Race Results for
Greenbrier Challenge AMBC, MASS/MARC#1
Hagerstown/Frederick, MD
(Event Information)
Cross Country on 04/21/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PRO - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1322.95 JEFF DICKEY   Arlington, VA 9439   
2341.07 IAN SPIVACK   Vienna, VA 293867   Bayside Velo/Bike Doctor
3359.19 CAMERON DODGE   Huntingdon Valley, PA 317662   
4377.31 BRANDON DRAUGELIS   Shippensburg, PA 179397   
5395.43 STEPHEN CUMMINGS   Pittsburgh, PA 201402   C3-Twenty20cycling.com
6413.55 MICHAEL TABASKO   Bethesda, MD 40318   DCMTB
7431.67 JORDAN KAHLENBERG   Morrisville Pa 152298   
8449.79 ZACK MORREY   Annandale, VA 301555   
9467.91 AARON SNYDER   State College, PA 204182   
10486.03 JAKE WADE   Norristown, PA 159586   Toasted Head Racing
11504.15 MIKE JOOS   Reston, VA 136615   
12522.27 JOSH WEST   Allentown, PA 217713   
13540.39 RYAN FAWLEY   Rosendale, NY 284302   
14558.51 ROB LICHTENWALNER   Nazareth, PA 156385   
15576.63 STEVE CARWILE   Owings Mills, MD 149268   

Men - Cat 3 - JUNIOR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NOAH HUMPERT      
2552.50 SPENCER LINE   Reston, VA 403323   The Bike Lane
3 SETH WIGLEY      
4 MATTHEW PECK      
5 SAM HUMPERT      

Men - Cat 3 - JUNIOR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 CODY GROVES   Goldsboro, MD 402529   
2 GARRETT BRENNAN      
3 NICHOLAS SANTORELLI      
4 WILLIAM TRIPP      
5 JACKSON PARRA      
6 DAMEN MARLIN      
7 MAX PARRA      

Men - Cat 3 - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 GEORGE SCHULZ   Alexandria, VA 301814   The Bike Lane
2552.50 JONAH MERRIAM   Washington, DC 360387   
3 MATTHEW MAGORRY      
4577.50 GAVIN STRAUSS   Downingtown, PA 323136   
5 JAIK HAKKARINEN      

Men - Cat 3 - JUNIOR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 NATHAN HAKE   Mount Wolf 400189   
2565.00 ANDREW BOWERS   Smithsburg, MD 396245   HPC
3 DOMINICK DESIMONE      

Men - Cat 3 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 NATHAN HICKLE   Hagerstown, MD 308553   
2552.50 CALLEN RIGGINS   White Hall, MD 328404   University of Maryland-Baltimore County
3565.00 STEVEN KIM   Bonita, CA 365   
4 PHIL SANTEE      
5590.00 NICK GRIESSER   Glenelg, MD 267312   

Men - Cat 3 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 PETE LOBIANCO   York, PA 306912   Mason Dixon Velo
2 BRIAN KRASZEWSKI      
3545.00 JUSTIN SMITH   Sadsburyville 379937   
4 BENNY FONTANILLA      
5 BILL OLSON      
6 RICARDO GOMEZ      
7 JEFF BURRESS      
8557.50 CAMERON O'MARA   Philadelphia, PA 378032   Peanut Butter & Co Human Zoom
9560.00 RYAN BOWER   Vienna, VA 392426   
10562.50 FRANCIS TABLIGAN   Laurel, MD 260925   
11565.00 DANA JUTHE   Londonderry, NH 157290   
12567.50 MARTIN GARCIA   Rohrersville, MD 339724   
13 TIMOTHY YOUSE      
14572.50 NICHOLAS PAZZAGLIA   Reston, VA 403510   
15 JOSHUA TYRIE      
16 GIUSEPPE DI MONTE      
17 JAMES SHYLER      
18 MICHAEL FORTMANN      
19585.00 JAY BURKHOLDER   Denver, PA 392420   
20 PAUL OCONNOR      
21 MATTHEW SCHUH      

Men - Cat 3 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 KENNETH MORRIS   Herriman, UT 272355   
2542.27 REY MINOZA   Perry Hall, MD 379382   
3544.54 DEREK KEIM   Kutztown, PA 404035   Fitness Central
4 BILL BLACKSTONE      
5 MIKE BARTH      
6551.35 RON HOWARD   Baltimore, MD 358615   
7553.62 JAROSLAV KURKA   Jessup , MD 403487   
8 WARREN KIM      
9 JAMES FOURNIER      
10 JOHN MAYS      
11 BRIAN BALCH      
12 BRIAN TARANTINO      
13567.24 STEVEN KESTLER   Arnold, MD 380293   
14 HARRY YFANTIS      
15 DAN CHAVIS      
16574.05 GLEN EVANS   San Diego, CA 330842   
17576.32 TOMAS OLIVER REANTASO   Rosedale, MD 399900   
18578.59 CHRIS DONOVAN   Hanover, PA 375725   
19 KEITH SEAL      
20583.13 MICHAEL HAKKARINEN   College Park, MD 14644   
21585.40 KENNETH STEVE   Kingsville, MD 401432   
22 ERIC WEBB      
23 EDWARD CUNNINGHAM      

Men - Cat 3 - MASTER - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 GARY SNYDER   New Hope, PA 270006   Evolution Racing
2552.50 DAVID STINSON   Great Mills, MD 281983   Patuxent Velo
3 SOL POMBUENA      
4577.50 JERRY BONFIGLIO   Lansdale, PA 82114   
5 CHUCK GLEASON      

Women - PRO - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 CHERYL SORNSON   Fairfield, PA 209000   Team CF-Elite
2565.00 VICKI BARCLAY   State College, PA 356693   
3590.00 NICOLE THIEMANN   Philadelphia, PA 213558   Team CF

Women - Cat 1 - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1533.84 SUZANNE SNYDER   Fredericksburg, VA 268453   
2537.80 KRISTIN GAVIN   Philadelphia, PA 255550   
3541.76 SALLY MCCLAIN   Boiling Springs, PA 246033   
4545.72 ARLEY KEMMERER   Palmerton, PA 240239   C3-Twenty20cycling.com
5549.68 KATHY COUTINHO   Fairfax Station, VA 210909   The Bike Lane
6553.64 LIBBEY SHELDON   Washington, DC 208059   
7557.60 SUSAN MRUGAL   West Chester, PA 293931   Bike Line
8561.56 JESSICA KUTZ   Danville Pa 269269   Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
9565.52 KAREN TALLEY MEAD   Arlington, VA 376513   The Bike Lane
10569.48 ANGIE SOKORAI   Wenonah, NJ 358239   Alberto's Sport
11573.44 JENNIFER TILLMAN   Owings Mills, MD 325760   Charm City Cycling, LLC
12577.40 KATHRYN HANSEN   Alexandria, VA 279300   VeloWorks-Spokes Etc
13581.36 JILL MORGAN   East Norriton, PA 122762   Bikesport-PA
14585.32 KAREN KRASLEY   Coplay, PA 63818   
15589.28 NICOLE SHEETS   Royersford, PA 196245   

Women - Cat 1 - JUNIOR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GINNY JEPPI   Baltimore, MD 380279   Sublime Athletics Velo

Women - Cat 1 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ABBEY ALEXIADES   Ithaca Ny 358609   
2 CALLIE HORWATH   Nazareth, PA 403342   

Women - Cat 1 - SENIOR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 JESSICA HILL   Joppa, MD 377143   
2565.00 FRANCINE RAPP   Richmond, VA 266276   Richmond Bicycle Studio Racing
3590.00 TRICIA REILLY   Wilmington, DE 375088   

Women - Cat 1/2/3 - MASTER - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 THERESA MORNINGSTAR (1 - Cat1)   Baltimore, MD 25106   
2550.00 JULIE GUY (1 - Cat2)   Fairfax 258938   The Bike Lane
3560.00 HOLLY SUMMERS (2 - Cat2)   Ellicottcity, MD 279242   University of Maryland-Baltimore County
4570.00 MAGS CRILLEY (2 - Cat1)   Wilmington, DE 193373   Wooden Wheels Racing
5580.00 EVELYN EGIZI   Silver Spring, MD 129625   
6590.00 KATHLEEN RIDDELL (3 - Cat2)   Landenberg, PA 349626   Bike Line

Women - Cat 2 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 VEDA GERASIMEK   Transfer, PA 297211   Red Zone Cycling
2565.00 JENNY LEWIS   Brunswick, MD 247017   Bike Line
3 GABRIELLE GREEN      

Women - Cat 2 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KRISTEN WEIR   Pottstown, PA 360814   

Women - Cat 2 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Renee Hykel Cuddy   Philadelphia, PA 428318   
2550.00 COURTNEY KEMMERER   Easton, PA 334852   
3560.00 LAURA SNYDER   Dunkirk, MD 370119   
4570.00 ERIN PHELAN   Arlington, VA 399777   
5580.00 DIANE MILLER   Washington, DC 208554   
6 MICHELLE RUDY      

Women - Cat 2 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 ERIN TREECE   Alexandria, VA 355056   
2 JENNIFER KULAS      
3 PAULA BAAKE      
4 KAREN HELF      

Women - Cat 3 - JUNIOR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LINDSEY GROVES   Goldsboro, MD 401892   

Women - Cat 3 - JUNIOR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMMA FREYMANN      
2565.00 CORRINE KRASLEY   Coplay, PA 383360   Chester County Velo
3590.00 RYLEIGH LINE   Reston, VA 403322   The Bike Lane

Women - Cat 3 - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KILEY KRASLEY   Coplay, PA 318234   
2 SAGACH PENGNO      

Women - Cat 3 - JUNIOR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ETHAN SLEEMAN      
2 JORDAN TREY      
3 CHASE WEBB      
4 T.J. BURKHOLDER      
5590.00 AUSTIN GLEASON   Elkton, MD 404127   

Women - Cat 3 - JUNIOR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COURTNEY KRASLEY   Coplay, PA 317920   
2 HANNAH MEYERS   Bedford, PA 306301   Adventures for the Cure

Women - Cat 3 - SENIOR - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 APRIL NABHOLZ   Felton, PA 400293   
2 KITA ROBERTS      

Women - Cat 3 - MASTER - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 ALYSSA MEASE   York, PA 351464   Mason Dixon Velo
2552.50 AMY ALTON   Baltimore, MD 402122   
3565.00 KIM MARLIN   Souderton, PA 397806   
4577.50 MICHELLE GROVES   Goldsboro, MD 281450   
5 JENNIFER GOMEZ      

Women - Cat 3 - MASTER - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 SONA KOROUSOVA   Jessup Md 402743   
2556.67 LINDA CARLISLE   Frederick, MD 329090   
3573.34 ELIZABETH ALLEN   Allentown, PA 263137   
4590.01 Kimberly Hedrick   Zionsville , PA 387200   Saucon Valley Bikes / Weyerbacher

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpySierra NevadaCUOREUSACDFOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee