Race Results for
Tour of Americas Dairyland
Wisconsin various, WI
(Event Information)
Criterium on 06/28/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
164.36 Colton Barrett (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 224589   UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
2 Ricardo Escuela      
365.34 Alexander Ray   Green Bay, WI 396475   
465.83 Rahsaan Bahati (2 - Cat1)   Compton 116625   Sharecare Cycling p/b WheelandSprocket.c
5 Jeyson Camilo      
666.81 Emile Abraham (3 - Cat1)   Atlanta, GA 222021   Predator Cycling
767.30 Christiaan Kriek   Temecula, CA 367187   
867.79 Lee Muse (4 - Cat1)   Danville, CA 281123   Team Bike Religion/ ShoAir
968.28 Brandon Feehery (5 - Cat1)   Homewood, IL 193035   Astellas Oncology Cycling Team
1068.77 Cody O'Reilly (6 - Cat1)   Santa Barbara, CA 141922   UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
11 Ricardo Van      
1269.75 Jordan Mathes (7 - Cat1)   Elkhart Lake , WI 212239   Sharecare Cycling p/b Wheeland Sprocket.com
1370.24 Blake Anton (8 - Cat1)   Arroyo Grande, CA 192686   TEAM CLIF BAR Cycling
1470.73 Christopher Wolhuter (9 - Cat1)   Greenville, SC 399935   Stan's NoTubes P/b Proferrin
1571.22 John Acker (10 - Cat1)   Sherwood, WI 67867   Team Wheel & Sprocket
16 Blain Turner      
1772.20 Eric Losak (11 - Cat1)   San Clemente 175239   TEAM CLIF BAR Cycling
1872.69 Alder Martz (1 - Pro)   Charlotte Nc 202082   UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team
1973.18 Tyler Coplea (12 - Cat1)   Chandler 196300   
20 Eric Young      
2174.16 Gevan Samuel (13 - Cat1)   Ocoee, FL 353458   
2274.65 Andrew Buntz (14 - Cat1)   West Des Moines 291573   Astellas Oncology Cycling Team
2375.14 Steven Salazar (1 - Cat2)   North Hollywood, CA 89415   Bahati Foundation-CA
2475.63 Daniel Bechtold (15 - Cat1)   Boise, ID 286091   Elite Protocol p/b LOOK
25 John Tomlinson      
2676.61 David Wenger (16 - Cat1)   Austin, TX 89282   Bicycle Sport Shop pb Integrity
27 Alexander Meyer      
2877.59 Dan Teaters (17 - Cat1)   Green Bay , WI 214818   RACC pb GG
2978.08 William Rekemeyer (18 - Cat1)   Ames, IA 297983   ISCorp Cycling Team
30 Robert White      
3179.06 Sven Gartner (2 - Cat2)   Park Ridge, IL 309567   WDT-Allvoi International Cycling Team
3279.55 Paul Morris (19 - Cat1)   Carson City, NV 294725   
3380.04 Chase Goldstein (20 - Cat1)   Mill Vally Ca 347396   Stan's NoTubes P/b Proferrin
3480.53 Dallas Fowler (21 - Cat1)   Green Bay, WI 207074   Lakes Area Physical Therapy
35 Billy Jones      
36 Brian Hill      
3782.00 George Cyrus (22 - Cat1)   Queen Creek, AZ 324344   White Mountain Road Club
3882.49 Anthony Canevari (23 - Cat1)   Downey, CA 293641   Sharecare Cycling p/b WheelandSprocket.c
3982.98 Clayton Chase (24 - Cat1)   Mequon, WI 246297   Sharecare Cycling p/b Wheeland Sprocket.com
4083.47 Nathan Labecki (3 - Cat2)   Milwaukee, WI 209414   ISCorp Cycling Team
41 David Haase      
4284.45 Ryan Mele (25 - Cat1)   Washington, PA 158772   Stan's NoTubes P/b Proferrin
4384.94 Ranjodh Gill (4 - Cat2)   Bethesda , MD 255003   US Military Cycling Team Fueled by FRS
44 Justin Williams      
4585.92 Alejandro Padilla   Lebanon, TN 269189   
4686.41 John ShalekBriski (26 - Cat1)   Spokane, WA 259043   US Military Cycling Team Fueled by FRS
4786.90 Brendan Larkin (5 - Cat2)   The Woodlands , TX 302215   ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
4887.39 Alexander Martin (6 - Cat2)   Madison, WI 308924   KS Energy Services / Team Wisconsin
4987.88 Kip Spaude (27 - Cat1)   Watertown, WI 199775   ISCorp Cycling/NCSF
5088.37 Brian Rach (28 - Cat1)   Chilton, WI 257820   Lakes Area Physical Therapy
5188.86 Nicholas Frye (7 - Cat2)   Madison, WI 258744   KS Energy Services / Team Wisconsin
5289.35 Matthew Light (29 - Cat1)   Warsaw, IN 277747   Racing For Riley
53 Aaron Shaw      
54 James Bird      
5590.82 Dion Smith   Atlanta, GA 404433   Predator Carbon Repair
5691.31 Timothy McGee (8 - Cat2)   San Pedro, CA 322204   Predator Carbon Repair
5791.80 Laszlo Alberti (30 - Cat1)   Minneapolis, MN 193347   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
58 Edivaldo Maldonado      
5992.78 Brian Toone (31 - Cat1)   Birmingham, AL 35753   Friends Great Smokies (FGS Cycling)
6093.27 Tim Savre (32 - Cat1)   St Paul, MN 371826   Freewheel Bike
6193.76 Ian Burnett (2 - Pro)   Durango, CO 191725   UCI CT: Jelly Belly Cycling

Men - Cat 1/2 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
170.14 Andrew Feuersthaler (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 288083   Team Velocause
271.60 Ken Vida (1 - Cat1)   Lithia, FL 60148   Graner - Stradalli Cycle
373.06 Grant Potter (2 - Cat1)   Parkland, FL 73508   Graner - Stradalli Cycle
474.52 Michael Heagney (3 - Cat1)   Libertyville, IL 15584   Vision Quest LLC
5 Todd Hancock      
6 Thomas Cox      
778.90 Alan Krueger (2 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 129126   KS Energy Services / Team Wisconsin
880.36 Albertus Rohling (3 - Cat2)   West Allis, WI 150594   
9 Dennis King      
1083.28 Gregg Betonte (4 - Cat2)   Truckee, CA 255414   ZIPZ CYCLING TEAM
1184.74 Aaron Frahm (4 - Cat1)   Mebane, NC 200581   Four 2 One Sports
1286.20 Mike Buechel (5 - Cat1)   Portland, OR 50377   
1387.66 Michael Froh (5 - Cat2)   Milwaukee, WI 172255   Team Velocause
1489.12 Scott Biaggi (6 - Cat2)   Tucson, AZ 140879   GST Racing
15 Jason Snider      
1692.04 Jeffrey Galland (7 - Cat2)   Paradise, CA 127804   ZIPZ CYCLING TEAM
1793.50 Ryan White (8 - Cat2)   Grafton, WI 201290   
1894.96 Brady Prenzlow (9 - Cat2)   Brooklyn Park, MN 307715   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
1996.42 Andrew Crater (6 - Cat1)   Greenville , SC 70612   Finish Strong Elite Cycling Team
2097.88 David Albrecht (7 - Cat1)   Chico, CA 47091   ZIPZ CYCLING TEAM
21 Joseph Holmes      
22100.80 Chris Zugel (10 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305   Team Velocause
23 Kevin Parker      
24 Sean Coleman      
25105.18 Brendon Hale (11 - Cat2)   Minneapolis, MN 56245   Atlas Cycling
26106.64 Keith Brodhagen (12 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   GST Racing
27108.10 Brian Leatherman (13 - Cat2)   Waunakee, WI 115204   Team Velocause
28109.56 Benjamin Schinke (14 - Cat2)   Minneapolis, MN 221927   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
29111.02 Kurt Phillips (15 - Cat2)   Lakeland, FL 49190   Walmart/Baugh Financial
30112.48 Mark Dolin (16 - Cat2)   Janesville, WI 9724   LAPT CC
31113.94 Joseph Kafka (17 - Cat2)   Boise, ID 245053   Elite Protocol p/b LOOK
32115.40 Blain Reeves (18 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 71611   BikeStreet USA
33116.86 Joseph Sulse (19 - Cat2)   Creston, CA 143698   8th Wonder Cycling
34118.32 Benjamin Albracht (20 - Cat2)   Monterey, CA 210637   ZIPZ CYCLING TEAM
35 Ted Hopkins      
36121.24 David Jablonowski (8 - Cat1)   Glendale, WI 47846   Hollander RDC
37122.70 Charles Townsend (21 - Cat2)   Mendota Heights, MN 46011   
38124.16 Lonny Knabe (22 - Cat2)   Portland, OR 286309   Team Novo Nordisk Elite
39125.62 Robert Springer (23 - Cat2)   Kenosha Wi 57145   Team Wheel & Sprocket
40127.08 Steven Mlujeak (9 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 24653   Graner - Stradalli Cycle
41128.54 Billy Jones (10 - Cat1)   Milwaukee, WI 53173   
42130.00 Craig Roemer (24 - Cat2)   Petaluma, CA 80925   Team Specialized Racing Masters
43131.46 Brian Rybarik (25 - Cat2)   Madison, WI 120099   ISCorp Cycling Team
44132.92 Jens Hillen (26 - Cat2)   Orinda, CA 226525   ZIPZ CYCLING TEAM
45134.38 Walter Bixby (11 - Cat1)   Burlington, NC 3803   four2one Sports
46135.84 Chris Black (12 - Cat1)   San Luis Obispo, CA 3814   
47137.30 Eric Knuth (27 - Cat2)   Madison, WI 203995   Trek Midwest Team
49140.22 Doug Zell (28 - Cat2)   Chicago 392104   
50141.68 N/A (29 - Cat2)   Milwaukee, WI 81296   Hampshire Cycle Club
51 Scott Baker      

Men - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1220.66 Conor Schunk (1 - Cat3)   Charlotte, NC 355774   ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
2234.30 Stephen Sodergren (2 - Cat3)   Baraboo, WI 295777   ISCorp Cycling Team
3 Andrew Schmidt      
4261.58 Bjorn Larson   Duluth  406220   St Paul Bicycle Racing Club
5275.22 Samuel Spende (1 - Cat4)   Walworth, WI 388853   ISCorp Cycling Team
6288.86 Isabella Brookshire (2 - Cat4)   Hendersonville, NC 283548   Exergy TWENTY12
7302.50 Anya Malarski (3 - Cat4)   Duluth Mn 302412   County Cycles
8316.14 Tyler Reynolds   Pella, IA 361385   
9329.78 Parker Powell   Saint Louis, MO 405429   Quantum Mesa Cycles
10343.42 Adam Altmann   Chippewa Falls, WI 400282   
11357.06 Alex Woyte   Milwaukee, WI 400606   LifeCyclists
12370.70 Emilia Field (4 - Cat4)   Lake Forest, IL 321530   ISCorp Cycling/NCSF
13384.34 Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673   South Chicago Wheelmen
14397.98 Ava Sykes (5 - Cat4)   Seminole, FL 364652   TBTS Junior Cycling
15 Hunter Smith      
16425.26 Julian Levy   Del Mar, CA 406031   Swami's Cycling Club
17438.90 Dylen Wetteland   Roseville, MN 379053   Gopher Wheelmen
18452.54 Axel Sontgerath   Saint Paul 384580   St Paul Bicycle Racing Club
19 Truman Russell      
20479.82 Jackson Mehr (6 - Cat4)   Clearwater, FL 365097   TBTS Junior Cycling
21493.46 Amya Bessel (7 - Cat4)   Beloit 399645   ISCorp Cycling Team
22507.10 Jayda Bessel (8 - Cat4)   Beloit 399646   ISCorp Cycling Team
23520.74 Veronica Church (9 - Cat4)   Owatonna, MN 366953   ExergyTWENTY16
24534.38 Ian Tweedie   New Berlin, WI 377207   ISCorp Cycling/NCSF
25548.02 Kieran Walker (10 - Cat4)   Lakeland, FL 393936   
26561.66 Emma Osborne (11 - Cat4)   Mequon, WI 359179   Team Extreme
27575.30 Elise Boudry (12 - Cat4)   Waukesha, WI 342428   Team Extreme
28588.94 Robert DonovanDominguez   Greenville Sc 404448   Les Amis

Men - Cat 1/2/3/4 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
191.82 Lionel Rocheleau (1 - Cat2)   Waukesha, WI 274025   RACC pb GG
294.52 Andres Alayon (2 - Cat2)   Miami, FL 320912   Interactive Metronome Development
3 Ian McPherson      
499.92 Maxx Chance (1 - Cat3)   Boulder, CO 303319   BJC/Panache
5102.62 Skyler Mackey (3 - Cat2)   Tulsa, OK 333154   Team Soundpony
6105.32 Samuel Rosenberg (4 - Cat2)   Eugene, OR 278565   Hutch's - Slocom - Co Motion
7108.02 Michael Gaines (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 244643   
8 Peter Davis      
9113.42 Richard Rainville (5 - Cat2)   Livonia, MI 305239   ISCorp Cycling Team
10116.12 Josey Weik (6 - Cat2)   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling/NCSF
11 Nicholas Garcia      
12121.52 Andris Delins (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 333848   St Paul Bicycle Racing Club
13 Sandor Delgado      
14 Robert Wright      
15 Devin Reavis      
16132.32 Alec Porter (3 - Cat3)   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
17135.02 Dimitri Lemus (4 - Cat3)   Alexandria, VA 335300   GS CycleLife Development Cycling
18137.72 Frankie Gonzalez (7 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 301623   Interactive Metronome Development
19 Kyle Berlind      
20 Simon Jones      
21 Jefferey May      
22148.52 Ben Schmutte (8 - Cat2)   Noblesville, IN 335050   Motion Elite/Heroes p/b First Internet Bank
23151.22 Liam Dunn (5 - Cat3)   Denver, CO 271147   Boulder Junior Cycling
24153.92 Garrett Roth (6 - Cat3)   Shorewood, WI 247466   ISCorp Cycling Team
25156.62 Alexander Dorschner (7 - Cat3)   Cedarburg, WI 379325   ISCorp Cycling/NCSF
26159.32 David Lombardo (9 - Cat2)   Crystal Lake, IL 285991   ISCorp Cycling Team
27162.02 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776   Racers Against Childhood Cancer
28164.72 Zachary Nehr (10 - Cat2)   Whitefish Bay 267850   ISCorp Cycling/NCSF
29167.42 Davis Wilkey (8 - Cat3)   Denver, CO 303138   BJC/Panache
30170.12 Cade Bickmore (9 - Cat3)   Longmont, CO 286308   Boulder Junior Cycling
31172.82 Alex Bumpers (11 - Cat2)   Little Rock, AR 321414   PARK PLACE DEALERSHIPS
32175.52 Daniel Svedberg (10 - Cat3)   Woodbury, MN 278187   St Paul Bicycle Racing Club
33178.22 Cameron Beard (11 - Cat3)   Bend, OR 329962   Hutch's - Slocom - Co Motion
34180.92 Jeremy Purchase   Highlands Ranch, CO 362986   BJC/Panache
35183.62 Joseph Tarnowski (12 - Cat3)   Milwaukee, WI 277170   ISCorp Cycling/NCSF
36186.32 Camilo Restrepo (13 - Cat3)   Greenville, SC 340448   Les Amis/Calder Brothers Development
37 James Milne      
38191.72 Sawyer Currie (12 - Cat2)   Edmond, OK 337206   DNA Racing
39194.42 Ethan Furois (14 - Cat3)   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
40197.12 Casey Braga (13 - Cat2)   Longwood, FL 282133   Interactive Metronome Development
41199.82 Stuart Mcknight (15 - Cat3)   Boulder, CO 363692   BJC/Panache
42202.52 Coleman Hamrick (2 - Cat4)   Asheville, NC 368376   Asheville Bicycle Racing Club
43205.22 Andrew Fairman (16 - Cat3)   Charlotte, NC 380760   
44 Jacques de      
45210.62 Leif Lujan (3 - Cat4)   West Union, IA 293704   Twisted Spokes Racing Team
46213.32 Steven Turney (17 - Cat3)   Arvada 400911   Boulder Junior Cycling
47216.02 Cormac Dunn (18 - Cat3)   Denver, CO 271148   Boulder Junior Cycling
48 Andrew Weaver      
49 David Hart      
50224.12 Gavin Haley (19 - Cat3)   Louisville, KY 259719   ISCorp Cycling/NCSF
51226.82 Sam Escherich (4 - Cat4)   Ankeny, IA 353412   Des Moines Cycle Club
52229.52 Brian Gaines (20 - Cat3)   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
53232.22 Maxx Hall (21 - Cat3)   Niles, IL 297898   ISCorp Cycling Team
54 Jordan Lewis      
55237.62 Blake Johnson (22 - Cat3)   Summerville, GA 320480   
56240.32 Carter Kleiman (5 - Cat4)   Highland Park, IL 316898   Alberto's Sport
57 Andrew Fleming      
58 Kelly Catlin      
59248.42 Riley Hankes (23 - Cat3)   New Berlin, WI 320456   Racers Against Childhood Cancer
60251.12 Maxl Freeman (6 - Cat4)   Lakewood, CO 283751   Black Sheep Junior Cycling
61253.82 Trey Hedgecock (7 - Cat4)   Ankeny, IA 312130   Des Moines Cycle Club
62256.52 Aaron Sigman (8 - Cat4)   Highlands Ranch, CO 278243   Black Sheep Junior Cycling
63 Nial Irwin      
64261.92 Ian Borella (9 - Cat4)   Glendale, MO 345484   
65264.62 Stephen Haas (10 - Cat4)   Lakewood, CO 284765   Black Sheep Junior Cycling
66267.32 Ben Freas (24 - Cat3)   Elkhorn, WI 338970   ISCorp Cycling Team
67 Spencer Buchanan      
68272.72 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556   ISCorp Cycling/NCSF
69275.42 Diego Arana (11 - Cat4)   Oak Lawn, IL 361121   Beverly Bike/VeePak
70278.12 Isaac McFee (12 - Cat4)   Grinnell, IA 354090   RDMB Junior Racing Team
71 Joe Meyer      
72 Coral Ramirez      
73286.22 Patrick Rosamond (13 - Cat4)   Ames  378750   Des Moines Cycle Club
74 Sanders Rodriguez      
75291.62 Keane Brennan (25 - Cat3)   Cambridge, NY 260842   GS CycleLife Development Cycling
76 Alex Weil      
77297.02 Dana Loo (26 - Cat3)   Madison, WI 283736   ISCorp Cycling/NCSF
78 Ricardo Albino      
79302.42 Conor Schunk (27 - Cat3)   Charlotte, NC 355774   ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music

Men - Cat 2/3 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
170.24 Hogan Sills   Champaign, IL 257611   Sammy's Bike
272.03 Brian Ellison   Chicago Heights, IL 310844   
373.82 Nolan Tankersley (1 - Cat2)   Erwin, TN 298437   Village Volkswagen Elite Cycling Team
475.61 Ethan Reynolds (2 - Cat2)   Boise, ID 280215   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
577.40 Caleb Welborn   Brevard, NC 299937   Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts/ABRC
6 Dean Haas      
780.98 Daniel Solomon (3 - Cat2)   Romeoville, IL 192220   South Chicago Wheelmen
882.77 John Becker (4 - Cat2)   Fortville, IN 346092   
984.56 Alexander Voitik (5 - Cat2)   Champaign, IL 184412   Sammy's Bike
10 Chad Young      
11 Andrew Webb      
1289.93 Matthew Waller (6 - Cat2)   Morgantown, PA 249208   
1391.72 Nathaniel Morse (7 - Cat2)   Cohasset, MA 235572   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
1493.51 Greg Cullen (8 - Cat2)   Menasha, WI 53729   Diablo Cycling
15 Michael Dutczak      
1697.09 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386   ISCorp Cycling Team
1798.88 Tim Savre   St Paul, MN 371826   Freewheel Bike
18100.67 Peter Olejniczak (9 - Cat2)   Roseville, MN 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
19102.46 Matthew Kelley (10 - Cat2)   Homewood, IL 340630   
20104.25 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257   ISCorp Cycling/NCSF
21106.04 Brad Neagos   Denver , CO 372580   Natural Grocers Cycling Team
22107.83 Clint Dager (11 - Cat2)   Newark, DE 291076   Pyramid Elite Racing
23109.62 Antonio Valenti   Delavan, WI 292580   Racers Against Childhood Cancer
24 David Dawson      
25113.20 Chris Moore   Woodridge, IL 277388   
26114.99 Glenn Ferreira   North Brunswick, NJ 240153   Team Metra / Cycles 54
27116.78 Ian Kresnak (12 - Cat2)   Granger, IN 369763   Spin Zone Racing
28 Jonathan Brown      
29120.36 Nick Hand (13 - Cat2)   Clayton, MO 287561   Quantum Mesa Cycles
30122.15 Willem Boersma    380212   
31 Robert Donovan      
32125.73 Ken Hum (1 - Cat3)   Waukesha 291669   Joyride
33127.52 Ari Robinson    380213   
34129.31 Adam Fivehouse (2 - Cat3)   Denver, CO 224182   Primal Wear - McDonald-Audi
35 James Brookshire      
36132.89 Logan Brueck (3 - Cat3)   Saint Paul, MN 316048   St Paul Bicycle Racing Club
37134.68 Greg Wittwer   Richmond, VA 111687   Pyramid Elite Racing
38136.47 Shane Feehery (14 - Cat2)   Homewood, IL 174544   South Chicago Wheelmen
39 John Wolters      
40140.05 Ben Schmutte (15 - Cat2)   Noblesville, IN 335050   Motion Elite/Heroes p/b First Internet Bank
41141.84 Jake Buescher (16 - Cat2)   Evanston, IL 333296   xXx Racing
42143.63 Lucas Elms (17 - Cat2)   Colorado Springs, CO 311078   Pedal p/b Cannondale Development Team
43145.42 Richard Arnopol (18 - Cat2)   Wilmette 264204   Ravenna Capital Management
44147.21 Connor Tankersley (4 - Cat3)   Erwin, TN 298438   Village Volkswagen Elite Cycling Team
45149.00 Robert Monahan (5 - Cat3)   Covington, LA 298696   Apolline Racing
46150.79 Tony Kaatz (19 - Cat2)   Ripon, WI 297312   attitude sports
47152.58 Mike Rickey (6 - Cat3)   Columbia, IL 29802   Quantum Mesa Cycles
48154.37 Chad Capobianco (20 - Cat2)   Watkinsville, GA 299925   Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts/ABRC
49156.16 Logan Evans (7 - Cat3)   Hillsboro, OR 290719   
50157.95 Nicholas Sabel (21 - Cat2)   Ripon, WI 263354   Lakes Area Physical Therapy
51159.74 Andrew Hellpap (8 - Cat3)   Belleville, WI 338786   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
52161.53 Luis Galaviz (22 - Cat2)   Springdale, AR 321416   Fayetteville Wheelmen
53163.32 Peter Behm (9 - Cat3)   Northfield, MN 342680   St Paul Bicycle Racing Club
54 John Butler      
55166.90 C. Trey Hogan (23 - Cat2)   Madison, WI 290324   
56168.69 Dustin Morici   Saint Charles, IL 288716   Sammy's Bike
57170.48 Lucas Guyton (24 - Cat2)   Davenport, IA 308798   Mitsubishi Laser/Grand Performance
58172.27 Timothy Campbell (25 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400   
59174.06 Taylor Jung (26 - Cat2)   Littleton, CO 241461   Pedal p/b Cannondale Development Team
60 Nicholas Collins      
61177.64 Oliver Evans    406457   

Men - Cat 3/4 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1116.19 Andrew Ohlsson (1 - Cat3)   Hartland 48064   Team Velocause
2119.96 Robert Gauss (2 - Cat3)   Kenosha, WI 45366   
3123.73 Craig Orozco   Tucson, AZ 334188   02 Modern Fitness
4127.50 Jeffrey Elam (3 - Cat3)   Madison, WI 178088   Team Velocause
5131.27 Christopher StPeter   Deerfield, IL 360075   xXx Racing
6135.04 Scott Diedrich (4 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 308086   attitude sports
7 Greg Hayes      
8142.58 Frank Lowry (5 - Cat3)   New Auburn, WI 68992   
9 Marian Pyszczek      
10150.12 Kevin Eggart   Weston, FL 291482   Cool Beans Racing
11153.89 Nathan Longley (6 - Cat3)   Brookfield, WI 239139   Lakes Area Physical Therapy
12157.66 John Franceschi (1 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632   
13161.43 Andrew Anderson   Chicago, IL 204122   
14165.20 Steven Giles (7 - Cat3)   Fox Point, WI 173199   Hampshire Cycle Club
15168.97 Donald Janczak (8 - Cat3)   Greendale, WI 295308   
16172.74 Briant Kelly (9 - Cat3)   Whitewater, WI 313798   
17176.51 Jim Campbell (10 - Cat3)   Chipley, FL 326314   
18180.28 Mark Schultz (11 - Cat3)   Manitowoc, WI 346330   
19184.05 James Broennimann (12 - Cat3)   Fox Point, WI 274295   
20187.82 Dave Dineen (13 - Cat3)   Wauwatosa, WI 336678   KS Energy Services / Team Wisconsin
21191.59 Tedd Jacobson (14 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238   KS Energy Services / Team Wisconsin
22195.36 Ross Giese (15 - Cat3)   Lake Geneva, WI 248274   Team Velocause
23199.13 Jeffrey Kloppenburg (16 - Cat3)   Jackson, WY 170768   Team Jackson Hole
24202.90 Christian Gridley (2 - Cat4)   Madison, WI 312788   
25206.67 Christando Lombardo   Crystal Lake, IL 84076   Village-Verdigris Cycling
26210.44 Mike Budd (17 - Cat3)   Wrightstown, WI 274937   Team Wheel & Sprocket
27214.21 Glen Jones (18 - Cat3)   Madison, WI 237780   Trek Midwest Team
28217.98 Jim Giese (19 - Cat3)   Grafton, WI 256979   Team Extreme
29221.75 John Boudry (20 - Cat3)   Waukesha, WI 285578   Team Extreme
30225.52 Dave Eckel (21 - Cat3)   Trevor, WI 122771   KS Energy Services / Team Wisconsin
31229.29 Mark Zalewski (22 - Cat3)   Wheaton, IL 172471   Spidermonkey Cycling
32233.06 Eric Schram (23 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959   
33236.83 Thomas Gerdes (24 - Cat3)   Shorewood, WI 325310   Hampshire Cycle Club
34240.60 Scott Moltzan (3 - Cat4)   Cedarburg, WI 350304   Team Velocause
35244.37 Corey Dempski (25 - Cat3)   Sussex, WI 257610   Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
36248.14 Benny Smith (26 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254   Team Velocause
37251.91 Todd Bugnacki (27 - Cat3)   Franklin, WI 81238   Team Velocause
38 Jeffrey Miller      
39259.45 John Svanda (28 - Cat3)   Neenah Wi 278789   Lakes Area Physical Therapy
40263.22 Jim Michler   Milwaukee, WI 196246   Racers Against Childhood Cancer
41266.99 Steve Fermanich (4 - Cat4)   Bartlett, TN 209338   BPC Cycling
42270.76 Rick Swanson (29 - Cat3)   Corona, CA 34753   Southern California Velo
43274.53 Brian Petted (30 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472   Team Extreme
44278.30 Andrew Rossa (31 - Cat3)   Milwaukee, WI 69191   Team Extreme
45282.07 Patrick Robb (32 - Cat3)   Royal Oak, MI 48371   Wolverine Sports Club
46285.84 Matthew Nitka (33 - Cat3)   New Berlin, WI 344292   CZ Velo
47289.61 Jim Frame (5 - Cat4)   Weston, WI 204984   Team Wheel & Sprocket
48293.38 Darryl Sigman (6 - Cat4)   Highlands Ranch, CO 310945   VOLO Cycling p/b RMSS
49297.15 Chan Barden (34 - Cat3)   Manitowoc, WI 344212   Heavy Pedal Velo Club
50300.92 Christopher Yaggie (7 - Cat4)   Oshkosh, WI 320072   
51304.69 Jason Kayzar (35 - Cat3)   Brookfield, WI 287672   KS Energy Services / Team Wisconsin
52308.46 Randy Scoville (8 - Cat4)   Fox Point, WI 265746   Team Velocause
53312.23 Alan Korhonen   Lakeland, FL 332882   Synergy Racing Team
54 Paul Arsenault      
55319.77 BRAD BABCOCK (9 - Cat4)   Cedarburg, WI 274026   
56323.54 Tyson Beck (36 - Cat3)   Pewaukee, WI 62605   LAPT CC
57 Christopher Barton      
58331.08 Mark Yoshida (37 - Cat3)   Bartlett, TN 214513   Marx and Bensdorf Cycling Team
59334.85 Grant Cunningham (10 - Cat4)   Warsaw, IN 335394   Racing For Riley
60338.62 Oliver Clements (11 - Cat4)   Fond Du Lac, WI 173076   
61342.39 Gary Johnson (12 - Cat4)   Shorewood, WI 342510   
62346.16 Bradley Byrge (13 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 93230   

Men - Cat 4/5 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1172.15 Brandon Berish   Lake Forest, IL 394999   Vision Quest
2178.58 Frederick Derocher   West Allis 391071   KS Energy Services / Team Wisconsin
3185.01 Paul Halupka   Chicago 356578   Jus d'Orange
4191.44 Jadon Jaeger   Bayside, WI 344420   BELGIANWERKX
5197.87 Matthew King (1 - Cat4)   Cedarburg, WI 383513   
6204.30 Andrew Scheyer   Chicago, IL 351566   Jus d'Orange
7210.73 Travis Pedley   Farmington, MN 304968   
8217.16 Cliff Guetzke (2 - Cat4)   Knoxville, TN 297915   Brick City/St Pete Bicycles
9 Brent Williams      
10 Kurt Penno      
11 Danick Vandale      
12242.88 Kevin Mulligan   Waukesha, WI 399918   Lakes Area Physical Therapy
13249.31 Austin Riley   Glendale, WI 406133   
14255.74 Andre Odendaal   Wilmette, IL 267109   Colavita Racing
15 David Nelson      
16268.60 Tony Lemke (3 - Cat4)   Fitchburg, WI 229660   
17275.03 Patrick Brock (4 - Cat4)   West Bend, WI 268180   BELGIANWERKX
18281.46 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970   ISCorp Cycling Team
19287.89 Myles Beach (5 - Cat4)   Larsen, WI 208348   Adventure 212
20 Tyler Giese      
21 Sebastian Kroupa      
22307.18 Andrew Braun (6 - Cat4)   Englewood, CO 384581   RACC pb GG
23 John Hughes      
24320.04 Timm Jacobson (7 - Cat4)   Windsor, WI 211459   KS Energy Services / Team Wisconsin
25326.47 Michael Smith (8 - Cat4)   Waunakee 379049   
26332.90 Liam Holowesko (9 - Cat4)   Nassau 404093   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
27 Ian Hackett      
28 Graham Lock      
29352.19 Carter Kleiman (10 - Cat4)   Highland Park, IL 316898   Alberto's Sport
30358.62 Jero Bean (11 - Cat4)   Madison, WI 366741   Brazen Dropouts
31365.05 Mike Lemmage   Minneapolis, MN 379694   Balance Cycling
32 Brian Kelly      
33377.91 Spencer Kruse   Racine, WI 379841   
34384.34 Shayne Santi (12 - Cat4)   Verona, WI 178364   
35390.77 Isaac McFee (13 - Cat4)   Grinnell, IA 354090   RDMB Junior Racing Team
36397.20 Dirk Bjornstad   Neenah, WI 63655   
37 Adam Zimmerman      
38410.06 Steven Trebatoski (14 - Cat4)   Shorewood, WI 357496   Team Extreme
39 Marty Tank      
40422.92 Timothy Drankus (15 - Cat4)   Sheboygan, WI 151397   
41429.35 Tristin Suhonen (1 - Cat5)   Appleton 394260   US Military Cycling Team Fueled by FRS
42435.78 Mitchell Otto   Appleton, WI 342324   Team Wheel & Sprocket
43442.21 Tucker Thiede   Owatonna 403858   
44448.64 Kenny Peterson   Madison, WI 418128   
45 Greg Winkler      
46 Raul Talavera      
47 Ben Nichols      
48 Bryan Hughes      

Women - Pro/Cat 1/2 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider      
260.74 Amy Cutler (1 - Cat1)   North Bergen, NJ 301780   
362.65 Skylar Schneider (1 - Cat2)   West Allis, WI 300089   Team TIBCO II
4 Laura Van      
566.47 Cari Higgins (2 - Cat1)   Boulder, CO 225441   ExergyTWENTY16
668.38 Shelby Reynolds (3 - Cat1)   Cypress, CA 188007   Helens Racing
770.29 Mia Loquai (2 - Cat2)   Valparaiso , FL 354752   ISCorp Cycling Team
872.20 Holly Breck (4 - Cat1)   Santa Ynez, CA 317802   SC VELO/InCycle
9 Diana Penuela      
1076.02 Holly Mathews (3 - Cat2)   Madison, WI 294884   ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
1177.93 Carrie Cash   Spring, TX 278813   
1279.84 Christa Ghent (4 - Cat2)   Boulder, CO 327486   Exergy TWENTY12
1381.75 Vanessa Drigo (5 - Cat1)   Charlotte, NC 257356   Rose Bandits
1483.66 Heather Fischer (1 - Pro)   Boulder, CO 308334   UCI WPT: Exergy Twenty16
15 Lauretta Hanson      
1687.48 Kelli Richter (5 - Cat2)   Libertyville, IL 281465   PSIMET Racing
1789.39 Madeleine Pape (6 - Cat2)   Madison, WI 396677   ISCorp Cycling/NCSF
1891.30 Debbie Milne (6 - Cat1)   Greenville, SC 84776   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
1993.21 Amy Phillips (7 - Cat1)   Chattanooga, TN 337516   Hub Endurance Women's Cycling Team
2095.12 Elizabeth Lauer (7 - Cat2)   Madison, WI 290993   Team Kenda presented by RACC
2197.03 Anne Donley (8 - Cat1)   Boulder, CO 227028   Rise Above Racing
2298.94 Ash Duban (8 - Cat2)   Austin, TX 340314   Comanche Racing
23100.85 Nicole Mitchell    399658   
24 E Scotti      
25104.67 Jennifer (Jenner) Yaeso (9 - Cat2)   Gallatin Gateway, MT 166679   
26106.58 Amanda Seigle (10 - Cat2)   Citrus Heights, CA 203755   Metromint Cycling
27 Tamina Oliver      
28110.40 Cady Chintis (11 - Cat2)   Seattle, WA 309452   Les Petites Victoires
29112.31 Jennifer Perricone (12 - Cat2)   Lake Mills, WI 258437   ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
30114.22 Vanessa Curtis (13 - Cat2)   Iowa City, IA 207443   Iowa City Cycling Club
31116.13 Nicole Mertz (14 - Cat2)   Minneapolis 367685   ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
32118.04 Kim Ciolli (9 - Cat1)   San Antonio, TX 210485   River City Market Racing
33119.95 Julie Kuliecza (10 - Cat1)   Richmond, VA 238481   Pepper Palace Pro Cycling
34121.86 Abigail Aldridge (15 - Cat2)   Canton, GA 273899   PCP Race Team
35123.77 Shannon Bhatia (16 - Cat2)   San Jose, CA 306273   Team TIBCO II
36125.68 Jenny Rios   Mexico 418274   
37127.59 Michelle Hayner (11 - Cat1)   Austin, TX 355384   Velossimo Racing
38129.50 Alison Tetrick (2 - Pro)   Mill Valley, CA 266806   UCI WPT: Exergy Twenty16
39131.41 Liz Gerrity (17 - Cat2)   Tallahassee, FL 307001   Rose Bandits
40 Valentina Panidgua      
41135.23 Rebecca Balboni (3 - Pro)   Durango, CO 345588   UCI WPT: Exergy TWENTY16
42137.14 Greta Neimanas (12 - Cat1)   Colorado Springs, CO 223804   ExergyTWENTY16

Women - Cat 3/4 - Elite - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1137.94 Amy Good   Delray Beach, FL 366564   High Velocity Racing
2145.10 Nicolle Bruderer   Boulder, CO 366636   Natural Grocers Cycling Team
3152.26 Laura Jorgensen   Boca Raton, FL 397657   
4159.42 Dani Spires   Oakland, CA 303311   Pacific Crush Racing
5166.58 Madison Tuggle (1 - Cat3)   Littleton, CO 310004   Natural Grocers Cycling Team
6173.74 Jennie Zhu   Minneapolis, MN 343332   Joyride
7180.90 Emilie Cole (2 - Cat3)   San Francisco, CA 367901   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
8188.06 Alison Brown (3 - Cat3)   Ridgeland, MS 311965   
9195.22 Victoria Meier (4 - Cat3)   Baraboo, WI 191780   Lakes Area Physical Therapy
11209.54 Karin Friberg (5 - Cat3)   Roseville, MN 366761   Joyride
12216.70 Mollie Brewer (6 - Cat3)   High Point, NC 332976   
13223.86 Jocelyn Irwin (7 - Cat3)   Vail Co 375211   Prestige Imports/ZUMXR
14 Kelly Catlin      
15238.18 Tara McCloskey (1 - Cat4)   Madison, WI 378157   
16245.34 Peta Takai (8 - Cat3)   Marina Del Rey, CA 249299   Ritte Racing
17252.50 Jennifer Picciolo (2 - Cat4)   Milwaukee, WI 365134   ISCorp Cycling/NCSF
18259.66 Sophy Lee (9 - Cat3)   San Francisco, CA 307659   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
19266.82 Kate Furtner (3 - Cat4)   Forestville, CA 337588   Early Bird Womens Developmental Cycling Team
20273.98 Marnie Pearsall (10 - Cat3)   Fox Point , WI 314986   Hollander RDC
21281.14 Frances Sledge (11 - Cat3)   Fairhope, AL 333616   
22288.30 Gale Hellpap (12 - Cat3)   Belleville 377249   KS Energy Services / Team Wisconsin
23295.46 Jess Bunchek (13 - Cat3)   Valparaiso In 369664   Motion Elite/Heroes p/b First Internet Bank
24302.62 Victoria Haney (4 - Cat4)   Duluth Ga 365521   Frazier Cycling
25309.78 Angie Johnson   Alexandria, MN 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
26316.94 Mary Prendergast    433955   
27 Tara Smith      
28331.26 Imelda March (14 - Cat3)   Chicago, IL 230149   Team Kenda presented by RACC
29338.42 Nancy Runge (5 - Cat4)   Alexandria, MN 350402   The Bike & Fitness Co.
30 Angela Thomas      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOUSACDFShimanoSierra NevadaSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee