat3)   Greenville, SC 297405   
61 Coral Ramirez      
62313.38 Cameron Bellian (31 - Cat3)   Boulder, CO 362649   BJC/Panache
63317.06 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556   ISCorp Cycling/NCSF
64320.74 Trey Hedgecock (9 - Cat4)   Ankeny, IA 312130   Des Moines Cycle Club
65324.42 Riley Hankes (32 - Cat3)   New Berlin, WI 320456   Racers Against Childhood Cancer
66328.10 Isaac McFee (10 - Cat4)   Grinnell, IA 354090   RDMB Junior Racing Team
67331.78 Andrew Weaver (33 - Cat3)   Fort Mill 367831   
68335.46 Madeleine Haney (11 - Cat4)   Duluth, GA 361133   Frazier Cycling
69339.14 Ian Borella (12 - Cat4)   Glendale, MO 345484   
70342.82 Fernanda Guzman (34 - Cat3)   Wilmette, IL 381235   
71346.50 Alex Weil (13 - Cat4)   Lake Elmo 379984   

Men - Cat 2/3 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
167.57 Brian Ellison   Chicago Heights, IL 310844   St Paul Bicycle Racing Club
269.06 Hogan Sills   Champaign, IL 257611   Sammy's Bike
370.55 Greg Wittwer   Richmond, VA 111687   Pyramid Elite Racing
472.04 Brad Neagos   Denver , CO 372580   Natural Grocers Cycling Team
573.53 Michael Dutczak (1 - Cat2)   Crete, IL 200766   
675.02 Caleb Welborn   Brevard, NC 299937   Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts/ABRC
776.51 Sebastian Morfin (2 - Cat2)   Weston, FL 313408   Interactive Metronome Development
878.00 Michael Fioretti (3 - Cat2)   Schaumburg Il 360847   KS Energy Services / Team Wisconsin
979.49 Nolan Tankersley (4 - Cat2)   Erwin, TN 298437   Village Volkswagen Elite Cycling Team
1080.98 Alexander Voitik (5 - Cat2)   Champaign, IL 184412   Sammy's Bike
1182.47 Andrew Webb (6 - Cat2)   Appleton, WI 312724   
1283.96 Glenn Ferreira   North Brunswick, NJ 240153   Team Metra / Cycles 54
1385.45 Andy Swims (7 - Cat2)   Elburn, IL 215914   ABD Cycling Team
1486.94 Tim Savre   St Paul, MN 371826   Freewheel Bike
1588.43 Richard Arnopol (8 - Cat2)   Wilmette 264204   Ravenna Capital Management
1689.92 Colin Catlin (9 - Cat2)   Arden Hills, MN 295785   Gopher Wheelmen
1791.41 Matthew Kelley (10 - Cat2)   Homewood, IL 340630   
1892.90 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   Sharecare Cycling p/b Wheeland Sprocket.com
1994.39 Matthew Waller (11 - Cat2)   Morgantown, PA 249208   
2095.88 Antonio Valenti   Delavan, WI 292580   Racers Against Childhood Cancer
2197.37 Clint Dager (12 - Cat2)   Newark, DE 291076   Pyramid Elite Racing
2298.86 Peter Olejniczak (13 - Cat2)   Roseville, MN 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
23100.35 Joe Bippus (14 - Cat2)   Homer Glen, IL 261314   South Chicago Wheelmen
24101.84 Daniel Solomon (15 - Cat2)   Romeoville, IL 192220   South Chicago Wheelmen
25103.33 Ben Schmutte (16 - Cat2)   Noblesville, IN 335050   Motion Elite/Heroes p/b First Internet Bank
26104.82 James Snitzer (1 - Cat3)   Arlington Heights, IL 365674   Sammy's Bike
27106.31 Max Thilen (17 - Cat2)   Weston, FL 279347   Interactive Metronome Development
28107.80 Dustin Morici   Saint Charles, IL 288716   Sammy's Bike
29109.29 Logan Evans (2 - Cat3)   Hillsboro, OR 290719   
30110.78 Alfred Baurley (18 - Cat2)   Deerfield Beach , FL 325196   Interactive Metronome Development
31112.27 Adam Leibman (19 - Cat2)   Hoffman Estates, IL 278207   ABD Cycling Team
32113.76 Aaron Busche   Wauwatosa, WI 203499   
33115.25 Benjamin Senkerik (20 - Cat2)   Wauwatosa, WI 294148   ISCorp Cycling Team
34116.74 Robert Smallman (21 - Cat2)   Indianapolis, IN 337310   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
35118.23 Chris Lundberg (22 - Cat2)   Denver, CO 306843   
36119.72 Nicholas Sabel (23 - Cat2)   Ripon, WI 263354   Lakes Area Physical Therapy
37 Artem Kraitor      
38122.70 Matthew Giedt (3 - Cat3)   Glencoe, IL 360122   Quantmodel Cycling Team
39124.19 Ken Hum (4 - Cat3)   Waukesha 291669   Joyride
40125.68 Chris Moore   Woodridge, IL 277388   
41127.17 Nicholas Frye (24 - Cat2)   Madison, WI 258744   KS Energy Services / Team Wisconsin
43130.15 John Wolters (25 - Cat2)   Seattle, WA 287592   
45133.13 Adam Fivehouse (5 - Cat3)   Denver, CO 224182   Primal Wear - McDonald-Audi
46134.62 Eric Serantoni (26 - Cat2)   South St. Paul, MN 310312   St Paul Bicycle Racing Club
47136.11 Jameson Ribbens   Minneapolis, MN 243476   Pyramid Elite Racing
48137.60 Hank Booth (27 - Cat2)   Waxhaw, NC 301772   Carolina Break
49139.09 Robert Donovan (28 - Cat2)   Greenville, SC 259635   
50140.58 Kyle Olson (29 - Cat2)   Roseville, MN 298937   
51142.07 Tony Kaatz (30 - Cat2)   Ripon, WI 297312   attitude sports
52143.56 Shane Feehery (31 - Cat2)   Homewood, IL 174544   South Chicago Wheelmen
53145.05 Josh Weis (6 - Cat3)   Milwaukee, WI 348668   Colavita Racing, Inc.
54146.54 Benjamin Morris (7 - Cat3)   Cedar Falls Ia 317686   
55148.03 John Butler (32 - Cat2)   Athens Ga 367996   
56149.52 John Berberich (8 - Cat3)   Beloit, WI 340852   Michael's Cycles Team
57151.01 Logan Brueck (9 - Cat3)   Saint Paul, MN 316048   St Paul Bicycle Racing Club
58152.50 Andrew Hellpap (10 - Cat3)   Belleville, WI 338786   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
59153.99 Nick Hand (33 - Cat2)   Clayton, MO 287561   Quantum Mesa Cycles
60155.48 Peter Behm (11 - Cat3)   Northfield, MN 342680   St Paul Bicycle Racing Club
61156.97 Christopher Leibman (34 - Cat2)   Palo Alto, CA 314198   Suffolk-SunPower Racing
62158.46 Marc Bertucco (35 - Cat2)   New York, NY 44238   Kissena Cycling Club
63159.95 C. Trey Hogan (36 - Cat2)   Madison, WI 290324   
64161.44 David Ross (37 - Cat2)   Hampshire 368066   
65162.93 Mike Rickey (12 - Cat3)   Columbia, IL 29802   Quantum Mesa Cycles
66164.42 Willem Boersma    380212   
67165.91 Camilo Restrepo (13 - Cat3)   Greenville, SC 340448   Les Amis/Calder Brothers Development
68167.40 Michael Wilkie (14 - Cat3)   Lisle, IL 268873   ABD Cycling Team
69168.89 Matthew Kosloske (15 - Cat3)   Grafton, WI 309896   ISCorp Cycling/NCSF
70170.38 Neil Byzick (16 - Cat3)   Hillsboro, OR 402248   
71171.87 Coleman Hilton (17 - Cat3)   Corvallis 391407   
72173.36 Ben Grabow (18 - Cat3)   Madison, WI 254084   Brazen Dropouts Cycling Team
73174.85 Ross Jacques (19 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 317264   Colavita Racing
74176.34 William Street (20 - Cat3)   Sheboygan, WI 219245   KUHL
75177.83 Zachary Nave (38 - Cat2)   Gray, TN 240094   Finish Strong Elite Cycling Team

Men - Cat 3/4 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1106.25 Andrew Ohlsson (1 - Cat3)   Hartland 48064   Team Velocause
2109.72 Craig Orozco   Tucson, AZ 334188   02 Modern Fitness
3113.19 Christopher StPeter   Deerfield, IL 360075   xXx Racing
4116.66 Tristan Whitehead (2 - Cat3)   Chicago, IL 299151   Burnham Racing
5120.13 Steven Sarver (3 - Cat3)   Milwaukee, WI 399875   Team Velocause
6 Marian Pyszczek      
7127.07 Sanjay Ganju (4 - Cat3)   New Berlin, WI 196060   Trek Midwest Team
8130.54 Ross Giese (5 - Cat3)   Lake Geneva, WI 248274   Team Velocause
9134.01 Scott Diedrich (6 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 308086   attitude sports
10137.48 Mike Budd (7 - Cat3)   Wrightstown, WI 274937   Team Wheel & Sprocket
11140.95 BRAD BABCOCK (1 - Cat4)   Cedarburg, WI 274026   
12144.42 Benny Smith (8 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254   Team Velocause
13147.89 Frank Lowry (9 - Cat3)   New Auburn, WI 68992   
14151.36 Brian Dunn (10 - Cat3)   Denver, CO 10201   
15154.83 Greg Hayes (11 - Cat3)   Corona, CA 168222   
16158.30 James Broennimann (12 - Cat3)   Fox Point, WI 274295   
17161.77 David Blomme (13 - Cat3)   Madison, WI 244805   Trek Midwest Team
18165.24 Kevin Eggart   Weston, FL 291482   Cool Beans Racing
19168.71 R Dunn (14 - Cat3)   Vassalboro, ME 149530   
20172.18 Jeffrey Elam (15 - Cat3)   Madison, WI 178088   
21175.65 Tedd Jacobson (16 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238   KS Energy Services / Team Wisconsin
22179.12 Jason Knauff (17 - Cat3)   Chicago, IL 145455   Burnham Racing
23182.59 Jim Campbell (18 - Cat3)   Chipley, FL 326314   
24186.06 Eric Brandt (19 - Cat3)   Mukwonago, WI 340300   
25189.53 Nathan Longley (20 - Cat3)   Brookfield, WI 239139   Lakes Area Physical Therapy
26193.00 John Franceschi (2 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632   
27196.47 Steve Smith (21 - Cat3)   Wauwatosa, WI 49477   
28199.94 Mark Schultz (22 - Cat3)   Manitowoc, WI 346330   
29203.41 Briant Kelly (23 - Cat3)   Whitewater, WI 313798   KS Energy Services/Team Wisconsin
30206.88 Jeffrey Kloppenburg (24 - Cat3)   Jackson, WY 170768   Team Jackson Hole
31210.35 Dave Dineen (25 - Cat3)   Wauwatosa, WI 336678   KS Energy Services / Team Wisconsin
32213.82 Aaron Holtebeck (3 - Cat4)   Milwaukee, WI 384582   
33217.29 John Boudry (26 - Cat3)   Waukesha, WI 285578   Team Extreme
34220.76 Anderson Bortoletto (4 - Cat4)   Waunakee 393415   
35224.23 Christopher StClair (27 - Cat3)   West Allis, WI 346954   Velo Trocadero
36227.70 Matthew Nitka (28 - Cat3)   New Berlin, WI 344292   CZ Velo
37231.17 Corey Dempski (29 - Cat3)   Sussex, WI 257610   Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
38234.64 Eric Schram (30 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959   
39238.11 Mark Caron (31 - Cat3)   Bath, ME 121058   
40241.58 Jim Frame (5 - Cat4)   Weston, WI 204984   Team Wheel & Sprocket
41245.05 John Svanda (32 - Cat3)   Neenah Wi 278789   Lakes Area Physical Therapy
42248.52 Jason Kayzar (33 - Cat3)   Brookfield, WI 287672   KS Energy Services / Team Wisconsin
43251.99 Todd Bugnacki (34 - Cat3)   Franklin, WI 81238   Team Velocause
44255.46 Eric Goodwin (35 - Cat3)   Chicago, IL 203399   
45258.93 Scott Moltzan (6 - Cat4)   Cedarburg, WI 350304   Team Velocause
46262.40 David Studner (36 - Cat3)   Madison, WI 132116   Trek Midwest Team
47265.87 Glen Jones (37 - Cat3)   Madison, WI 237780   Trek Midwest Team
48269.34 Brian Petted (38 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472   Team Extreme
49272.81 Kevin Eccles (39 - Cat3)   Milwaukee, WI 42928   
50276.28 James Buckley (40 - Cat3)   De Pere, WI 226361   
51279.75 James Merrifield (41 - Cat3)   Janesville, WI 52315   Trek Midwest Team
52283.22 Thomas Gerdes (42 - Cat3)   Shorewood, WI 325310   Hampshire Cycle Club
53286.69 Steve Werner (43 - Cat3)   Sussex, WI 208604   
54290.16 Jeffrey Miller (44 - Cat3)   Whitewater, WI 278317   KS Energy Services/Team Wisconsin
55293.63 Peter Reinhard (7 - Cat4)   Greenfield 403770   
56297.10 Joel Johnson (8 - Cat4)   Wauwatosa, WI 297608   
57300.57 Jeffrey McKillip (45 - Cat3)   Belmont, NH 219454   
58304.04 Andrew Rossa (46 - Cat3)   Milwaukee, WI 69191   Team Extreme
59307.51 Jeremiah Andersen (47 - Cat3)   La Crosse, WI 356726   Brone's Bike Shop
60310.98 Gregg Coroleuski (48 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090   LAPT CC
61314.45 John Grisa (9 - Cat4)   Brookfield, WI 244444   
62317.92 Donald Janczak (49 - Cat3)   Greendale, WI 295308   Velo Trocadero
63321.39 Thomas Hooyer (10 - Cat4)   Shorewood, WI 196544   Trek Midwest Team
64324.86 Brien Christopherson (11 - Cat4)   Wauwatosa, WI 328512   KS Energy Services / Team Wisconsin
65328.33 Tyson Beck (50 - Cat3)   Pewaukee, WI 62605   LAPT CC
66331.80 Andrew Kenth (12 - Cat4)   Franklin, WI 368502   LAPT CC
67335.27 Matthew Curin (51 - Cat3)   Lake Zurich, IL 41055   Astellas Oncology Cycling Team
68338.74 Michael Menne (13 - Cat4)   Hales Corners, WI 379130   velo trocadero cycling
69342.21 Rick Swanson (52 - Cat3)   Corona, CA 34753   Southern California Velo
70345.68 Paul Arsenault (14 - Cat4)   Ardenhills, MN 279841   Gopher Wheelmen
71349.15 Patrick Callahan (53 - Cat3)   Milwaukee, WI 214543   Trek Midwest Team
72352.62 Randy Scoville (15 - Cat4)   Fox Point, WI 265746   Team Velocause
73356.09 Paul Dabey (16 - Cat4)   Saint Charles, MO 355812   Momentum Racing LLC - MO
74359.56 Gary Johnson (17 - Cat4)   Shorewood, WI 342510   
75363.03 Otley Freymiller (18 - Cat4)   Deerfield, WI 381981   
76366.50 Joseph Kraynick   Milwaukee, WI 118413   Team Beans & Barley
77369.97 Scott Rice (19 - Cat4)   Hartland, WI 349616   
78373.44 Bradley Byrge (20 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 93230   
79376.91 Shawn Delk (54 - Cat3)   Chicago, IL 97609   Burnham Racing
80380.38 Andrew Anderson   Chicago, IL 204122   xXx Racing

Men - Cat 4/5 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1144.48 Oliver Evans    406457   
2 Danick Vandale      
3155.54 Tyler Dunn (1 - Cat4)   Denver Colorado 387318   
4161.07 Brandon Berish   Lake Forest, IL 394999   Vision Quest
5166.60 Tim Foltz   970-631-5434 361227   Brazen Dropouts
6172.13 Jadon Jaeger   Bayside, WI 344420   BELGIANWERKX
7177.66 Brandon Leviton   Deerfield, IL 352900   Four 2 One Sports
8183.19 Chris Lowry   La Crosse, WI 397287   
9188.72 Daniel Fluegel   South Beloit, IL 375699   Michael's Cycles Team
10194.25 Charles Hausman (2 - Cat4)   Delafield, WI 401886   
11199.78 Frederick Derocher   West Allis 391071   KS Energy Services / Team Wisconsin
12205.31 Paul Halupka   Chicago 356578   Jus d'Orange
13210.84 Ryan Romenesko (3 - Cat4)   Barrington, IL 377507   
14216.37 Jacob Cramer (4 - Cat4)   Boulder Co  376719   Half Acre Cycling
15221.90 Phil Fluegel (5 - Cat4)   Roscoe, IL 350524   Michael's Cycles Team
16 Brian Johnson      
17232.96 Aaron Delabre   Bourbonnais Il 306312   xXx Racing
18238.49 Matthew King (6 - Cat4)   Cedarburg, WI 383513   
19244.02 Chase Reichmann   Gilbert, AZ 336994   
20 Ian Hackett      
21255.08 Steven Gilson (7 - Cat4)   Brown Deer, WI 392661   
22260.61 Erik Nasby   La Crosse, WI 395961   Brone's Bike Shop
23 Graham Lock      
24271.67 Jarrod Kerkhoff (8 - Cat4)   Rockford, IL 296158   Michael's Cycles Team
25277.20 Timm Jacobson (9 - Cat4)   Windsor, WI 211459   KS Energy Services / Team Wisconsin
26282.73 Stephen Haas (10 - Cat4)   Lakewood, CO 284765   Black Sheep Junior Cycling
27288.26 Andrew Braun (11 - Cat4)   Englewood, CO 384581   RACC pb GG
28293.79 Liam Holowesko (12 - Cat4)   Nassau 404093   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
29299.32 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970   ISCorp Cycling Team
30304.85 Kevin Mulligan   Waukesha, WI 399918   Lakes Area Physical Therapy
31310.38 Tyler Giese (13 - Cat4)   Madison, WI 402420   
32315.91 Peter Monko (14 - Cat4)   Chicago, IL 312524   Spidermonkey Cycling
33 Unknown Rider      
34326.97 Aaron Sigman (15 - Cat4)   Highlands Ranch, CO 278243   Black Sheep Junior Cycling
35332.50 W. Andres Romero   Gurnee , IL 278033   
36338.03 Austin Riley   Glendale, WI 406133   
37343.56 Maxx Hall   Niles, IL 297898   ISCorp Cycling Team
38349.09 Eric Paulos (16 - Cat4)   Janesville 383953   Michael's Cycles Team
39354.62 Sean Luedke (1 - Cat5)   Waukesha 405878   
40360.15 Patrick Brock (17 - Cat4)   West Bend, WI 268180   BELGIANWERKX
41365.68 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798   
42 Kurt Penno      
43376.74 Darryl Sigman (18 - Cat4)   Highlands Ranch, CO 310945   VOLO Cycling p/b RMSS
44382.27 Kevin Whitford (19 - Cat4)   Chicago, IL 393810   
45387.80 James Reineking (20 - Cat4)   St Charles, IL 325552   Bicycle Heaven
46393.33 Raymond Pitzka (21 - Cat4)   Grafton, WI 385571   Team Extreme
47 Adam Zimmerman      
48404.39 Tom Spencer (2 - Cat5)   Milwaukee, WI 405271   
49 Sebastian Kroupa      
50 David Nelson      
51420.98 Kenny Peterson   Madison, WI 418128   
52426.51 Nicholas Moroder (3 - Cat5)   West Bend, WI 407848   BELGIANWERKX
53432.04 Adam Storey (4 - Cat5)   Zion, IL 347124   
54437.57 Hugo Martinez (5 - Cat5)   Milwaukee, WI 404477   
55 Stephen Bloch      
56448.63 Cody Pawlak (6 - Cat5)   Baileys Harbor, WI 402555   
57454.16 Tristin Suhonen (7 - Cat5)   Appleton 394260   US Military Cycling Team Fueled by FRS
58 Joe Sullivan      
59465.22 Jaime Guzman (8 - Cat5)   Wilmette Il 381081   
60470.75 Alex Kanastab (9 - Cat5)   Milwaukee, WI 353516   BELGIANWERKX

Women - Pro/Cat 1/2 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
156.47 Laura Van Gilder (1 - Cat1)   Cresco, PA 36345   
258.18 Samantha Schneider (1 - Pro)   Milwaukee, WI 170980   
3 Diana Penuela      
461.60 Cari Higgins (2 - Cat1)   Boulder, CO 225441   ExergyTWENTY16
563.31 Amy Cutler (3 - Cat1)   North Bergen, NJ 301780   
665.02 E Scotti Wilborne (4 - Cat1)   Little Rock, AR 301155   
766.73 Skylar Schneider (1 - Cat2)   West Allis, WI 300089   Team TIBCO II
868.44 Mia Loquai (2 - Cat2)   Valparaiso , FL 354752   ISCorp Cycling Team
9 Lauretta Hanson      
1071.86 Carrie Cash   Spring, TX 278813   
1173.57 Ash Duban (3 - Cat2)   Austin, TX 340314   Comanche Racing
1275.28 Jeannie Kuhajek (4 - Cat2)   Crystal Lake, IL 316598   Vanderkitten
1376.99 Madeleine Pape (5 - Cat2)   Madison, WI 396677   ISCorp Cycling/NCSF
1478.70 Katherine Shields (6 - Cat2)   Advance, NC 220876   PainPathways Cycling Team
1580.41 Amy Phillips (5 - Cat1)   Chattanooga, TN 337516   Hub Endurance Women's Cycling Team
1682.12 Holly Mathews (7 - Cat2)   Madison, WI 294884   ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
1783.83 Julie Kuliecza (6 - Cat1)   Richmond, VA 238481   Pepper Palace Pro Cycling
1885.54 Amanda Seigle (8 - Cat2)   Citrus Heights, CA 203755   Metromint Cycling
1987.25 Vanessa Drigo (7 - Cat1)   Charlotte, NC 257356   Rose Bandits
2088.96 Holly Breck (8 - Cat1)   Santa Ynez, CA 317802   SC VELO/InCycle
2190.67 Allison Arensman   Rutherford College, NC 307916   Pepper Palace Pro Cycling
2292.38 Heather Fischer (2 - Pro)   Boulder, CO 308334   UCI WPT: Exergy Twenty16
2394.09 Kelli Richter (9 - Cat2)   Libertyville, IL 281465   PSIMET Racing
24 Nathalia Acevedo      
2597.51 Jennifer Perricone (10 - Cat2)   Lake Mills, WI 258437   ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
2699.22 Shelby Reynolds (9 - Cat1)   Cypress, CA 188007   Helens Racing
27100.93 Alison Tetrick (3 - Pro)   Mill Valley, CA 266806   UCI WPT: Exergy Twenty16
28102.64 Kristen Meshberg (10 - Cat1)   Lyons, IL 167518   Spidermonkey Cycling
29104.35 Christa Ghent (11 - Cat2)   Boulder, CO 327486   Exergy TWENTY12
30106.06 Greta Neimanas (11 - Cat1)   Colorado Springs, CO 223804   ExergyTWENTY16

Women - Cat 3/4 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1129.42 Hannah Arensman (1 - Cat3)   Rutherford College, NC 326470   ExergyTWENTY16
2135.00 Daphne Karagianis   Chicago, IL 291446   Chicago Cuttin Crew
3140.58 Jennifer Koch (1 - Cat4)   Wauwatosa, WI 315168   
4146.16 Dani Spires   Oakland, CA 303311   Pacific Crush Racing
5151.74 Alison Brown (2 - Cat3)   Ridgeland, MS 311965   
6157.32 Emilie Cole (3 - Cat3)   San Francisco, CA 367901   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
7162.90 Madison Tuggle (4 - Cat3)   Littleton, CO 310004   Natural Grocers Cycling Team
8168.48 Amy Good   Delray Beach, FL 366564   High Velocity Racing
9174.06 Kelly Catlin (5 - Cat3)   Arden Hills 383424   
10179.64 Jocelyn Irwin (6 - Cat3)   Vail Co 375211   Prestige Imports/ZUMXR
11185.22 Gracia Folkeringa   Minneapolis, MN 335940   Joyride
12190.80 Victoria Meier (7 - Cat3)   Baraboo, WI 191780   Lakes Area Physical Therapy
13196.38 Nicolle Bruderer   Boulder, CO 366636   Natural Grocers Cycling Team
14201.96 Stephanie Winner (2 - Cat4)   Muskego, WI 370518   LAPT CC
15207.54 Meredith Uhl   Jamaica Plain, MA 350972   Rockstar Games/Signature Cycles
16213.12 Heidi Stangl (8 - Cat3)   Shorewood, WI 314232   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
17218.70 Maria Larkin (9 - Cat3)   Chicago, IL 306811   Chicago Cuttin Crew
18224.28 MayaLisa Holzman (3 - Cat4)   Madison, WI 396414   KS Energy Services / Team Wisconsin
19229.86 Karin Friberg (10 - Cat3)   Roseville, MN 366761   Joyride
20235.44 Sophy Lee (11 - Cat3)   San Francisco, CA 307659   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
21 Genevieve Krahn      
22246.60 Katie Isermann (12 - Cat3)   Chicago, IL 300135   PSIMET Racing
23252.18 Jamie Gavin-Smyth (4 - Cat4)   Chicago, IL 293047   
24257.76 Pey-Lih Littler (13 - Cat3)   Carlsbad, CA 294290   ACQUA AL 2/SDBC
25263.34 Isabella Brookshire (5 - Cat4)   Hendersonville, NC 283548   Exergy TWENTY12
26268.92 Frances Sledge (14 - Cat3)   Fairhope, AL 333616   
27274.50 Emily Ball (6 - Cat4)   Mequon, WI 399584   
28280.08 Emily Bremer (7 - Cat4)   Madison, WI 403650   
29285.66 Jennifer Picciolo (8 - Cat4)   Milwaukee, WI 365134   ISCorp Cycling/NCSF
30291.24 Peta Takai (15 - Cat3)   Marina Del Rey, CA 249299   Ritte Racing
31296.82 Marnie Pearsall (16 - Cat3)   Fox Point , WI 314986   Hollander RDC
32302.40 Tara McCloskey (9 - Cat4)   Madison, WI 378157   
33307.98 Melissa Sotelo (10 - Cat4)   Tucson, AZ 308559   Landis/Trek
34313.56 Faith Bose (11 - Cat4)   Milwaukee, WI 395413   Lakes Area Physical Therapy
35319.14 Fernanda Guzman (17 - Cat3)   Wilmette, IL 381235   
36324.72 Mollie Brewer (18 - Cat3)   High Point, NC 332976   
37330.30 Sarah Drilias (12 - Cat4)   Milwaukee, WI 200354   
38335.88 Kate Furtner (13 - Cat4)   Forestville, CA 337588   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
39341.46 Deanna Courtney (19 - Cat3)   Hartland, WI 263319   KS Energy Services / Team Wisconsin
40347.04 Tara Smith (14 - Cat4)   Kissimmee, FL 389418   
41352.62 Heather Schmitt (15 - Cat4)   Madison, WI 309748   LAPT CC
42358.20 Kayla Doan (16 - Cat4)   Belmont, WI 392989   University of Wisconsin-Platteville
43363.78 Mary Prendergast    433955   
44369.36 Lynn LeRoy (17 - Cat4)   Franklin, WI 311696   LAPT CC
45 Natalia Rojas      
46380.52 Ashley Heidenreich (18 - Cat4)   Chicago, IL 402622   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREShimanoSpySierra NevadaUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee