Race Results for
Estrella Hedgehog Hustle
Goodyear, AZ
(Event Information)
Cross Country on 03/09/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - OPEN - FIRSTTIME

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nicholas LINEHAN      
2Christopher MOORE      
3Dustin ELLIS      
4561.42Ralph BRAMLETT   Lake Havasu City, AZ 198211   
5Tristan TOLLEY      
6Devin McCARVILLE      
7Jim SHANNON      
8Tracy TRIVITT      

Men - OPEN - ROCK CRUSHER

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Eric PITCHER   Bloomington Ny 365947   
2Terry SONTAG      
3Jeff PLANT      
4Steve VanCOILLIE      
5Jeff CURREY      
6567.80Bert EVANS   Yumayuma, AZ 340522   
7Johan LEVIN      
8Cody TEEPLES      
9Ed NEILSON      
10Randy HARRIS      

Men - OPEN - SINGLESPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Dejay BIRTCH   Tucson, AZ 175788   
2548.33Terry SCHMIDTKNECHT   Mesa, AZ 305434   
3556.66Sheldon LINDSEY   Phoenix, AZ 155585   
4Michael HAAS      
5573.32Pat MURRISH   Tempe, AZ 205572   
6Steve LARSON      
7589.98Guy BELL   Glendale, AZ 142507   

Men - OPEN - MASTERS - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephen HUGHES      
2Lawrence SMITH      
3Michael HICKS      
4Robert McDERMOTT      
5590.00Jim COX   Helotes, TX 86282   

Men - Pro - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1275.69Macky FRANKLIN   Taos 215111   
2317.31Brian MATTER   Sheboygan, WI 85929   
3TJ WOODRUFF      
4400.55Lance RUNYAN   Mesa, AZ 201139   
5442.17John SAWASKY   Flagstaff, AZ 80638   
6Mimmo FUTIA      

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clayton STONE   Anthem, AZ 330752   
2Dilyn SHEBER   Oro Valley, AZ 361232   

Men - Cat 1 - 19-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1505.42Mike WIMBUSH   Phoenix, AZ 285946   
2510.12Henry SVENDBLAD   Scottsdale, AZ 360565   
3514.82Josh ROBERTSON   Phoenix, AZ 30139   
4519.52Jerrad COOPER   Flagstaff, AZ 140267   
5524.22Aaron MCCREADY   Novi, MI 294442   
6528.92Bryan VAHJEN   Scottsdale, AZ 305513   
7533.62Tyler FOX   Irrigon 382260   
8538.32Weston RASMUSSEN   Phoenix, AZ 394387   
9Eric SMITH      
10547.72Colby MOELLER   Tucson, AZ 132047   
11552.42Charlie ROACH   Tucson, AZ 393414   
12557.12Gerrit MACK   Tempe, AZ 308045   
13561.82Adam HUMPHREY   Glendale, AZ 368360   
14566.52Nathan ANDREWS   Phoenix, AZ 42004   
15571.22Shane STILWELL   Sierra Vista, AZ 155240   
16575.92Ian WILKEY   Casa Grande, AZ 353972   
17580.62Donald LAURY   Oro Valley, AZ 107168   
18Brian ABRAHAM      
19590.02Micah CLINGER   Flagstaff, AZ 103304   

Men - Cat 1 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1530.79Craig RANEY   Lake Havasu City, AZ 138202   
2Eric LYNCH      
3541.55RJ WEIBLY   Phoenix, AZ 393127   
4546.93Chris GROVE   Flagstaff, AZ 14295   
5552.31Carlos ZAMORA   Phoenix, AZ 52255   
6557.69Keith TOMEI   Tucson, AZ 40955   
7Michael WHITEHEAD      
8568.45George SPERRY   Phoenix, AZ 118062   
9Greg CARMICHAEL      
10579.21Darrin PERMENTER   Glendale, AZ 236670   
11584.59Ramon GARCIA   Phoenix, AZ 303419   
12589.97Kevin DONNELLAN   Scottsdale, AZ 92196   

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sam WILSON      
2552.50Ryan BRUNSWICK   Flagstaff, AZ 393820   
3Jared SAMUELSON      
4William HUGHES      
5590.00Ryan WOODROFFE   Cave Creek, AZ 364891   

Men - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Wade PHILLIPS      
2Ivan VOLKOV      
3David ERB      
4Ben PORTER      
5551.76Jace KUYPER   Phoenix 393650   
6554.70Stephen Holmes   Dalton Ohio 393393   
7Christopher McCREA      
8560.58Dennis YUROSHEK   Tempe, AZ 277459   
9563.52Kyle GANDY   Phoenix 392507   
10Cory FOSTER      
11Robin SCHWARTZ      
12Conner DALTON      
13Steven BARNES      
14Justin FELISH      
15Eric TAYLOR      
16Eric MARTINS      
17587.04Kevin REEVES   Santa Clarita, CA 310587   
18589.98Kyle FITZGERALD   Pinetop, AZ 357899   

Men - Cat 2 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alan HALL      
2502.38Brent GRAHAM   Fountain Hills, AZ 313582   
3Matt BERAULT      
4508.22Vance LOCHRIDGE   Yuma, AZ 98724   
5Jason CAMPBELL      
6Jerrod MAGUIRE      
7Jacob PHILLIPS      
8Joseph ASTON      
9522.82David NICHOLLS   Cave Creek, AZ 296085   
10Tim MAPLE      
11528.66Travis HABROCK   Saint Joseph, MO 388701   
12Brian MURPHY      
13534.50Reynaldo CARAVEO   Avondale, AZ 392692   
14Bart TEUSCHER      
15540.34Philip MADELEY   Escondido, CA 382061   
16Matt REED      
17546.18Antonio CORTES   Phoenix, AZ 181893   
18549.10Hayes McNEIL   Phoenix, AZ 77522   
19Trevor TURCOTT      
20554.94Reinhold STAUDINGER   Flagstaff, AZ 366556   
21Shayne PETERSON      
22Pret WONGMANEE      
23563.70Michael JULIEN   Marana, AZ 75270   
24Joey BLANCHARD      
25Tony BECK      
27Tony AMOS      
28578.30Andy GRACYALNY   Phoenix, AZ 304990   
29581.22Brian WILLESS   Chandler, AZ 274256   
30584.14Kurt MINDY   Anthem, AZ 166882   
31Michael RITHER      
32589.98William JAMISON   Scottsdale, AZ 80996   
33592.90Julius CHARLIE   Goodyear, AZ 275216   

Men - Cat 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Alex ROMERO   Glendale, AZ 128037   
2545.56Jim PENN   Goodyear, AZ 41867   
3Chris DUNN      
4Paul DURAZO      
5Mike HUGHES      
6567.80Eric WILKEY   Casa Grande, AZ 140781   
7Mike SANCHEZ      
9584.48Gary BRAND   Scottsdale, AZ 374946   
10John FRITZ      
11Philip MUMME      

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Caiden PLUMMER      
2Jakob CARLSON      
3Luke MAYS      
4Bryan PHIELIX      
5562.24Ramone Vick   Queen Creek Az 426137   
6Julian ROBAYO      
7Wes GROVE      
8Trevor DALTON      
9Kyle GUSTAFSON      
10Jordan RICHARDSON      

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zach LEWIS      
2548.33Garret WARNER   Mesa, AZ 155547   
3Anthony PEREZ      
4James SCHEMBRI      
5Jason WIESER      
6Johnny CORCORAN      
7Andrew BRAND      

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Woody Hunt   Yuma 406796   
2542.78Brandon BARRETT   Mesa, AZ 393992   
3545.56Le LE   Laveen, AZ 130894   
4548.34Mark PAINTER   Richland, WA 27089   
5Cory KEMPTON      
6Aaron GUIDRY      
7556.68Brad FOSTER   New York, NY 95744   
8Chris THOMPSON      
9Phillip GIBSON      
10Gilbert FALLON      
11Sean BARKER      
12570.58Cole DEROSIER   Phoenix, AZ 125551   
13David SHANSTROM      
14joshua KING      
15Billy CANAS      
16Brent KULSETH      
17584.48Brad MILLIKAN   Leavenworth, KS 237424   
18Rob MIHALKO      
19590.04Craig BALDWIN   Austin, TX 387610   

Men - Cat 3 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
26Tom CROSETTI   Mesa, AZ 156147   

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gary CHRISTENSEN      
2542.78Fletcher SCHULER   Telluride Colorado 232579   
3Kit PLUMMER      
4548.34Bronson VELARDE   Chandler, AZ 177894   
5James STREETER      
6Doug HUNT      
7556.68Richard MEYERS   Scottsdale, AZ 365009   
8559.46Ken HILL   Woodland, CA 274292   
9James POLIZZI      
10565.02Filip MARTIN   Peoria, AZ 360200   
11David GRIFFIS      
12Jim DEEKE      
13Doug JOHNSON      
14Mike BUCKNER      
15Bryan HAHN      
16Bryan VOGEL      
17Scott KOPIEC      
18Ron JORDAN      
19Chris GAMBS      

Men - Cat 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Scott GATES   Carrollton, TX 274365   
2Jim SESSIONS      
3Daryll COLTON      
4549.36Joel AGENA   Scottsdale, AZ 319424   
5Andy ALLSUP      
6555.60Steve Markgraf   Peoria, AZ 417838   
7558.72Steven HUDSON   Austin, TX 176307   
8David LEMON      
8Rob WILSON      
9John PECKARDT      
10Keith FRY      
11571.20Scott MYDOCK   Glendale, AZ 106945   
12Mark TIMM      
13Bill MILLER      
14580.56Kevin KENT   Schenectady, NY 260643   
15Wade RISINGER      
16Roland GONZALES      

Men - Junior - JUNIOR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Max ATNIP      
2Westin SMITH      
3Benjamin KOPIEC      
4John ATNIP      
5Thaeden LOCHRIDGE      

Men - Junior - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dylan THORPE      
2Corey SHOEVLIN      
3Cameron ASTON      
4Alex WOLF      
5Connor DEEKE      

Women - OPEN - FIRSTTIME

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nicole RODRIGUEZ      
2Sevy GAMBS      
3Ashley HALL      
4Nicola MARTIN      

Women - OPEN - SINGLESPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tonya PITCHER   Flagstaff, AZ 361733   

Women - Pro - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1370.41Chloe WOODRUFF   Tucson, AZ 214920   
2390.99Krista PARK   Madison, SD 203842   
3411.57Kata SKAGGS   Chandler, AZ 361045   
4432.15Beth UTLEY   Orovalley, AZ 304126   
5452.73Jaime BREDE   Breckenridge, CO 279679   

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amber STILWELL   Sierravista, AZ 304904   

Women - Cat 1 - 19-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Andrea MATTER   Sheboygan, WI 157882   
2556.67Jessie ANDREWS   Phoenix, AZ 387875   
3573.34Shannon LINDNER   Phoenix, AZ 179675   
4590.01Ashley STILWELL   Sierravista, AZ 304903   

Women - Cat 1 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sue RAWLEY   Flagstaff, AZ 29243   
2Stephanie HAWTHORNE   Flagstaff, AZ 275692   

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tess SIEMENS   Flagstaff, AZ 368352   

Women - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Rachel ALTER   Tucson, AZ 305291   
2565.00Jessica MAIER   Glendale, AZ 196736   
3Katie DALTON      

Women - Cat 2 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Amy VASQUEZ   Goodyear, AZ 399784   
2544.17Shandra LEE   Phoenix, AZ 392699   
3Tina STOCKING      
4Valerie MILLIS      
5556.68Charlayne BARGER   Chandler, AZ 195195   
6560.85Connor GIFFORD   Phoenix, AZ 391568   
7565.02Kathy GALLAGHER   Tempe, AZ 12671   
8Demelza DAVIS      
9573.36Hillary MATHIS   Oro Valley, AZ 260518   
10Teri ANDERSON      
11581.70Jessa STILWELL   Sierra Vista, AZ 168280   
12585.87Darci KOMAC   Cavecreek, AZ 300783   
13Tiffany KENNY      

Women - Cat 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Leonora FIMBRES   Lake Havasu City, AZ 366585   
2Margaret MONTFORT      

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Shea CHAVEZ   Flagstaff, AZ 394251   
2556.67Zoe DUNN   Chino Valley Az 366052   
3573.34Olivia NICHOLLS   Cave Creek, AZ 356742   
4Sonja CARLSON      

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Leilah KROHN   Gold Canyon, AZ 393750   
2Lisa SIMES      
3April VANDERFORD      

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Becky BRAMLETT      
2Lori EDDINGS      
3565.00Regina JEFFERIES   Phoenix, AZ 391265   
4Emily WILSON      
5590.00Cheryl EKSTROM   Tucson, AZ 142179   

Women - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Yvonne SHOUSE   Tucson, AZ 155239   
2Rebecca BUCY      
3Martha LEMEN      
4Zoe COHEN      
5Dawn CARMICHAEL      
6Yvonne MACK      

Women - Cat 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Deb ROBISON      
2Amy CHAYEFSKY      
3Peggy HUGHES      

Women - Junior - JUNIOR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Phoebe DUNN   Chino Valley, AZ 367374   
2Zaily LOCHRIDGE      
3590.00Angelina STILWELL   Sierra Vista, AZ 335716   

Women - Junior - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lockin STEVENSON   Phoenix, AZ 356284   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyBonk BreakerShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee