Race Results for
Ohio State Cyclocross Championships
Broadview Heights, OH
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/23/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10 - 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1368.12 Lucas Stierwalt (1 - Cat4)   Maineville, OH 359561  823 Lionhearts Junior Racing
2456.77 Keegan Minard   Massillon, OH 414226  803 Stark Velo
3545.42 Jonathan Hills (2 - Cat4)   Loveland, OH 386812  821 Team Dayton / Merrill Lynch Cycling
DNP Keaton Adams (Cat4)   Stow, OH 359202  800 WAS Labs Cycling
DNP Gianni Allwein (Cat4)   Cincinnati, OH 391124  820 Lionhearts
DNP Nicholas Petrov (Cat4)   Mason, OH 325072  822 Lionhearts

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 13 - 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1364.66 Dylan Rockwood (1 - Cat4)   Loveland, OH 358574  832 QCW Lionhearts
2417.65 Lewis Gatch (2 - Cat4)   Terrace Park, OH 327078  831 Cincinnati Cyclocross/LionHearts Junior Racing
3470.64 Jeremy Neth (3 - Cat4)   Hudson, OH 387954  807 WAS Labs Cycling
4523.63 Burke Fortner   Lakewood, OH 414375  805 North Coast Cycling
DNP A. Enzo Allwein (Cat4)   Cincinnati, OH 301180  830 Lionhearts

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1269.43 Zachary Ross (1 - Cat3)   Cincinnati, OH 301225  839 Lionhearts Junior Racing
2374.53 Nathan Ross (1 - Cat4)   Cincinnati, OH 301226  838 Lionhearts Junior Racing
3479.63 Ryan Madis (2 - Cat4)   Hudson, OH 284218  228 Was Labs Cycling

Men - Cat 1/2/3/4 - Singlespeed - 15 - 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1181.90 Matthew Weeks (1 - Cat1)   Rocky River, OH 232237  14 WasLabs Cycling
2 Derek Bissett     631 Elevation Cycles
3219.36 Trevor Miller (1 - Cat2)   Columbus, OH 313282  630 VeloScience
4238.09 Ernesto Marenchin (2 - Cat1)   Stow, OH 41544  19 Pivot Cycles and Twin 6
5256.82 James Dieringer (1 - Cat3)   Lakewood, OH 171905  633 Spin
6275.55 Jason Harbaugh (2 - Cat3)   Cincinnati, OH 302357  233 Team Hungry
7294.28 Jason Spieth (1 - Cat4)   Sagamore Hills Oh 384853  612 
8313.01 Ryan Fisher (3 - Cat3)   Celveland, OH 179120  210 Swift Cycle
9331.74 Paul Hamad (2 - Cat4)   Cleveland, OH 235316  602 Scum City Racing
10350.47 David Schalmo (3 - Cat4)   Cleveland, OH 379080  604 
11 Alexander Valigosky     859 
DNS Rudy Sroka (Cat2)   N Royalton, OH 33715  600 Lake Effect Racing

Men - Cat 1/2/3/4 - Junior - 17 - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1297.97 Nicholas Vorwerk (1 - Cat2)   Southbloomfield, OH 303537  37 Team Novo Nordisk
2355.90 Erick Madis (1 - Cat3)   Hudson, OH 237913  218 WAS Labs
3413.83 Ryan McLoughlin   Powell, OH 398250  845 Team SixOneFour
4471.76 Guy Daggett (1 - Cat4)   Hudson, OH 414618  663 Was Labs Cycling

Men - Cat 1/2/3/4 - Senior - 23 - 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1201.03 Ryan Comeau (1 - Cat2)   Kent, OH 386291  205 Team Lake Effect
2266.14 John Proppe (2 - Cat2)   North Royalton, OH 301502  Lake Effect Racing
3331.25 Cameron Jackson (3 - Cat2)   Akron 243794  11 Was Labs Cycling
4396.36 William Neidinger (1 - Cat3)   Broadview Heights, OH 331826  208 Wells Fargo Advisors
DNP Matt Harbaugh (Cat3)   Cincinnati, OH 302357  233 Team Hungry

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 30 - 34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1180.97 Matthew Weeks (1 - Cat1)   Rocky River, OH 232237  14 WasLabs Cycling
2194.23 Joe McDaniel (1 - Cat2)   Brooklyn, OH 392058  50 Lake Effect
3207.49 zachary chappell (2 - Cat2)   Akron, OH 358069  201 Snakebite Racing
4220.75 Nathan Szabo (1 - Cat3)   Parma, OH 235675  22 Team Lake Effect p/b Bike Authority
5234.01 Joseph Hall (2 - Cat3)   Columbus, OH 221249  325 Mama Mimi's p/b Kenda
6247.27 Giordano Guagliardo (3 - Cat3)   Lake Barrington, IL 317230  324 W2 Racing
7260.53 Michael Clevidence (4 - Cat3)   Athens, OH 341590  323 Team Athens
8273.79 Christopher Arndt (5 - Cat3)   Columbus, OH 365072  206 Ohio Dominican University Cycling Team
DNP Scott Kuboff (Cat3)   University Heights, OH 298848  203 Wells Fargo Advisors

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 35 - 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1215.62 David Neis (1 - Cat2)   Yellow Springs, OH 276289  341 Merrill Lynch Cycling
2234.85 Brent Thompson (1 - Cat3)   Cuyahoga Falls, OH 278707  305 Was Labs Cycling
3254.08 Chris Huck (2 - Cat3)   Navarre, OH 165499  16 Wells Fargo Advisors
4273.31 Nathanael Ziccardi (1 - Cat1)   Columbus, OH 145720  342 cafe brioso/ B1 bikes
5292.54 Christopher Smith (3 - Cat3)   Canton, OH 263109  309 Stark Velo
6311.77 Aaron Hershberger (4 - Cat3)   Dalton, OH 339694  28 Ride On Wooster
7331.00 Kurtis Fraley (5 - Cat3)   Lewis Center, OH 295857  340 BikeSource
8350.23 Joel Ronschke (6 - Cat3)   Columbus, OH 301026  235/292 TeamSixOneFour
9369.46 Joe Stratton (1 - Cat4)   Rocky River, OH 301549  308 Mad Alchemy Rider Cooperative
10 Chris Neog     673 

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40 - 44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1180.28 Ernesto Marenchin (1 - Cat1)   Stow, OH 41544  19 Pivot Cycles and Twin 6
2192.30 Jim Baldesare (2 - Cat1)   Kent, OH 63797  15 Was Labs Cycling
3204.32 James Dieringer (1 - Cat3)   Lakewood, OH 171905  633 Spin
4216.34 Jay Karpinski (1 - Cat2)   Cleveland, OH 342768  39 Scum City Racing / Sushi 86
5228.36 Craig Hannibal (2 - Cat3)   Pepper Pike, OH 236062  Team Lake Effect
6240.38 Brooke Furio (2 - Cat2)   Rocky River, OH 12572  318 nortbrook bicycle club inc
7252.40 Jeff Schoeny (3 - Cat2)   Cincinnati, OH 277142  437 Merrill Lynch Cycling
8264.42 Matt Stierwalt (3 - Cat3)   Maineville, OH 34173  436a 
9276.44 Doug Carraway (4 - Cat2)   Columbus, OH 287612  322/390 Team Six One Four
10288.46 Michael Adams (4 - Cat3)   Stow, OH 115151  301 WAS Labs Cycling
11300.48 Sean Burkey (5 - Cat3)   Lyndhurst, OH 5533  WAS LABS
12312.50 Joshua Hoblet (6 - Cat3)   North Lima, OH 105599  317 
13324.52 Brian Ramsey (1 - Cat4)   Garfield Heights, OH 208677  311 Lake Effect Bike Authority

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45 - 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1155.86 Nate Loman (1 - Cat1)   Fairlawn, OH 236165  Team Lake Effect
2172.91 Brent Evans (1 - Cat2)   Novelty, OH 11037  10 Roberta's Sun p/b Dawn Patrol Cycling
3189.96 John Gatch (2 - Cat1)   Terrace Park, OH 153866  444 Swallow Bicycle Works
4207.01 James Votaw (1 - Cat4)   Norton, OH 276818  404 Was Labs
5224.06 Peter Hills (3 - Cat1)   Loveland, OH 117544  446 Team Dayton - Merrill Lynch Cycling
6241.11 Joseph Pallotto (1 - Cat3)   Mantua, OH 54101  400 Team Lake Effect
7258.16 Patrick Lach (2 - Cat3)   Cincinnati, OH 145722  447 ZWS/Bertolli
8275.21 Emilio Poggio (3 - Cat3)   Shaker Heights, OH 326258  300 Lake Effect Racing
9292.26 Chris Riccardi (4 - Cat3)   Tallmadge, OH 115805  409 Lake Effect Racing/Bike Authority
10309.31 Rick Voithofer (5 - Cat3)   Columbus, OH 284567  438 Team SixOneFour
11326.36 Mark Farmer (6 - Cat3)   Columbus, OH 208828  424 Team SixOneFour
12343.41 Dave Bartels (7 - Cat3)   Twinsburg, OH 303715  401 Lake Effect Cycling Team
13360.46 Rick Maier (8 - Cat3)   Liberty Twp, OH 48035  413 Merrrill Lynch Cycling
14377.51 Mike Schmidt (2 - Cat4)   Willowick, OH 414368  407 
DNS Corey Green (Cat3)   Mason, OH 150266  445 ZWS Bertolli

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50 - 54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1233.70 Tom Franek (1 - Cat2)   Hiram, OH 344242  27 team lake effect
2251.94 Bill Marut (1 - Cat3)   Painesville, OH 169120  440 Team Lake Effect/Bike Authority
3270.18 John Ehrlinger (2 - Cat3)   South Euclid, OH 209482  Team Spin/Litzler Automation
4288.42 Scott Young (3 - Cat3)   Millersport, OH 109205  423 TriTec
5306.66 Jim Yankush (4 - Cat3)   Youngstown, OH 72219  527 Stark Velo
6324.90 Andy Klumb (2 - Cat2)   Toledo, OH 248080  525 Drakes Coffee
7343.14 Tim Fortner (5 - Cat3)   Lakewood, OH 77664  410 North Coast Racing/ Wells Fargo Advisors
DNS Andy Perrino (Cat3)   Cincinnati, OH 191478  526 Biowheels-Reece Campbell Racing
DNS Mark Davis (Cat4)   Bay Village, OH 365941  403 blazing saddle

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 55 - 59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1257.35 Rudy Sroka (1 - Cat2)   N Royalton, OH 33715  600 Lake Effect Racing
2278.00 Derek Wilford (1 - Cat3)   Euclid, OH 134363  506 Team Spin/Litzler Automation
3298.65 Rick Toler (2 - Cat3)   Dayton, OH 66088  538 Merrill Lynch Cycling
4319.30 David Jolin (3 - Cat3)   Bellville, OH 289233  537 Stark Velo
5339.95 Ron Kubala (1 - Cat4)   Northfield, OH 346212  504 
6360.60 Jeff Kompa (4 - Cat3)   Cleveland Ohio 282965  516 Team Spin / Litzler Automation
7381.25 Dale Eads (2 - Cat4)   Loveland, OH 142059  539 Zephyr Wheel Sports
8401.90 Daryl Breedlove (3 - Cat4)   Painesville, OH 59456  510 Blue Sky
9422.55 Frank Strang (5 - Cat3)   Mcdonald, OH 316942  505 MVC
DNS Dick Brink (Cat2)   Cleveland, OH 4859  511 Cleveland Clinic

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 60 - 64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1399.01 Robert Breedlove (1 - Cat3)   Painesville, OH 4716  500 Blue sky Bicycles
2421.18 William Flecher (2 - Cat3)   Medina, OH 277014  542 Stark Velo
3443.35 Jos Belich (1 - Cat4)   Vermilion, OH 254015  508 
4465.52 Robert Neuman (2 - Cat4)   Chillicothe, OH 53682  541 
5487.69 Richard Grella (3 - Cat4)   North Canton, OH 51308  517 Stark Velo

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 65 - 69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Seeds (1 - Cat4)   North Canton, OH 63439  503 Stark Velo

Men - Cat 1/2/3/4 - U23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1280.67 Josh Direen (1 - Cat2)   Columbus, OH 396732  219 Paradise Garage Racing
2301.99 Tony Marut (1 - Cat3)   Painesville, OH 235395  18 Bike Authority/Lake Effect
3323.31 David Takahashi (2 - Cat3)   Lexington, KY 367484  660 
4344.63 Chris Niesen (1 - Cat4)   Milford, OH 391241  849 Bishops Bicycles
5365.95 Eric Silverman (2 - Cat4)   Beachwood, OH 336286  675 
6387.27 Matthew Swartwout (3 - Cat4)   Evanston Il 396434  896 Case Western Reserve University
DNF Aidan Seufert (Cat2)   Columbus, OH 415286  931 Team Brioso

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10 - 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Rademacher (1 - Cat4)   Loveland, OH 367604  814 Lionhearts Junior Racing
2 Camden Adams (2 - Cat4)   Stow 365682  801 WAS Labs Cycling

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 13 - 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1299.80 Sydney Lach (1 - Cat3)   Cincinnati, OH 359638  825 Kenda
2422.07 Alexandra Bercaw (1 - Cat4)   North Canton, OH 311405  804 WAS Labs Cycling
3 Molly Schoeny     827 
DNP Lauren Maier (Cat4)   Liberty Township, OH 386212  826 Secret Cycling/ Team Dayton

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kennedy Adams (1 - Cat3)   Stow, OH 310691  132 WAS Labs Cycling

Women - Cat 1/2/3/4 - Singlespeed - 15 - 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Lewis Sroka (1 - Cat3)   N Royalton, OH 143111  700 Lake Effect Racing
2 Ashley Nobis (1 - Cat4)   Cleveland, OH 410960  755 Scum City Racing
DNS Angela Ridgel (Cat3)   Lakewood, OH 231289  703 Snakebite Racing

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 17 - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mackenzie Green (1 - Cat2)   Mason, OH 300251  842 Mt Borah

Women - Cat 1/2/3/4 - Senior - 23 - 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandra Gliga (1 - Cat4)   Orange Village 414904  762 
2 Rebecca Schur (2 - Cat4)   Cleveland Heights, OH 375334  766 

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 30 - 34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1211.12 Sydney Guagliardo (1 - Cat2)   Barrington 359303  715 Verdigris-Village CX Team
2226.76 Victoria Steen (2 - Cat2)   Columbus, OH 298672  716 Team614
3242.40 Anneke Frankemolle (1 - Cat3)   Cleveland Heights, OH 404346  760 Cleveland Clinic / RGF
4258.04 Elizabeth Hiser (2 - Cat3)   Westlake Ohio 389080  118 Team Bicycle Hub
5273.68 Julie Healy (3 - Cat3)   Butler, PA 387071  107 
6289.32 Jillian Hall (4 - Cat3)   Columbus, OH 220409  121/190 Queen City Wheels

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 35 - 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorena Brown (1 - Cat3)   Navarre, OH 139053  101 Wells Fargo Advisors
2 Laura Webb (2 - Cat3)   Lakewood, OH 379521  115 Team Spin/ Litzler Automation
DNF Kelly Baker (Cat4)   North Olmsted, OH 333290  761 Team Snakebite Racing
DNF Nicki Lock (Cat3)   West Bend, WI 388558  874 Team Lake Effect

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 40 - 44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Price (1 - Cat3)   Cuyahoga Falls, OH 172593  140/100 rgf solutions / cleveland clinic
2 Tiffanie Hills (2 - Cat3)   Loveland, OH 302106  725 Team Dayton/Secret Cycling
DNF Angela Ridgel (Cat3)   Lakewood, OH 231289  703 Snakebite Racing

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 45 - 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kellie Strang (1 - Cat3)   Mcdonald, OH 303754  103 Cleveland Clinic RGF p/b felt
DNS Heather Maier (Cat4)   Liberty Township, OH 308982  763 Secret Cycling-Team Dayton

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 50 - 54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Lewis Sroka (1 - Cat3)   N Royalton, OH 143111  700 Lake Effect Racing

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 55 - 59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gwen Davis (1 - Cat3)   Tallmadge, OH 245157  702 Bike Authority Lake Effect

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Geisse (1 - Cat3)   Chagrin Falls, OH 261161  704 Spin/Litzler Automation

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpyCUOREOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee