Race Results for
Brooksville Cycling Classic
Brooksville, FL
(Event Information)
Criterium on 10/19/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1407.18 Lachlan Hovius   Groveland, FL 331438   AAA Cycling Team
2457.02 Jose Rielo   Tampa, FL 401785   Aginity Cycling
3506.86 Joel Hovius   Groveland, FL 392644   AAA Cycling Team
4556.70 Clayton Zinnert   Orlando, FL 364633   Colavita Racing, Inc.

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1302.14 Robert Comfort   St Johns, FL 340506   West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates
2318.08 Edwin Calderon   Kissimmee, FL 403177   
3334.02 Hunter Smith   Kissimmee, FL 393374   AAA Cycling Team
4349.96 Carsten Canchola   Orlando, FL 377941   Orlando Road Club
5365.90 Zachary West   Longwood 367371   
6381.84 Dominique Mcconnell   Orlando 286748   AAA Cycling Team
7397.78 jake jones   Aripeka, FL 417506   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1253.73 Tate Harper   Orlando, FL 306267   Colavita Racing, Inc.
2361.44 Robert Comfort   St Johns, FL 340506   West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates
3469.15 Dominique Mcconnell   Orlando 286748   AAA Cycling Team

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1112.52 Michael Hernandez   Clermont, FL 296605   Slipstream-Craddock Junior Development
2200.02 Josh Detwiler   Orlando 386018   Colavita Racing, Inc.
3287.52 Jay Major   Miami, FL 220750   FloridaVelo
4 Hector Rijos      

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1114.92 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   FloridaVelo
2126.15 Glenn Schneider   Lake Worth, FL 31697   iBike / Pink Panthers
3137.38 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Vision Quest LLC
4148.61 Brian Davis   Orlando, FL 359091   Treasure Coast Racing
5159.84 Milton Behrens   Pompano Beach, FL 297857   iBike / Pink Panthers
6171.07 Martin Bates   Odessa, FL 2867   Synergy Racing Team
7182.30 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   Treasure Coast Racing
8193.53 John Tanner   Clearwater, FL 155000   BikeStreet USA
9204.76 Jim Zimmer   St. Petersburg, FL 57623   FloridaVelo
10215.99 Will Larson   Dunedin, FL 196529   GearLink Racing INC.
11227.22 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Treasure Coast Racing
12238.45 Glenn Harsin   Ridge Manor, FL 259608   FloridaVelo
13249.68 Joseph Yaeger   Lakeland, FL 292027   West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates
14260.91 Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL 54833   Vision Quest
15272.14 Steven Kurth   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Racing
16283.37 Charles Carpenter   Apopka, FL 54626   Vision Quest LLC
17294.60 Ed Lally   Orlando Fl 394048   
18305.83 John Stone   Boulder, CO 332428   Treasure Coast Racing

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1362.78 Eric Lippens   Naples, FL 376574   FloridaVelo
2382.93 John Randolph   Naples, FL 391173   FloridaVelo
3403.08 Michael Rowe   Fort Lauderdale, FL 287675   iBike / Pink Panthers
4423.23 Freddy Roy   Tampa 400134   
5443.38 Ronald Ferreira   Winter Haven Fl 333484   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
164.10 Steven Perezluha (1 - Cat1)   Longwood, FL 311519   AG Bicycles / Guttenplan Coaching
266.31 Joshua Thornton (2 - Cat1)   Dade City, FL 82596   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
368.52 Derek Schanze (3 - Cat1)   Gainesville, FL 252844   GearLink Racing INC.
470.73 James Schurman (4 - Cat1)   Deerfield Beach, FL 284479   Champion System p/b Stan's NoTubes
572.94 David Guttenplan (5 - Cat1)   Washington, DC 177906   AG Bicycles / Guttenplan Coaching
675.15 Fredd Matute (6 - Cat1)   Fort Lauderdale, FL 305523   
777.36 Jonathan Bowerman (1 - Cat2)   Tampa, FL 304654   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
879.57 Rainiel Sanchez (7 - Cat1)   Winter Park, FL 59556   Advanced Cycles pb/Topview Sports
981.78 Yip Tsang (8 - Cat1)   Davie, FL 204595   BikeStreet USA
1083.99 Eric Stubbs (9 - Cat1)   Gainesville, FL 255870   GearLink Racing INC.
1186.20 Roy Foley (2 - Cat2)   Lithia, FL 280524   
1288.41 Didier Fresne (3 - Cat2)   Lutz, FL 289531   FloridaVelo
1390.62 David Monismith (4 - Cat2)   Gainesville, FL 257920   GearLink Racing INC.
1492.83 Nicolas Patton (5 - Cat2)   Brooklyn, NY 360352   AG Bicycles / Guttenplan Coaching
1595.04 Giancarlo Bianchi (10 - Cat1)   Miami, FL 179136   AG Bicycles / Guttenplan Coaching
1697.25 Darren Dowling (6 - Cat2)   Sarasota, FL 219566   
1799.46 Scott Cugno (7 - Cat2)   Boca Raton  154900   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
18101.67 Michael Starr (11 - Cat1)   Cocoa Beach, FL 62201   Atlantic Shores Velo
19103.88 Jerry Cabrera (8 - Cat2)   Weston, FL 300328   Outcast Racing Team
20106.09 Lucas Wardein (12 - Cat1)   Naples, FL 233364   D3DEVO
21108.30 Bruno Moreira (9 - Cat2)   Riverview, FL 292511   
DNF Pablo Santa Cruz (Cat1)   Safety Harbor, FL 196540   FloridaVelo
DNF Brad Parkerson (Cat2)   Loganville, GA 297241   Lifetime Bikes Loganville
DNF Henry Willis (Cat1)   Orlando, FL 187343   
DNF Jeremy Smith (Cat2)   Apopka, FL 334084   Hoovers Market
DNF Lazaro Mencia (Cat2)   Orlando, FL 268717   Advanced Cycles pb/Topview Sports
DNF Paulo Silva (Cat2)   Winter Garden, FL 353494   Outcast Racing Team
DNF Jimmy Page (Cat2)   Crystal River, FL 258254   FloridaVelo

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
187.65 Jeremy Willard (1 - Cat2)   Maitland 394359   Compass Cycling Team
291.71 Armando Hernandez (1 - Cat3)   Tampa, FL 336604   Aginity Cycling
395.77 Frank Lopez (2 - Cat2)   Largo, FL 21574   Ride N Roll Cyclery
499.83 Vance James (1 - Cat1)   Lakeland, FL 47935   Walmart/Baugh Financial
5103.89 Didier Fresne (3 - Cat2)   Lutz, FL 289531   FloridaVelo
6107.95 Ryan Saylor (2 - Cat1)   Gainesville, FL 31413   GearLink Racing INC.
7112.01 Andres Munera (4 - Cat2)   Tampa, FL 307870   Synergy Racing Team
8116.07 Ken Schofield (5 - Cat2)   Juno Beach, FL 207006   BikeStreet USA
9120.13 Ward Bates (6 - Cat2)   Maitland, FL 2871   The Fit Lab
10124.19 Mark Poteet (2 - Cat3)   Tampa, FL 232389   Synergy Racing Team
11128.25 Brad Parkerson (7 - Cat2)   Loganville, GA 297241   Lifetime Bikes Loganville
12132.31 Alan Korhonen (8 - Cat2)   Lakeland, FL 332882   Synergy Racing Team
13136.37 Roberto Chamizo (3 - Cat3)   Spring Hill, FL 95714   Aginity Cycling
14140.43 Ernie Pena (4 - Cat3)   Tampa, FL 368468   University Bicycle Center
15144.49 Yosvani Rosell (9 - Cat2)   Tampa, FL 305727   University Bicycle Center
16148.55 Philip Elliott (10 - Cat2)   Palm Beach, FL 51741   Bill Bone Racing Team
17152.61 Chuck Holstein (5 - Cat3)   Lecanto, FL 263775   FloridaVelo
18156.67 Pablo Santa Cruz (3 - Cat1)   Safety Harbor, FL 196540   FloridaVelo
19160.73 Tim Molyneaux (11 - Cat2)   Clermont, FL 53461   Atlantic Shores Velo
20164.79 Rigoberto Rielo (6 - Cat3)   Tampa, FL 333216   Aginity Cycling
21168.85 Craig Duxbury (7 - Cat3)   Orlando, FL 10305   Compass Cycling Team
22172.91 Jose Armas (8 - Cat3)   Pembroke Pines, FL 243186   iBike / Pink Panthers
23176.97 Jared Zimlin (12 - Cat2)   Palm Harbor, FL 52228   GearLink Racing INC.
24181.03 Julio Rojas (13 - Cat2)   Pompano Beach, FL 175402   iBike / Pink Panthers
25185.09 Tim Stone (9 - Cat3)   Boulder, CO 332428   Treasure Coast Racing
26189.15 Anthony Prioli (4 - Cat1)   Clearwater, FL 28734   Synergy Racing Team
27193.21 Michael Graham (10 - Cat3)   Tampa, FL 13862   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1110.07 Michael Hernandez   Clermont, FL 296605   Slipstream-Craddock Junior Development
2117.68 Jay Major   Miami, FL 220750   FloridaVelo
3125.29 Rolly Weaver   Ormond Beach, FL 280746   University of South Florida
4132.90 Marc Boults   Tampa, FL 335312   Naples Cyclery p/b Airport Kia
5140.51 Jason Lopez   Archer, FL 395553   352 Racing p/b Bikes and More
6148.12 James Harter   Winter Garden, FL 288143   Hoovers Market
7155.73 Yampier Herrera   Orlando, FL 376307   Atlantic Shores Velo
8163.34 Josh Detwiler   Orlando 386018   Colavita Racing, Inc.
9170.95 Peter Davis   Naples, FL 293076   Stan's NoTubes P/b Proferrin
10178.56 Anthony Yaques   Virginia Gardens, FL 346348   Outcast Racing Team
12193.78 Kyle Kelly   Naples, FL 371658   Naples Cyclery p/b Airport Kia
13201.39 David Pavlik   Lithia, FL 305643   
14209.00 Julio Revoredo   Miamifl 397029   
15216.61 Darel Christopher   Austell, GA 412295   
16224.22 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
17231.83 Shawn Faynik   Orlando, FL 307695   Hoovers Market
DNF Julio Prida   Tampa, FL 343850   University Bicycle Center
DNF Bradley Gordon   Longwood, FL 280638   Florida Velo Junior Development
DNF Joshua Servi   Longwood, FL 239632   
DNF Jason Simnowitz   Miami, FL 333696   Outcast Racing Team
DNF James Maffucci   Clearwater, FL 265487   
DNF Tony Sigrist   Tallahassee, FL 255722   Cycling Knights

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1203.06 Christopher Collins   Lakeland, FL 399599   
2211.59 Mike Ferreiro   Miami, FL 396578   BOOM Development Team
2211.59 Sandra Rich   Belleair 307204   Cycle Sport Concepts Tampa
3220.12 Alfredo Pineda   Miramar, FL 355208   TTR
4228.65 Robert Comfort   St Johns, FL 340506   West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates
5237.18 Derek Birch   Tampa 396501   USF Cycling
6245.71 Byron Becker   St. Petersburg, FL 304636   GearLink Racing INC.
7254.24 Marcin Rutkowski   Palm Harbor, FL 375712   GearLink Racing INC.
8262.77 Thomas Zawadski   Dunedin, FL 331048   Synergy Racing Team
9271.30 Connor Everett   Tallahassee 381767   RedEye Velo Juniors
10279.83 Andrew Axmacher   Apopka, FL 237223   Hoovers Market
11288.36 Thomas Trevisani   Winter Park, FL 154092   
12296.89 Scott Lameier   Valrico, FL 305247   University Bicycle Center
13305.42 Tate Harper   Orlando, FL 306267   Colavita Racing, Inc.
14313.95 Jason Davis   Orlando, FL 364677   Hoovers Market
15322.48 German Arango   Port Saint Lucie, FL 367715   TTR
16331.01 kareem maddox   Covington Ga 386423   
DNF Dominique Mcconnell   Orlando 286748   AAA Cycling Team

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1203.15 Craig Smith   Winter Park, FL 385175   Compass Cycling Team
2214.84 Thomas Zawadski (1 - Cat4)   Dunedin, FL 331048   Synergy Racing Team
3226.53 Greg Platt (2 - Cat4)   Orlando, FL 395374   
4238.22 Christopher Olson   Saint Johns, FL 220713   VeloBrew Cycling Club
5249.91 Romero Gill (3 - Cat4)   Jacksonville, FL 117424   VeloBrew Cycling Club
6261.60 Michael Gallegos (4 - Cat4)   Land O' Lakes Fl. 59580   University Bicycle Center
7273.29 JuanCarlos Rivera   Valrico, FL 362061   University Bicycle Center
8284.98 Sean Stanton (5 - Cat4)   Windermere, FL 308557   Compass Cycling Team
9296.67 Dave Severn (6 - Cat4)   Cape Canaveral, FL 299991   Cool Beans Racing
10308.36 Tom Redpath (7 - Cat4)   Pittsburgh Pa 338264   US Military Cycling Team Fueled by FRS
11320.05 Omar Quddus (8 - Cat4)   Orlando, FL 328670   Compass Cycling Team
12331.74 Michael Ploch (9 - Cat4)   Riverview, FL 308563   GearLink Racing INC.
13343.43 Vasilios Palekis (10 - Cat4)   Odessa, FL 364771   University Bicycle Center
14355.12 Keith Stanton (1 - Cat5)   Tampa, FL 393524   GearLink Racing INC.
15366.81 Michael Green (11 - Cat4)   Fort Myers, FL 292341   FloridaVelo
16378.50 Eric Lippens (2 - Cat5)   Naples, FL 376574   FloridaVelo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1396.91 Michael Overman   Valrico, FL 395240   
2420.34 nikolaos psilopoulos   Tampa, FL 412741   
3443.77 Phillip Eljaiek   Orlando, FL 394985   University of Central Florida
4467.20 Tyler Hunter   Naples, FL 396698   
5490.63 Paul Campbell   Tarpon Springs, FL 413948   
6514.06 Eli Weiss   Sarasota, FL 340472   
7537.49 Paul Carrasco   Tampa, FL 267548   University Bicycle Center
8560.92 Carsten Canchola   Orlando, FL 377941   
9584.35 Nicholas Slosser   Fort Myers Fl 414327   

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1445.17 Ava Sykes   Seminole, FL 364652   TBTS Junior Cycling
2517.58 Kieran Walker   Lakeland, FL 393936   
3589.99 Gabriella Dixon   Riverview, FL 401296   TBTS Junior Cycling

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL 274095   Cycle Sport Concepts Tampa

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1361.78 Kelly Serafim   Highland Beach 395101   Garneau Florida
2388.69 Sandra Rich   Belleair 307204   
3415.60 Magdalena Cichon   Neptune Beach, FL 392937   VeloBrew Cycling Club
4442.51 Pippa Greenberg   Orlando, FL 390781   Compass Cycling Team
5469.42 Rebekah Hope   Atlantic Beach, FL 407378   VeloBrew Cycling Club
6496.33 Susan Mosher   Dunedin, FL 360108   FloridaVelo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyOSMOCUOREShimanoSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee