Race Results for
Northwest Juniors Classic Stage Race
Elma, WA
(Event Information)
Stage Race on 08/04/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grover Rozek   Folsom01:21:00 331894   Team Bicycles Plus / Sierra Nev
2 Conor Martin   01:23:35   Chain line
3 Quinn Storey   01:24:19 384540   Escape Velocity / dEVo
4 Cody Scott   01:25:34   Escape Velocity / dEVo
5 Brennan Hodgins   Mercer Island, WA01:26:29 361294   Cycle U / Apex
6 Gideon Bender   Duvall, WA01:27:20 271119   Rad Racing NW
7 Evan Russell   New York, NY01:27:23 266507   Escape Velocity / dEVo
8 Oliver Hart   Boulder, CO01:30:13 318174   Boulder Junior Cycling
9 Jack Spranger   Seattle, WA01:30:52 327592   Motofish Racing
10 Brendan Flynn   Seattle, WA01:31:05 213200   Escape Velocity / dEVo
11 Moses Maloney   Boise, ID01:31:36 407347   BYRDS
12 Victor Alhadeff   Medina, WA01:35:13 406049   Cycle U / Apex
13 Karl Praitis   Woodinville, WA01:38:21 404827   Unattached
14 Parker King   Anacortes, WA01:45:30 360249   Rad Racing NW
DNF Ben Kosa   DNF   Unattached
DNF Tyler Wenschhof   DNF   Rad Racing NW

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matteo Jorgenson   Boise, ID01:50:50 266037   BYRDS
2 Eben Horacek   Happy Valley, OR01:51:45 405815   Unattached
3 Braden Fridell   Portland, OR01:52:19 383527   Beaverton Bicycle Club (BBC)
4 Keelan Ontiveros   Portland01:52:38 411501   WestEndBikes / Specialized
5 Adam Valls   Portland, OR01:55:02 384780   Beaverton Bicycle Club (BBC)
6 Kyle Fiori   Folsom, CA01:55:43 303705   Davis Bike Club Jr Race Team
7 Scott Funston   Black Diamond, WA01:56:19 270185   Rad Racing NW
8 Calder Wood   Anacortes01:56:32 391836   Rad Racing NW
9 Mitchell Thornton   Issaquah, WA01:56:36 296923   First Strike Velo / Slalom Cons
10 Mark Grant   01:56:49 382276   VIPYRS
11 Ian McCleary   Boise01:56:51 381056   BYRDS
12 Cameron Croix   Seattle, WA01:57:20 330074   Rad Racing NW
13 Grayson Bailey   Vancouver, WA01:57:23 407993   Beaverton Bicycle Club (BBC)
14 Alex Walentynowicz   Mill Creek, WA01:57:32 326272   Rad Racing NW
15 Isaac van der Vliet   01:57:51 382722   Comox Valley Cycling Club
16 Ethan Pauly   01:59:47   Tripleshot Cycling
17 Wyatt Mason   Everett, WA02:01:16 378713   Rad Racing NW
18 Erik Praitis   Woodinville02:07:33 404825   Unattached
19 Joseph Lukens   Lake Oswego, OR02:09:36 411101   PDX Devo
20 Brayden Buchanan   Seattle, WA02:11:23 285748   Rad Racing NW
21 Kyler Ervin   Gaston Or02:14:55 410729   Beaverton Bicycle Club (BBC)
22 Kelton Smith   Camas, WA02:22:29 411105   PDX Devo
DNF Tomas Chapman   DNF   Escape Velocity / dEVo
DNF Benjamin King   Anacortes, WADNF 284055   Rad Racing NW

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Rosenberg   Eugene, OR03:33:35 278565   Hutch's Slocum CoMotion
2 Garrett Marking   Paradise, CA03:33:56 345846   Chico Corsa
3 Cooper Rombold   Bellingham, WA03:34:14 371675   Shuksan Velo / Fanatik Bike Co.
4 Drew Levitt   Oakland, CA03:34:23 338976   Tieni Duro Junior Cycling
5 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA03:34:25 353044   Rad Racing NW
6 Grant McElroy   Portland, OR03:34:42 264707   Team Specialized Racing
7 Keegan O'Neill   Portland, OR03:35:35 370290   Trailhead Coffe Roasters
8 Rupert Cox   Emerald Hills, CA03:35:38 309471   SJBC
9 Cordell Dickie   03:35:40   Unattached
10 Lewis Whiley   Olympia, WA03:35:44 351580   Rad Racing NW
11 Noah Beggs   Portland, OR03:36:00 384478   PDX Devo
12 Lance Haidet   Bend, OR03:36:13 330472   PDX Devo
13 Leif Kytola   Eugene03:36:30 381060   Hutch's Slocum CoMotion
14 Jonathan Christensen   Clements, CA03:36:55 250315   Team Bicycles Plus / Sierra Nev
15 Evan Geary   Seattle, WA03:37:37 251552   First Strike Velo / Slalom Cons
16 Christian Gomes   03:38:53   Unattached
17 Sean Zoschke   03:39:44 407759   Escape Velocity / dEVo
18 Connor Ellison   Folsom, CA03:42:28 329264   Team Bicycles Plus / Sierra Nev
19 James Grant   03:44:53 382274   VIPYRS
20 Cameron Beard   Bend, OR03:45:50 329962   Hutch's Slocum CoMotion
21 Brendan Cowley   Salem Oregon03:45:55 382956   Escape Velocity / dEVo
22 Jasper Hodgson   Folsom, CA03:47:26 337878   Team Bicycles Plus / Sierra Nev
23 Jarrett Aregger   Kent, WA03:58:08 285209   First Strike Velo / Slalom Cons
24 Gus Elder   Eugene, OR03:58:19 340190   Hutch's Slocum CoMotion
25 Blair Kenneth Snell   Meridian, ID03:59:40 382218   BYRDS
26 Kyle Thornton   Boise, ID04:00:49 398391   Team Bobs-Bicycles.com
27 Oliver Wood   04:03:36 431950   Escape Velocity / dEVo
28 Trey Thornton   Issaquah, WA04:07:01 296922   First Strike Velo / Slalom Cons
29 Matthew Wilkinson   Seattle, WA04:14:23 235592   Rad Racing NW
DNF Finn Blackburn   DNF   Escape Velocity / dEVo
DNF Conor Collins   Puyallup, WADNF 388862   Old Town Bicycle (OTB)
DNF Erik Philipson   Seattle, WADNF 281375   Hagens Berman / Society Consult

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Owen   Bremerton, WA03:25:26 222488   Cal Giant Specialized
2 William Barta   Boise, ID03:25:57 277745   BYRDS
3 Reese Levine   Orinda, CA03:26:13 263998   Tieni Duro Junior Cycling
4 Anders Nystrom   Boise, ID03:27:07 281627   BYRDS
5 Benjamin Peterson   Seattle, WA03:27:20 354994   First Strike Velo / Slalom Cons
6 Kent Ross   Portland, OR03:27:31 370153   Trailhead Coffe Roasters
7 Jordan Duncan   03:28:18 402799   Russ Hays Accent Inns / Pacific
8 Fernando Padilla   Vallejo03:28:23 341214   Tieni Duro Junior Cycling
9 Jackson Pickell   03:28:42 384224   Local Ride Racing
10 Alexander Amiri   03:28:44 402727   Russ Hays Accent Inns / Pacific
11 Nolan Brady   Steilacoom, WA03:28:51 329058   Rad Racing NW
12 Miles Frank   Whitefish, MT03:29:10 329144   Hammer Nutrition
13 David O'Brien   Olympia, WA03:29:24 251353   Rad Racing NW
14 Riley McCammon   Happy Valley, OR03:29:29 404025   Team Oregon
15 Theo Arden   Seattle, WA03:30:06 292530   Cycle U / Apex
16 Trevor Pearson   03:30:20 403231   Escape Velocity / dEVo
17 Jake Perrin   Bend, OR03:30:23 351374   Unattached
18 Ayden Young   Olympia, WA03:31:18 361728   Rad Racing NW
19 Avi Mahan   Seatac, WA03:32:12 210067   Rad Racing NW
20 Chance Tiner   Santa Cruz, CA03:34:55 304640   Santa Cruz Junior Cycling Club
21 Adam Oliver   Eugene, OR03:36:18 302674   Hutch's Slocum CoMotion
22 Emerson Webb   Portland, OR03:48:06 324984   Beaverton Bicycle Club (BBC)
23 Parker Newman   Olympia, WA03:55:01 358872   Rad Racing NW
24 Richard Stripes   Ellensburg, WA04:01:57 396015   Unattached
25 Will Muehlhausen   Bothell, WA04:05:09 332792   First Strike Velo / Slalom Cons
DNF Thorsten Askervold   Lake Stevens, WADNF 299287   HSP / Herriott Sports Performan
DNF Killian Bailey   Vancouver, WADNF 355614   Beaverton Bicycle Club (BBC)
DNF Linus Wan   DNF   Escape Velocity / dEVo
DNF Harrison Zimba   Lake Oswego, ORDNF 322636   Beaverton Bicycle Club (BBC)

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabrielle Lehnert   Eugene Or01:23:28 392569   Hutch's Slocum CoMotion
2 Jaxon Slaney   01:30:17   Unattached
3 Kate Matson   01:31:37   Escape Velocity / dEVo
4 Lilly Ujfalusi   01:31:50   Escape Velocity / dEVo
5 Aynslee King   Anacortes01:31:54 384768   Rad Racing NW
6 Kaelen Coles-Lyster   02:08:51   Local Ride Racing
DNF Maia Matson   DNF   Escape Velocity / dEVo

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Youngwerth   Boise, ID02:00:54 356410   BYRDS
2 Jess Reynolds   02:04:56 382311   VIPYRS
3 Grace Green   Boise, ID02:13:42 384844   BYRDS
4 Anja Matson   02:25:02   Escape Velocity / dEVo
5 Ciara MacDonald   Pullman, WA02:27:28 358445   Rad Racing NW

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maggie Coles-Lyster   03:09:12   Local Ride Racing
2 Kia van der Vliet   03:09:12 382721   Trail Bikes / Airport Service
3 Hannah Green   Boise, ID03:10:09 371292   BYRDS
4 Shannon Mallory   Bellingham, WA03:10:45 285753   Shuksan Velo / Fanatik Bike Co.
5 Allison Spain   Boise, ID03:13:24 391103   BYRDS
6 Kelty Slaney   03:14:45   Unattached
7 Calista Valente   03:47:02   Escape Velocity / dEVo
DNF Judith Wan   DNF   Escape Velocity / dEVo

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa Pinckston   03:08:27 403460   Escape Velocity / dEVo
2 Sara Youmans   Ketchum, ID03:08:46 268528   Keller Rohrback Racing
3 Andrea Casebolt   Olympia, WA03:10:45 256332   Rad Racing NW

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoSpySierra NevadaOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee